*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιώματα και υποχρεώσεις  (Αναγνώστηκε 5746 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fray

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 08:33:05 μμ »
Οκ λοιπόν διοριστήκαμε, πήγαμε και στα σχολειά και γίναμε και επίσημα καθηγητές, και ήρθε η ώρα να ρωτήσει η άσχετη!!! Οποιος καλός άνθρωπος μπορεί να με διαφώτίσει..... ;D ;D Είμαι ΠΕ20 και θέλω να μάθω ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου στο σχολείο που είμαι. Αν υπάρχει κάποιο έγγραφο ή διεύθυνση να επισκευθώ θα μου ήταν με μεγάλη διευκόλυνση διότι έχω πελαγώσει!!!! Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:50:09 »

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 11:43:06 μμ »
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω λινκ αλλά βρίσκω την ευκαιρία να ρωτήσω κι εγώ πού μπορώ να βρω τα περί 'υπεύθυνου εργαστηρίου' και ότι ισοδυναμεί με 4 διδακτικές ώρες.

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2006, 12:11:33 πμ »
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω λινκ αλλά βρίσκω την ευκαιρία να ρωτήσω κι εγώ πού μπορώ να βρω τα περί 'υπεύθυνου εργαστηρίου' και ότι ισοδυναμεί με 4 διδακτικές ώρες.

3 ώρες!  ;)

http://www.pde.gr/index.php?topic=243.msg1875#msg1875

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2006, 08:11:02 πμ »
Οκ λοιπόν διοριστήκαμε, πήγαμε και στα σχολειά και γίναμε και επίσημα καθηγητές, και ήρθε η ώρα να ρωτήσει η άσχετη!!! Οποιος καλός άνθρωπος μπορεί να με διαφώτίσει..... ;D ;D Είμαι ΠΕ20 και θέλω να μάθω ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου στο σχολείο που είμαι. Αν υπάρχει κάποιο έγγραφο ή διεύθυνση να επισκευθώ θα μου ήταν με μεγάλη διευκόλυνση διότι έχω πελαγώσει!!!! Ευχαριστώ
καλημερα συναδερφε, οταν διοριστηκα εγω μου εδωσε ο δ/ντης του σχολειου μου καποιες αρμοδιοτητες (πχ. υπευθυνος τμηματος, υπευθυνος δανειστικης βιβλιοθηκης, στατιστικα σχολειο κλπ κλπ).Οι αρμοδιοτητες αυτες μπορει να αλλαξουν στο μεσο της χρονιας. Διαβασα και ενα βιβλιο που ειχε ολους τους νομους που αφορουν του καθηγητες (ωρα προσελευσης, ωρα αναχωρησης, υποχρεωσεις, αδειες κλπ κλπ) και το τροπο λειτουργιας του σχολειου.
η αληθεια ειναι οτι εχουμε πολλες τυπικες υποχρεωσεις που στην ουσια δεν τις τηρει κανεις. Ολα ειναι θεμα προσωπικο του καθενα κατα ποσο θελει να ειναι συνεπης και του δ/ντη κατα ποσο ελαστικος ειναι ή οχι.
ο δ/ντης σου ειναι ο πιο καταλληλος ανθρωπος να σε ενημερωσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:50:09 »

Αποσυνδεδεμένος fray

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 12:12:48 μμ »
καλημερα συναδερφε, οταν διοριστηκα εγω μου εδωσε ο δ/ντης του σχολειου μου καποιες αρμοδιοτητες (πχ. υπευθυνος τμηματος, υπευθυνος δανειστικης βιβλιοθηκης, στατιστικα σχολειο κλπ κλπ).Οι αρμοδιοτητες αυτες μπορει να αλλαξουν στο μεσο της χρονιας. Διαβασα και ενα βιβλιο που ειχε ολους τους νομους που αφορουν του καθηγητες (ωρα προσελευσης, ωρα αναχωρησης, υποχρεωσεις, αδειες κλπ κλπ) και το τροπο λειτουργιας του σχολειου.
η αληθεια ειναι οτι εχουμε πολλες τυπικες υποχρεωσεις που στην ουσια δεν τις τηρει κανεις. Ολα ειναι θεμα προσωπικο του καθενα κατα ποσο θελει να ειναι συνεπης και του δ/ντη κατα ποσο ελαστικος ειναι ή οχι.
ο δ/ντης σου ειναι ο πιο καταλληλος ανθρωπος να σε ενημερωσει.
Είναι λίγο περιέργα τα πράγματα γιατί αυτό τον καιρό υπάρχει πολύ δουλειά για τους διευθυντές και για να ενημερωθώ χρειάζομαι πολύ από το χρόνο τους νομίζω!!! Απλά ενδιαφερόμουν ηλεκτρονικά να μάθω οτιδήποτε!!!

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 12:38:23 μμ »
Οκ λοιπόν διοριστήκαμε, πήγαμε και στα σχολειά και γίναμε και επίσημα καθηγητές, και ήρθε η ώρα να ρωτήσει η άσχετη!!! Οποιος καλός άνθρωπος μπορεί να με διαφώτίσει..... ;D ;D Είμαι ΠΕ20 και θέλω να μάθω ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου στο σχολείο που είμαι. Αν υπάρχει κάποιο έγγραφο ή διεύθυνση να επισκευθώ θα μου ήταν με μεγάλη διευκόλυνση διότι έχω πελαγώσει!!!! Ευχαριστώ

Ενδεχομένως να σε βοηθήσουν τα παρακάτω Links:

http://anaplous.tripod.com/nomothesia.htm (Εκπαιδευτική Νομοθεσία, Δημοσιοϋπαλληλικός Κώδικας)

http://web.auth.gr/esdep/nomoi.htm (κυρίως για Γ' Βάθμια εκπαίδευση)

http://www.alfavita.gr/apodoxes/apodoxes4.htm (Μισθολογικά-Συνταξιοδοτικά)

http://dide.fth.sch.gr/docs/apodoxes_06.xls (Εφαρμογή Excel για Υπολογισμό Αποδοχών 2006)
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 02:39:57 μμ »
Νομίζω και στο www.edra.gr μπορεί να βρει κανείς σχετικά θέματα αλλά και σε όλες σχεδόν τις ιστοσελίδες εκπαίδευσης.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 04:20:10 μμ »
 Ο παρακάτω Ενημερωτικός Οδηγός Νεοδιόριστου Εκπαιδευτικού ελπίζω να σε βοηθήσει κυρίως όσον αφορά στα Δικαιώματα.
Για τις υποχρεώσεις είναι θέμα Διευθυντή της σχολικής μονάδας όπου ανήκεις για το ποιές επιπλέον αρμοδιότητες θα σου αναθέσει όπως και στους υπολοίπους συναδέλφους, και για το λόγο αυτό συνέρχεται ο 1ος Σύλλογος των καθηγητών και συντάσσεται  πρακτικό με τις αναθέσεις μαθημάτων, αρμοδιοτήτων-υποχρεώσεων και κατανομής ωραρίου.  :)

Οδηγός Νεοδιόριστου Εκπαιδευτικού : http://www.dlv.gr/odigos_neodioristou.pdf



"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 02:55:10 μμ »
Σχετικά με τις υποχρεώσεις των υπευθύνων σχολικών εργαστηρίων:
   
Υπουργική Απόφαση και Εγκύκλιος για τα Εργαστήρια Πληροφορικής

Αναρτήθηκαν στην κατηγορία νομοθεσία τα ακόλουθα άρθρα που αφορούν τα Εργαστήρια Πληροφορικής:

    * Έγκριση Κανονισμού Λειτουργίας Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής και Εφαρμογών Η/Υ.
    * Επιλογή και Ορισμός Υπεύθυνου Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής και Εφαρμογών Η/Υ (Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.) των Γυμνασίων και Ενιαίων Λυκείων και Εφαρμογή Τρίωρης Εργαστηριακής απασχόλησης του Υπεύθυνου Σ.Ε.Π.Ε.

Τα παραπάνω θα τα βρείτε στο ακόλουθο link: http://dide.xan.sch.gr/newsite/stories.php?category=44

"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 20, 2007, 09:23:22 μμ »
Ο Διευθυντής μου, με είπε ότι πρέπει να γίνει ένα έγγραφο παράδοσης-παραλαβής του εργαστηρίου από αυτόν σε εμένα ( έπρεπε να είχε γίνει στην αρχή της χρονιάς ) και στο τέλος της χρονιάς το αντίστοιχο από εμένα σε αυτόν.
Ξέρει κανείς πως συντάσσετε αυτό;
Το έχει κάνει κανείς σας;

Επίσης στο βιβλίο συμβάντων γράφεις μόνο τις βλάβες που προκύπτουν ή και ότι άλλο έχεις κάνει στους υπολογιστές ( π.χ αλλαγή μνημών εγκατάσταση προγραμμάτων, format κτλ );
Το εργαστήριο το χρησιμοποιώ μόνο εγώ και κανείς άλλος.



Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 20, 2007, 09:42:15 μμ »
Ο Διευθυντής μου, με είπε ότι πρέπει να γίνει ένα έγγραφο παράδοσης-παραλαβής του εργαστηρίου από αυτόν σε εμένα ( έπρεπε να είχε γίνει στην αρχή της χρονιάς ) και στο τέλος της χρονιάς το αντίστοιχο από εμένα σε αυτόν.
Ξέρει κανείς πως συντάσσετε αυτό;
Το έχει κάνει κανείς σας;

Επίσης στο βιβλίο συμβάντων γράφεις μόνο τις βλάβες που προκύπτουν ή και ότι άλλο έχεις κάνει στους υπολογιστές ( π.χ αλλαγή μνημών εγκατάσταση προγραμμάτων, format κτλ );
Το εργαστήριο το χρησιμοποιώ μόνο εγώ και κανείς άλλος.



Ευχαριστώ.

Αγαπητέ φίλε, εγώ ώς υπεύθυνος εργαστηρίου Πληροφορικής στο σχολείο μου, κατά τον Σεπτέμβριο όπου και ανέλαβα καθήκοντα, σύνταξα ένα έγγραφο παράδοσης-παραλαβής του εργαστηρίου από τον προηγούμενο υπεύθυνο σε εμένα και όχι από τον Διευθυντή !!!!
Δυστηχώς δεν θυμάμαι τί έγραψα.
Επίσης στο βιβλίο συμβάντων γράφω μόνο τις βλάβες που προκύπτουν στους υπολογιστές. Αν συμβεί καμιά αναβάθμιση μνήμης ή οτιδήποτε αλλαγή hardware το γράφω στο βιβλίο του εργαστηρίου.

Αποσυνδεδεμένος iris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "γέλα, πουλί μου, γέλα, κι είν΄η ζωή μια τρέλλα!"
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 22, 2007, 08:12:40 πμ »
th zoi, ρίξε μια ματιά και στο παρακάτων link. Είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικό σε διοικητικά/ νομικά θέματα και περιλαμβάνει και τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα με τις αλλαγές του.

http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/index.htm




Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα και υποχρεώσεις
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 22, 2007, 06:48:25 μμ »
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159867
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.