*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές  (Αναγνώστηκε 50016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 06:38:42 μμ »
Solil μου δεν ξέρεις τι χαρά μου δίνεις!Ετοιμάζομαι να φύγω για Λασίθι και επειδή η καταγωγή είναι από Ρέθυμνο έχω πάθει κατάθλιψη που δε με πήραν εκεί αλλά Λασίθι.Αρα δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με τους ανθρώπους αφού τα καταφέρνω μια χαρά με τους μυλοποταμίτες.Ερώτηση:είναι εύκολο να βρεις πλήρως εξοπλισμένα σπίτια;Και όταν λέω πλήρως με νοιάζει πιο πολύ το πλυντήριο που σπανίως το ακούω παρόλο που το θεωρώ εξίσου απαραίτητο.Και δε μιλάω απαραίτητα για τις μεγάλες πόλεις αλλά και για τα πιο μικρά μέρη.Το σκεπτικό μου είναι ότι προτιμώ να είμαι κοντά στο σχολείο και να πηγαινοέρχομαι σε μια μεγάλη κοντινή πόλη όποτε έχω όρεξη παρά να πηγαίνω κάθε μέρα χιλιόμετρα από σπίτι σχολείο και πάλι πίσω.Τι λες;Θα δυσκολευτώ;

Εξαρτάται πού θα μένεις! Επιπλωμένα σπίτια απ' όσο ξέρω υπάρχουν. Για το πλυντήριο που λες ειλικρινά δε γνωρίζω γιατί δεν το έψαξα (είχα φέρει ένα δικό μου). Δε νομίζω να δυσκολευτείς πάντως. Περισσότερες πληροφορίες θα σου πω σε π.μ.  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:23:57 »

Αποσυνδεδεμένος ηλιοτρόπιο

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:48:01 μμ »
   ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!
Χρειάζομαι, επειγόντως πληροφορίες για....μάλλον Γ΄Κυκλάδων.  Αν έχω δυνατότητα επιλογής, τί να ..διαλέξω; Δεν έχω αυτοκίνητο και έχω μαζί μου και μόνη μου ένα δεκάχρονο αγόρι!!!!
  Πώς μπορώ να μεταφέρω κάποια πράγματά μας;
  Τέλος πάντων, ότι πληροφορίες έχετε στη μνήμη σας, είναι για μένα τώρα πολύ χρήσιμες. Ακόμη και αν κάνει πολύ κρύο ή υγρασία το χειμώνα, αν φυσάει πολύ, οι τιμές των ενοικίων;;;;;;;
 ???    :-[     :'(

1. από Γ' Κυκλάδων η καλύτερη επιλογή είναι η Νάξος, το μεγαλύτερο νησί των Κυκλάδων και με αρκετό μόνιμο πληθυσμό και καθηγητές-δασκάλους.
2. τα νοίκια από 180 έως και 400.
3. υπάρχουν από στούντιο και επιπλωμένα δίχωρα (με υποτυπώδη επίπλωση και κουζινικά, μερικά με φουρνάκι-μάτια, κάποια και με πλυντήριο) μέχρι γκαρσονιέρες και κανονικά μεγάλα σπίτια, που συνήθως είναι άδεια μέσα. Επίσης παίζει πολύ το να μην δίνουν απόδειξη και ή να γίνεται μάχη ή να σου μειώνει την τιμή για να πετύχει το στόχο του. Να προσέξεις μην σου πει μέχρι Ιούνιο και σε κατεβάσει από το Μάιο σε κανένα υπόγειο...πάρε πληροφορίες από καθηγητές που ήδη υπάρχουν στην περιοχή.
4. υπάρχει αρκετή υγρασία, δύσκολα να βρεις σπίτι που δεν θα βγάλει υγρασία. Από τα χειρότερα σπίτια η Αμοργός.
5. οι Μικρές Κυκλάδες είναι για ...διαλογισμό το χειμώνα. Βέβαια, είναι ο καθένας πως θα το πάρει και με τι διάθεση πάει. Έχω συναντήσει ευτυχισμένο άτομο, τοποθετημένο στη Σχοινούσα.
6. 2 πλοία την ημέρα για Νάξο το χειμώνα, λιγότερα δρομολόγια για τα υπόλοιπα.
7. το χειμώνα βροχή και υγρασία, κανένα μήνα θα έχει κρύο, αλλά σπάνια κάτω από το 0. Φυσάει πολύ  :D υπάρχουν μέρες που μπορεί να έχει απαγορευτικό απόπλου.
8. η Νάξος έχει και αεροδρόμιο, με 2 συνήθως δρομολόγια (αλλάζει συνεχώς το πρόγραμμα) της Ολυμπιακής. Το εισιτήριο για Αθήνα με επιστροφή γύρω στα 150 ευρώ (είναι και επιδοτούμε, τρομάρα τους!) με ελικοφόρο που χωρά γύρω στα 30 άτομα.
Ευχαριστώ πολύ. Και εγώ που νόμιζα πως το κλίμα θα είναι ξερό. Άκουγα που λέγανε για τις Κυκλάδες, τα ξερονήσια.....όσο περνάνε οι ώρες τόσο με πιάνει ...κάτι :'(  :'(
Η συγκοινωνία δεν με πολυενδιαφέρει. Σκέφτομαι πως θα ξαναέρθω σπίτι ίσως.. το Πάσχα!!!!
Για μεταφορά πραγμάτων, τί κάνουμε; Την Δευτέρα πρέπει να είμαι Σύρο, προσπάθησα να παραγεμίσω μια βαλίτσα... και τελικά την άδειασα και από την αρχή έβαλα απλώς 2-3 πραγματάκια.
Γενικά, βοηθάνε να γυρίσεις σπίτι σου ώστε να πακετάρεις, να τα στείλεις κάπως;;;;

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:50:08 μμ »
Το κάθε νησί στις Κυκλάδες έχει τη δική του μεταφορική... οπότε δε θα δυσκολευτείς να τα στείλεις... :)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος ηλιοτρόπιο

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 08:00:58 μμ »
Το κάθε νησί στις Κυκλάδες έχει τη δική του μεταφορική... οπότε δε θα δυσκολευτείς να τα στείλεις... :)
Δηλ. πηγαίνεις στο "νησί" σου και εκεί βρίσκεις την μεταφορική "του" και κανονίζεις του τί γίνεται...Αν το κατάλαβα σωστά, φαίνεται πιο εύκολο... ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:23:57 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 08:03:13 μμ »
όχι... πριν φύγεις για το νησί ή αν μπορέσεις να επιστρέψεις σπίτι σου πας τα πράγματά σου σε μεταφορική της περιοχής σου και σου τα στέλνουν στο νησί, στα φέρνουν και στο σπίτι.... τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ...και άλλοι συνάδελφοι που ξέρω....
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 11:02:23 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Και εγώ που νόμιζα πως το κλίμα θα είναι ξερό. Άκουγα που λέγανε για τις Κυκλάδες, τα ξερονήσια.....όσο περνάνε οι ώρες τόσο με πιάνει ...κάτι :'(  :'(
Η συγκοινωνία δεν με πολυενδιαφέρει. Σκέφτομαι πως θα ξαναέρθω σπίτι ίσως.. το Πάσχα!!!!
Για μεταφορά πραγμάτων, τί κάνουμε; Την Δευτέρα πρέπει να είμαι Σύρο, προσπάθησα να παραγεμίσω μια βαλίτσα... και τελικά την άδειασα και από την αρχή έβαλα απλώς 2-3 πραγματάκια.
Γενικά, βοηθάνε να γυρίσεις σπίτι σου ώστε να πακετάρεις, να τα στείλεις κάπως;;;;

Αν φυσάει βοριάς, βγάζει λίγο κρύο. Συνήθως φυσάει νοτιάς, που σημαίνει υγρασία. Μέχρι το Δεκέμβρη ο καιρός είναι ψιλοκαλός. Συνήθως κάνουν μπάνιο μέχρι και τέλη Οκτώβρη-Νοέμβρη, αναλόγως πόσο τολμηρή είσαι. Για να καταλάβεις πέρσι θέρμανση στο σχολείο ανάψαμε το Δεκέμβρη, αλλα το Φεβρουάριο έπεσε και κάτω από 0 κάποιες μέρες η θερμοκρασία και ο χειρότερος μήνας ήταν ο Μάρτιος (βροχή, χαλάζι). Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα νησιά είναι η υγρασία, οπότε προσπάθησε να βρεις ένα καλό σπίτι.
Η μεταφορά βαρύνει εσένα, δεν δίνουν άδεια για μεταφορά πραγμάτων. Εγώ τα έφερα σε δόσεις  :P Γενικά όσο λιγότερα πράγματα, τόσο καλύτερα. Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 11:04:26 μμ »
  ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!
Χρειάζομαι, επειγόντως πληροφορίες για....μάλλον Γ΄Κυκλάδων.  Αν έχω δυνατότητα επιλογής, τί να ..διαλέξω; Δεν έχω αυτοκίνητο και έχω μαζί μου και μόνη μου ένα δεκάχρονο αγόρι!!!!

  Πώς μπορώ να μεταφέρω κάποια πράγματά μας;
  Τέλος πάντων, ότι πληροφορίες έχετε στη μνήμη σας, είναι για μένα τώρα πολύ χρήσιμες. Ακόμη και αν κάνει πολύ κρύο ή υγρασία το χειμώνα, αν φυσάει πολύ, οι τιμές των ενοικίων;;;;;;;
 ???    :-[     :'(

εχεις π.μ.

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 12:33:46 μμ »
καλημέρα σε όλους. ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, γνωρίζει κάποιος για ορεινή Ηλεία τι γίνεται; έχω ακούσει τα χειρότερα και πραγματικά έχω αρχίσει να αγχώνομαι. πρώτη χρονιά εδώ κάτω να αρχίσω να ανησυχώ;

Αποσυνδεδεμένος lenaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ζωή είναι το άθροισμα των επιλογών μας!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 08:18:38 μμ »
καλημέρα σε όλους. ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, γνωρίζει κάποιος για ορεινή Ηλεία τι γίνεται; έχω ακούσει τα χειρότερα και πραγματικά έχω αρχίσει να αγχώνομαι. πρώτη χρονιά εδώ κάτω να αρχίσω να ανησυχώ;

Όταν λες ορεινή Ηλεία; Πες μου συγκεκριμενα περιοχή. Έχω κάνει Γούμερο, Κλινδιά και μάλιστα την πρώτη μου χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος tempelina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:34:34 μμ »
Βρε παιδιά και εγώ ψάχνω πληροφορίες για Κυκλάδες (είμαι νηπιαγωγός) και συγκεκριμένα για Κίμωλο, Σέριφο, Σχοινούσα, Θηρασιά, Σίφνο. Γενικές πληροφορίες από το internet βρήκα με ενδιαφέρει να μάθω κυρίως πληροφορίες για τιμές ενοικίων, αν τα σπίτια είναι πλήρως επιπλωμένα, τι δίκτυο υπάρχει για internet, λογαριασμούς φως, νερό, ηλεκτρικό είναι μέσα στο ενοίκιο ή πληρώνεις χώρια. Γενικά τέτοιου είδους πράγματα. Μαζεύω πράγματα και ρωτάω για να ξέρω τι θα κουβαλήσω. Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.
Μπορώ να σου πω για Σίφνο. Πολυ καλα σχολεία, νέοι συνάδελφοι, ομορφη ζωη και καθόλου βαρετη. Τα σπιτια που νοικιαζουν οι εκπαιδευτικοι ειναι επιπλωμενα τα περισσοτερα με γραμμη τηλεφωνου οποτε με μια αιτηση στον ΟΤΕ εισαι οκ! Να προσεξεις αν γινεται να εχεις θερμανση και οχι κλιματιστικο γιατι εχει υγρασια (σε ολα τα νησια σχεδον το ιδιο ισχυει). Τα ενοικια κυμαινονται απο 250 ως 350 το ακριβοτερο μεχρι περσι τουλαχιστον. Νερο και ηλεκτρικο τα πληρωναμε στους ιδιοκτητες περιπου 2 φορες το χρονο και υπολογισε περιπου 700 - 800 ευρω (εκτος και αν κανεις υπερβολες αν εχεις αυτονομη θερμανση, κλιματιστικο κλπ). Σημαντικο επισης να εχει και πλυντηριο. Για χειμωνα θα χρειαστεις ενα καλο αντιανεμικο-αδιαβροχο γιατι ομπρελα με τον αερα δεν κρατας με τιποτα. Αλλα αυτα θα τα δεις στην πορεια και θα τα προμηθευτεις τα Χριστουγεννα που θα επιστρεψεις. Απο Οκτωβριο ως το Πασχα ενα καραβι σχεδον μερα παρα μερα αναλογα με τον καιρο και τα απαγορευτικα (5 ωρες απο Πειραια). Αυτα! Αν ειναι στο χερι σου , σου τη συστηνω ανεπιφυλακτα. Γενικα ειναι καλο οπου πας να περασεις απο το σχολειο πρωτα για πληροφοριες για σπιτια κλπ, οι συναδελφοι ξερουν ποια ειναι ξενοικιαστα αλλα και τα ελαττωματα του καθε σπιτιου..! Καλη χρονια!

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:08:46 μμ »
για ορεινή Ηλεία : αν είσαι από μεγάλη πόλη ένα μικρό πολιτισμικό σοκ το' χεις στο τσεπάκι κατα τα άλλα καλά .Καλό΄είναι να έχεις αυτοκίνητο.

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 08:39:49 πμ »
για ορεινή Ηλεία πιο πολύενδιαφέρομαι για Ανδρίτσαινα. απλά διάβασα και στην ιστοσελίδα της Πρωτοβάθμιας ότι είναι προβληματική περιοχή. από ποιά άποψη; πχ λόγω καιρού, ρίχνει χιόνια πολλά; και ενώ όλα καλά μέσα στην τρελή χαρά που είμαι εδώ άκουσα πολύ άσχημα λόγια για τους κατοίκους!!!!! τι να πιστέψω και τι όχι; αυτοκίνητο υπάρχει, εμπειρία στα χιόνια δεν υπάρχει και αγχώνομαι!

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:19:21 μμ »
εμείς στην Πάτρα λέμε πως ο καλύτερος πυργιώτης έχει σκοτώσει τη μάνα του κατα τα άλλα καλά παιδιά είναι!!! πλάκα κάνω !!!Εγώ είχα υπηρετήσει στη Καλλιθέα 20 χλμ πιο κάτω,  καλά πέρασα αλλά πηγαινοερχόμουν Πάτρα λόγω παιδιών .Αν επιλέξεις να μείνεις εκεί καλό είναι να έχεις αυτοκίνητο για να μπορείς να κατέβεις Πϋργο για ένα σινεμά ας πούμε.Αν εσύ έχεις καλή διάθεση και οι ντόπιοι θα σε αντιμετωπίσουν καλά., αλλά να θυμάσαι μικρή κοινωνία, όλα μαθαίνονται , όλα σχολιάζονται!!

Αποσυνδεδεμένος socdeos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:08:23 μμ »
Σ΄ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες SOCDEOS , να΄σαι καλα.Αναφερεις οτι εχει και παιδικους σταθμους. Γνωριζεις αν εχει και στην Χαλκη και στην Κασο? Ποιο απο τα δυο να προτιμησω?

Τα προνήπια μαζί με τα νήπια στο νηπιαγωγείο.
Δε νομίζω οτι υπάρχει πρόβλεψη (κρατικού παιδικού σταθμού) για πιο μικρά. Στη Χάλκη σίγουρα δεν έχει . Στην Κάσο;
Το δικό σου παιδάκι(αν θες γι αυτό τον παιδικό) θα βρείς κάποια κυριούλα να στο κρατάει όσο θα δουλεύεις.

Είναι σημαντικό να έχει κάποιες φορές αεροπλανάκι (27 θέσεων) για τη Ρόδο;;;;
Η κάσος έχει τέτοιο, η Χάλκη έχει (5 φορές τη βδομάδα) καίκι το πρωί για Κάμειρο(και λεωφορείο για τη Ρόδο).
Είναι σημαντικό τα παρελκόμενά σου(τυχόν μικρά παιδιά), αν έχεις μαζί.....
Μάλλον Χάλκη θα προτιμούσα, μοναδικό οικισμό, όλα δίπλα(πολύ δίπλα όμως), εστιατόριο, καφενείο ..
Πάντως 1 χρονιά που κάτσαμε, δόξα τω θεώ, καλά περάσαμε......   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.