*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655712 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11228 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 12:06:22 πμ »
Ήταν που ήταν "αδιάβλητο" το σύστημα...τώρα βγαίνουν και αριθμοί μητρώου χωρίς να φαίνονται τα μόρια...
Μήπως να βάζουν τόσο στους αριθμούς μητρώου όσο και στα μόρια αστερίσκους *** ; Να σταματήσουμε να μπαίνουμε να κοιτάζουμε τη σειρά δηλαδή, όχι τίποτ' άλλο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:33:45 »

Αποσυνδεδεμένος xristina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11229 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 12:17:26 πμ »
Όταν δουλεύεις ωρομίσθιος σε ΙΕΚ και σε ΣΔΕ, παίρνεις ένσημα?

Αποσυνδεδεμένος cdipis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11230 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 03:24:47 μμ »
Στον δικό μου κλάδο και σε σχέση με το προηγούμενο εξάμηνο εμφανίστηκαν αρκετοί με μόρια άνω των 75....!  Και λέω ´εμφανίστηκαν´ καθώς έχουν αριθμούς μητρώου από 14000 και άνω που μάλλον έκαναν αιτησεις τελευταία. Σημεία των καιρών λόγω καραντίνας; Μπορεί. Συνταξιούχοι, επαγγελματιες «μαθουσάλες άνω των 65»; Μπορεί. Τους δίνει το σύστημα το δικαίωμα; Ναι. Θα εμψυχώσουν, παρακινήσουν τους εκπαιδευόμενους; Ποιος νοιαζεται;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11231 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 04:28:51 μμ »
Στον δικό μου κλάδο και σε σχέση με το προηγούμενο εξάμηνο εμφανίστηκαν αρκετοί με μόρια άνω των 75....!  Και λέω ´εμφανίστηκαν´ καθώς έχουν αριθμούς μητρώου από 14000 και άνω που μάλλον έκαναν αιτησεις τελευταία. Σημεία των καιρών λόγω καραντίνας; Μπορεί. Συνταξιούχοι, επαγγελματιες «μαθουσάλες άνω των 65»; Μπορεί. Τους δίνει το σύστημα το δικαίωμα; Ναι. Θα εμψυχώσουν, παρακινήσουν τους εκπαιδευόμενους; Ποιος νοιαζεται;

Τι 14000? Εδώ υπάρχουν κωδικοί 22000+...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:33:45 »

Αποσυνδεδεμένος cdipis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11232 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 04:34:15 μμ »
Τι 14000? Εδώ υπάρχουν κωδικοί 22000+...
Ναι φυσικά. Απλά μέχρι το προηγούμενο εξάμηνο αν θυμάμαι καλά είχα δει αρ. Μητρώου ως 14000. Όποτε από εκεί και πάνω πρέπει να είναι τελευταίες συμμετοχές...!

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11233 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 05:16:26 μμ »
Θεωρω πως επαιξε ρολο και οτι τα μαθηματα θα γινουν εξ αποστασεως. Υπαρχουν ατομα που δηλωσαν περιοχες που δεν θα δηλωναν αν ηταν δια ζωσης...

Αποσυνδεδεμένος cdipis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11234 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 05:39:03 μμ »
Θεωρω πως επαιξε ρολο και οτι τα μαθηματα θα γινουν εξ αποστασεως. Υπαρχουν ατομα που δηλωσαν περιοχες που δεν θα δηλωναν αν ηταν δια ζωσης...
Και ποιος σου λέει ότι από Απρίλιο ή Μάιο δεν θα γίνουν δια ζώσης; Δεν το πιστευω αυτό που λες. Για τον δικό μου κλάδο έπαιξε μεγάλο ρόλο ότι είναι σε αναστολή εργασίας το 90%. Επισης γενικότερα παίζει ρόλο η τεράστια εύνοια που δίνεται στην επαγγελματική εμπειρία με αποτέλεσμα κάποιος πχ με 40 χρόνια προϋπηρεσία (και +65 χρόνων) να έχει τεράστιο προβάδισμα. Κι ας μην έχει διδακτικές ώρες κι ας μην έχει επιμορφώσεις κι ας μην έχει εκπαιδευτική επάρκεια. Τα εχούμε/έχουν ξαναπεί, έστω θα έπρεπε να υπάρχει ένας κόφτης. Κάποια στάνταρ. Εκπαιδευτική επάρκεια; Όριο ηλικίας εκπαιδευτών; Ανώτατος αριθμός μορίων για επαγγελματική προϋπηρεσία πχ στα 20-25 χρόνια; Κάτι! Έτσι όπως πάει θα διδάσκουν μόνο κάτι γέροντες και θα λένε ιστοριούλες στους εκπαιδευόμενους για τα παλιά τα χρόνια.... Με το συμπάθειο αλλά τα νεύρα πάνω από το κεφάλι...

Αποσυνδεδεμένος yiannk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11235 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 06:30:54 μμ »
Τι 14000? Εδώ υπάρχουν κωδικοί 22000+...
Υπάρχει πίνακας στον οποίο είμαι κι εγώ όπου κάποιος έχει αριθμό μητρώου 27.000 και κάτι ,πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να είναι ακόμα περισσότεροι υποψήφιοι από αυτό τον αριθμό.Εφόσον ήμασταν 14.000 εγγεγραμμένοι στην έναρξη του μητρώου όπως αναφέρθηκε παραπάνω (αλήθεια,πώς ξέρουμε ότι ήταν τόσοι;),αυτό σημαίνει πως οι υποψήφιοι σχεδόν διπλασιάστηκαν γενικά....Κάποιοι από τους νεοεισερχόμενους έχουν όντως 70,80 μόρια και κάποιοι έχουν πολύ λίγα π.χ. 10-20.Τουτέστιν ,η πίτα θα μοιραστεί σε περισσότερα κομμάτια.Για τους λόγους που συνέβη αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα με τον cdipis (συνταξιούχοι που θέλουν να συμπληρώσουν εισόδημα,η μη μετακίνηση λόγω της  καραντίνας,η γενικότερη οικονομική δυσπραγία που επικρατεί κ.λ.π.).Αυτό  είναι όντως φαινόμενο των καιρών που το ''σύστημα'' δε το είχε προβλέψει όταν ξεκίνησε τη δημιουργία του μητρώου αλλά σε τελική ανάλυση δε σημαίνει και τίποτα αφού και πριν το μητρώο και τον κορωνοιό οι ''πόρτες'' των ΙΕΚ ήταν ανοιχτές στους πάντες για διδασκαλία,φυσικά και στους συνταξιούχους.Όσο για την ποιότητα της παρεχόμενης κατάρτισης ,όλοι ξέρουμε ποια θα (ξανα)είναι εξ αποστάσεως...

Αποσυνδεδεμένος cdipis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11236 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 06:43:44 μμ »
Υπάρχει πίνακας στον οποίο είμαι κι εγώ όπου κάποιος έχει αριθμό μητρώου 27.000 και κάτι ,πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να είναι ακόμα περισσότεροι υποψήφιοι από αυτό τον αριθμό.Εφόσον ήμασταν 14.000 εγγεγραμμένοι στην έναρξη του μητρώου όπως αναφέρθηκε παραπάνω (αλήθεια,πώς ξέρουμε ότι ήταν τόσοι;),αυτό σημαίνει πως οι υποψήφιοι σχεδόν διπλασιάστηκαν γενικά....Κάποιοι από τους νεοεισερχόμενους έχουν όντως 70,80 μόρια και κάποιοι έχουν πολύ λίγα π.χ. 10-20.Τουτέστιν ,η πίτα θα μοιραστεί σε περισσότερα κομμάτια.Για τους λόγους που συνέβη αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα με τον cdipis (συνταξιούχοι που θέλουν να συμπληρώσουν εισόδημα,η μη μετακίνηση λόγω της  καραντίνας,η γενικότερη οικονομική δυσπραγία που επικρατεί κ.λ.π.).Αυτό  είναι όντως φαινόμενο των καιρών που το ''σύστημα'' δε το είχε προβλέψει όταν ξεκίνησε τη δημιουργία του μητρώου αλλά σε τελική ανάλυση δε σημαίνει και τίποτα αφού και πριν το μητρώο και τον κορωνοιό οι ''πόρτες'' των ΙΕΚ ήταν ανοιχτές στους πάντες για διδασκαλία,φυσικά και στους συνταξιούχους.Όσο για την ποιότητα της παρεχόμενης κατάρτισης ,όλοι ξέρουμε ποια θα (ξανα)είναι εξ αποστάσεως...
Ε όχι και δεν σημαίνει τίποτα. Εδώ είναι όλο το ζουμί! Ανοιχτές  φυσικά και ήταν οι πόρτες για τον καθένα. Απλά οι δημόσιοι και οι συνταξιούχοι ήταν σε 2η κατηγορία. Και οι μη πιστοποιημένοι σε άλλη.

Αποσυνδεδεμένος yiannk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11237 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 07:28:54 μμ »
Ε όχι και δεν σημαίνει τίποτα. Εδώ είναι όλο το ζουμί! Ανοιχτές  φυσικά και ήταν οι πόρτες για τον καθένα. Απλά οι δημόσιοι και οι συνταξιούχοι ήταν σε 2η κατηγορία. Και οι μη πιστοποιημένοι σε άλλη.
Η φράση ''δε σημαίνει και τίποτα'' αναφέρεται στις ''πρόνοιες'' του παρόντος συστήματος των ΙΕΚ,όχι στους εκπαιδευτές.Εννοώ πως είναι να διδάξουν θα διδάξουν (ανεξαρτήτως  του ποιοι είναι, αν είναι π.χ. νέοι με όρεξη και καλοί εκπαιδευτές ή βαριεστημένοι 60άρηδες). Το είπα ξεκάθαρα ,η πίτα θα μοιραστεί σε λιγότερους ,κι εγώ π.χ. που δεν είμαι ούτε δημόσιος υπάλληλος ή συνταξιούχος θα έχω πολύ λιγότερες ώρες αυτό το εξάμηνο λόγω ακριβώς των όσων περιέγραψα,ότι δηλαδή διπλασιάστηκαν οι υποψήφιοι του μητρώου. Και ναι, ούτε κι εγώ συμφωνώ με την παρούσα κατάσταση (είμαι πιστοποιημένος με αρκετά χρόνια εμπειρίας στα ΙΕΚ). Απλά περιέγραψα την κατάσταση πως έχει με την καραντίνα, την οικονομική δυσπραγία κλπ....Το είπα πριν ,συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες.

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11238 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 07:44:52 μμ »
ΠΡΟΣΟΧΗ


αρχίσαν οι αναθέσεις από ΔΙΕΚ επομένως στην αρχή κάνουν "διερευνητικό" τηλέφωνο και μετά στέλνουν το email

ΠΡΟΣΟΧΗ: τι θα πείτε στο τηλέφωνο, θα ζητάτε ΠΑΝΤΑ να σας στείλουν ΟΛΕΣ τις πιθανές ώρες στις οποίες μπορείτε να περιληφθείτε για να αποφασίσετε

ΠΡΟΣΟΧΗ: ήμουν πρώτος σε πίνακες, μου στείλανε λιγότερα μαθήματα σαν πρόταση ανάθεσης στο email με την αιτιολογία ότι μιλήσαμε στο τηλέφωνο και προσπάθησαν να με βοηθήσουν και να λάβουν υπόψη τους την ιδιαιτερότητα μου ότι σχολάω συγκεκριμένη ώρα  .... ωστόσο συνάδελφοι ξέχασαν να μου στείλουν πιθανές αναθέσεις για κάποια μαθήματα που ξεκινανε την 3ή ώρα

πιθανολογώ χωρίς να γνωρίζω το παραμικρό ότι μπορεί (ενδέχεται) να υπάρχει κοινό doc (π.χ. google docs, google sheets κτλ) μοιρασμένο ανάμεσα στους διευθυντές των ΔΙΕΚ ώστε να προτείνονται μη συμβατά ωράρια και να πηγαίνουν παρακάτω στις λίστες

Για να γίνει επιτέλους ΔΙΑΦΑΝΕΣ το σύστημα, πρέπει στις αναθέσεις να υπάρχει online και real-time ενημέρωση μέσα στο Μητρώο που να εμφανίζει τους κωδικούς (αριθμούς μητρώου μας) που πήραν ποια μαθήματα σε ποια ΔΙΕΚ έτσι ΩΣΤΕ να διασταυρώνουμε όλοι τι παίζεται, να μην μπορεί να σου πει ο Διευθυντής δεν έχω άλλα μαθήματα να σου δώσω

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΜΑΙΛ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΩΣ ΕΞΗΣ:

αποδέχομαι τις τάδε και τάδε ώρες, με την σημείωση ότι: μετά την εκκίνηση του εξαμήνου θα σας καταθέσω αίτημα στο οποία θα ζητάω λεπτομερή λίστα σε ποιους συναδέλφους αναθέσατε ποια μαθήματα και με ποια μόρια προκειμένου να ελέγξω και αν χρειαστεί να αναφέρω σε ανώτερους Σας (Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δ/νσης Α/Β Βάθμιας που ανήκετε, ΓΓΔΒΜ, ΙΝΕΔΙΒΙΜ, Γραφείο Πρωθυπουργού και στις Αρχές Ελέγχου της Δημόσιας Διοικησης) την περίπτωση που δεν μου προτείνατε μαθήματα ενώ είχα περισσότερα μόρια
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2021, 07:55:03 μμ από ekdepeftis »

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11239 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 08:52:25 μμ »
ΠΡΟΣΟΧΗ


αρχίσαν οι αναθέσεις από ΔΙΕΚ επομένως στην αρχή κάνουν "διερευνητικό" τηλέφωνο και μετά στέλνουν το email

ΠΡΟΣΟΧΗ: τι θα πείτε στο τηλέφωνο, θα ζητάτε ΠΑΝΤΑ να σας στείλουν ΟΛΕΣ τις πιθανές ώρες στις οποίες μπορείτε να περιληφθείτε για να αποφασίσετε

ΠΡΟΣΟΧΗ: ήμουν πρώτος σε πίνακες, μου στείλανε λιγότερα μαθήματα σαν πρόταση ανάθεσης στο email με την αιτιολογία ότι μιλήσαμε στο τηλέφωνο και προσπάθησαν να με βοηθήσουν και να λάβουν υπόψη τους την ιδιαιτερότητα μου ότι σχολάω συγκεκριμένη ώρα  .... ωστόσο συνάδελφοι ξέχασαν να μου στείλουν πιθανές αναθέσεις για κάποια μαθήματα που ξεκινανε την 3ή ώρα

πιθανολογώ χωρίς να γνωρίζω το παραμικρό ότι μπορεί (ενδέχεται) να υπάρχει κοινό doc (π.χ. google docs, google sheets κτλ) μοιρασμένο ανάμεσα στους διευθυντές των ΔΙΕΚ ώστε να προτείνονται μη συμβατά ωράρια και να πηγαίνουν παρακάτω στις λίστες

Για να γίνει επιτέλους ΔΙΑΦΑΝΕΣ το σύστημα, πρέπει στις αναθέσεις να υπάρχει online και real-time ενημέρωση μέσα στο Μητρώο που να εμφανίζει τους κωδικούς (αριθμούς μητρώου μας) που πήραν ποια μαθήματα σε ποια ΔΙΕΚ έτσι ΩΣΤΕ να διασταυρώνουμε όλοι τι παίζεται, να μην μπορεί να σου πει ο Διευθυντής δεν έχω άλλα μαθήματα να σου δώσω

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΜΑΙΛ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΩΣ ΕΞΗΣ:

αποδέχομαι τις τάδε και τάδε ώρες, με την σημείωση ότι: μετά την εκκίνηση του εξαμήνου θα σας καταθέσω αίτημα στο οποία θα ζητάω λεπτομερή λίστα σε ποιους συναδέλφους αναθέσατε ποια μαθήματα και με ποια μόρια προκειμένου να ελέγξω και αν χρειαστεί να αναφέρω σε ανώτερους Σας (Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δ/νσης Α/Β Βάθμιας που ανήκετε, ΓΓΔΒΜ, ΙΝΕΔΙΒΙΜ, Γραφείο Πρωθυπουργού και στις Αρχές Ελέγχου της Δημόσιας Διοικησης) την περίπτωση που δεν μου προτείνατε μαθήματα ενώ είχα περισσότερα μόρια
καλά... μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;;

Αποσυνδεδεμένος mig-fisikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11240 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 09:02:39 μμ »
Οι αναπληρωτές έχουν δικαίωμα να προσληφθούν στα Ι.Ε.Κ ;

Αποσυνδεδεμένος Pe03math

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11241 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 09:28:41 μμ »
καλά... μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;;
Λίγο;;;😀 Και έναν Μπατσο να συνοδεύει τον Δντη του ΙΕΚ αυτές τις μέρες προσλήψεων ή να καταγραφούν τις κλήσεις και να τις βάζουν στο eclass για να της ακούει ο κάθε αμφισβητίας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.