*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674798 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vita13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5614 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 02:32:09 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
επειδή επικρατεί ένας χαμός πήρα σήμερα τηλ. να ρωτήσω σχετικά με τις Υ.Δ. Εγώ ξεκίνησα και σε ΣΔΕ. Μου είπαν λοιπόν ότι στην ουσία είναι ασυμβίβαστο να εργάζεσαι σε ΙΕΚ και ΣΔΕ καθότι δε μπορεί ο ίδιος εργοδότης να σε ασφαλίζει με άλλο τρόπο. Στην ερώτηση εάν πρέπει να δηλώσω ΑΕΔ μου είπαν ότι βάσει οδηγιών πρέπει να έχω 25 ένσημα σε κάποιον εργοδότη όσο δουλεύω στο ΙΕΚ. Αλλιώς πρέπει να αφήσω μία εκ των δύο θέσεων ΣΔΕ-ΙΕΚ.Γνωρίζετε κάτι σχετικό;;;;
Εάν είναι έτσι μιλάμε για καταπάτηση όλων των δικαιωμάτων μας ως εργαζομένων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:03 »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5615 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 02:44:32 μμ »
Με άλλα λόγια πήγαμε για μαλλί και βγήκαμε κουρεμένοι!
Θέλατε ΙΚΑ στα ΙΕΚ ε; Πάρτε τώρα να ΄χετε!!! ΙΝΕΔΙΒΙΜ αθάνατο!!!

Υ.Γ. Κανένας δεν είναι εργαζόμενος στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Σύμβαση έργου υπογράφει. Είναι εργολάβος!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2014, 03:02:31 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5616 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 03:38:09 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
επειδή επικρατεί ένας χαμός πήρα σήμερα τηλ. να ρωτήσω σχετικά με τις Υ.Δ. Εγώ ξεκίνησα και σε ΣΔΕ. Μου είπαν λοιπόν ότι στην ουσία είναι ασυμβίβαστο να εργάζεσαι σε ΙΕΚ και ΣΔΕ καθότι δε μπορεί ο ίδιος εργοδότης να σε ασφαλίζει με άλλο τρόπο. Στην ερώτηση εάν πρέπει να δηλώσω ΑΕΔ μου είπαν ότι βάσει οδηγιών πρέπει να έχω 25 ένσημα σε κάποιον εργοδότη όσο δουλεύω στο ΙΕΚ. Αλλιώς πρέπει να αφήσω μία εκ των δύο θέσεων ΣΔΕ-ΙΕΚ.Γνωρίζετε κάτι σχετικό;;;;
Εάν είναι έτσι μιλάμε για καταπάτηση όλων των δικαιωμάτων μας ως εργαζομένων
Μα γιατί να σε ασφαλίζει με αλλον τρόπο ; με ΤΛΥ στο ΣΔΕ με ΤΛΥ στο ΙΕΚ . ΤΠΥ ειναι για τους επαγγελαματιες οι οποίοι και αυτοί μπορουν να κοψουν όσα τιμολόγια θέλουν στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ

Αποσυνδεδεμένος vita13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5617 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 03:45:07 μμ »
Όταν ρώτησα για ΤΛΥ μου είπαν ότι στο ΙΕΚ για να πληρωθώ με ΤΛΥ πρέπει να έχω 25 ένσημα από αλλού...
άρα τι γίνεται;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:03 »

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5618 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 11:04:06 πμ »
Δυο λεπτά γιατί μπερδεύτηκα.

Οκ, θα μας ασφαλίσουν με Ικα τα ιεκ, αλλά απο εκεί και πέρα σε περίπτωση που μας καλέσουν π.χ. στα ΚΔΒΜ αυτά ειναι 25ωρα ή 50ώρα.
Θα είμαστε κανονικά ασφαλισμένοι στο ικα, και με τα ΚΔΒΜ ας μας πληρωσουν με ΑΕΔ.

Αφήστε που θα πρέπει να εξετάσουμε το γεγονός οτι έχεις δικαίωμα μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα....
άραααααα, μήπως θα μπορούμε να εργαζόμαστε και σε επιπλέον δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ?


Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5619 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 11:31:05 πμ »
Δυο λεπτά γιατί μπερδεύτηκα.

Οκ, θα μας ασφαλίσουν με Ικα τα ιεκ, αλλά απο εκεί και πέρα σε περίπτωση που μας καλέσουν π.χ. στα ΚΔΒΜ αυτά ειναι 25ωρα ή 50ώρα.
Θα είμαστε κανονικά ασφαλισμένοι στο ικα, και με τα ΚΔΒΜ ας μας πληρωσουν με ΑΕΔ.

Αφήστε που θα πρέπει να εξετάσουμε το γεγονός οτι έχεις δικαίωμα μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα....
άραααααα, μήπως θα μπορούμε να εργαζόμαστε και σε επιπλέον δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ?
Λένε ότι εφόσον σε ασφαλίζουν με ΙΚΑ, δεν έχεις το δικαίωμα να εργαστείς σε άλλη δομή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, δεδομένου ότι οι άλλες δομές (πχ. ΚΔΒΜ) δεν ασφαλίζουν με ΙΚΑ. Προσωπικά εργάζομαι σε δύο ΙΕΚ. Και στα δύο μου έδωσαν να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση ότι δε θα εργαστώ σε άλλη δομή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ με άλλη μορφή ασφάλισης.

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5620 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 12:10:03 μμ »
εμένα μου δώσανε αυτό:

•   Δεν  απασχολούμαι σε άλλο πρόγραμμα του φορέα και δεν αμείβομαι από το
Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ ούτε με Τιμολόγιο Λήψης Υπηρεσιών (ΑΕΔ) και ούτε με Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών για οποιαδήποτε υπηρεσία.

Καλά, όταν το υπέγραψα δεν εργαζόμουν σε ΚΔΒΜ. Σε περίπτωση δηλαδή που με καλέσουν ( απο τον Ιανουάριο  λογικά) δεν μπορώ να πάω??

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5621 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 12:31:45 μμ »
Λένε ότι εφόσον σε ασφαλίζουν με ΙΚΑ, δεν έχεις το δικαίωμα να εργαστείς σε άλλη δομή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, δεδομένου ότι οι άλλες δομές (πχ. ΚΔΒΜ) δεν ασφαλίζουν με ΙΚΑ. Προσωπικά εργάζομαι σε δύο ΙΕΚ. Και στα δύο μου έδωσαν να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση ότι δε θα εργαστώ σε άλλη δομή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ με άλλη μορφή ασφάλισης.

Φυσικά είναι παράνομο αυτό, το καταλαβαίνουμε υποθέτω ε; Η βασική παρανομία είναι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, όπου δεν υπάρχει καμία λογική να απασχολούμαστε σε μια δομή του, με δυνατότηα ενσήμων και στις άλλες δομές του να μην βάζει ένσημα.
Και ποιο το πρόβλημα, στο κάτω κάτω, να ασφαλιστεί κανείς με ΑΕΔ στην άλλη δομή; Έτσι κι αλλιώς η ΑΕΔ είναι για όσους δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες, και συνήθως, έχουν ένσημα ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5622 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 01:10:22 μμ »
Φυσικά είναι παράνομο αυτό, το καταλαβαίνουμε υποθέτω ε; Η βασική παρανομία είναι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, όπου δεν υπάρχει καμία λογική να απασχολούμαστε σε μια δομή του, με δυνατότηα ενσήμων και στις άλλες δομές του να μην βάζει ένσημα.
Και ποιο το πρόβλημα, στο κάτω κάτω, να ασφαλιστεί κανείς με ΑΕΔ στην άλλη δομή; Έτσι κι αλλιώς η ΑΕΔ είναι για όσους δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες, και συνήθως, έχουν ένσημα ΙΚΑ.
Είναι όπως το ανέκδοτο με τον τύπο που νόμιζε ότι είναι καλαμπόκι... "Ας πούμε ότι εγώ ξέρω ότι δεν είμαι καλαμπόκι... Οι κότες το ξέρουν;".

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5623 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 01:42:30 μμ »
Φυσικά είναι παράνομο αυτό, το καταλαβαίνουμε υποθέτω ε; Η βασική παρανομία είναι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, όπου δεν υπάρχει καμία λογική να απασχολούμαστε σε μια δομή του, με δυνατότηα ενσήμων και στις άλλες δομές του να μην βάζει ένσημα.
Και ποιο το πρόβλημα, στο κάτω κάτω, να ασφαλιστεί κανείς με ΑΕΔ στην άλλη δομή; Έτσι κι αλλιώς η ΑΕΔ είναι για όσους δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες, και συνήθως, έχουν ένσημα ΙΚΑ.

Η παρανομία και ο παραλογισμός στο μεγαλείο της!!

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5624 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 06:43:30 μμ »
Εγω δουλευω σε 2 ιεκ στον ιδιο νομο. Αλλη υ/δ μου εδωσαν απο το ενα και αλλη απο το αλλο....sboing :o

Αποσυνδεδεμένος ka8y

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5625 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 06:51:49 μμ »

Ακόμα και οι διευθυντές, άκρη δεν βγάζουμε....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2014, 06:53:32 μμ από ka8y »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5626 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 12:36:21 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο κανονισμός στα ΙΕΚ όσον αφορά στις μετακινήσεις εκτός σχολείου για εκπαιδευτικούς σκοπούς φυσικά (πχ. επίσκεψη σε κάποιο φαρμακείο για να δούνε τον τρόπο λειτουργίας , την οργάνωση κτλ )  Θεωρείται μάθημα,  η χρειάζεται μετά η αναπλήρωση των ωρών αυτών ;;
 

Αποσυνδεδεμένος vita13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5627 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 02:17:18 μμ »
Συνάδελφοι που εργάζεστε ή σκοπεύετε να εργαστείτε σε δύο δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, στο τηλ. 2131314591 με ενημέρωσαν ότι ισχύει πως πρέπει να παραιτηθούμε από μία εκ των δύο δομών χωρίς βέβαια να είναι δική μας υπαιτιότητα για το ότι ο φορέας λειτουργεί κατά τελείως παράλογο τρόπο ως προς την ασφάλιση. Ωστόσο δε ξέρουν να απαντήσουν στην ερώτηση μου: με ποιο καθεστώς θα πληρωθούμε τα δεδουλευμένα μας;;πάλι δεν προκύπτει πρόβλημα εφόσον ισχύουν τα ίδια που ίσχυαν και πριν 2 μήνες που ξεκινήσαμε;γιατί δε βάζουν σε όλες τις δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ ένσημα να τελειώνει το θέμα;\
Τελοσπάντων, η απάντηση είναι πως ψάχνουν μια λύση αν και προς το παρόν δε βρίσκουν...Μήπως πρέπει να κινητοποιηθούμε για τα αυτονόητα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 586
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.