*

Αποστολέας Θέμα: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία  (Αναγνώστηκε 12590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 03, 2009, 07:27:29 μμ »
Είναι τραγικό αυτό που μου λές...Η τετραπληγία έχει προκύψει απο Πολλαπλή σκλήρυνση ή απο άλλη αιτία.Πήρες τηλέφωνο στην Ειδική Αγωγή και σου είπαν οτι δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις τα χαρτιά σου? Εχεις δουλέψει ποτέ πριν ως εκπαιδευτικός ή κάνεις για πρώτη φορά τα χαρτιά σου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:27 »

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 03, 2009, 07:40:03 μμ »
Είναι τραγικό αυτό που μου λές...Η τετραπληγία έχει προκύψει απο Πολλαπλή σκλήρυνση ή απο άλλη αιτία.Πήρες τηλέφωνο στην Ειδική Αγωγή και σου είπαν οτι δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις τα χαρτιά σου? Εχεις δουλέψει ποτέ πριν ως εκπαιδευτικός ή κάνεις για πρώτη φορά τα χαρτιά σου?


Τετραπληγια εκ γενητης. Οχι η Ειδικη Αγωγη δν ενδιαφερομαι για εκει... εσυ θελεις εκει; Πρωτη φορα τα κανω

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 03, 2009, 10:58:59 μμ »
Είναι τραγικό αυτό που μου λές...Η τετραπληγία έχει προκύψει απο Πολλαπλή σκλήρυνση ή απο άλλη αιτία.Πήρες τηλέφωνο στην Ειδική Αγωγή και σου είπαν οτι δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις τα χαρτιά σου? Εχεις δουλέψει ποτέ πριν ως εκπαιδευτικός ή κάνεις για πρώτη φορά τα χαρτιά σου?


Τετραπληγια εκ γενητης. Οχι η Ειδικη Αγωγη δν ενδιαφερομαι για εκει... εσυ θελεις εκει; Πρωτη φορα τα κανω

Το σκέφτομαι να δηλώσω και σε ΣΜΕΑ.Εργάζομαι είδη σε ένα σχολείο που συστεγάζεται με ένα ειδικό.Δεν είναι βέβαια σίγουρο γιατί είμαι έγκυος και οι απαιτήσεις σε αυτόν τον τομέα φαντάζομαι θα είναι 3πλάσιες  απο ένα σχολείο γενικής παιδείας.Σου δίνουν τη δυνατότητα να δουλέψεις σε γενικό σχολείο?Τί ειδικότητα έχεις?

Αποσυνδεδεμένος sv4eaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 04, 2009, 11:58:32 πμ »
Καλημέρα!
Ήθελα ναρωτήσω το εξής: ποια άτομα ακριβώς ανήκουν στην ειδική κατηγορία; Άνήκουν στην κατηγορία αυτή και οι γονείς τέκνων με κάποιο από τα προβλήματα αυτά;
Ο γιος μου έχει σοβαρό πρόβλημα με το νεφρό του αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω πληροφορίες.
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:27 »

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 04, 2009, 12:04:59 μμ »
Είναι τραγικό αυτό που μου λές...Η τετραπληγία έχει προκύψει απο Πολλαπλή σκλήρυνση ή απο άλλη αιτία.Πήρες τηλέφωνο στην Ειδική Αγωγή και σου είπαν οτι δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις τα χαρτιά σου? Εχεις δουλέψει ποτέ πριν ως εκπαιδευτικός ή κάνεις για πρώτη φορά τα χαρτιά σου?


Τετραπληγια εκ γενητης. Οχι η Ειδικη Αγωγη δν ενδιαφερομαι για εκει... εσυ θελεις εκει; Πρωτη φορα τα κανω

Το σκέφτομαι να δηλώσω και σε ΣΜΕΑ.Εργάζομαι είδη σε ένα σχολείο που συστεγάζεται με ένα ειδικό.Δεν είναι βέβαια σίγουρο γιατί είμαι έγκυος και οι απαιτήσεις σε αυτόν τον τομέα φαντάζομαι θα είναι 3πλάσιες  απο ένα σχολείο γενικής παιδείας.Σου δίνουν τη δυνατότητα να δουλέψεις σε γενικό σχολείο?Τί ειδικότητα έχεις?

Απλως κανεις αιτηση, δν εχεις μορια κ τα ιατρικα χαρτια δν τα λαμβανουν υποψη... Ειμαι Φιλολογος

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 04, 2009, 03:22:36 μμ »
Καλημέρα!
Ήθελα ναρωτήσω το εξής: ποια άτομα ακριβώς ανήκουν στην ειδική κατηγορία; Άνήκουν στην κατηγορία αυτή και οι γονείς τέκνων με κάποιο από τα προβλήματα αυτά;
Ο γιος μου έχει σοβαρό πρόβλημα με το νεφρό του αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω πληροφορίες.
Ευχαριστώ πολύ!

Έχω ακούσει ότι τα άτομα με αναπηρία πάνω από κάποιο ποσοστό (νομίζω ότι είναι 50%?) δικαιούνται διορισμό στο δημόσιο. Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσουν την αναπηρία του ατόμου και οι γονείς του, η σύζυγος του ή τα αδέρφια του. Όμως αυτό σημαίνει ότι αν χρησιμοποιήσεις εσύ την αναπηρία για να διοριστεις ο γιος σου στο μέλλον δεν θα μπορεί. Έτσι άκουσα σε μία συζήτηση που είχα πρόσφατα με έναν τυφλό.

Επίσης έχω δει στους πίνακες των αναπληρωτών ότι υπάρχει και κατηγορία " γονέας παιδιού με ειδικές ανάγκες".

dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος sv4eaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 04, 2009, 04:25:37 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι ο γιος μου εμένα χρειάζεται να διοριστώ, καθώς είναι μόλις 11 μηνών. Εϊναι ενθαρυντική η απάντησή σου. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 04, 2009, 04:40:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι ο γιος μου εμένα χρειάζεται να διοριστώ, καθώς είναι μόλις 11 μηνών. Εϊναι ενθαρυντική η απάντησή σου. Ευχαριστώ πολύ!

Αν ο γιος σου έχει αναπηρία τουλάχιστον 67% (με βεβαίωση από α/βάθμια υγειονομική επιτροπή), τότε σίγουρα έχεις δικαίωμα να κάνεις τα χαρτιά σου για ΣΜΕΑ ως γονέας παιδιού με αναπηρία.
Για τη γενική αγωγή, καθώς και για μόνιμο διορισμό δεν ξέρω.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος musk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 21, 2009, 09:09:03 πμ »
Στην εγκύκλιο πρόσληψης αναπληρωτών ΣΜΕΑ για το έτος 2008-2009 δεν αναφέρεται το ποσοστό πρόσληψης αναπληρωτών από τον Πίνακα Α (ειδική κατηγορία).

Στη σελίδα 29 της εγκυκλίου επισημαίνεται ότι  "Θα ακολουθήσει απόφαση με την οποία θα καθορίζονται τα ποσοστά πρόσληψης προσωρινών αναπληρωτών από κάθε κατηγορία (Πίνακας Α΄ και Πίνακας Β΄) της παρούσας  εγκυκλίου."

Υπάρχει κάποιο link που παραπέμπει στην παραπάνω απόφαση;

Αναφορικά με τα ποσοστά πρόσληψης εντόπισα μόνο αυτό που αφορά τους τρίτεκνους (σελ. 16): "Η πρόσληψή τους, σε ποσοστό 20% γίνεται με βάση τη σειρά εγγραφής τους στον πίνακα αναπληρωτών και εφόσον έχουν υποβάλει αίτηση για πρόσληψη στις περιοχές που πραγματοποιούνται οι προσλήψεις. "

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 21, 2009, 09:16:15 πμ »
από πέρσι είναι 20% (Α πίνακας) - 80% (Β πίνακας)

http://www.ypepth.gr/docs/sxedio_nomoy_31_3_08_080612.pdf
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος musk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 21, 2009, 09:20:05 πμ »
anemovroxis, ευχαριστώ.

Ο νόμος στον οποίο παραπέμπεις με το συγκεκριμένο link εκδόθηκε κάποια στιγμή το φθινόπωρο, αν δεν κάνω λάθος.

Προφανώς, οι προσλήψεις για το σχολικό έτος 08-09 δεν έγιναν βάσει του νέου νόμου για την Ειδική Αγωγή, αλλά βάσει της υπουργικής απόφασης στην οποία αναφέρεται η εγκύκλιος. Αυτή τη συγκεκριμένη απόφαση δεν μπορώ να βρω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2009, 09:49:07 πμ από musk »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 21, 2009, 05:25:00 μμ »
Παιδιά θέλω την βοήθειά σας σε κάτι. Εγώ έχω κάνει τα χαρτιά μου ήδη για την γενική εκπαίδευση. Επειδή όμως έχω αναπηρία 67% και άνω θα τα κάνω και τώρα για την ειδική αγωγή. Στην εγκύκλιο διάβασα το εξής και μπερδεύτηκα.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης-δήλωσης ως αναπληρωτές και στη Γενική Εκπαίδευση και στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση, εάν προσληφθούν στην ΕΑΕ δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε επόμενη διαδικασία πρόσληψης αναπληρωτών Γενικής Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται οι προσλήψεις μετά την 1η Μαρτίου του οικείου διδακτικού έτους (άρθρο 10, παρ. 4 της αριθ. 35557/Δ2/9-4-2003 Ρυθμιστικής Απόφασης, ΦΕΚ 465/τ. Β΄/17-4-2003).   

Τί εννοούν;;;Ότι αν δουλέψω ως αναπληρώτρια φέτος στην ειδική αγωγή τις επόμενες χρονιές δεν θα μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για την γενική εκπαίδευση;;;;

Αποσυνδεδεμένος kostaskat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 21, 2009, 06:30:41 μμ »
αυτό κατάλαβα και εγώ...αν σε πάρουνε στην ειδική αγωγή δεν μπορούνε να σε πάρουνε ξανά στην γενική αγωγή....

αρα το κόλπο να μετράνε τα μόρια και εδώ και εκεί μάλλον λαμβάνει τέλος....

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 21, 2009, 06:58:18 μμ »
Παιδιά θέλω την βοήθειά σας σε κάτι. Εγώ έχω κάνει τα χαρτιά μου ήδη για την γενική εκπαίδευση. Επειδή όμως έχω αναπηρία 67% και άνω θα τα κάνω και τώρα για την ειδική αγωγή. Στην εγκύκλιο διάβασα το εξής και μπερδεύτηκα.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης-δήλωσης ως αναπληρωτές και στη Γενική Εκπαίδευση και στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση, εάν προσληφθούν στην ΕΑΕ δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε επόμενη διαδικασία πρόσληψης αναπληρωτών Γενικής Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται οι προσλήψεις μετά την 1η Μαρτίου του οικείου διδακτικού έτους (άρθρο 10, παρ. 4 της αριθ. 35557/Δ2/9-4-2003 Ρυθμιστικής Απόφασης, ΦΕΚ 465/τ. Β΄/17-4-2003).   

Τί εννοούν;;;Ότι αν δουλέψω ως αναπληρώτρια φέτος στην ειδική αγωγή τις επόμενες χρονιές δεν θα μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για την γενική εκπαίδευση;;;;

δεν καταλαβαίνω τί είναι πάλι  αυτό? στην περσινή εγκύκλιο έλεγε ότι άν προσληφθούν στην ειδική αγωγή διαγράφονται  από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών γενικής εκπαίδευσης. ξέρει κανείς σίγουρα τί σημαίνει?


άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 633
Σύνολο: 634

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.