*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 314261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1190 στις: Αύγουστος 06, 2022, 12:37:39 πμ »
Το παιδί είναι να γεννηθεί μέσα Αυγούστου. μπορώ να πάρω αρχές Σεπτεμβρίου άδεια γέννησης και έπειτα τη άδεια ανατροφής 9 μηνών;

Η άδεια λοχείας αρχίζει μετά τη γεννα ακριβώς, εκτός αν η γεννα έρθει πριν από την ΠΗΤ, όπου τότε μέχρι την ΠΗΤ ισχύει η άδεια κύησης. Η 9μηνη είτε κολλαει στην λοχείας είτε άλλη στιγμή. Οι τρεις μήνες μετά τα μέσα Αυγούστου είναι  μέσα Νοεμβρίου. Συν το 9 μηνο είναι τέλος Αυγούστου, άρα έχει καλυφθεί με το παραπάνω η σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:35:26 »

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1191 στις: Αύγουστος 06, 2022, 08:03:35 πμ »
Όταν παίρνεις άδεια ανατροφής από αρχές Σεπτεμβρίου, τις τελευταίες 20 μέρες του Ιουνίου επιστρέφεις στην τάξη σου και τους λες:
 "Γεια σας! Από δω και στο εξής θα είναι ο δάσκαλός σας; 🤣🤔"

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1192 στις: Αύγουστος 06, 2022, 09:17:35 πμ »
Όταν παίρνεις άδεια ανατροφής από αρχές Σεπτεμβρίου, τις τελευταίες 20 μέρες του Ιουνίου επιστρέφεις στην τάξη σου και τους λες:
 "Γεια σας! Από δω και στο εξής θα είναι ο δάσκαλός σας; 🤣🤔"

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συνήθως σε κρατάνε όπου χρειάζονται γραμματειακή υποστήριξη (διευθυνση ή σχολείο) ή παίρνεις ο,τι τύπου άδεια μπορείς και δεν πατάς το πόδι σου

Αποσυνδεδεμένος Athenecha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1193 στις: Αύγουστος 06, 2022, 09:18:55 πμ »
Γνωρίζετε τι συμβαίνει με τον τύπο υπολογισμού του υπόλοιπου της 9μηνης άδειας ανατροφής; Είναι δυνατόν να χρησιμοποιούν έναν τύπο που υπολογίζει ότι έχουμε κανει χρήση μειωμένου 2 ώρες ημερησίως, ενώ σαν αναπληρωτές δικαιούμαστε 2 ώρες εβδομαδιαίως; Σε συναδέλφους δίνουν υπόλοιπο 4 μηνών λόγω χρήσης μειωμένου 8-9 μήνες! Ψάχνοντας δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό. Μόνο στο ότι στην απόφαση του ΣτΕ αναφέρεται ότι δίνεται ολόκληρη η 9μηνη, αν δεν γίνεται χρήση μειωμένου (υποθέτω η χρήση μειωμένου να έχει γίνει μετά τον διορισμό και όχι σαν αναπληρωτης-άλλου είδους σύμβαση).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:35:26 »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10806
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1194 στις: Αύγουστος 06, 2022, 01:31:00 μμ »
Όταν παίρνεις άδεια ανατροφής από αρχές Σεπτεμβρίου, τις τελευταίες 20 μέρες του Ιουνίου επιστρέφεις στην τάξη σου και τους λες:
 "Γεια σας! Από δω και στο εξής θα είναι ο δάσκαλός σας; 🤣🤔"

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Επιστρέφεις στο σχολείο που βρίσκεται σε φάση ενδοσχολικών εξετάσεων και κάνεις επιτηρήσεις. Αυτό έκανε συνάδελφος που γύρισε στο ΕΠΑΛ αρχές Ιουνίου μετά από την άδεια ανατροφής. Ούτε στις επιτηρήσεις των πανελλαδικών δεν τον είχαν βάλει, γιατί είχε άδεια όταν έκαναν τον προγραμματισμό τους.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1195 στις: Αύγουστος 06, 2022, 03:55:55 μμ »
Επιστρέφεις στο σχολείο που βρίσκεται σε φάση ενδοσχολικών εξετάσεων και κάνεις επιτηρήσεις. Αυτό έκανε συνάδελφος που γύρισε στο ΕΠΑΛ αρχές Ιουνίου μετά από την άδεια ανατροφής. Ούτε στις επιτηρήσεις των πανελλαδικών δεν τον είχαν βάλει, γιατί είχε άδεια όταν έκαναν τον προγραμματισμό τους.

Ο δικός μου διευθυντής πάντως ενημέρωνε τη διεύθυνση ότι η κυρία τάδε επιστρέφει από άδεια, να τη βάλετε στις επιτηρήσεις. Το έχει κάνει σε θηλάζουσα συναδελφο που γύρισε από λοχείας για να πάρει την ανατροφής την επόμενη χρονια. Πολύ συναδελφικο, γιατί ας πούμε η εκπαίδευση παρέπαιε όσο έλειπε η συνάδελφος, τίποτα δεν λειτουργούσε χωρίς αυτήν και ήταν απολύτως αναγκαία η παρουσία της.

Πέρα από την πλάκα τώρα, αν κάποιος θέλει να καλυψει όλη τη χρονια, ξεκινάει άδεια Οκτώβριο για να πάει μέχρι τέλος Ιουνίου και Σεπτέμβριο αξιοποιεί τις λοιπές άδειες τις τρέχουσας χρονιάς που αλλιώς πάνε χαμένες. Μια αναρρωτική από γυναικολόγο ας πούμε για κάποιες μέρες και ο,τι άλλο υπάρχει. Γιατί μετά αν φάει τον Ιούνιο άδειες, μπορεί να της χρειαστούν στην αρχή του επόμενου σχολικού έτους, αν εχεις μικρό παιδί πάντα υπάρχουν ανάγκες (αρρώστιες, απουσία άλλου φροντιστή κλπ).

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10806
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1196 στις: Αύγουστος 06, 2022, 04:54:07 μμ »
Νομίζω ότι πλέον οι ΔΔΕ ζητάνε να δηλώνονται οι άδειες ανατροφής από την αρχή της σχολικής χρονιάς για να ξέρουν τα λειτουργικά κενά τους.
Ακόμα κι έτσι να είναι, επιστρέφεις στο σχολείο σου 1 Ιουνίου και δεν μπαίνεις σε τάξη. Μερικές επιτηρήσεις κάνεις και είσαι στους συλλόγους.

Αποσυνδεδεμένος miguel101

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1197 στις: Αύγουστος 06, 2022, 05:51:03 μμ »
Εγώ λέω για την άδεια 15 ημερών που θα πάρει ο πατέρας όταν γεννηθεί το παιδί. Αν το παιδί γεννηθεί μέσα Αυγούστου ο πατέρας μπορεί να τη πάρει 1 Σεπτεμβρίου αυτή την άδεια και έπειτα να βγεί σε άδεια ανατροφής;

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1198 στις: Αύγουστος 06, 2022, 05:53:41 μμ »
Επιστρέφεις στο σχολείο που βρίσκεται σε φάση ενδοσχολικών εξετάσεων και κάνεις επιτηρήσεις. Αυτό έκανε συνάδελφος που γύρισε στο ΕΠΑΛ αρχές Ιουνίου μετά από την άδεια ανατροφής. Ούτε στις επιτηρήσεις των πανελλαδικών δεν τον είχαν βάλει, γιατί είχε άδεια όταν έκαναν τον προγραμματισμό τους.
Είμαι δάσκαλος.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1199 στις: Αύγουστος 06, 2022, 06:13:48 μμ »
Είμαι δάσκαλος.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γυρίζεις στο σχολείο και ψιλοβοηθάς όπου υπάρχει αναγκη…

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10806
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1200 στις: Αύγουστος 06, 2022, 06:32:59 μμ »
Είμαι δάσκαλος.
Τα δημοτικά κλείνουν στις 15 Ιούνιου για τους μαθητές. Συνήθως τις τελευταίες δύο εβδομάδες γίνονται διάφορες δραστηριότητες, αθλητικές, πολιτιστικές κλπ. Σε τάξη πάντως δεν θα μπεις. Απλά θα βοηθήσεις, όπως λέει και η topsy, όπου χρειαστεί!

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1201 στις: Αύγουστος 06, 2022, 06:54:55 μμ »
Σας ευχαριστώ παιδιά!

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10806
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1202 στις: Αύγουστος 06, 2022, 07:14:33 μμ »
Εγώ λέω για την άδεια 15 ημερών που θα πάρει ο πατέρας όταν γεννηθεί το παιδί. Αν το παιδί γεννηθεί μέσα Αυγούστου ο πατέρας μπορεί να τη πάρει 1 Σεπτεμβρίου αυτή την άδεια και έπειτα να βγεί σε άδεια ανατροφής;
Αν το παιδί γεννηθεί 20 Αυγούστου ο πατέρας προλαβαίνει να πάρει την άδεια των 14 εργάσιμων ημερών από 1-20 Σεπτεμβρίου.

Για να γίνει κατανοητό αυτό παραθέτω παρακάτω τις προϋποθέσεις:
Στον πατέρα υπάλληλο χορηγείται υποχρεωτικά άδεια 14 εργάσιμων ημερών, με αποδοχές,
η οποία πρέπει να λαμβάνεται κατά τη γέννηση του τέκνου. Η άδεια αυτή δύναται να χορηγείται είτε:
α) 2 ημέρες πριν από την αναμενόμενη ημερομηνία τοκετού, οπότε οι υπόλοιπες 12 χορηγούνται,
συνολικά ή τμηματικά, εντός 30 ημερών από την ημερομηνία γέννησης, είτε
β) μετά την ημερομηνία γέννησης, συνολικά ή τμηματικά, εντός 30 ημερών από την ημερομηνία γέννησης.

Αποσυνδεδεμένος miguel101

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1203 στις: Αύγουστος 06, 2022, 11:05:45 μμ »
Αν το παιδί γεννηθεί 20 Αυγούστου ο πατέρας προλαβαίνει να πάρει την άδεια των 14 εργάσιμων ημερών από 1-20 Σεπτεμβρίου.

Για να γίνει κατανοητό αυτό παραθέτω παρακάτω τις προϋποθέσεις:
Στον πατέρα υπάλληλο χορηγείται υποχρεωτικά άδεια 14 εργάσιμων ημερών, με αποδοχές,
η οποία πρέπει να λαμβάνεται κατά τη γέννηση του τέκνου. Η άδεια αυτή δύναται να χορηγείται είτε:
α) 2 ημέρες πριν από την αναμενόμενη ημερομηνία τοκετού, οπότε οι υπόλοιπες 12 χορηγούνται,
συνολικά ή τμηματικά, εντός 30 ημερών από την ημερομηνία γέννησης, είτε
β) μετά την ημερομηνία γέννησης, συνολικά ή τμηματικά, εντός 30 ημερών από την ημερομηνία γέννησης.


Το κατάλαβα πως πάει!! Σε ευχαριστώ πολύ Lasid!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159438
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.