*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668737 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10570 στις: Οκτώβριος 07, 2019, 05:15:53 μμ »
Πηγαίνεις ο ίδιος και δηλώνεις την πρώτη μέρα εργασίας σου στα ΔΙΕΚ και σου διακόπτουν το επίδομα. Αν δεν το κάνεις, όταν ο ΟΑΕΔ δει τα ένσημα του Οκτώβρη από ΔΙΕΚ (τα ένσημα θα φανούν όταν πληρωθούμε κάποια στιγμή την άνοιξη του 2020) τότε θα σου ζητήσει τα λεφτά του επιδόματος πίσω και τυπικά έχεις και ποινικές συνέπειες (γιατί ουσιαστικά δεν έχεις).

Γιατί να το κάνω εγώ; Υπάρχει η ΕΡΓΑΝΗ για να το κάνουν οι εργοδότες ηλεκτρονικά. Αυτοί έχουν την ευθύνη της πρόσληψης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:12:08 »

Αποσυνδεδεμένος g_kaps

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Try to become a man of value
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10571 στις: Οκτώβριος 07, 2019, 09:05:25 μμ »
Πηγαίνεις ο ίδιος και δηλώνεις την πρώτη μέρα εργασίας σου στα ΔΙΕΚ και σου διακόπτουν το επίδομα. Αν δεν το κάνεις, όταν ο ΟΑΕΔ δει τα ένσημα του Οκτώβρη από ΔΙΕΚ (τα ένσημα θα φανούν όταν πληρωθούμε κάποια στιγμή την άνοιξη του 2020) τότε θα σου ζητήσει τα λεφτά του επιδόματος πίσω και τυπικά έχεις και ποινικές συνέπειες (γιατί ουσιαστικά δεν έχεις).

Καμία ποινική συνέπεια. Απλά του χρόνου όταν ξαναβγεί σε ταμείο ανεργίας θα του αφαιρέσουν τις μέρες που πήρε παραπάνω αυτή τη χρονιά.
Το λέω από προσωπική εμπειρία, φέτος και πέρυσι.
GK

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10572 στις: Οκτώβριος 07, 2019, 09:49:24 μμ »
Γιατί να το κάνω εγώ; Υπάρχει η ΕΡΓΑΝΗ για να το κάνουν οι εργοδότες ηλεκτρονικά. Αυτοί έχουν την ευθύνη της πρόσληψης.
Επειδή αν δεν το κάνεις εσύ και πάρεις χρήματα που δεν δικαιούσαι, ο ΟΑΕΔ δεν σου εγκρίνει τη συνέχιση επιδότησης και μπορεί να τη χάσεις. Προφανώς μετά ο ΟΑΕΔ δεν σε θεωρεί αξιόπιστο άνεργο...

Καμία ποινική συνέπεια. Απλά του χρόνου όταν ξαναβγεί σε ταμείο ανεργίας θα του αφαιρέσουν τις μέρες που πήρε παραπάνω αυτή τη χρονιά.
Το λέω από προσωπική εμπειρία, φέτος και πέρυσι.
Μάλλον εσύ συμπλήρωσες τα ένσημα για να βγάλεις νέο ταμείο ανεργίας. Το πρόβλημα προκύπτει αν ζητήσεις να πάρεις τη συνέχεια του περσινού ταμείου ανεργίας. Μετά πρέπει να κάνεις αίτηση/ένσταση για να σου δώσουν τη συνέχιση, εξηγώντας το λόγο που εισέπραξες χρήματα που δεν έπρεπε να πάρεις από τον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10573 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 12:24:43 πμ »
δεν εχει επιπτωσεις ουτε εξηγησεις. στο επομενο ταμειο απλα, σου αφαιρουν τα χρηματα απο το επιδομα. μου συνεβη περσυ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:12:08 »

Αποσυνδεδεμένος Freddie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10574 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 09:09:21 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά πήγα στον ΟΑΕΔ και έκανα διακοπή με υπεύθυνη δήλωση, μου είπαν να προσκομίσω τη σύμβαση όταν την έχω στα χέρια μου. Ως πρώτη μέρα εργασίας έβαλα τη 01/10 που είναι η έναρξη του εξαμήνου και φαντάζομαι αυτό θα αναγράφεται στη σύμβασή μας.

Αποσυνδεδεμένος cdipis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10575 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 06:35:08 μμ »
Ναι έναρξη εξαμήνου 1/10, επιβεβαιώνω από τα στοιχεία εκπαιδευτών που ζητάνε να συμπληρώσουμε.

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10576 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 08:45:48 μμ »
Η κατάσταση έχει χειροτέρεψει στα ιεκ τώρα που πλέον οι λίστες δε δημοσιευονται με ονόματα κ υπάρχουν μόνο κωδικοί. Είμαι σίγουρη ότι σε ένα ιεκ έχουν δώσει μάθημα σε άτομο που δεν το έχει αναθεση κ εμένα που είναι η ειδικότητα μου  κ είμαι τρίτη στη λίστα δε μου έκαναν κλήση η εμαιλ. Το ερώτημα ειναι το άτομο αυτό θα πληρωθεί κανονικά παρόλο που δεν έχει ανάθεση το συγκεκριμένο μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10577 στις: Οκτώβριος 17, 2019, 09:40:52 μμ »
ήδη εχω σχολιάσει για τις αναθέσεις, To πως γινεται η αναθεση δεν ελεγχεται σε 2ο χρονο , μπορείς να κάνεις ενσταση αλλά με οσα περιγραφεις δύσκολο το βλεπω να δικαιωθείς.
Αν εχει υπογραψει συμβαση θα πληρωθεί

Αποσυνδεδεμένος sofaki82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10578 στις: Οκτώβριος 20, 2019, 09:22:13 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, τι ισχύει για την άσκηση ιδιωτικού έργου για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς στα ΔΙΕΚ; Χρειάζεται άδεια από το ΠΥΣΔΕ; Στα δικαιολογητικά που μου ζήτησαν από ΔΙΕΚ δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο. Γνωρίζω ότι παλαιότερα οι συνάδελφοι έπαιρναν άδεια για έως 10ώρες/εβδομάδα. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με κατατοπίσει γιατί δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω...Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2375
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10579 στις: Οκτώβριος 20, 2019, 09:31:29 μμ »
Άδεια χρειάζεται.
Οι 10 ώρες είναι βάσει του Ινεδιβιμ οπότε αν είσαι ήδη αναπληρώτρια δεν θα μπορείς να πάρεις παραπάνω.
Διαφορετικά, εκτός Ινεδιβιμ δεν υπάρχει περιορισμός ωρών.
Η μόνη προϋπόθεση είναι ο μισθός να μην ξεπερνά αυτόν του γενικού γραμματέα του υπουργείου , δλδ περίπου 4500 ευρώ ανά μήνα.
Και προφανώς να μην συμπίπτει με το εργασιακό σου ωράριο.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος sofaki82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10580 στις: Οκτώβριος 20, 2019, 09:47:47 μμ »
Αναπληρώτρια είμαι και για λιγότερες από 10 ώρες αποδέχτηκα την ανάθεση. Απλά δε μου ζήτησαν άδεια και μου έκανε εντύπωση. Ρώτησα στη γραμματεία αλλά δυστυχώς κανείς δεν ήταν πρόθυμος να με κατευθύνει. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ. Θα απευθυνθώ στη Δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10581 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 01:35:54 πμ »
Αναπληρώτρια είμαι και για λιγότερες από 10 ώρες αποδέχτηκα την ανάθεση. Απλά δε μου ζήτησαν άδεια και μου έκανε εντύπωση. Ρώτησα στη γραμματεία αλλά δυστυχώς κανείς δεν ήταν πρόθυμος να με κατευθύνει. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ. Θα απευθυνθώ στη Δευτεροβάθμια.
δε χρειαζεται να παρεις αδεια. και μαλιστα αφου διδασκεις λιγοτερες ωρες και απο 10... στα σδε χρειαζεται. οχι στα ιεκ.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10582 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 08:25:29 πμ »
Στα ΣΔΕ χρειαζεται οπωσδήποτε άδεια. Στα ΔΙΕΚ το θεμα ειναι φλου. Τα ΔΙΕΚ μου έλεγαν δεν χρειαζεται αλλά ένας από την ομάδα έργου ΔΙΕΚ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου είπε στο τηλ. ότι χρειάζεται. Οπότε εγώ έβγαλα άδεια και την έδωσα στα ΔΙΕΚ για να είμαι σίγουρος. Νομίζω ότι δεν τους ζήτησε άδεια τελικά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Τυπικά πάντως πρεπει να χρειάζονται άδεια και τα δύο (ΔΙΕΚ και ΣΔΕ).

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10583 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 01:25:13 μμ »
Την άδεια τη ζητάει η δευτεροβάθμια όταν δουλεύεις στα διεκ, όχι τα διεκ εάν δουλεύεις στη δευτεροβάθμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.