*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)  (Αναγνώστηκε 120887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 02:30:58 πμ »
ναι τισ 3 πρωτες μερες  παιρνεις το1/2 των χρηματων μονο απο τη διευθυνση. κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΡΤΙ.αλλιως δεν σου χορηγουν αναρρωτικη.ΜΕΤΑ ΤΙΣ 3 ΗΜΕΡΕς ΠΑΙΡΝΕΙς ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΙΚΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.

το ξερω σιγουρα γιατι παρολο που ειμαι αναπληρωτης εδω κ 1 μηνα ειμαι στη διευθυνση στο τμημα αδειων.

ΑΣΧΕΤΟ.Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 10!!!ΟΧΙ 7.νΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!
Πιεστε τους διευθυντες γιατι εχει αλλαξει ο νομος!!κ κανενας δεν το ξερει.!!
Eπειδη στη Αβαθμια δεν ξερουμ τι τους γινεται ( φαντασου μου εκαναν λαθος το δωρο και τα υπολοιπα θα τα βαλουν το Φεβρουαριο) μπορεις να μας γτραψεις τον αριθμο του φεκ που λεει οτι η αδεια ειναι 10 μερες και οχι 7?



http://www.pde.gr/index.php?topic=16493.msg428888#msg428888
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:04 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 08:26:16 πμ »
ναι τισ 3 πρωτες μερες  παιρνεις το1/2 των χρηματων μονο απο τη διευθυνση. κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΡΤΙ.αλλιως δεν σου χορηγουν αναρρωτικη.ΜΕΤΑ ΤΙΣ 3 ΗΜΕΡΕς ΠΑΙΡΝΕΙς ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΙΚΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.

το ξερω σιγουρα γιατι παρολο που ειμαι αναπληρωτης εδω κ 1 μηνα ειμαι στη διευθυνση στο τμημα αδειων.

ΑΣΧΕΤΟ.Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 10!!!ΟΧΙ 7.νΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!
Πιεστε τους διευθυντες γιατι εχει αλλαξει ο νομος!!κ κανενας δεν το ξερει.!!

πότε άλλαξε;;
μπορείς να μας παραπέμψεις ;

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 11:16:32 πμ »
ναι τισ 3 πρωτες μερες  παιρνεις το1/2 των χρηματων μονο απο τη διευθυνση. κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΡΤΙ.αλλιως δεν σου χορηγουν αναρρωτικη.ΜΕΤΑ ΤΙΣ 3 ΗΜΕΡΕς ΠΑΙΡΝΕΙς ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΙΚΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.

το ξερω σιγουρα γιατι παρολο που ειμαι αναπληρωτης εδω κ 1 μηνα ειμαι στη διευθυνση στο τμημα αδειων.

ΑΣΧΕΤΟ.Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 10!!!ΟΧΙ 7.νΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!
Πιεστε τους διευθυντες γιατι εχει αλλαξει ο νομος!!κ κανενας δεν το ξερει.!!
Μπορούμε να τις πάρουμε μαζεμένες αυτές τις μέρες? Θα τις εισηγηθεί ο Διευθυντής στη Δευτεροβάθμια? Μέχρις στιγμής, σε όσα σχολεία ήμουν, μπορούσα να ζητήσω το πολύ 2 μέρες μαζεμένες......

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 01:55:37 μμ »
ναι τισ 3 πρωτες μερες  παιρνεις το1/2 των χρηματων μονο απο τη διευθυνση. κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΡΤΙ.αλλιως δεν σου χορηγουν αναρρωτικη.ΜΕΤΑ ΤΙΣ 3 ΗΜΕΡΕς ΠΑΙΡΝΕΙς ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΙΚΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.

το ξερω σιγουρα γιατι παρολο που ειμαι αναπληρωτης εδω κ 1 μηνα ειμαι στη διευθυνση στο τμημα αδειων.

ΑΣΧΕΤΟ.Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 10!!!ΟΧΙ 7.νΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!
Πιεστε τους διευθυντες γιατι εχει αλλαξει ο νομος!!κ κανενας δεν το ξερει.!!
Μπορούμε να τις πάρουμε μαζεμένες αυτές τις μέρες? Θα τις εισηγηθεί ο Διευθυντής στη Δευτεροβάθμια? Μέχρις στιγμής, σε όσα σχολεία ήμουν, μπορούσα να ζητήσω το πολύ 2 μέρες μαζεμένες......

εννοείς τις μέρες της κανονικής άδειας,σωστά;
εγώ φέτος μόνο κι αυτό λόγω εγκυμοσύνης της πήρα και τις 7 μαζεμένες!
δεν είχα πρόβλημα!
τώρα,αν δικαιούμαι 3 ακόμη!φυσικά και θέλω να τις πάρω!αφού κάποια στιγμή θα χρειαστεί να επιστρέψω στη δουλειά!
αλλά να ξέρω που να τους παραπέμψω αν όντως ισχύει!
γιατι κι εμένα για 7 μου είχανε πει!!
αν δεν είμαι βέβαιη,τι να διεκδικήσω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:04 »

Αποσυνδεδεμένος ELENH 27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 04:51:44 μμ »
κορίτσια βοήθεια!Έμαθα το πρωί ότι με κάλεσαν για αναπληρώτρια στην Βοιωτία,εγω είμαι απο βόρεια Ελλάδα,μόλις μπήκα στον 7ο μήνα εγκυμοσύνης και έχω συσπασεις κ κοντό τραχήλου οπότε καταλαβαίνετε δεν είμαι για μετακινήσεις. Μου είπαν να στείλω με φαξ έντυπο ανάληψης υπηρεσίας απο την πρώτ. της περιοχής μου,όπως κ Έκανα. Την Δευτέρα μου είπαν ότι θα μου πουν αν την δεχτεί ο διευθυντής,το θέμα είναι ότι εγω δεν έχω καθόλου ένσημα κ δεν ξέρω τι δικαιούμαι απο το ΙΚΑ όσο αφορά την άδεια κ τα λεφτά. Αν είναι να μην πάρω τίποτα θα πληρώσω τα πάντα όσο αφορά την γέννα απο την τσέπη μου. Ήδη έχω βιβλιάριο απορίας κ αυτο με καλύπτει τα έξοδα γεννας. Κάποια που γνωρίζει θα ήθελα να με ενημερώσει τι πρέπει να κάνω με άδειες κ χαρτιά κ αν τυχόν δεν με δεχτούν απο την πρώτ. Βοιωτίας τι κάνω;

Αποσυνδεδεμένος nickie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 02:21:27 μμ »
Αυτο που γνωριζω ειναι οτι για να δικαιωθεις τις πρωτες 15 μερες αναρρωτικης αδειας και τις υπολοιπες αδειες κυησης-λοχειας θα πρεπει να εχεις δουλεψει  τουλαχιστον 10 μερες....το αν θα σε δεχτουν εξαρταται απο την ανθρωπια του προισταμενου οπως με ειχαν ενημερωσει απο το υπουργειο,οταν ημουν σε παρομοια φαση με σενα...δεν υπαρχει σχετικος νομος που να σε κατοχυρωνει..Αν τελικα τα καταφερεις,για να πληρωθεις τα επιδοματα κυησης-λοχειας απο το ικα θα πρεπει να εχεις συμπληρωσει 200 ενσημα πριν απο την ημερα που θα ξεκιναει η αδεια κυησης,αλλα για το επιδομα τοκετου αρκει να εισαι ασφαλισμενη στο ικα,ασχετου ενσημων νομιζω....ελπιζω να βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος ELENH 27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 10:19:16 μμ »
Σ´ευχαριστω για το ενδιαφέρον,νά´σαι καλα! Κ εγω αυτα γνώριζα κ δεν είχα καμία ενημέρωση απο πουθενά. Πήρα τηλέφωνο σε υπουργείο,ΙΚΑ, κ αλλού κ δεν γνώριζαν ούτε αυτοί κ με παραπεμπανε συνεχώς σε άλλους. Επιπλέον απάντηση ακόμα δεν πήρα απο πρωτοβάθμια βοιωτίας γιατί όλη μέρα ήταν σε σύσκεψη μου είπαν ο διευθυντής,περιμένω κ αύριο αν κ είναι η τελευταία μέρα που θα πρέπει να παραβρεθω. Δεν ξέρω πραγματικά το τι θα γίνει απλά απογοητευομαι για άλλη μια φορά απο το ελληνικό κράτος κ το χάος που επικρατεί. Τοποθετούμε ανθρώπους σε θέσεις όπου δεν γνωρίζουν το αντικείμενο κ δυστυχώς δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν τους πολίτες.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 10:34:04 μμ »
Είμαι αναπληρώτρια ακω. Θέλω να πάρω μια αναρρωτική άδεια (όχι κύησης-λοχείας και τα σχετικά). Τι πρέπει να κάνω; Πρέπει να πάω σε γιατρό του ικα να μου τη γράψει; Σε δημόσιο νοσοκομείο; Πείτε μου, αν ξέρετε, γιατί είναι η πρώτη φορά που θέλω να πάρω άδεια και είμαι άσχετη.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Lito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 11:15:53 μμ »
Ναι πρέπει να πας σε γιατρο του ΙΚΑ ο οποίος μπορεί να σου γράψει μέχρι 15 ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 07:23:05 μμ »
πόσες μέρες αναρρωτική μπορεί να σου γράψει ο γιατρός; έχω αρρωστήσει,για πολλοστή φορά φέτος,αυτές οι ιώσεις δεν τελειώνουν με τίποτα,δεν έχω ξαναπάρει αναρρωτική όμως...ο γιατρός μου έγραψε 4 μέρες από σήμερα ως και την Παρασκευή...θα έχω πρόβλημα στο σχολείο;μήπως να δηλώσω 2 μέρες με υπεύθυνη δήλωση δική μου και άλλες δύο με χαρτί από γιατρό;φοβάμαι μήπως δε μου εγκρίνουν και τις 4 μέρες!!!!τι να κάνω όμως,αφού έχω πυρετό!!!

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 08:12:07 μμ »
πόσες μέρες αναρρωτική μπορεί να σου γράψει ο γιατρός; έχω αρρωστήσει,για πολλοστή φορά φέτος,αυτές οι ιώσεις δεν τελειώνουν με τίποτα,δεν έχω ξαναπάρει αναρρωτική όμως...ο γιατρός μου έγραψε 4 μέρες από σήμερα ως και την Παρασκευή...θα έχω πρόβλημα στο σχολείο;μήπως να δηλώσω 2 μέρες με υπεύθυνη δήλωση δική μου και άλλες δύο με χαρτί από γιατρό;φοβάμαι μήπως δε μου εγκρίνουν και τις 4 μέρες!!!!τι να κάνω όμως,αφού έχω πυρετό!!!

1. Με υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου ή γνωμάτευση θεράποντος ιατρού έως δύο (02) ημέρες κάθε φορά και όχι περισσότερες από τέσσερις (04) ημέρες κάθε έτος. Δεν επιτρέπεται η χορήγηση αναρρωτικής άδειας με Υπεύθυνη δήλωση, σε κανένα υπάλληλο, πριν ή μετά από επίσημη αργία. Συγκεκριμένα οι επίσημες αργίες είναι: όλες οι Κυριακές, η 25η Μαρτίου, η 28η Οκτωβρίου, η εορτή των τριών ιεραρχών,  η Καθαρά Δευτέρα,  η 1η Μαΐου και η εορτή του Αγίου Πνεύματος.
2. Με γνωμάτευση ιατρού έως τρεις ( 03) ημέρες κάθε φορά και όχι περισσότερες από έξι (06) κατ΄έτος.
3. Με γνωμάτευση  διευθυντή  κλινικής δημοσίου νοσοκομείου έως πέντε (05) ημέρες κάθε φορά και περισσότερες από δέκα (10 )  κατ΄έτος..
4. Σε περίπτωση βραχυχρόνιας αναρρωτικής άδειας πριν ή μετά αργία ή ανάμεσα σε δύο (02) αργιών, ο υπάλληλος θα παραπέμπεται υποχρεωτικά για εξέταση στην οικεία υγειονομική επιτοπή. Στις  ίδιες περιπτώσεις δεν επιτρέπεται η χορήγηση αναρρωτικής άδειας με υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου
5. Για να σταλεί στο Υγειονομικό η αναρρωτική άδεια, θα πρέπει να είναι  η πρωτότυπη γνωμάτευση από ιδιώτη  ή  Νοσοκομειακού ιατρού. Στην δεύτερη περίπτωση η άδεια πρέπει να υπογράφεται  τουλάχιστον από ιατρό επιμελητή β΄ και από τον Διοικητικό  του Νοσοκομείου.
6. Το σύνολο των βραχυχρόνιων αναρρωτικών αδειών που χορηγούνται χωρίς γνωμάτευση υγειονομικής επιτροπής, δεν πρέπει να  υπερβαίνει αθροιστικά τις δέκα (10) ημέρες το χρόνο.

Μάλλον, πρέπει να πάρεις μια με υπεύθυνη δήλωση και τις υπόλοιπες τρεις με τη γνωμάτευση του γιατρού.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2012, 08:14:07 μμ από mariakriti »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 08:22:56 μμ »
Μην κάνουμε τα εύκολα δύσκολα: Αν ο γιατρός έκρινε πως δε μπορείς να πας για μάθημα, ή πως υπάρχει κίνδυνος να κολλήσεις τα παιδιά, θα μείνεις σπίτι. Επειδή όμως η γνωμάτευση του γιατρού σε καλύπτει για τρεις το πολύ ημέρες, όταν με το καλό επιστρέψεις θα σε παραπέμψουν για γνωμάτευση στην πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή του νομού σου, η οποία θα εισηγηθεί τη χορήγηση αναρρωτικής άδειας τεσσάρων ημερών.

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 08:35:28 μμ »
Συμφωνώ, απλά εμένα στο σχολείο όταν το είχα κάνει αυτό, μου είχαν κάνει φασαρία και για τη μέρα (τις ώρες) που θα έλειπα για να περάσω από την επιτροπή.
Όπως βολεύει η κάθε περίπτωση και κατά τις ανάγκες που έχει ο καθένας οπότε....
Για μένα το εύκολο θα ήταν να ξεμπερδέψω για τις 4 μέρες χωρίς να περάσω επιτροπή...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2012, 08:37:17 μμ από mariakriti »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 08:57:41 μμ »
Δεν το κατάλαβα: σου πρότειναν δηλαδή να μην τηρηθεί η νόμιμη διαδικασία για να μην ξεβολευτούν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 803
Σύνολο: 815

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.