*

Αποστολέας Θέμα: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία  (Αναγνώστηκε 12587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 19, 2009, 11:06:57 μμ »
Ορίζουμε
τη διαδικασία πρόσληψης αναπληρωτών ή/και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών σε ΣΜΕΑ και Τμήματα Ένταξης ως εξής:


1.   Δικαίωμα υποβολής αίτησης ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι σε ΣΜΕΑ ή Τμήματα Ένταξης έχουν οι εκπαιδευτικοί που:
α) Έχουν τα τυπικά προσόντα για συμμετοχή στο διαγωνισμό πρόσληψης Εκπ/κών Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης, και είναι τυφλοί, κωφοί και γενικά άτομα με ειδικές ανάγκες με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον 67%.
β) Είναι κάτοχοι πτυχίου τμήματος Ειδικής Αγωγής ΑΕΙ ή τμήματος Εκπ/κής και Κοινωνικής Πολιτικής, Κατεύθυνσης Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες της ημεδαπής ή ισότιμου και αντίστοιχου πτυχίου της αλλοδαπής ή τίτλου μετ/κών σπουδών στην Ειδική Αγωγή, εφόσον έχουν πετύχει στον τελευταίο διαγωνισμό πρόσληψης εκπαιδευτικών του ν.2525/1997 (ΑΣΕΠ)
γ) Είναι κάτοχοι πτυχίου τμήματος Ειδικής Αγωγής ΑΕΙ ή τμήματος Εκπ/κής και Κοινωνικής Πολιτικής, Κατεύθυνσης Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες της ημεδαπής ή ισότιμου και αντίστοιχου πτυχίου της αλλοδαπής ή τίτλου μετ/κών σπουδών στην Ειδική Αγωγή, αλλά δεν έχουν συμμετάσχει ή δεν έχουν επιτύχει σε διαγωνισμό πρόσληψης εκπαιδευτικών του ν.2525/1997 (ΑΣΕΠ)
δ) Όσοι δεν έχουν τίτλους σπουδών στην Ειδική Αγωγή αλλά  έχουν τουλάχιστον τριετή διδακτική εμπειρία σε ΣΜΕΑ
ε) Όσοι δεν έχουν τίτλους σπουδών στην Ειδική αγωγή αλλά έχουν διδακτική εμπειρία σε ΣΜΕΑ μικρότερη των 3 ετών και είναι εγγεγραμμένοι σε Κοινό Ενιαίο Πίνακα αναπληρωτών για τα γενικά σχολεία
στ) Ειδικότερα για τους εκπαιδευτικούς του κλάδου ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής μπορούν να υποβάλλουν αίτηση και όσοι έχουν πτυχίο Τ.Ε.Φ.Α.Α. με κατεύθυνση την προσαρμοσμένη κινητική δραστηριότητα ή ειδική φυσική αγωγή ή με κατεύθυνση στην ειδική αγωγή χωρίς άλλα προσόντα.
Διευκρινίζεται ότι όριο ηλικίας δεν υπάρχει για κανέναν υποψήφιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:06 »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 25, 2009, 01:59:13 μμ »
Για όσους θέλουν να κάνουν τα χαρτιά τους για την ειδική αγωγή και έχουν αναπηρία 67% και άνω η γνωμάτευση της αναπηρίας πρεπει να είναι από πρωτοβάθμια ή απο δευτεροβάθμια υγειονομική επιτροπη;;;;

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 27, 2009, 10:01:04 πμ »
Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ζητάνε την Γνωμάτευση της Δευτεροβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής.Περνάς απο αξιολόγηση και σου δίνουν το ποσοστό αναπηρίας.

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2009, 09:45:04 μμ »
θα κανω μια διορθωση.Το ποσοστο αναπηρίας για τα ΣΜΕΑ το δίνει η Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή.Η Δευτεροβάθμια  δίνει απλά την γνωμάτευση της πάθησης του ενδιαφερομένου που σου δίνει την δυνατότητα να ενταχθείς στον πίνακα αναπληρωτών ως άτομο ειδικής κατηγορίας.
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:06 »

Αποσυνδεδεμένος mineli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 29, 2009, 12:31:42 μμ »
Συνάδελφοι να προσθέσω κ εγώ κατι ...!Όποιος έχει ήδη αναπηρία , ανω των 67% , τα έχει ήδη τα χαρτία του από τις επιτροπές τις Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής  , απλά μια επικύρωση μας ζητάνε για να είναι κ έγκυρα!!

Αποσυνδεδεμένος alepou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 29, 2009, 02:21:49 μμ »
Επομένως τα παιδιά γονέων με αναπηρία 80% δεν μπορούν να κάνουν τα χαρτιά τους????
Γιατί σε αυτά που γράφει η Nicole06 δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος thaer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 30, 2009, 12:27:37 μμ »
     Na kanw mia erotisi? Eimai atomo me anapiria 67% ala den exw oute anaimia oute sklirinsi kata plakas. Dikeoume kapoia moria wste na me paroun os anaplirotis se sxoleia tis deferovathmias ekspdefsis??

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 30, 2009, 09:15:36 μμ »
Δεν ειχα internet τοσο καιρο γι΄αυτο δεν απαντησα τοσο καιρο. Theologius  αφου ειμαι στον πινακα μηδενικης προυπηρεσιας για τι μορια λες?μπας και υπαρχουν και δεν τα εχω παρει χαμπαρι!

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 01, 2009, 11:37:28 πμ »
Συμφωνα με μια μικρή έρευνα που έκανα τα άτομα ειδικής κατηγορίας (,πολύτεκνοι,μεσογειακή αναιμία.σκλυρηνση κατα πλάκας κτλ) κατατάσσονται με σειρά προτεραιότητας στον πίνακα αναπληρωτών μετά απο τους πολύτεκνους.Για να μπορέσεις να το κάνεις αυτό χρειάζεται γνωμάτευση απο την δευτεροβάθμια υγειονομική επιτροπή.Θα σου ζητησουν γνωμάτευση διευθυντού ή επιμελητή δημόσιου νοσοκομείου.Είναι λίγο χρονοβόρο οπότε μην περιμένεις την τελευταία στιγμή.Αν όμως δεν προλαβαίνεις και μόνο με την γνωμάτευση του νοσοκομείου μπόρείς να μπείς στην ειδική κατηγορία.Πρέπει όμως μέσα σε εξι μήνες να πας  στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση την απόφαση της υγεινομικής επιτροπής.
Τα άτομα ειδικής κατηγορίας απ'όσο ξέρω έχουν δικαίωμα να κάνουν τα χαρτιά τους και για τον πίνακα Σμεα.

Καλημερα Εγω πηγα σημερα κ μου ειπαν οτι θα περασω επιτροπη 9 του μηνα κ θα παρω το χαρτι 12 του μηνα... Αντε τρεχα τωρα εσυ... Ρεζιλικια... Εν τω μεταξυ τα υπολοιπα χαρτια τα εχω ετοιμα κ τωρα κινδυνευω ν χασω τν προθεσμια γι' αυτο το...χαρτο... Αστα να πανε !!!

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 01, 2009, 01:25:50 μμ »
Να ρωτησω κατι ακομη? τα αποτελεσματα για αναπληρωτες γενικης εκπαιδευσης και για αναπληρωτες σε ΣΜΕΑ βγαινουν συγχρονως?μια φιλη μου μου ειπε οτι βγαινουν μαζι αλλα ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 01, 2009, 06:37:10 μμ »
οχι,δεν ισχυει.Οι πινακες για τα σμεα ανακοινωνονται στα μεσα Ιουλιου λιγο μετα την υποβολη των σχετικων αιτησεων.

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 03, 2009, 02:27:53 μμ »
Καλημέρα και πάλι.
Σήμερα που πήγα να καταθέσω τα χαρτιά μου στη Δ.Ε. και ενώ μου είχαν πει οι ίδιοι να καταθέσω χαρτί Β βάθμιας υγειονομικής επιτροπής για γνωμάτευση της πάθησής μου(Σ.Κ.) δίσταζαν να μου επιβεβαιώσουν οτι είμαι κατοχυρωμένη για να μπώ στον Πινακα αναπληρωτών ως ειδική κατηγορία(οχι σε ΣΜΕΑ).Η κοπέλα μίλησε με το υπουργέιο αλλά δεν ήξεραν να της πούν.Γι'αυτόν το λογο με παρακάλεσε να της πάω και τη γνωμάτευση απο το κρατικό νοσοκομείο που θα πιστοποιεί την πάθησή μου.
Ετσι λοιπόν πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο και μου είπαν οτι είμαι κατοχυρωμάνη με χαρτί Β' βάθμιας υγειονομικής επιτροπής επειδή η είναι ανώτερη της Α'βάθμας.
Οσον αφορά τους πίνακες ΣΜΕΑ πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο στο τμήμα ειδικής αγωγής και μου είπαν οτι θέλει χαρτί απο Α'βάθμια Υγειονομική επιτροπή που να αναγράφει οτι :εχω ποσοστό αναπηρίας 67% και πάνω και οτι είμαι ικανή να εργάστώ.Δεν τους ενδιαφέρει το πόσο πάνω απο 67% έχω.
Επιεδή όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική θα ήταν καλύτερο να ρωτήσετε οι ίδιοι για την περίπτωσή σας.
ΣΜΕΑ 210-3442174 και 3442577
ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ 210-3443084 ΚΑΙ 344 3117

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 03, 2009, 05:33:42 μμ »
jimmouras δεν προλαβαίνεις να πάρεις γνωμάτευση απο νοσοκομείο?Σε παρακολουθεί ιδιώτης γιατρός?Αν ναι, πάρε το φάκελό σου και ο΄τι πιστοποιεί την ασθένειά σου και  πήγαινε σε ένα γενικό νοσοκομείο να σου δώσουν την γνωμάτευση.Μπορείς να την καταθέσεις και να τους πας την γνωμάτευση της Α΄βάθμιας Υγειονομικής επιτροπής μέσα στο 6μηνο.Είναι αμαρτία να χάσεις αυτήν την διευκόλυνση που μας προκείπτει μέσα στην ατυχία μας.
Στην τελική μίλησε στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση και παρακάλεσέ τους να κάνουν τα στραβά μάτια για μια μέρα.Εξάλλου η γνωμάτευση στέλνεται ταχυδρομικώς στο υπουργείο για έγκριση δεν θα περαστεί αμέσως στο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 03, 2009, 05:51:15 μμ »
jimmouras δεν προλαβαίνεις να πάρεις γνωμάτευση απο νοσοκομείο?Σε παρακολουθεί ιδιώτης γιατρός?Αν ναι, πάρε το φάκελό σου και ο΄τι πιστοποιεί την ασθένειά σου και  πήγαινε σε ένα γενικό νοσοκομείο να σου δώσουν την γνωμάτευση.Μπορείς να την καταθέσεις και να τους πας την γνωμάτευση της Α΄βάθμιας Υγειονομικής επιτροπής μέσα στο 6μηνο.Είναι αμαρτία να χάσεις αυτήν την διευκόλυνση που μας προκείπτει μέσα στην ατυχία μας.
Στην τελική μίλησε στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση και παρακάλεσέ τους να κάνουν τα στραβά μάτια για μια μέρα.Εξάλλου η γνωμάτευση στέλνεται ταχυδρομικώς στο υπουργείο για έγκριση δεν θα περαστεί αμέσως στο σύστημα.

Καλησπερα φιλη μου.
1) Πηγα περασα Α βαθμια κ με εστειλαν σε Β βαθμια κ δν μ ειπαν τπτ για γνωματευση
2) Η Β βαθμια μου ζητησε γνωματευση την εβγαλα
3) Εγω εχω τετραπληγια κ σημερα μου ειπαν απο το υπουργειο οτι δν εχω καθολου μορια κ οτι κ να στειλω τα ιατρικα χαρτια μου δν θα τα λαβουν υποψη δλδ ειτε κανω αιτηση ειτε οχι το ιδιο αποτελεσμα δν θα με παρουν...

Ειμαι ρακος...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 754
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 753
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.