*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 315133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #868 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 04:54:33 μμ »
Ο νέος νόμος λέει μεταξύ άλλων  ότι
2. Το εδάφιο γ΄της παρ. 3 του άρθρου 53 του Κώδικα Δηµοσίων Πολιτικών και Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ. (ν. 3528/2007), καθώς και το εδάφιο γ΄της παρ. 3 του άρθρου 60 του ν. 3584/ 2007 καταργούνται.
 
Η παρ. 3 του άρθρου 53 του ν. 3528/2007 λέει ότι......
Αν η σύζυγος του υπαλλήλου δεν εργάζεται ή δεν ασκεί οποιοδήποτε επάγγελμα, ο σύζυγος δεν δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων της παραγράφου 2, εκτός αν λόγω σοβαρής πάθησης ή βλάβης κριθεί ανίκανη να αντιμετωπίζει τις ανάγκες ανατροφής του παιδιού, σύμφωνα με βεβαίωση της Δευτεροβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής στην αρμοδιότητα της οποίας υπάγεται ο υπάλληλος.

σ΄αυτή την παράγραφο του νόμου ποιο είναι το εδάφιο γ; δώσε τα φώτα σου bitch ή όποιος άλλος, γιατί υπάρχει μεγάλη σύγχυση. Ευχαριστώ.
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:52 »

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #869 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 08:40:54 μμ »
Καλησπερα σε όλους!!Εψαξα πριν αλλα δεν μπορεσα να βρώ άκρη.Η γυναικα μου εργάζεται στον ιδιωτικο τομέα ως υπάλληλος.Εχει ξεκινησει την αδεια που δικαιούται απο το ΙΚΑ που είναι 2 μηνες τοκετου πριν και 2 λοχειας μετά.Επειτα θα πάρει μεσω ΟΑΕΔ 6 μήνες  ειδική αδεια προστασίας της μητρότητας..Εγω δικαιουμαι αδεια ανατροφης τεκνου 9μηνη και αν ναι μπορει να ειναι ταυτόχρονα με της γυναίκας μου;Ευχαριστω!!!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2014, 09:08:27 μμ από legor »

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #870 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 11:49:30 μμ »
Μια βοήθεια ρε παιδια!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #871 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 12:14:06 πμ »
Νομίζω πως όχι. Θα σου ζητήσουν βεβαίωση από τον εργοδότη της γυναίκας σου ότι δεν έχει πάρει άδεια ανατροφής για να σου την χορηγήσουν εσένα. Πάντως ταυτόχρονα με την γυναίκα σου αποκλείεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:52 »

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #872 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 03:13:51 μμ »
Σ'ευχαριστω teacher!!!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #873 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 06:22:00 μμ »
Μόλις έμαθα και γω οτι αλλαξαν οι προϋποθέσεις για άδεια ανατροφής και επειδή τον Αύγουστο κλείνει η κόρη μου τα 4 (η σύζυγος δεν εργάζεται) με έχει βάλει σε σκέψεις. Μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε στιγμη την άδεια η μονο στην αρχή της χρονιας? Είναι βέβαια ενα θέμα να παρατησεις τους μαθητεςωστο μέσο της χρονιας αλλά δεν είναι κακή ιδέα να έχω χρονο για τις εξετασεις  του μεταπτυχιακού. Επίσης τι παιζει με το μειωμένο ωράριο? Το κακό είναι οτι δύσκολα θα βρεθεί αντικαταστατης
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #874 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 07:20:43 μμ »
Μόλις έμαθα και γω οτι αλλαξαν οι προϋποθέσεις για άδεια ανατροφής και επειδή τον Αύγουστο κλείνει η κόρη μου τα 4 (η σύζυγος δεν εργάζεται) με έχει βάλει σε σκέψεις. Μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε στιγμη την άδεια η μονο στην αρχή της χρονιας? Είναι βέβαια ενα θέμα να παρατησεις τους μαθητεςωστο μέσο της χρονιας αλλά δεν είναι κακή ιδέα να έχω χρονο για τις εξετασεις  του μεταπτυχιακού. Επίσης τι παιζει με το μειωμένο ωράριο? Το κακό είναι οτι δύσκολα θα βρεθεί αντικαταστατης

Μπορείς να πάρεις την άδεια όποτε θες μέσα στη χρονιά.Δεν χρειάζεται να δουλεύει η γυναίκα σου,απλά να μην έχει πάρει αυτή την άδεια. Δεν χρειάζεται να βρεθεί αντικαταστάτης ,άρα το θέμα είναι καθαρά ηθικό για σένα. Με το μειωμένο δεν ξέρω τι παίζει αλλά πιστεύω δεν συμφέρει

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #875 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 08:46:44 μμ »
Μπορείς να πάρεις την άδεια όποτε θες μέσα στη χρονιά.Δεν χρειάζεται να δουλεύει η γυναίκα σου,απλά να μην έχει πάρει αυτή την άδεια. Δεν χρειάζεται να βρεθεί αντικαταστάτης ,άρα το θέμα είναι καθαρά ηθικό για σένα. Με το μειωμένο δεν ξέρω τι παίζει αλλά πιστεύω δεν συμφέρει
Μα πως να πάρει άδεια αν δεν δουλεύει??  :o ??? ???
  

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #876 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 10:33:25 μμ »
Άλλαξε ο νόμος πρόσφατα και καταργήθηκε το εδάφιο που προβλέπει άδεια ανατροφής μονο αν εργάζεται η σύζυγος.
Γι αυτό έλεγα αν μπορούσε να βρεθεί αντικαταστάτης για να μη μείνουν χωρίς φυσικο μιας και είμαι μόνος στο σχολείο.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #877 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 10:48:08 μμ »
Άλλαξε ο νόμος πρόσφατα και καταργήθηκε το εδάφιο που προβλέπει άδεια ανατροφής μονο αν εργάζεται η σύζυγος.
Γι αυτό έλεγα αν μπορούσε να βρεθεί αντικαταστάτης για να μη μείνουν χωρίς φυσικο μιας και είμαι μόνος στο σχολείο.

Ας βάλουν κανέναν  φιλόλογο,γυμναστή..Συνηθίζεται νομίζω στις μέρες μας. Μην είσαι τόσο συναισθηματικός/ή σε αυτά τα θέματα. Δε θα πω  περισσότερα για να μην προκαλέσω αντιδράσεις

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #878 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 11:30:39 μμ »
Μόλις έμαθα και γω οτι αλλαξαν οι προϋποθέσεις για άδεια ανατροφής και επειδή τον Αύγουστο κλείνει η κόρη μου τα 4 (η σύζυγος δεν εργάζεται) με έχει βάλει σε σκέψεις. Μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε στιγμη την άδεια η μονο στην αρχή της χρονιας? Είναι βέβαια ενα θέμα να παρατησεις τους μαθητεςωστο μέσο της χρονιας αλλά δεν είναι κακή ιδέα να έχω χρονο για τις εξετασεις  του μεταπτυχιακού. Επίσης τι παιζει με το μειωμένο ωράριο? Το κακό είναι οτι δύσκολα θα βρεθεί αντικαταστατης
Πάρε την άδεια όσο προλαβαινεις!!Μπορεις να την πάρεις ακομα και αυριο μην χάνεις χρόνο!!!Οσο για την ηθικότητα......Ασε την να παει περίπατο!Γιατι όταν σου πίνουν το αίμα είναι ηθικοί;Ο άντρας μου την πήρε και κάθεται απο τα Χριστούγεννα!!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #879 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 05:14:24 μμ »
Επίσης το άλλο που δεν έχω καταλάβει, αν πάρεις άδεια 1μηνα πριν το τέκνο κλείσει τα 4χρονια δικαιουσαι 1μηνα άδεια η κανονικά 9μηνη?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #880 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 05:50:12 μμ »
Επίσης το άλλο που δεν έχω καταλάβει, αν πάρεις άδεια 1μηνα πριν το τέκνο κλείσει τα 4χρονια δικαιουσαι 1μηνα άδεια η κανονικά 9μηνη?

1 μήνα... η άδεια λήγει την ημέρα που το παιδί κλείνει τα 4!

Αποσυνδεδεμένος zamor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #881 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 11:53:19 πμ »
Γνωρίζει καποιος να μου πεί αν για  την άδεια ανατροφης παραμένει η απόφαση ότι πρέπει να είναι συννεχόμενη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.