*

Αποστολέας Θέμα: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών  (Αναγνώστηκε 9215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zantoniadis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« στις: Αύγουστος 03, 2008, 11:51:06 μμ »
Για άλλη μια χρονιά όσοι εκπαιδευτικοί είχαμε κάνει αίτηση για χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών γίναμε μάρτυρες των αυθαιρεσιών πολλών ΠΥΣΔΕ ανά την Ελλάδα. Πιο συγκεκριμένα ο νόμος λέει ότι για τη χορήγηση της άδειας το ΑΠΥΣΔΕ συνεκτιμά τη συνάφεια της μετεκπαίδευσης ή της μεταπτυχιακής εκπαίδευσης με το αντικείμενο της υπηρεσίας του, την υπηρεσιακή επίδοση και τις γνώσεις του υπαλλήλου
Δεν λέει πουθενά ότι η προυπηρεσία παίζει οποιονδήποτε ρόλο σαν κριτήριο κατάταξης. Ωστόσο το ΑΠΥΣΔΕ Αττικής όχι μόνο χορήγησε τις εκπαιδευτικές άδειες με βάση την προυπηρεσία, ενέργεια αυθαίρετη και παράνομη αλλά δημοσιοποίησε τα όρια που αυθαίρετα όρισε το συμβούλιο στον εκπαιδευτικό χώρο alfavita και πιο συγκεκριμένα στο παρακάτω Link
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8801.php

Τι έχει να πει για αυτά ο υπουργός παιδείας? Πως να ελπίζουμε οι εκπαιδευτικοί για διαφάνεια στην εκπαίδευση όταν το ίδιο το ΑΠΥΣΔΕ παρανομεί?

Δηλαδή το ΑΠΥΣΔΕ Αττικής δεν κράτησε ούτε τα προσχήματα, παραδέχθηκε δημόσια ότι παρανομεί και αποφασίζει αυθαίρετα τη προσμέτρηση της προυπηρεσίας στα κριτήρια χορήγησης εκπαιδευτικής άδειας

Επίσης υπάρχει καθηγήτρια πληροφορικής που έλαβε εκπαιδευτική άδεια για το μεταπτυχιακό "Πολιτισμική Πληροφορική" του Πανεπιστημίου Αιγαίου με κατεύθυνση στη Μουσειολογία!!!!!



Με εκτίμηση
Ζώης Αντωνιάδης
Καθηγητής Πληροφορικής

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:15 »

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 04, 2008, 12:15:26 πμ »
Το θέμα έχει εξαντληθεί? εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3174.0
Ρίξε μια ματιά και τα ξαναλέμε. Πολύ σωστή η τοποθέτησή σου.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 04, 2008, 02:57:46 μμ »
Είπαμε, ο παλιός είναι αλλιώς  ;D  ;D ;D
Πάντως ο σίγουρος τρόπος για να εξασφαλίσεις την άδειά σου είναι το ΙΚΥ. Έχει διάβασμα, βέβαια, αλλά αξίζει τον κόπο, γιατί δυστυχώς διαφορετικά κρέμεσαι κυριολεκτικά από τις διαθέσεις του αρμόδιου Συμβουλίου (και των εξαδέλφων, κουμπάρων κ.λ.π.).
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kostisx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 02:18:03 πμ »
Τελικά margot τι έγινε με το θέμα σου; Δικάστηκε το διοικητικό δικαστήριο; το ποινικό; Πήρες άδεια φέτος; Ζήτησα κι εγώ φέτος και απορρίφθηκα. Λέω να το κυνηγήσω νομικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:15 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 02:34:58 πμ »
Μπορει αν εχει καποιος το φετινο πινακα για τις εκπαιδευτικες αδειες απο ΠΥΣΔΕ Πειραια να τον ανεβασει?  Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 07:56:59 πμ »
Οι εκπαιδευτικές άδειες δεν χορηγούνται από το ΠΥΣΔΕ Πειραιά, αλλά από το ΑΠΥΣΔΕ Αττικής. Τις ανανεώσεις και τις χορηγήσεις εκπαιδευτικών αδειών της Αττικής θα τις βρείς στο: http://attik.pde.sch.gr/pages/diafora.htm

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:53:47 μμ »
Τελικά margot τι έγινε με το θέμα σου; Δικάστηκε το διοικητικό δικαστήριο; το ποινικό; Πήρες άδεια φέτος; Ζήτησα κι εγώ φέτος και απορρίφθηκα. Λέω να το κυνηγήσω νομικά.
Αναβολή σε αναβολή πήγε τελικά Φλέβαρη του 2009 (Από το 2005 η πρώτη αγωγή!!!). Η νομική οδός είναι γενικά μια μακροχρόνια και επίπονη διαδικασία. Πρέπει να είστε προετοιμασμένοι. Θα συνεκδικαστούν 3 αγωγές μου και προβλέπεται το ΑΠΥΣΔΕ να προσφύγει στο Εφετείο (άλλα 2 χρόνια τουλάχιστον). Το καλό είναι πως δεν χάνω το δικαίωμα αγωγής για αποζημίωση (άλλη δεκαετία και 'κει  :):)). Απο εκεί και πέρα το μεγάλο στοίχημα είναι αν ο άνθρωπος που ήταν μέσα στο Συμβούλιο (Αιρετός) Θα έρθει να καταθέσει στο ποινικό δικαστήριο που θα κάνω στον Περιφερειάρχη για παράβαση καθήκοντος και μεροληπτική απόφαση (Δύσκολο το βλέπω, υπάρχουν πολλά που δεν μπορώ να πω όπως καταλαβαίνετε). Ένας εκ του ΑΠΥΣΔΕ ήταν μάρτυρας υπεράσπισης κατηγορουμένου σε δίκη για δολοφονία Καθηγητή που είχε συνταράξει το Πανελλήνιο στις αρχές του '90. Καταλαβαίνετε πως τα πράγματα είναι αρκετά σοβαρά εδώ κάτω και δεν ξέρω αν θα τολμήσει κανείς να εμφανιστεί σε δικαστήριο με τους μπράβους να τον περιμένουν απ' έξω...
Αδεια δεν πήρα, αλλά παρουσιάζω εντός των προσεχών ημερών το διδακτορικό μου και καθαρίζω.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 05:27:44 μμ »
Καλή επιτυχία και για την υποστήριξη του διδακτορικού και για τα υπόλοιπα. Μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση η περίπτωσή σου πάντως. Νομίζω ότι ορισμένοι είναι πραγματικά αδίστακτοι, ακόμη και για τελείως απλά πράγματα. Καλό κουράγιο.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 06:17:39 μμ »
ΜΠΡΑΒΟ, Margot με όλη μου την καρδιά! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Με τόσες δυσκολίες τα κατάφερες! Εύχομαι οι δυσκολίες και τα εμπόδια που συνάντησες  να ήταν μέχρι εδώ!


Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 07:02:44 μμ »
ΜΠΡΑΒΟ, Margot με όλη μου την καρδιά! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Με τόσες δυσκολίες τα κατάφερες! Εύχομαι οι δυσκολίες και τα εμπόδια που συνάντησες  να ήταν μέχρι εδώ!


Καλή επιτυχία και για την υποστήριξη του διδακτορικού και για τα υπόλοιπα. Μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση η περίπτωσή σου πάντως. Νομίζω ότι ορισμένοι είναι πραγματικά αδίστακτοι, ακόμη και για τελείως απλά πράγματα. Καλό κουράγιο.

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παιδιά.

Είναι πολλές οι λεπτομέρειες που παραλείπω να αναφέρω σκόπιμα για να μη φωτογραφηθώ. Όλες οι αγωγές μου εναντίον του ΑΠΥΣΔΕ κατατέθηκαν υπό καθεστώς φόβου. Δεν ήταν εύκολο να δέχομαι απειλές σε επίπεδο καθημερίνότητας. Απλά ΦΟΒΟΜΟΥΝ, άνθρωπος είμαι. Σας ξαναλέω, οι άνθρωποι αυτοί είναι ικανοί για τα πάντα.
Κάποιοι μου έστειλαν Π.Μ. να δημοσιεύσω ονόματα και στοιχεία, καθώς και την περιοχή του ΑΠΥΣΔΕ που αναφέρομαι. Όπως καταλαβαίνετε αυτό δεν γίνεται...
Ένα θα σας πω μόνο για το ΑΠΥΣΔΕ που αναφέρομαι:
1) Αιρετό μέλος του ΑΠΥΣΔΕ υπήρξε μάρτυρας υπεράσπισης του ανθρώπου που σκότωσε με λοστό τον καθηγητή Ν. Τεμπονέρα το 1991.
2) Είναι το μοναδικό ΑΠΥΣΔΕ που χορηγήθηκε εκπαιδευτική άδεια σε καθηγήτρια ΠΕ04 (Βιολόγο) για μεταπτυχιακό στο Αρχαίο Ελληνικό Θέατρο!!!

Καλωσήλθατε στην Άγρια Δύση...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2008, 10:51:00 μμ από margot »

Αποσυνδεδεμένος kostisx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 10:37:30 μμ »
Υπάρχουν και άλλα ΑΠΥΣΔΕ που έδωσαν φέτος άδεια, σε καθηγητή Ναυτιλιακών, για μεταπτυχιακό στην Πληροφορική.
Εσύ ξεμπέρδεψες και βλέπεις και φως στο τούνελ. Μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 09, 2009, 04:50:20 μμ »
Μετά από αναμονή 3,5 ετών επιτέλους δικαιώθηκα! Ας αποτελέσει η απόφαση αυτή οδηγό για όλους όσους έχουν αδικηθεί κατά καιρούς και για όσους πρόκειται να αδικηθούν στο μέλλον. Είναι ο μόνος τρόπος πριν την αυτοδικία συνάδελφοι...

Το Διοικητικό Εφετείο Πατρών με μια απόφαση καταπέλτη έκρινε ΠΑΡΑΝΟΜΗ και ΑΚΥΡΗ την απόφαση του ΑΠΥΣΔΕ Δυτ. Ελλάδας - εκπροσωπούμενο από τον Περιφερειάρχη - για τη μη χορήγηση εκπαιδευτικής άδειας ύστερα από αγωγή που είχα υποβάλλει. Για να μην κουράζω περισσότερο παραθέτω το βασικό σκεπτικό της απόφασης:

Αριθμός Απόφασης: 748/2008
ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΕΦΕΤΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ
ΤΜΗΜΑ Β' ΑΚΥΡΩΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ


Συνεδρίασε δημόσια στις .... στο ακροατήριο του Δικαστηρίου (Αίθουσα Κακουργιοδικείου), οδός ... , με δικαστές τους: Χ.Μ. (Πρόεδρο Εφετών), Α.Κ., Χ.Χ. (Εφέτες), για να δικάσει την αίτηση ακύρωσης του .......... κατά του Περιφερειακού Δ/ντή Α'Βάθμιας και Β'Βάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδος. Με την κρινόμενη αγωγή ζητείται η ακύρωση της υπ. αριθμ. ........ του ΑΠΥΣΔΕ Δ. Ελλάδος.....
...
...
Επειδή στην προκειμένη περίπτωση ο αιτών καθηγητής ΠΕ19 ζήτησε ΤΡΙΤΗ φορά ετήσια εκπαιδευτική άδεια για ολοκλήρωση της διδακτορικής του διατριβής με θέμα: "... ..." ....
.........
Η αιτιολογία "Δεν το επιτρέπουν οι ανάγκες της υπηρεσίας" δεν είναι νόμιμη ως γενική και αόριστη αφού καθιστά ανέφικτο τον ακυρωτικό έλεγχο. Πρέπει επομένως να γίνει δεκτός ως βάσιμος ο σχετικός λόγος της αίτησης (της αγωγής), να ακυρωθούν οι προσβαλλόμενες πράξεις και να αναπεμφθεί η υπόθεση στη Διοίκηση για τα περαιτέρω νόμιμα, να καταδικασθεί δε το Ελληνικό Δημόσιο στα δικαστικά έξοδα του αιτούντος.

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ
- Δέχεται την αίτηση
- Ακυρώνει τις υπ' αριθμ. Φ.12.3/4929/27-10-2005 και Φ. 12.3/4071/20-9-2005 αποφάσεις του Περιφερειακού Δ/ντή Α'Βάθμιας και Β'Βάθμιας  Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδος όσον αφορά τον αιτούντα.
- Αναπέμπει την υπόθεση στη Διοίκηση για να εκτελλέσει τα νόμιμα.
- Διατάσσει την επιστροφή του παραβόλου.
- Καταλογίζει σε βάρος του Ελληνικού Δημοσίου τα δικαστικά έξοδα του αιτούντος.

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ                   Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Χρ. Μ.                                  Φι. Φ.


Ευχαριστώ τους δικαστές για την απόφαση αυτή. Η δικαίωση είναι πλέον ηθική μιας και το διδακτορικό τελείωσε, αλλά δεν παύει να είναι μια απόφαση σταθμός στο συγκεκριμένο θέμα των εκπαιδευτικών αδειών. Όποιος θέλει το πλήρες κείμενο της απόφασης ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Σας ευχαριστώ όλους που κατά καιρούς μου δώσατε κουράγιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2009, 03:05:59 μμ από margot »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 09, 2009, 10:51:11 μμ »
Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Ίσως τώρα να έχουμε πάτημα να απαιτούμε, αφενός την ακριβή αιτιολόγηση της άρνησης της εκπαιδευτικής άδειας, αφετέρου να προσφεύγουμε σε ένσταση όταν πχ μας αρνείται εκπ. άδεια ενώ ταυτόχρονα υπάρχουν υπεράριθμοι στην ειδικότητά μας , στην περιοχή μας.

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παρανομίες στη χορήγηση εκπαιδευτικών αδειών
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 10, 2009, 09:08:00 πμ »
Συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα :D. Μπράβο για τον αγώνα σου!!!. Μακάρι όσοι αδικούνται από την  αυθαιρεσία των διοικήσεων >:( να το παλεύουν.Και πάλι μπράβο για το παράδειγμά σου!
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161999
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 589
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.