*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία  (Αναγνώστηκε 5914 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« στις: Αύγουστος 01, 2008, 01:22:43 μμ »
Καλημέρα

Παρατηρώ ότι συνεχώς ανακοινώνονται προκυρήξεις για μετατάξεις δημοσίων υπαλλήλων.
Πέστε την εμπειρία σας.....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2009, 03:56:53 μμ από soulis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:50 »

Αποσυνδεδεμένος nascar1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2008, 06:10:54 μμ »
Θέλω να κάνω το ίδιο πράγμα αλλά δεν έχω βρει κανέναν που να το έχει καταφέρει...

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 02:10:14 μμ »
Σε σχετικό ερώτημα που έκανα στο υπουργείο για να πληροφορηθώ τη διαδικασία που ακολουθείται για μετάταξη εκπαιδευτικού σε διοικητική θέση η υπεύθυνη με ενημέρωσε ότι μπορέι να γίνει και μου δήλωσε ρητά ότι αν κάποιος εκπαιδευτικός ξεκινήσει τη διαδικασία δεν υπάρχει πισωγύρισμα, δηλ. δε γίνεται να το μετανοιώσει.Έτσι χάνεις τη θέση σου και τίποτε δε σε διαβεβαιώνει ότι και η άλλη θέση που στοχεύεις δε θα καλυφθεί μέχρι να δεήσει το Υπουργείο Παιδείας να εγκρίνει την αποδεύσμευσή σου. Έτσι η σκέψη της μετάταξης δεν είναι καθόλου απλή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2011, 02:23:46 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 04:07:31 μμ »
η προς μετάταξη θέση είναι συγκεκριμένη και βεβαίως δεν χάνεις τη θέση σου ως εκπαιδευτικός ώσπου να εγκριθεί απο ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΔΙΠ και ΓΛΚ η μετάταξή σου!!! Δεν κάνεις παραίτηση και μετά αναδιορισμό σε νέα θέση, αίτηση για μετάταξη κάνεις!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:50 »

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 04:46:49 μμ »
η προς μετάταξη θέση είναι συγκεκριμένη και βεβαίως δεν χάνεις τη θέση σου ως εκπαιδευτικός ώσπου να εγκριθεί απο ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΔΙΠ και ΓΛΚ η μετάταξή σου!!! Δεν κάνεις παραίτηση και μετά αναδιορισμό σε νέα θέση, αίτηση για μετάταξη κάνεις!!!

μήπως αυτό ισχύει για τις αποσπάσεις και όχι για τις μετατάξεις;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 05:51:38 μμ »
ισχύει και για τις μετατάξεις-  ζητάς να μεταταγείς σε συγκεκριμένες θέσεις διοικητικού κλάδου (πχ δευτεροβάθμια Α αθήνας) και ΕΦΟΣΟΝ υπάρχουν οργανικά κενά, περνάς από έγκριση του ΚΥΣΔΕ για αποδέσμευση από τον κλάδο του εκπ/κού, ΜΕΤΆ  περνάς από ΚΥΣΔΙΠ για να πιστοποιηθεί ότι πληροίς τις προϋποθέσεις για την προς μετάταξη θέση, και τρίτον ( με κοινή υπουργική απόφαση του υπ. παιδείας και οικονομικών) και εφόσον έχει εγκριθεί το σχετικό κονδύλι από το ΓΛΚ, δημοσιεύεται ΦΕΚ για να είναι έγκυρη η μετάταξή σου. Στο μεταξύ όμως, παραμένεις εκπ/κός.
Εξάλλου, υπάρχουν ακόμα και περιπτώσεις που εκπ/κοί έχουν λάβει έγκριση για μετάταξη αλλά δεν έχει εγκριθεί το κονδύλι από το ΓΛΚ - και έτσι, χρόνια μετά, παραμένουν στη θέση τους.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dina_pappa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 03:26:03 μμ »
Είμαι εκπαιδευτικός σε σχολείο και σκέφτομαι την δυνατότητα εργασίας ως διοικητικός.
Κατά καιρούς ανακοινώνονται διάφορες θέσεις για μετάταξη σε άλλους φορείς του δημοσίου ή υπουργεία.
Πιστεύεται ότι αξίζει τον κόπο ή κινδυνεύει τελικά κάποιος αν το κάνει να βγει στην εφεδρεία ή να χαθεί τελικά και η θέση του(λόγω συγχωνεύσεων, καταργήσεων κλτ)?
Πείτε μου τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 04:03:47 μμ »
Έχω ανάλογους προβληματισμούς για το θέμα της μετάταξης σε διοικητική υπηρεσία. Νομίζω πως πολύ καθοριστικό είναι το σε ποια υπηρεσία θα βρεθείς τελικά. Γενικά, δε νομίζω πως υπάρχουν εγγυημένες επιλογές για μετάταξη, καθώς τα πράγματα είναι αρκετά ρευστά και εκτιμώ πως θα γίνουν ακόμη περισσότερο με την διοικητική αναδιάρθρωση του δημόσιου τομέα που έχει δρομολογηθεί.

Ωστόσο, ίσως είναι σημαντικό να σκεφτείς ότι ούτε στην εκπαίδευση μπορεί κανείς να αποκλείσει τις απολύσεις (μελλοντικά και σε συγκεκριμένες ειδικότητες) υπεράριθμων εκπαιδευτικών, δεδομένης της τρέχουσας "μανίας" με τις οργανικές. Εάν έχεις αρκετά τυπικά προσόντα, νομίζω πως ίσως σε ευνοεί η μετάταξη.

Επίσης, νομίζω πως παίζει ρόλο το αν είσαι στην Αθήνα ή όχι. Στην Αθήνα είναι πολύ πιο εύκολο να μετακινηθείς σε άλλον φορέα/ υπουργείο ως διοικητικός, ενώ δεν ξέρω αν θα υπάρχει τέτοια δυνατότητα εξίσου εύκολα σε μια πιο μικρή πόλη με περιορισμένες διοικητικές θέσεις.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 04:32:37 μμ »
στην παρούσα φάση οι μετατάξεις είναι πολύ ρευστές. Επίκεινται και άλλες συγχωνεύσεις/ καταργήσεις επομένως, αυτός ο φορέας απου τώρα έχει οργανική μπορεί αύριο να μην έχει.... μην βιάζεστε αν δεν ομαλοποιηθεί πρώτα η κατάσταση και δεν "τρέξει" το νέο βαθμολόγιο με τις καταργήσεις των οργανικών θέσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2011, 04:58:55 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος black_rose01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 Λατρεύω το χιονι
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 16, 2012, 02:48:51 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=4279

Αφορά και εκπαιδευτικούς;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2012, 03:58:47 μμ από newseditor »
η ελπίδα δεν πεθαίνει.....

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 22, 2012, 07:48:48 πμ »
Έχω την αίσθηση ό,τι οι εκπαιδευτικοί έχουν ένα "μαξιλαράκι ασφαλείας" σε σχέση με τους διοικητικούς, αναφορικά με τις επερχόμενες αξιολογήσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε απολύσεις.

Στο μεταξύ, ο γ.γ. του υπουργείου ξεκίνησε να υπογράφει μετατάξεις υπαλλήλων ΔΕ από δευτεροβάθμιες στις αντίστοιχες περιφέρειες εκπαίδευσης, σε προσωποπαγείς θέσεις:
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΜΙΑΣ (1) ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ
Δημοσίευση μίας (1) απόφασης μετάταξης ανώτερου υπαλλήλου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως
Δημοσίευση μίας (1) απόφασης μετάταξης ανώτερου υπαλλήλου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως

Κάλυψη αναγκών ή προστασία ΔΕ υπαλλήλων ενόψει εκλογών; χμ....
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος mirella77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 Θέλω να φύγω, να πετάξω, να χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2012, 02:17:52 μμ »
Σήμερα πάντως στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Αττικής ήρθε έγγραφο του Κουλαϊδή σχετικό, δίνει προθεσμία έως 14-5-2012, ενημερωθήκαμε όλοι οι συνάδελφοι, εκπαιδευτικοί και διοικητικοί, και τόσο η Διευθύντρια Διοίκησης όσο και η Νομική Υπηρεσία μας είπαν ότι αφορά και τους εκπαιδευτικούς. Με πάσα επιφύλαξη βεβαίως....(δική μου η επιφύλαξη, όχι δική τους) :P

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2012, 03:03:50 μμ »
Ανοιξα θεμα στα εργασιακα εχθες.
Το αλφαβητα εχει την εγκυκλιο. Το ειδα και ειπα μηπως..;
Οποιος γνωριζει κατι παρακαλώ ας μας φωτισει, ισως καποιοι που δουλευουν σε διευθυνσεις...

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε δημόσια υπηρεσία
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2012, 06:12:51 μμ »
Τι παραπάνω θες να μάθεις;
Σωκράτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159843
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.