*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2670055 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5950 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:43:02 πμ »
 Για την παράταση που λες δεν είδαμε πουθενά ΦΕΚ!
Αυτό το παραμύθι με την πιστοποίηση είναι από το 2013, ότι θα είναι απαραίτητο προσόν, εγώ πέρυσι δούλευα 3ώρες /εβδομάδα ~  100 ευρώ και κάτι το μήνα, πήγα και πλήρωσα 120 ευρώ για εοππεπ για να έχω πιστοποίηση αφού θα ήταν υποχρεωτικό, τουλάχιστον να δίνουν κάποια μόρια πχ για ΙΕΚ του ΟΑΕΔ δεν το ρώτησαν καν .
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:18:39 »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5951 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:49:22 πμ »
μη παραπληρωφορείτε και λέτε ασυναρτησίες με το προηγούμενο ν/σ του υπουργείου παιδείας μπορούν να διδάξουν στα ιεκ και οι μη πιστιποιημένεοι εκπαιδευτές ενηλίκων αφού δοθηκε παράταση μέχρι τον 9ο του 2016 εσείς που πηρατε την πιστοποίηση καντε υπομονή λοιπόν και μη γράφετε ανακριβειες

Αν το γνωριζεις συναδελφε δε μας δινεις και τον αριθμο του ΦΕΚ να μην ελπιζουμε τσαμπα...

Αποσυνδεδεμένος rethimno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5952 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:11:57 μμ »
θα ηθελα και εγω το φεκ που αναφερει την παραταση εως 31/8/2016....καλο ειναι να τεκμηρειωνουμε τα λεγομενα μας και να μην αναφερουμε ανακριβειες....

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5953 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 04:46:18 μμ »
Συνάδελφε φέτα... Πρόπερσι άρχισαν τα μαθήματα μετά τις 21/10 και το εξάμηνο βγήκε κανονικά.
Επειδή πέρυσι λειτούργησαν σωστά τα χρονοδιαγράμματα δεν είναι δεδομένο τίποτα!
Δυστυχώς αν δεν βγει προκήρυξη μέχρι τα τέλη της εβδομάδας, υπάρχει σοβαρή περίπτωση να βγει μετά την ψήφιση του πολυνομοσχεδίου. Στόχος είναι να εξασφαλισεί η παράταση για την περίοδο εφαρμογής της διάταξης για την πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρκεια.

To κανονικά είναι πάρα πολύ σχετικό, εγώ θυμάμαι να κάνουμε 5 βδομάδες αναπληρώσεις!!Και εγώ πιστεύω πως μέσα στη βδομάδα δε θα βγει η προκήρυξη.Τώρα όσον αφορά στην παράταση δεν πιστεύω πως καθυστερούν την προκήρυξη για αυτό το λόγο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:18:39 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5954 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:39:42 πμ »
Λοιπόν παιδιά - Συνάδελφοι...

1ον..  ΜΗΝ μπαίνουμε σε "κοινωνικούς αυτοματισμούς" μεταξύ μας...   

"Πιστοποιημένοι" - "Απιστοποίητοι"... 

Προς ώρας και καθώς ΔΕΝ προκύπτει ΦΕΚ συγκεκριμένο , το μόνο "σταθερό" (λέμε τώρα) είν' το τάξιμο των ....μην πω γ... το Υπουργείο μας σε συνδικαλιστές , ότι ΘΑ πάει από '16 η "υποχρεωτικότης" της "πιστοποίησης".

2ον.. Και εγώ που είδα την "πιστοποίηση" Πολύ λιγότερο ως "ρεμπέτικον εφάμιλλον των ευρωπαϊκών" (Μέγας ΔΗΜΟΣ ΜΟΥΤΣΗΣ η πηγή) και Καθαρά Εισπρακτικό ...μαζεύουμε Τώρα... Μαζεύουμε...

3ον ... Λογικά , καλά κάποιοι ..πολλοί...μπόλικοι σε Αθήνας , άντε και λίγο Σαλόνικας .. ... Αμ.. Πόσοι θα Πιστοποιιούντο;;...  (πουχού στο λατρεμμένο Αγρίνιο της Καταγωγής μου , ΟΥΔΕΙΣ ..ΟΥΔΕΜΙΑ ..ΟΥΔΕΝ..)

Άρα ...τουλάχιστο τα 9 / 10 των Δ.Ι.Ε.Κ. της ΧΩΡΑΣ, Μόνο με πιστοποιημένους ΠΩΣ θα μπορούσαν καν να βάλουνε μπροστά;;;...

Ε;...

... Προσωπικά , έχοντας ένα από τα πτυχία μου από Καθηγητική Σχολή , που Ίσως μου μείωνε το ΧΑΡΑΤΣΙ....

..Αμμ..και νά' χα  (ΠΟΥ ΔΕΝ!...) αρνήθηκα να σκάσω τον "κεφαλικό φόρο" ... 

4ον...  ΩΣΤΟΣΟ: ΔΕΝ έχω δικαίωμα να "υποστείλω" τους Συναδέλφους , που Μπήκαν στην Επίπονη Διαδικασία και την κατέκτησαν...

ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ Και ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟ , Άνθρωποι που πιστοποιήθηκαν (ΟΚ με τα γνωστά και την ταλαιπωρία τους...)  όταν σκάσει... σε λίγες μέρες τηνε κόβω...

..Να Δικαιούνται ΜΙΑΣ παραπάνω , Ειδικής Μοριοδότησης... 

Πουχού... στη δική μου ειδικότητα ...


Εγώ με Παιδαγωγικό Τίτλο (που ΔΕΝ αναγνωρίζεται...) και  άλλο , πρόσθετο ΠΤΥΧΙΟ  Συν ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ στον τομέα μου...

Συνάδελφοι , επίσης με Παιδαγωγικό Πανεπιστημιακό Τίτλο , ο οποίος όμως ΔΕΝ αναγνωρίζεται στην Συγκεκριμένη  Ειδικότητα και συμπληρώνουν τη Φόρμα ως "Δ.Ε."...

...κι έδωκαν για "πιστοποίηση"...


ΝΤΑΞ' ... Μίσος για τις διαδικασίες...

Μα οι Συνάδελφοι Μου φταίνε;;;... 

Συμφωνώ - διαφωνώ ...ΠΟΥ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τις διαδικασίες...


..ΜΕ ΣΥΝ Μοριοδότηση των "πιστοποιημένων" Συναδέλφων ,  ΟΧΙ αντίρρηση ΔΕΝ έχω.... ΔΙΚΑΙΟ το εκτιμώ...




ΤΕΛΟΣ:

Απλήρωτοι είμαστε ...

Σε αναμονή  Π ό τ ε , ξαναείμαστε...

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ - το Κυριότερο- ΕΙΜΑΣΤΕ...

..Το πιο βολικό για κάθε υπουργείο , αιωνίως δεξιά ή δεύτερη φορά Καμμένη αριστερά πάει ...αμμμμμ..παλιά γνωστή πολιτικάτζα... "κοινωνικός" , μεταξύ μας αυτοματισμός...


Είτε Κατανόηση Μεταξύ Μας και Συλλογική ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΟΛΩΝ Μας Συνάδελφοι...

Είτε ΟΛΟΙ ΧΑΜΕΝΟΙ χωρίς "προνομιούχους" ΚΙ Όλους Ηττημένους...



Αφτά..

Θ.



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2015, 12:44:33 πμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5955 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:56:10 πμ »
Για την παράταση που λες δεν είδαμε πουθενά ΦΕΚ!
Αυτό το παραμύθι με την πιστοποίηση είναι από το 2013, ότι θα είναι απαραίτητο προσόν, εγώ πέρυσι δούλευα 3ώρες /εβδομάδα ~  100 ευρώ και κάτι το μήνα, πήγα και πλήρωσα 120 ευρώ για εοππεπ για να έχω πιστοποίηση αφού θα ήταν υποχρεωτικό, τουλάχιστον να δίνουν κάποια μόρια πχ για ΙΕΚ του ΟΑΕΔ δεν το ρώτησαν καν .
Φίλε μου καλά τα λες, αλλά μαλλον δεν κατάλαβες σε ποια χώρα ζεις, (που θες και φεκ  :P).
1. Κάποιοι έκαναν αιτήσεις αναπληρωτών (2012-14) με το σκεπτικό ότι δεν μετρούν τα μόρια για τους πίνακες (το έγραφε η προκύρηξη.
2. Κάποιοι έτρεχαν και έδιναν εξετάσεις για το τεστ δεξιοτήτων του ΑΣΕΠ πριν απο 6 χρόνια και από τότε βγήκαν άπειρες προκυρήξεις χωρίς να ζητηθεί ούτε μια φορά.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5956 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 01:09:59 πμ »
Για να μην το κουράζουμε το σωστό είναι εφόσον εξαντληθεί η λίστα των πιστοποιημένων σε μια ειδικότητα τότε να προσληφθούν οι μη έχοντες την πιστοποίηση.Το ότι δεν είναι αρκετοί οι πιστοποιημένοι είναι δικαιολογίες. Αν δεν υπάρχει κανείς πιστοποιημένος σε μία ειδικότητα τότε ας προχωρούν στην πρόσληψη μη εχόντων την πιστοποίηση. Απλά τα πράγματα. Το να περιμένουμε να πιστοποιηθούν όλοι δεν είναι δίκαιο (αν είναι έτσι να δοθεί παράταση στο χρονικό διάστημα της επάρκειας εφόσον θα πάρει παράταση η μη ισχύς του νόμου κι εφόσον δεν  έχει αξιοποιήσει κάποιος σε ΚΕΚ την επάρκεια  και φυσικά γενναία μοριοδότηση σε προκηρύξεις ενηλίκων).

Επιπλέον επειδή κάποιοι κάνουμε μεταπτυχιακό και δεν το έχουμε τελειώσει να ζητήσουμε κι εμείς να μη μετράνε τα μεταπτυχιακά μέχρι να τα τελειώσουμε (καλό ε-πάει με τη λογική να μη μετράει η πιστοποίηση μέχρι να πιστοποιηθούν όλοι...)!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2015, 01:13:48 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5957 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 08:21:12 πμ »
Για να μην το κουράζουμε το σωστό είναι εφόσον εξαντληθεί η λίστα των πιστοποιημένων σε μια ειδικότητα τότε να προσληφθούν οι μη έχοντες την πιστοποίηση.Το ότι δεν είναι αρκετοί οι πιστοποιημένοι είναι δικαιολογίες. Αν δεν υπάρχει κανείς πιστοποιημένος σε μία ειδικότητα τότε ας προχωρούν στην πρόσληψη μη εχόντων την πιστοποίηση. Απλά τα πράγματα. Το να περιμένουμε να πιστοποιηθούν όλοι δεν είναι δίκαιο (αν είναι έτσι να δοθεί παράταση στο χρονικό διάστημα της επάρκειας εφόσον θα πάρει παράταση η μη ισχύς του νόμου κι εφόσον δεν  έχει αξιοποιήσει κάποιος σε ΚΕΚ την επάρκεια  και φυσικά γενναία μοριοδότηση σε προκηρύξεις ενηλίκων).

Επιπλέον επειδή κάποιοι κάνουμε μεταπτυχιακό και δεν το έχουμε τελειώσει να ζητήσουμε κι εμείς να μη μετράνε τα μεταπτυχιακά μέχρι να τα τελειώσουμε (καλό ε-πάει με τη λογική να μη μετράει η πιστοποίηση μέχρι να πιστοποιηθούν όλοι...)!
Η ιστορία της παράτασης εξυπηρετεί μόνο τους παλιούς εκπαιδευτές που δεν θέλησαν για δικούς τους λόγους να μπούνε στη διαδικασία. Μιλουσα με μια εκπαιδεύτρια και η λογική της ήταν ότι έχω τόσες ώρες ποιος ο λόγος να μου ζητά πιστοποίηση, να πάνε οι νέοι να πιστοποιηθουν. Η  μη εφαρμογή της από φέτος όπως είχε ανακοινωθεί αποτελεί σκάνδαλο. Τα υπόλοιπα αν φτάνουν οι  πιστοποιημενοι ή δεν φτάνουν είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε. Επίσης σκάνδαλο είναι με τόση ανεργία και τόση υποαπασχόληση να μπορούν είτε μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι είτε ιδιωτικοί υπάλληλοι με πλήρη απασχόληση να τσιμπανε επιπλέον ώρες σε αυτές τις δομές. Αλλά στη χώρα πάντα επικρατούν όσοι έχουν συνδικαλιστική εκπροσώπηση οι υπόλοιποι απλά πληρώνουμε για να γεμίζουμε χαρτιά.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5958 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 09:25:08 πμ »
Νομίζω πως πρέπει να ανακοινωθεί επίσημα από όλους τους φορείς εκπαίδευσης ενηλίκων και όχι μέσω δημοσιευμάτων κλπ ότι σε 6 μήνες; ένα χρόνο; δύο χρόνια; θα επιλέγονται στα ΙΕΚ κλπ κατά προτεραιότητα οι πιστοποιημένοι του ΕΟΠΠΕΠ για να μην υπάρχει καμία δικαιολογία ή διένεξη του τύπου δεν ήξερα, είσαι βύσμα και τα ήξερες, εγώ κάνω ΙΕΚ εδώ και 20 χρόνια κλπ κλπ..
Όντως για φέτος δεν το βλέπω να εφαρμώζεται από ότι μου λένε... εδώ δεν ξέρουμε πότε θα αρχίσουν τα ΙΕΚ η πιστοποίηση τους νοιάζει;

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5959 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 10:16:33 πμ »
Νομίζω πως πρέπει να ανακοινωθεί επίσημα από όλους τους φορείς εκπαίδευσης ενηλίκων και όχι μέσω δημοσιευμάτων κλπ ότι σε 6 μήνες; ένα χρόνο; δύο χρόνια; θα επιλέγονται στα ΙΕΚ κλπ κατά προτεραιότητα οι πιστοποιημένοι του ΕΟΠΠΕΠ για να μην υπάρχει καμία δικαιολογία ή διένεξη του τύπου δεν ήξερα, είσαι βύσμα και τα ήξερες, εγώ κάνω ΙΕΚ εδώ και 20 χρόνια κλπ κλπ..
Όντως για φέτος δεν το βλέπω να εφαρμώζεται από ότι μου λένε... εδώ δεν ξέρουμε πότε θα αρχίσουν τα ΙΕΚ η πιστοποίηση τους νοιάζει;
συγνώμη που θα ειρωνευτώ αλλά κανά τηλεφωνάκι στο κινητό να σε ενημερώσουν μήπως θέλεις;;; Έλεος. Το εχει ανακοινώσει η γενικη γραμματεία και φαντάζομαι οι άμεσα ενδιαφερόμενοι εργάζονται ήδη στις δομές αυτές άρα θα έπρεπε να είναι ενημερωμένοι. ¨οσοι κάνουν αρπαχτές αυτοί δεν ενημερώθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5960 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:35:38 μμ »
Για να σταματήσει αυτή η φημολογία ότι "ακούγονται" και "ανακοινώνονται" ή "δεν ανακοινώνονται" πράγματα για την Πιστοποίηση Εκπαιδευτών Ενηλίκων και τα ΙΕΚ παρακαλώ όποιος θέλει ας δει το Νόμο 4283/14 (ΦΕΚ 189Α) Άρθρο 12, παράγραφος 7.

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEc63YDhn5AeXdtvSoClrL8bWgEV_gQ_lR5MXD0LzQTLWPU9yLzB8V68knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyJWelDvWS_18kAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIuQsuYajaU4NksOixWnKS5gVs5DmMDBtJJwPN3JV56OL1

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5961 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 09:57:08 μμ »

Διαβάζω απόψεις ορισμένων συναδέλφων του ύφους "δεν είχαμε ενημερωθεί" και δεν τις καταλαβαίνω. Εγώ άλλη εικόνα είχα στο ΙΕΚ που ήμουν. Είχα καταλάβει ότι οι συνάδελφοι μου ήξεραν, ήταν ενήμεροι. Μάλιστα εδώ και ένα χρόνο τους το είχα πει, όταν ξεκίνησαν οι αιτήσεις. Κάποιοι μου έλεγαν για τα λεφτά και είναι απολύτως κατανοητό ως ένα σημείο, εκτός αν έχεις προτεραιότητα να αγοράσεις μια ακριβούτσικη τσαντούλα. Άλλοι τους φάνηκαν δύσκολα να διαβάσουν έναν μεγάλο όγκο ομολογουμένως αλλά εκπαιδευτικοί θέλουν να είναι. Δεν μπορούν να διαβάσουν;
Άλλοι το ήξεραν, δεν είπαν για τα λεφτά αλλά οι απαντήσεις τους ήταν του στυλ "στην Ελλάδα βρισκόμαστε, δεν νομίζω να εφαρμοστεί". Άλλοι άκουσαν τα γνωστά σωματεία που φρόντισαν να τρέξουν για να ζητήσουν από το υπουργείο να πάρει παράταση. Ωραία σωματεία έχουμε, να τα χαιρόμαστε. Αυτοί είμαστε, αυτά τα σωματεία αξίζουμε. Εγώ λέω ότι μπορεί να πέσουν μέσα.

Το λιγότερο που πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνουν είναι να μοριοδοτηθεί προς το παρόν η πιστοποίηση στην προκήρυξη και από την επόμενη χρονιά να είναι υποχρεωτική εφόσον όμως διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει κόσμος πιστοποιημένος σε κάποια ειδικότητα από φέτος. Είναι λογικό να θέλουμε να παρέχεται εκπαίδευση από πιστοποιημένος. Το θέλουν και οι σπουδαστές μας. Να τους θυμόμαστε και αυτούς,ε;

 Τι θα πει "είμαι χρόνια στο κουρμπέτι". Κανονικά θα έπρεπε να εφαρμοστεί από φέτος. Κάποιοι αντί να παρακαλουθούμε σεμινάρια (γιατί κάποιοι πάνε σε αυτά επειδή μοριοδοτούνται στην προκήρυξη), αποφασίσαμε ότι το μαγάζι πρέπει να μαζευτεί και εμείς να δοκιμαστούμε και όχι απλώς να παρακολουθούμε σεμινάριο. Γιατί συνάδελφοι το προσόν σας ότι πήγατε και παρακολουθήσατε να μετράει και όχι ότι πήγαμε να εξεταστούμε και πιστοποιηθήκαμε;
 
Αναρωτιέμαι όμως ποιος έχει όφελος από το να μην είμαστε πιστοποιημένοι. Μήπως οι μόνιμοι της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που βλέπουν την πόρτα ανοιχτή σε μη πιστοποιημένους και μπαίνουν; Μήπως αυτοί που είναι χρόνια στο κουρμπέτι γιατί έχουν τις γνωριμίες με τους διευθυντές; Μήπως αυτοί που στηρίζονται μονάχα στις γνωριμίες, γιατί τα χαρτιά τους και η διδασκαλία τους είναι μαύρα;

 Έχω την εντύπωση ότι όποιος θέλει να είναι σε ΙΕΚ και στην εκπαίδευση ενηλίκων γενικά, θα πρέπει να θέλει τη διάκριση "διδάσκω σε λύκειο" και "διδάσκω σε φορείς εκπαίδευσης ενηλίκων". Όποιος δεν είναι μόνιμος σε γυμνάσιο-λύκειο, σκάβει το λάκκο του που δεν θέλει την πιστοποίηση ή ακόμα και να επιθυμεί την παράταση. Η σκάβει το λάκκο του ή έχει συμφέρον. Άντε να κατανοήσω το οικονομικό. Τίποτα άλλο δεν μπορώ να δεχτώ.

Μακάρι να με πείσει κάποιος γιατί να μην θέλουμε την πιστοποίηση ή γιατί να θέλουμε την παράταση της μη εφαρμογής της ή έστω γιατί να μην θέλουμε την μοριοδότησή της για φέτος και την υποχρεωτική για του χρόνου.


Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5962 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 11:14:48 μμ »
Διαβάζω απόψεις ορισμένων συναδέλφων του ύφους "δεν είχαμε ενημερωθεί" και δεν τις καταλαβαίνω. Εγώ άλλη εικόνα είχα στο ΙΕΚ που ήμουν. Είχα καταλάβει ότι οι συνάδελφοι μου ήξεραν, ήταν ενήμεροι. Μάλιστα εδώ και ένα χρόνο τους το είχα πει, όταν ξεκίνησαν οι αιτήσεις. Κάποιοι μου έλεγαν για τα λεφτά και είναι απολύτως κατανοητό ως ένα σημείο, εκτός αν έχεις προτεραιότητα να αγοράσεις μια ακριβούτσικη τσαντούλα. Άλλοι τους φάνηκαν δύσκολα να διαβάσουν έναν μεγάλο όγκο ομολογουμένως αλλά εκπαιδευτικοί θέλουν να είναι. Δεν μπορούν να διαβάσουν;
Άλλοι το ήξεραν, δεν είπαν για τα λεφτά αλλά οι απαντήσεις τους ήταν του στυλ "στην Ελλάδα βρισκόμαστε, δεν νομίζω να εφαρμοστεί". Άλλοι άκουσαν τα γνωστά σωματεία που φρόντισαν να τρέξουν για να ζητήσουν από το υπουργείο να πάρει παράταση. Ωραία σωματεία έχουμε, να τα χαιρόμαστε. Αυτοί είμαστε, αυτά τα σωματεία αξίζουμε. Εγώ λέω ότι μπορεί να πέσουν μέσα.

Το λιγότερο που πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνουν είναι να μοριοδοτηθεί προς το παρόν η πιστοποίηση στην προκήρυξη και από την επόμενη χρονιά να είναι υποχρεωτική εφόσον όμως διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει κόσμος πιστοποιημένος σε κάποια ειδικότητα από φέτος. Είναι λογικό να θέλουμε να παρέχεται εκπαίδευση από πιστοποιημένος. Το θέλουν και οι σπουδαστές μας. Να τους θυμόμαστε και αυτούς,ε;

 Τι θα πει "είμαι χρόνια στο κουρμπέτι". Κανονικά θα έπρεπε να εφαρμοστεί από φέτος. Κάποιοι αντί να παρακαλουθούμε σεμινάρια (γιατί κάποιοι πάνε σε αυτά επειδή μοριοδοτούνται στην προκήρυξη), αποφασίσαμε ότι το μαγάζι πρέπει να μαζευτεί και εμείς να δοκιμαστούμε και όχι απλώς να παρακολουθούμε σεμινάριο. Γιατί συνάδελφοι το προσόν σας ότι πήγατε και παρακολουθήσατε να μετράει και όχι ότι πήγαμε να εξεταστούμε και πιστοποιηθήκαμε;
 
Αναρωτιέμαι όμως ποιος έχει όφελος από το να μην είμαστε πιστοποιημένοι. Μήπως οι μόνιμοι της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που βλέπουν την πόρτα ανοιχτή σε μη πιστοποιημένους και μπαίνουν; Μήπως αυτοί που είναι χρόνια στο κουρμπέτι γιατί έχουν τις γνωριμίες με τους διευθυντές; Μήπως αυτοί που στηρίζονται μονάχα στις γνωριμίες, γιατί τα χαρτιά τους και η διδασκαλία τους είναι μαύρα;

 Έχω την εντύπωση ότι όποιος θέλει να είναι σε ΙΕΚ και στην εκπαίδευση ενηλίκων γενικά, θα πρέπει να θέλει τη διάκριση "διδάσκω σε λύκειο" και "διδάσκω σε φορείς εκπαίδευσης ενηλίκων". Όποιος δεν είναι μόνιμος σε γυμνάσιο-λύκειο, σκάβει το λάκκο του που δεν θέλει την πιστοποίηση ή ακόμα και να επιθυμεί την παράταση. Η σκάβει το λάκκο του ή έχει συμφέρον. Άντε να κατανοήσω το οικονομικό. Τίποτα άλλο δεν μπορώ να δεχτώ.

Μακάρι να με πείσει κάποιος γιατί να μην θέλουμε την πιστοποίηση ή γιατί να θέλουμε την παράταση της μη εφαρμογής της ή έστω γιατί να μην θέλουμε την μοριοδότησή της για φέτος και την υποχρεωτική για του χρόνου.

Aκριβώς έτσι! Καλά τα λες. Το ήξεραν γιατί τα ίδια τα ΙΕΚ ενημέρωναν όπως έχω μάθει(και με ανακοινώσεις σε σελίδες τους κάποια). Επιλογή τους είναι να μη δίνουν εξετάσεις βρίσκοντας δικαιολογίες (άρα έχουν τις άκρες τους που τα κανονίζουν πάντα προς όφελός τους και εις υγείαν των κορόιδων-αν πάρει παράταση το μέτρο απλά θα αποδειχθεί ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι και δεν τους νοιάζει η ποιότητα παρεχόμενης εκπαίδευσης απλά να βολευτούν αυτοί που χρόνια βολεύονταν). Είναι δίκαιο όσοι έσπευσαν να δώσουν εξετάσεις να επιβραβευτούν αν μη τι άλλο που νοιάζονται για τη δουλειά τους με το να γίνονται καλύτεροι/βελτιώνονται. Να εφαρμοστεί ο νόμος και να μη ζητάνε οι τεμπέληδες που βαριούνται να διαβάσουν να πάρει παράταση. Επιτέλους δικαιοσύνη! Στο κάτω-κάτω αν είναι τόσο καλοί και έμπειροι ας το αποδείξουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2015, 11:22:48 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5963 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 12:21:06 πμ »
Στην προκήρυξη των δημοσίων ιεκ που πρόκειται να βγει η πιστοποίηση δεν θα παίξει κανένα ρόλο αλλά κυρίαρχο ρόλο
θα παίξει η ανεργία και οι άνεργοι θα προηγούνται όλων....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.