*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 322636 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 05:46:58 μμ »
Μια ερώτηση? για τους τρίτεκνους η άδεια είναι δίμηνη ή τρίμηνη?
Σας ευχαριστώ.

για τρίμηνη ξέρω...
ο damien πιο πάνω το εξηγεί και καλύτερα....


τριμηνο σιγουρα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος babis67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 08:46:20 πμ »
Η σύζυγος μου είναι εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα και ασφαλίζεται στο ΙΚΑ.
Ενώ κατέθεσα όλα τα δικαιολογητικά ο προιστάμενος κόλησε σε μια βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα από την οποία προκύπτει η ιδιωτικη εργασία που ασκεί η σύζυγος και το καθεστώς απασχόλησης.Απευθύνθηκα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι τέτοια βεβαίωση δεν χορηγουν,και ότι αρκουν τα ένσημα.
Σας έχει συμβεί αυτό και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
ΠΕ 03

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:00:30 πμ »
babis67 δεν ασφαλιζεται ο συζυγος στο ΙΚΑ, επομενως δε μου ετυχε, αλλα δε γινεται να μην μπορουν να σου δωσουν μια βεβαιωση!

Ισως ομως και να εχουν δικιο. Καποια αλλη στιγμη χρειαστηκα εγω βεβαιωση ασφαλιστικου φορεα, και μου εδωσαν τα ενσημα, ανα εργοδοτη. Εκει φαινοταν οτι στον τελευταιο ασφαλιζομουν ακομα, οποτε ετσι φανηκε οτι ισχυε η ασφαλιση.

Μπορεις να τους ζητησεις μια βεβαιωση που να αναγραφονται ολοι οι εργοδοτες με τις ημερομηνιες ασφαλισης, να τονισεις με ενα μαρκαδορο τις ημερομηνιες οπου ειναι τωρα η συζυγος (μην κουραστουν να το ψαχνουν...) και να του πεις του Προισταμενου οτι αυτη ειναι η βεβαιωση.

Πριν πας εκει αυτοπροσωπως, δεν εβλαπτε να παρεις και στο Υπουργειο στο τμημα αδειων, ωστε να σε διαφωτισουν πριν πας στον Προισταμενο. Καμια φορα, face to face προσπαθουν να αποφυγουν την εξυπηρετηση, ενω αν εισαι ηδη ενημερωμενος, τους ειναι πιο ευκολο. Ειπαμε, μην κουραζονται.

Επισης, σκεφτομαι οτι θα μπορουσες να καταθεσεις μαζι με τη βεβαιωση του ΙΚΑ και μια βεβαιωση εργοδοτη, που ειναι υποχρεωμενος να τη δωσει, που να λεει οτι εργαζεται εκει απο... και οτι δεν κανει χρηση δικαιωματων αδειας ανατροφης, και οτι ασφαλιζεται στο ΙΚΑ με αριθμο μητρωου...

Κοινως, δεν μπορει αν του πας τα ενσημα καθως και τη βεβαιωση εργοδοτη, να μην τα δεχτει!

Εδω εγω θα παω την αποδειξη οτι ο συζυγος πληρωσε ΟΓΑ...

Καλα ξεμπερδεματα!

Αποσυνδεδεμένος babis67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:10:19 πμ »
irene.a κατ'αρχήν σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Και βεβαίωση του εργοδότη τους πήγα και την σύμβαση εργασίας που φαίνεται ότι εργάζεται με πλήρη απασχόληση,και τα ένσημα αλλά κολάει στο γράμμα του νόμου. Θέλει την βεβαίωση από το ΙΚΑ.
Είναι νέος στη θέση αυτή οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.
Απλώς δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
Απ'το υπουργείο μου είπαν ότι δεν έχω πρόβλημα.
ΠΕ 03

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:19:22 πμ »
Λοιπον, τι λεω:

-παρε τηλ ξανα στο Υπουργειο, εξηγησε τους, αν δεν το εχεις κανει ηδη, την κατασταση με τον Προισταμενο, και ρωτα τους αν συμφωνουν σε περιπτωση που εχει αντιρρηση ο Προισταμενος, να μιλησουν μαζι του.
-σημειωσε σε ποιο τηλ πηρες, και ρωτα το ονοματεπωνυμο αυτου με τον οποιο μιλησες, μην ειναι καποιος που απλα βαριεται να σε βοηθησει.
-πηγαινε στο ΙΚΑ, κανε γραπτη αιτηση να σου δωσουν τη βεβαιωση που θες, και να ζητας, γραπτα παντα, αν δε γινεται να σου δωσουν βεβαιωση, να σου υπογραψουν ενα χαρτι που θα λεει οτι τα ενσημα εχουν θεση βεβαιωσης. (αν τα ζητας γραπτα ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν γραπτη απαντηση)
-παρτα ολα και πηγαινε στον Προισταμενο, αν δεν του κανει παλι διαφορα, πες του οτι απο το Υπουργειο σου ειπε ο ταδε στο τηλ ταδε να τους τηλεφωνησει ο ιδιος ο Προισταμενος σε περιπτωση που εχει καποιο περαιτερω κωλυμα στο να σου χορηγησει την αδεια.

Αν και παλι δε βγαλεις ακρη, τι να πω.

Μπορει να ειναι υπερβολικα ολα αυτα, αλλα στη διαρκεια της εγκυμοσυνης αντιμετωπισα παρομοια προβληματα, λογω του  οτι ημουν "μια απλη ωρομισθια" και επρεπε να φερομαι με τετοιο τροπο για να παιρνω αυτα που δικαιουμουν!!

Και σκεφτομαι, καλα στα λεω ολα αυτα, λες να παω κι εγω με τη βεβαιωση που εχω απο το συζυγο και να με τρεχουν;;;  :-\

Πες μου τι νομιζεις. Παντως αν εχεις μιλησει με το τμημα αδειων του ΥΠΕΠΘ και σε εχουν διαβεβαιωσει οτι εισαι οκ, ο Προισταμενος οφειλει να το δεχτει.

Αποσυνδεδεμένος babis67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:30:42 πμ »
Θα πάω στο ΙΚΑ  κι ο θεός βοηθός.
ΠΕ 03

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 02:34:23 μμ »
Ζήτα το τηλέφωνο του υπαλλήλου στο ΙΚΑ και όταν πας να καταθέσεις την αίτηση και σου ζητήσουν τη βεβαίωση πες τους να πάρουν επί τόπου στο ΙΚΑ και να συννενοηθούν για τη βεβαίωση μεταξύ τους και εσύ απλά να κάνεις τον ταχυδρόμο.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 03:20:12 μμ »
Αν δεν κανω λαθος, στον οδηγο εκπαιδευτικου στο alfavita, λεει οτι σε περιπτωση που το ικα δεν εκδιδει σχετικη βεβαιωση, κανει και η βεβαιωση του εργοδοτη.
Μπορει και να το διαβασα σε τελειως ασχετο μερος, αλλα αν θες στο ξαναβρισκω.

Τελικα το εγινε;

Αποσυνδεδεμένος babis67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 07:53:25 μμ »
Τελικά τέτοια βεβαίωση δεν εκδίδει το ΙΚΑ,παρά μόνο αν περάσουν 2 μήνες από την πρόσληψη γιατί ο εργοδότης πληρώνει τα ένσημα 2 μήνες μετά.
Η γυναίκα μου ήταν στο ταμείο ανεργίας και προσλήφθηκε 1 Σεπτέμβρη.Αυτή την βεβαίωση θα μου την δώσει το ΙΚΑ μετά τις 20 Οκτώβρη,οπότε ζησε Μάη μου!!!
Βέβαια ο προιστάμενος μου ζήτησε τώρα μια βεβαίωση από τον εργοδότη με την κατάσταση των υπαλλήλων σφραγισμένη απο το ΙΚΑ.
Ομως η κατάσταση αυτή σφραγίζεται από την επιθεώρηση Εργασίας.
Αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος δεν ξέρει τι θέλει ή ψάχνει τρόπο να μου την κόψει.
Αυτή θα του πάω την Δευτέρα και θα δω αν του κάνει.Από το υπουργείο μου είπαν ότι δεν τους έχει ξανασυμβεί και ότι είμαι καλυμμένος με την βεβαίωση αυτή αλλά από κει και πέρα είναι θέμα Δ/βαθμιας.
Ερχονται και εκλογές βλέπετε!!
ΠΕ 03

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 10:30:54 πμ »
Τι να πω... Φαινεται ο ανθρωπος βρηκε καποιον να ταλαιπωρησει και λεει να βγαλει ολο το αχτι του!
Αμαν αυτη η "εξουσια" πια. Καλα ξεμπερδεματα.

Αποσυνδεδεμένος babis67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 11:42:05 πμ »
Πως πήγε η δική σου περίπτωση;
Τον ικανοποίησε η απόδειξη από τον ΟΓΑ;
ΠΕ 03

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 11:44:13 πμ »
Δεν εχω μιλησει ακομα, γιατι περιμενω να τα δουν και να μου εγκρινουν την αδεια. Θα ξερω τη Δευτερα!
Τηλεφωνικα που μιλησαμε με μια κοπελα, οχι τον Προισταμενο, μου ειπε οκ.

Αποσυνδεδεμένος mixafr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 1/5 των ανθρώπων στον κόσμο δεν μπορεί να διαβάσει
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 12:44:35 πμ »
Κι εγώ έχω πάει άπειρες φορές στο ΙΚΑ και καμμιά δεν μου έβγαλαν βεβαίωση - κάθε υπάλληλος μου έλεγε και άλλα εν τω μεταξύ.
Όπως π.χ. αφού έχεις τα ένσημα δείξε τα ένσημα, τι τη θέλεις τη βεβαίωση;
Επικλήσεις στη λογική π.χ. αντί να δείχνω 20 σελίδες με πούλια (γιατί έχουν παλιώσει πλέον) να δείχνω 1 με συγκεντρωτικά στοιχεία δεν έπιασαν.
Έτσι σε κάθε προκήρυξη π.χ. του ΙΔΕΚΕ, καπάκι και 20 σελίδες φωτοτυπίες τα ένσημα.

Στο τέλος πήγα στην Επιθεώρηση Εργασίας με τη βεβαίωση του εργοδότη και την επικύρωσαν για το χρονικό διάστημα και το είδος της απασχόλησης - στο κάτω κάτω αυτοί ελέγχουν τα στοιχεία.
Μήπως ισοδυναμεί αυτό με την απαραίτητη βεβαίωση που θέλει ο Προϊστάμενος;

Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ με τις γραπτές αιτήσεις ... μόλις ζητήσεις (όπως έχεις κάθε δικαίωμα) γραπτά (π.χ. απάντηση, πρωτόκολλο, αίτηση) αμέσως το κλίμα γίνεται εξυπηρετικότερο ... από αυτούς που φοβούνται να δεσμευτούν στο χαρτί και τελικά δήθεν "σου κάνουν τη χάρη" - πρακτικά δηλαδή σου δίνουν αυτό το οποίο έπρεπε να σου δώσουν πριν από όλη τη φασαρία
Θα πω για εμένα μόνο ότι αν κάνω για 50η φορά ένα μάθημα, θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Αποσυνδεδεμένος babis67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 12:53:31 μμ »
Επιτέλους εγκρίθηκε!!!!!
Ομως, θα με κρατήσει κι αυτή την εβδομάδα, γιατι το σχολείο δεν έχει άλλο μαθηματικό.
Ενώ τον είχα ενημερώσει από την ορκομωσία, εδώ και μια βδομάδα με ταλαιπωρεί με την γραφειοκρατία, δεν φρόντισε να με αντικαταστήσει.
Απο την άλλη υπάρχουν συνάδελφοι που πλεονάζουν στα σχολεία τους,χώρια που ο γιός μου συμπληρώνει τα 4 στις 15 Ιούνη και χάνω μια βδομάδα από την άδεια.
Θα μου την αναπληρώσει αυτή,
 αφού για ανάγκες της υπηρεσίας με κρατά πέρα από την θέλησή μου;
Αντε να βρω άκρη.
Τέλος καλό όλα καλά.
ΠΕ 03

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 735
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.