*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2715913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:12:58 πμ »
Πριν 2 χρόνια δούλεψα σε ΙΕΚ του ΟΑΕΔ παρά τα όσα άσχημα είχα ακουσει για τις συνθήκες εκεί. Η αλήθεια είναι πως ίσως επειδή ήταν του ΟΑΕΔ μας πλήρωναν μ'ένα μήνα καθυστέρηση. Μας πλήρωναν τέλη Δεκέμβρη για το Νοέμβρη, πχ. Δεν καθυστέρησαν ούτε τα αντίστοιχα δώρα Χριστουγέννων-Πάσχα , όπως και τα επιδόματα. Όλοι οι γνωστοί μου διαμαρτύρονταν για την απαράδεκτη καθυστέρηση τως δεδουλευμένων τους, αλλά στο ΙΕΚ που εγώ εργαζόμουν τίποτε τέτοιο δε συνέβενε.

Όντως θα πρέπει να έχεις έτοιμο υλικό να διδάξεις στην τάξη. Δε σου προσφέρουν εγχειρίδιο, δε σε καθογούν προς μια κατεύθυνση (ως ξενόγλωσσο μάθημα μπορούσαμε να διδάξουμε από το "I am, you are" μέχρι τη συνθετότερη ορολογία της αντίστοιχης ειδικότητας) και σε ερώτησή μου σχετικά με το τι θεωρούν ύλη, μου έδωσαν μία εγκύκλιο του 1840 που ανάφερε σε ακατάληπτα ελληνικά τι θα μπορούσαν να διδαχθούν οι ειδικότητες -πολύ γενικά και πολύ αόριστα (πχ Γραμματική)!! Επίσης το μάθημα που εγώ τουλάχιστον δίδασκα ήταν 3ωρο, μία φορά την εβδομάδα. Πολύ βαρετό για τους μαθητές και ξεχνούσαν και το όνομά μου ως την επόμενη εβδομάδα, πόσο μάλλον τι είχαμε πει στην παράδοση.

Έφυγα με μάλλον άσχημες εντυπώσεις, αλλά το οικονομικό ήταν το φόρτε τους: 19Ε μεικτά!!!! Με βασικό πτυχίο..Το μεταπτυχιακό ήταν έξτρα, 25Ε/ώρα αν θυμάμαι καλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:34 »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:22:50 πμ »
Εγώ αναφέρομαι στα Δημόσια ΙΕΚ όχι του ΟΑΕΔ τα άλλα. Τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα εκεί...φέτος οι συνάδελφοι πληρώθηκαν για το 2006. Μέχρι πριν λίγα χρόνια τις φωτοτυπίες των σημειώσεων δεν τις έβγαζαν εκεί μέχρι που ξεσηκώθηκαν οι σπουδαστές..(για την Καρδίτσα αναφέρομαι). Ενώ είχα όλες τις σημειώσεις έτοιμες, σκοτώθηκα να τις φτιάξω για όλη τη χρονιά, μόνο 4 σελ. για κάθε μάθημα δικαιούμουν να βγάλω φωτοτυπία ενώ ήταν όλο όλο 80 σελ. και τα παιδιά θα μπορούσαν να τα έχουν ως "βιβλίο" κάπως...Τι να πει κανείς για το ...μυαλό της αλληνής?

Α! ναι. Μας δίνουν έναν ψιλομπούσουλα αλλά είναι σχεδόν εκτός...και δεν σου λέει και πολλά. :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:24:52 πμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:31:46 μμ »
Διάβασα την προκήρυξη για τα ΙΕΚ και λεει οτι οι διδάσκοντες, θα προσληφθούν ως ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί;Αυτό τι σημαίνει, οτι θα πάρουν μορια για τον ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:33:32 μμ »
όχι δυστυχώς!εννοεί ότι θα πληρωνονται με την ώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:34 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #270 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:34:18 μμ »
οχι το ΙΕΚ δεν δινει μορια...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #271 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 11:39:17 μμ »
Σχετικά με την προκήρυξη για την πλήρωση θέσεων στα δημόσια ΙΕΚ, καθώς στο site του oeek δεν αναφέρονται οι ειδικότητες που καλούνται να υποβάλουν σχετική αίτηση, παρά τα μαθήματα που πρόκειται να διδαχθούν, γνωρίζετε μήπως που μπορεί να βρει κανείς περαιτέρω πληροφορίες σε ό,τι αφορά στις ειδικότητες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος anmais

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:05:17 πμ »
Στα δημόσια ΙΕΚ είσαι ότι δηλώσεις.Φίλη μου μαθηματικός δίδασκε πληροφορική.Δεν βγάζουν πίνακες ειδικοτήτων,απλά κοιτάς ποια μαθήματα είναι σχετικά με το πτυχίο σου ή τις εξειδικεύσεις σου και τα συμπληρώνεις στην αίτηση.
Σαν να 'ταν χτες...

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:11:05 πμ »
Είναι ανάλογα το πτυχίο σου. Δηλαδή εσύ δεν έχεις κάτι να διδάξεις πχ. δεν κάνουν φιλολογικά μαθήματα εκεί εκτός από ξένη γλώσσα σε κάποιες ειδικότητες. Αν κάποιος είναι δικηγόρος θα μπορούσε να διδάξει πχ τα δίκαια, πε19, πε20 τους υπολογιστές, νοσηλεύτρια στην ειδικότητα της νοσηλευτικής, και σε κάποιες άλλες παραϊατρικές ειδικότητες ...κ.ο.κ.

Λέει τις ειδικότητες που λειτουργούν, τα τμήματα, και τα μαθήματα στο site του οεεκ. Εκεί βλέπεις αν μπορείς να διδάξεις κάτι ή όχι.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:13:16 πμ »
Στα δημόσια ΙΕΚ είσαι ότι δηλώσεις.Φίλη μου μαθηματικός δίδασκε πληροφορική.Δεν βγάζουν πίνακες ειδικοτήτων,απλά κοιτάς ποια μαθήματα είναι σχετικά με το πτυχίο σου ή τις εξειδικεύσεις σου και τα συμπληρώνεις στην αίτηση.

Εδώ οι μαθηματικοί διδάσκουν πληροφορική στα σχολεία στα ιεκ δεν θα δίδασκαν? Δεν είναι πάντως ακριβώς οτι δηλώσεις...δεν θα μπορούσαν να με δώσουν εμενα πχ μάθημα στην ειδικότητα: τεχνικός καυσίμων ....
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος canella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 12:56:29 μμ »
Εκει που ημουν ηταν αρκετα τυπικοι με τις ειδικότητες, αν όμως χρειάζονταν πληροφορικάριο και κανεις δεν είχε κάνει αιτηση αναγκαστηκα εδιναν β αναθεση σε καποιο παρεμφερες. Αν δεν ειχα αναγκη τα ενσημα πραγματικα δε θα τα ξανακανα. Ελπιζω φετος να παν καλυτερα τα πραγματα.. Πάντως από υποδομη είναι κάτω από το μηδεν στο δικό μου τμημα δεν ειχαν καλα καλα ουτε καρεκλες!!! Τα παιδια επισης έχουν διαφορες απαιτησεις γιατι πληρωνουν ενα μικρο ποσο καθε εξάμηνο...ΕΛΕΟΣ

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 04:05:42 μμ »
Ελπιζω φετος να παν καλυτερα τα πραγματα.. Πάντως από υποδομη είναι κάτω από το μηδεν στο δικό μου τμημα δεν ειχαν καλα καλα ουτε καρεκλες!!!

 :o ::) :-X :-\
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 12:08:41 πμ »
Στο δικό μας ΙΕΚ ενώ έχουν αγορασμένα όλα τα εργαλεία για το μάθημα της μαγειρικής (εργαστήριο) και εννοώ πανάκριβα μηχανήματα τύπου επαγγελματικές κουζίνες, ψυγεία κλπ. είναι καλά φυλαγμένα στα υπόγεια και τα παιδιά κάνουν μάθημα σε μια ταβέρνα στου διόλου τη μάνα και χρήματα δεν δίνουν στον καθηγητή του εργαστηρίου να αγοράσει τα απαραίτητα (πέρσι ο χριστιανός τα έβαλε από την τσέπη του δεν ήξερε και δεν πήρε φράγκο πίσω). Τα παιδιά υποτίθεται πως θα βγουν βοηθοί σεφ και δεν κάνουν σωστό εργαστήριο...πόσο να τους δείξω εγώ στη θεωρία? υποτίθεται πως στο εργαστήριο κάνεις αυτά που έμαθες τη θεωρία...Τι να πεις?
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος BlackRose

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #278 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 04:48:20 μμ »
Ρε παιδια να ρωτησω μια και ειμαι καινουργια στο χώρο το καλοκαιρι πηρα το πτυχίο μου.Διαβασα την προκυρηξη για τα Δημοσια Ιεκ και αναφερει οτι ζητανε για τα προσχολικα Βρεφονηπιοκομους.Εγω που τελειωσα νηπιαγωγος να μην τα κάνω τα χαρτιά μου ?

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #279 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 07:18:14 μμ »
Να τα κάνεις, αν και συνήθως χρειάζεσαι μεταπτυχιακό και δοντάκι.
Εγώ είχα μόνο το πρώτο και όχι το δεύτερο και πήρα 1 μάθημα πριν από αρκετά χρόνια.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 685
Σύνολο: 696

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.