*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009  (Αναγνώστηκε 204197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ;;;;;;;;;;;

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1022 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 09:26:15 πμ »
Αν και είναι σχετικά νωρίς ακόμη, να πω ότι λυπάμαι που αφήνουν κάποια παιδιά να φτάσουν Γ γυμνασίου χωρίς να ξέρουν να γράφουν τα βασικά..Αντί να έχουν βοηθηθεί από νωρίς,φτάνουμε στο σημείο να κάνουμε την αλφάβητο και τους πρώτους βασικούς κανόνες ορθογραφίας. Πώς να μην τους φαίνονται βουνό μετά τα μαθήματα που κάνουν μέσα στην τάξη;
Τέσπα,κατά τα άλλα τώρα αρχίσαμε να μπαίνουμε σε κάποιον ρυθμό και όσο περνάει ο καιρός βλέπω πως τα τμήματα ένταξης παύουν να θεωρούνται στίγμα για τα παιδιά,ίσα ίσα οι γονείς ζητάν να βοηθηθούν τα παιδιά τους..ευτυχώς.Η ενημέρωση κάνει καλό..
Καλημέρα
Εγω είμαι σε ΕΕΕΕΚ Εκει δεν τιθεται θεμα γραφής Πολλα παιδιά ξέρουν να γράφουν αλλά δεν ξέρουν ΤΙ γράφουν Αν και μαθηματικός δεν με στεναχωρει καθόλου που θυμήθηκα το κλασικό Π και Α.... ΠΑ .Π και Ι ΠΙ .¨Ολο μαζι ΠΑΠΙ Επίσης ξέρουμε αριθμους αλλα δεν γνωριζουμε αρίθμηση.......Πρόκληση σκέτη πρόκληση......Κάτι αρχίζω και καταφέρνω.......Ειμαι ενθουσιασμένη με αυτό που κάνω  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1023 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 07:55:43 μμ »
Συμμετέχω σε ένα πρόγραμμα του ΥΠΕΠΘ όπου δίνεται λογισμικό με σκοπό να μάθουν τα παιδιά μαθηματικα (μέτρηση χρημάτων,προσθέσεις,αφαιρέσεις,ανάπτυξη γλωσσικών δεξιότητων) για ΕΕΕΚ σίγουρα είναι ότι πρέπει, για τμήματα ένταξης μόνο αν υπάρχουν νοητικές στερήσεις.Όποιος ενδιαφέρεται pm.θεωρείτε βέβαια προαπαιτούμενη η ύπαρξη υπολογιστων στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος maria_sib

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1024 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 06:01:59 μμ »
Καλησπέρα.

Έχει κανείς ιδέα τι θα γίνει με ΣΜΕΑ πρωτοβάθμιας. Δεν υπήρξε ακόμα τρίτη Φάση όπως στη β'θμια.

Στο μεταξύ εννοείται πως κενά υπάρχουν πολλά.

Μήπως κάποιος είχε επικοινωνία με υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1025 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 06:46:15 μμ »
Την ιδια ερωτηση την εχω κανει και γω GR αλλα δεν πηρα απαντηση.Σε λιγο πιστευω θα ξαναασχοληθουμε με την πρωτοβαθμια. Και εγω εχω μαθει οτι υπαρχουν πολλα κενα και μια φιλη μου ειπε οτι σε 2 βδομαδες θα βγει Γ΄φαση αλλα δεν ειναι εξακριβομενο!μηπως ξερεις τα κενα?

Άνναxxx

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1026 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 10:06:50 μμ »
Την ιδια ερωτηση την εχω κανει και γω GR αλλα δεν πηρα απαντηση.Σε λιγο πιστευω θα ξαναασχοληθουμε με την πρωτοβαθμια. Και εγω εχω μαθει οτι υπαρχουν πολλα κενα και μια φιλη μου ειπε οτι σε 2 βδομαδες θα βγει Γ΄φαση αλλα δεν ειναι εξακριβομενο!μηπως ξερεις τα κενα?

Άνναxxx
Αυτη η φιλη σου αννα απο που εχει αυτη την ευχαριστη πληροφορια;Μου δινεις ελαχιστο κουραγιο να ελπιζω....Κανεις νεα απο το τμημα ειδικης αγωγης εχει; γιατι εγω βαρεθηκα να τηλεφωνω.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1027 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 10:31:09 μμ »
έχω μια απορία, έχω ξεκινήσει μαθήματα εκμάθησης braille. οπότε του χρόνου 8α είμαι στον ανάλογο πίνακα κ απ'οτι κατάλαβα θα μπορω να διδάξω σε τμήμα τυφλών παιδιών. αυτά είναι ειδικά τμήματα σε σχολεία ειδικής αγωγής ή υπάρχει κ σχόλειο αποκλειστικά για τυφλούς μαθητές? κ επίσης υπάρχουν σε όλη την ελλάδα? που μπορώ να μάθω ή να δω κάπου στο νετ που υπάρχουν τμήματα ή σχολεία για τυφλούς μαθητές?

Αποσυνδεδεμένος tzenytz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1028 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 10:21:57 πμ »
έχω μια απορία, έχω ξεκινήσει μαθήματα εκμάθησης braille. οπότε του χρόνου 8α είμαι στον ανάλογο πίνακα κ απ'οτι κατάλαβα θα μπορω να διδάξω σε τμήμα τυφλών παιδιών. αυτά είναι ειδικά τμήματα σε σχολεία ειδικής αγωγής ή υπάρχει κ σχόλειο αποκλειστικά για τυφλούς μαθητές? κ επίσης υπάρχουν σε όλη την ελλάδα? που μπορώ να μάθω ή να δω κάπου στο νετ που υπάρχουν τμήματα ή σχολεία για τυφλούς μαθητές?


Ίσως σε βοηθήσει αυτό:
http://www.focusonchild.gr/component/option,com_docman/task,cat_view/gid,61/Itemid,102/


Αποσυνδεδεμένος papaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1029 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 11:27:33 πμ »

θα ήθελα να ρώτησω σε σχολεία κωφών τι μαθήματα γίνονται? δηλ. είναι διαφοροποιημένο το πρόγραμμα? είμαι κοινωνιολόγος με 4 χρόνια νοηματική αλλά δεν έκανα φέτος αίτηση και σκέφτομαι για του χρόνου

Αποσυνδεδεμένος limone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1030 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 03:35:48 μμ »
βρε παιδιά τι χρειάζεται για να "μπει" κανείς στον πίνακα αναπληρωτών ή
 ωρομισθίων ειδικής αγωγής ?σεμινάρια,νοηματική,γραφή των τυφλών?Τι ακριβώς?πείτε μου

Αποσυνδεδεμένος marilizaki79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1031 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 03:51:46 μμ »
όλα αυτά που ανέφερες αν κοιτάξεις την  προηγούμενη εγκύκλιο για τσ ΣΜΕΑ αρκεί να τα παρακολουθήσεις σε συγκεκριμένα ιδρλυματα.Παιδιά αυτό το Σεμινάριο που διοργανώνει το ΚΕΑΤ με το Πανεπιστήμιο Αθηνών το σκέφτεστε???Πώς θα εξακριβώσουμε αν είναι αναγνωρισμένο???

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1032 στις: Οκτώβριος 15, 2008, 04:02:11 μμ »
Παρακαλώ, έχει ανοίξει θέμα ''Πρόσληψη αναπληρωτών ειδικής αγωγής" εδώ αναφερόμαστε μόνο στην δουλειά στα σχολεία.Το ξαναλέω γιατί οι συντονιστες μου είπαν ότι αν συνεχίσει θα μεταφερθεί το θέμα και δεν το θέλω!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1033 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 02:46:57 μμ »
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται για φυσικούς σε σχολεία σμεα?έχουμε καμία ελπίδα για αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι?

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1034 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 06:45:11 μμ »
GR συγνωμη για την καθυστερηση ομως σημερα ειδα οτι ειχες ερωτηση σε μενα. Η φιλη αυτη δουλευει σε σμεα και απλως μου ειπε οτι υπαρχουν πολλα κενα.Και γω ακομα ελπιζω σε κατι..οπως λεει και το ασμα γιατι ρε συ αυτο το σαββατοκυριακο ξεστραβωθηκα να μετραω ποσσους εχουν παρει και σε ποιες περιοχες!Εγω πιστευω οτι κατι θα γινει γιατι εχει πολλα μερη που δεν εχουν ειδοποιησει.Εκτος και αν δεν εχουν αναγκη το καλυπτουν καπως αλλιως που δεν ξερω.Να σου πω δεν ξερω πολλα απο αυτα αλλα προσπαθω να κανω οτι μπορω μπας και βγαλω καμια ακρη!

Άνναxxx

Αποσυνδεδεμένος luojo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1035 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 03:14:58 μμ »
Μια ερωτηση την οποια εχω υποβαλλει καποια αλλη στιγμη και δεν μου εχει απαντηθει.
Μπορεις να κανεις αιτηση για ενταξη στου πινακες αναπληρωτων ΣΜΕΑ εχοντας προυπηρεσια σε ΣΜΕΑ 3 μηνες η χρειαζεται περισσοτερο?
Ευχαριστω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.