*

Αποστολέας Θέμα: Οργανική θέση,  (Αναγνώστηκε 28667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οργανική θέση,
« στις: Ιούλιος 24, 2008, 05:11:12 μμ »
Εχω οργανική θέση εδώ και 2 χρόνια.Φέτος ήρθε συνάδερφος με μεγαλύτερη προυπηρεσία και πήρε και αυτή οργανική θέση.Σε περίπτωση υπερραρυθμίας ποιος φεύγει από το σχολείο, αυτή που ήρθε μετά από μενα, αλλα έχει περισσοτερα μόρια και προύπηρεσία, ή εγώ με μικρότερη προϋπηρεσια, που όμως κατοχύρωσα την οργανική θέση πριν απ αυτήν;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική θέση,
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:17:53 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2008, 05:22:28 μμ »
Μα νομίζω όταν έχεις οργανική κάπου δεν μπορεί κανείς να σε διώξει από εκεί

Αποσυνδεδεμένος elph

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2008, 06:28:16 μμ »
Υπεράριθμος κρίνεται αυτός που τοποθετήθηκε τελευταίος στο σχολείο, ανεξάρτητα από την προϋπηρεσία ή τα μόρια που έχει. Δεν μπορούν να σε διώξουν.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2008, 07:42:54 μμ »
εκτός αν έρθουν 2 πολύτεκνοι οπότε φεύγετε και οι δύο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική θέση,
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:17:53 »

Αποσυνδεδεμένος elph

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 26, 2008, 11:27:40 πμ »
Σωστή η παρατήρηση για τους πολύτεκνους. Δεν θυμάμαι καλά γιατί δεν μου έτυχε προσωπικά, αλλά έχω την εντύπωση ότι μάλλον πρέπει να σου βρουν νέα οργανική.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 26, 2008, 03:46:04 μμ »
Μπορείς εσύ, αν θέλεις, να κριθείς υπεράριθμος/η αν υπάρχει ελεύθερη κάποια άλλη οργανική που θες περ/ρο από αυτή που έχεις. Οι υπεράριθμοι έχουν απόλυτη προτεραιότητα στην επιλογή οργανικής.

Αποσυνδεδεμένος skiouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι μας δένει στα παλιά είναι οι κακές συνήθειες
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2008, 01:13:24 μμ »
Εγω θέλω να ρωτήσω το εξής μια και αναφέραμε υπεράριθμους. Συνάδελφος φέτος πήρε οργανική στο Α σχολείο, δεν έχει την υποχρέωση να την υπηρετήσει λόγω οτι πέρυσι ήταν στη διάθεση και τον τοποθέτησε το ΠΥΣΠΕ σε λειτουργικό κενό. Ζητά απόσπαση και την παίρνει στο σχολείο Β 25 /06/2008. Συνάδελφος με μεγαλύτερη προυπηρεσία από αυτόν  έρχεται με απόσπαση στο σχολείο Β (η απόσπαση εγκρίνεται αρχές Σεπτέμβρη). Ποιός από τους 2 συμπληρώνει ώρες σε άλλο σχολείο; Λογικά ο τελευταία αποσπασμένος σωστά;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2008, 09:14:19 πμ »
Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Έχουν βγει για παράδειγμα κενά στην Α Φωκίδας.
1) Καταρχήν δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να βγαίνουν στην Α Φωκίδας τώρα για νεοδιόριστους τη στιγμή που επί χρόνια μόνιμοι με μεγάλες προυπηρεσίες που είναι στην Β&Γ Φωκίδας παλεύουν να μετατεθούν στην Α Φωκίδας; Δηλαδή είναι δυνατόν να πάω εγώ ο νεοδιόριστος στην Α Φωκίδας και άλλοι παλαιοί με πολλά χρόνια στην πλάτη τους να παραμένουν στην Β & Γ?

2)Έστω ότι τοποθετούμαι τώρα στην Α Φωκίδας. Κατά την Άνοιξη που θα δηλώσω για οριστική τοποθέτηση στην Α Φωκίδας ώστε να πάρω οργανική εκεί, αλλά θα δηλώσουν και όλοι οι παλαιοί από την Β & Γ ΓΦωκίδας δεν θα με "φάνε"? Άρα εγώ μένω εκτός; ή μήπως εφόσον με τοποθέτησαν στην Α Φωκίδας και έκανα εκεί τον 1ο μου χρόνο, είναι υποχρεωμένοι να με "βολέψουν" οπωσδήποτε στην Α Φωκίδας?
Πως λειτουργεί? γιατί κάπου έχω μπερδευτεί..

Αποσυνδεδεμένος xstavros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 29, 2008, 10:01:42 πμ »
Καλή ερώτηση Kiilbill! Αν κάποιος ξέρει ας μας διαφωτίσει....

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2008, 10:07:49 πμ »
1. τα κενα μπορεί να προέκυψαν το καλοκαιρι
2. ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ – ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ
1. Πίνακες κενών οργανικών θέσεων.
Μετά τις τοποθετήσεις των υπεράριθμων τα ΠΥΣΔΕ, σε συνεδρίασή τους, αναμορφώνουν τους πίνακες των κενών οργανικών θέσεων κατά το μέρος που τροποποιούνται από τις τοποθετήσεις των υπεραρίθμων.
Οι πίνακες αυτοί καθώς και οι καταστάσεις με τα ονοματεπώνυμα και τα στοιχεία των εκπαιδευτικών που μετατέθηκαν από άλλες περιοχές, αναρτώνται στην πινακίδα ανακοινώσεων των Συμβουλίων.
2. Υποβολή δηλώσεων
Μετά την ανακοίνωση των κενών οργανικών θέσεων τα ΠΥΣΔΕ με ανακοίνωσή τους, καλούν όλους τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι:
- υπέβαλαν αίτηση για βελτίωση θέσης
- υπέβαλαν δήλωση για οριστική τοποθέτηση (στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, νεοδιόριστοι).
- μετατέθηκαν από άλλες περιοχές
να υποβάλουν, μέσα σε πέντε (5) ημέρες δήλωση στην οποία να αναγράφουν τις συγκεκριμένες σχολικές μονάδες, όπου επιθυμούν να μετατεθούν ή να τοποθετηθούν.
Στις δηλώσεις αυτές μπορούν να αναγραφούν κατά σειρά προτίμησης μέχρι είκοσι (20) σχολικές μονάδες.
3. Διαδικασία
Τα ΠΥΣΔΕ συνεδριάζουν το αργότερο μέχρι τέλος Απριλίου και αποφασίζουν για τις μεταθέσεις και τοποθετήσεις εκπαιδευτικών με την εξής σειρά:
α) Μεταθέσεις και τοποθετήσεις εκπαιδευτικών των ειδικών κατηγοριών
β) Μεταθέσεις και τοποθετήσεις όλων των άλλων εκπαιδευτικών.
4. Συνεξέταση αιτήσεων
Οι αιτήσεις για μετάθεση (βελτίωση θέσης) και οι δηλώσεις για τοποθέτηση συνεξετάζονται.
5. Κριτήρια
Κριτήρια για τις μεταθέσεις και τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών αρμοδιότητας ΠΥΣΔΕ είναι:
α) η συνολική υπηρεσία.
β) οι οικογενειακοί λόγοι (γάμος – παιδιά).
γ) οι συνθήκες διαβίωσης στις έδρες των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν
δ) η συνυπηρέτηση, εφόσον ο/η σύζυγος υπηρετεί ή εργάζεται στην περιφέρεια του Δήμου ή της Κοινότητας όπου ζητείται η μετάθεση ή η τοποθέτηση.
ε) η εντοπιότητα, εφόσον είναι δημότες του Δήμου ή της Κοινότητας όπου λειτουργούν τα σχολεία, στα οποία επιθυμούν να μετατεθούν ή να τοποθετηθούν.
6. Περιπτώσεις ισοβαθμίας
Σε περίπτωση ισοβαθμίας προηγούνται οι εκπαιδευτικοί που υπερέχουν κατά κριτήριο, εάν αυτά συντρέχουν και με την εξής σειρά:
α) στη συνυπηρέτηση
β) στην εντοπιότητα, εφόσον ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση σε σχολική μονάδα Δήμου ή Κοινότητας που είναι δημότες.
γ) στους οικογενειακούς λόγους
δ) στη συνολική υπηρεσία
ε) στις δυσμενείς συνθήκες λειτουργίας των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν.
Σε περίπτωση ισοβαθμίας και στα επιμέρους κριτήρια λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνία και η σειρά δημοσίευσης του διορισμού τους στο Φ.Ε.Κ.
7. Συμπληρωματικές αιτήσεις
Μετά την εξέταση των αιτήσεων και των δηλώσεων τα ΠΥΣΔΕ ανακοινώνουν τις θέσεις που εξακολουθούν να παραμένουν κενές.
Οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν δήλωση για τοποθέτηση εφόσον δεν κατέστη δυνατόν να τοποθετηθούν σε σχολείο της προτίμησής τους, μπορούν, αν το επιθυμούν, να υποβάλουν συμπληρωματική δήλωση για τοποθέτηση στις υπόλοιπες αυτές θέσεις μέσα σε πέντε (5) ημέρες από την ανακοίνωσή τους.
Η τοποθέτηση αυτών γίνεται ύστερα από σύγκριση μεταξύ τους.
8. Παραμονή στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ
Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις.
Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των ΠΥΣΔΕ και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.
9. Ανακοίνωση μεταθέσεων
Οι αποφάσεις των συμβουλίων για μετάθεση ή τοποθέτηση αναρτώνται με τους σχετικούς πίνακες στην πινακίδα ανακοινώσεών τους για να λάβουν γνώση οι ενδιαφερόμενοι.
10. Αιτήσεις για διόρθωση λαθών - παραλείψεων
Τυχόν λάθη ή παραλείψεις στις αποφάσεις των συμβουλίων που αφορούν μεταθέσεις ή τοποθετήσεις εκπαιδευτικών επανεξετάζονται από τα ίδια συμβούλια, ύστερα από αίτηση των ενδιαφερομένων.
Η αίτηση αυτή που αναφέρεται στη διόρθωση συγκεκριμένων λαθών ή παραλείψεων δεν αποτελεί ένσταση και υποβάλλεται μέσα σε πέντε (5) ημέρες από την ανακοίνωση της σχετικής απόφασης.
Τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια εξετάζουν τις αιτήσεις αυτές μέσα στις επόμενες πέντε (5) ημέρες και οριστικοποιούν τις αποφάσεις τους.
11. Ανάληψη υπηρεσίας
Η ανάληψη υπηρεσίας στις νέες θέσεις γίνεται με τη λήξη του διδακτικού έτους.
Οι εκπαιδευτικοί που κατά τη λήξη του διδακτικού έτους είναι σε εκπαιδευτική άδεια ή σε άδεια άνευ αποδοχών στο εξωτερικό, ή υπηρετούν με απόσπαση σε Ελληνικά Σχολεία ή λοιπές υπηρεσίες του εξωτερικού μπορεί να αναλαμβάνουν υπηρεσία με την έναρξη του σχολικού έτους εφόσον εξακολουθούν να προσφέρουν υπηρεσίες στα σχολεία και τις λοιπές υπηρεσίες του εξωτερικού και μετά την 30η Ιουνίου.
Οι Διευθυντές, Υποδιευθυντές σχολικών μονάδων και οι Προϊστάμενοι Διευθύνσεων και Γραφείων αναλαμβάνουν υπηρεσία μετά τη λήξη της θητείας τους.

οι οργανικές θα δοθούν σύμφωνα με τα κριτήρια. θα παραμείνεις στην Α Φωκίδας εφόσον επιθυμείς και δε κανεις αιτηση μεταθεσης για αλλο νομό

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 29, 2008, 01:48:16 μμ »
Ευχαριστώ. Ως γνωστόν ο νεοδιόριστος τοποθετείται κάπου προσωρινά. Θέλω να ρωτήσω αν θα πρέπει να κάνω ξεχωριστά αίτηση για να τοποθετηθώ στο ίδιο  μέρος αλλά οριστικά δηλαδή να πάρω οργανική; Ή εννοείται ότι αφού τοποθετήθηκα προσωρινά σε ένα μέρος, και δεν ζήτησα μετάθεση, τότε αυτόματα αυτό σημαίνει  ότι επιθυμώ να παραμείνω στο ίδιο μέρος, άρα η τοποθέτησή μου από προσωρινή μετατρέπεται σε οριστική αυτόματα; Αν θέλει ξεχωριστή αίτηση , αυτή πότε γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 29, 2008, 02:07:28 μμ »
Εχω μια απορία και παρακαλώ να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει. Αν όλα πάνε καλά το Σεπτέμβρη θα υπηρετήσω στο νομό Κυκλάδων ως νεοδιόριστη. Θα ήθελε να πάρω την οργανική μου στο νομό, αλλά του χρόνου θα ήθελα να είμαι με απόσπαση στην Αθήνα. Γίνεται αυτό και πότε θα πρέπει να κάνω την αίτηση για απόσπαση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ariadninipiagogos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 29, 2008, 02:11:18 μμ »
Οι αιτήσεις μεταθέσεων γινονται τον Νοεμβριο και οι αιτήσεις αποσπάσεων γίνονται περιπου τον Απρίλιο.Θα ενημερώνεσαι μέσω των εγκυκλίων που θα έρχονται στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 29, 2008, 02:31:41 μμ »
Εχω μια απορία και παρακαλώ να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει. Αν όλα πάνε καλά το Σεπτέμβρη θα υπηρετήσω στο νομό Κυκλάδων ως νεοδιόριστη. Θα ήθελε να πάρω την οργανική μου στο νομό, αλλά του χρόνου θα ήθελα να είμαι με απόσπαση στην Αθήνα. Γίνεται αυτό και πότε θα πρέπει να κάνω την αίτηση για απόσπαση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω! Και χωρις παρεξηγηση, πρωτα απο ολα! Ειμαι και γω νεοδιοριστη στον ιδιο κλαδο απο Σεπτεμβρη...Πώς υπολογιζεις οτι θα υπηρετησεις στις Κυκλαδες; Γιατι εγω πραγματικα, δεν ξερω για ποια περιοχη να ελπιζω!!!!!....
 ??? ??? ??? :o :o :o
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159631
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.