*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668355 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOANNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • το καλο αργει να γινει,για το κακο αρκει 1 στιγμη
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 30, 2007, 04:36:38 μμ »
 ρε συ αννετα κ για πες μου οταν λενε οτι θελει μεσον ποιον πρεπει να εχεις δηλ?καποιον που δουλευει στα ιεκ ? εκει δηλ που κανουμε αιτηση?ή πιο μεγάλο πρόσωπο?με λιγα λογια ποιος αποφασιζει για τις προσληψεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:23 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 30, 2007, 04:53:44 μμ »
Joanna ! Διακρίνω κάποιον εκνευρισμό ή μου φαίνεται;  ??? Τέλος πάντων....
Λοιπόν σου απαντώ...

Ο Διευθυντής , ο αναπληρωτής Διευθυντής! Μη σου φαίνεται παράλογο στα ΙΕΚ είναι πολύ χύμα τα πράγματα...εσύ κανε τα χαρτιά σου και αν είσαι τυχερή μπορει να σε πάρουν και χωρίς βύσμα...ποτέ δεν ξέρεις!  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος JOANNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • το καλο αργει να γινει,για το κακο αρκει 1 στιγμη
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 30, 2007, 06:20:50 μμ »
Οχι καμια σχεση απλα εχω πολλες αποριες...κ σκεφτομαι να μην τα κανω αν ειναι μινο με μεσον κ γνωριμιες

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 30, 2007, 09:36:03 μμ »
Όχι, να τα κάνεις! Γιατί είτε σε πάρουν είτε όχι είναι καλό να μπαίνεις στο κλίμα με τις αιτήσεις και γενικά με την γραφειοκρατία! Εγώ για παράδειγμα έχω πάρει μπάλα τις προκηρύξεις και κάνω συνέχεια τα χαρτιά μου γιατί κάθε φορά όλο κάτι λείπει και απορρίπτομαι! Και στην τελική εφόσον πήρες το πτυχίο σου και θέλεις να ασχοληθείς με το αντικείμενο σου τη χαρτούρα δεν τη γλυτώνεις...χαρτούρα από εδώ, αιτήσεις απο εκει...κ.λπ. μέχρι να κάτσει κάτι καλό!  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:23 »

Αποσυνδεδεμένος JOANNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • το καλο αργει να γινει,για το κακο αρκει 1 στιγμη
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 30, 2007, 11:11:55 μμ »
θα τα κανω εχεις δικιο...δεν χανω κατι
παιζει ρολο η οικογενειακη κατασταση κ τετοια?

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 31, 2007, 12:03:31 πμ »
Μπα όχι, καμία σχέση η οικογενειακή κατάσταση! Εμένα το μόνο που με είχε αγχώσει ήταν που έπρεπε να δηλώσουμε στην αίτηση με σειρά προτεραιότητας ποια μαθήματα επιθυμούμε να διδάξουμε και σε ποια τμήματα! Είχα αγχωθεί γιατί προσπαθούσα να δηλώσω πρώτα τα "εύκολα" μαθήματα  :-[ και μετα αυτά που ήθελαν πιο πολύ διάβασμα. Τελικά τζάπα αγχωνόμουν...όπου θέλει ο Διευθυντής. Και στην προκειμένη περίπτωση εμένα ο διευθυντής με έβαλε να διδάξω σε τμήμα, που παρόλο που η πλειοψηφία του ήταν αγόρια, ήταν πάρα πολύ ήσυχο τμήμα και το εξάμηνο κύλησε νορμάλ! Και αυτό στο λέω γιατί αν με έβλεπες στο προαύλιο κάποιου ΙΕΚ θα με πέρναγες 1000% για μαθήτρια και 0% για εκπαιδεύτρια  ;D (μικροδείχνω πολύ :P)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 31, 2007, 01:32:11 μμ »
Παράθεση
ε αμαν πια αν κ εδω παιζει το μεσον τοτε ελεος εχω απογοητευτει εντελως..σε ιεκ μεσον, για ενισχυτικη μεσον ελεος!!!!

Το μέσον χρειάζεται όταν τα προσόντα των υποψηφίων είναι πάνω κάτω τα ίδια..αν έχεις παιδαγωγικό και μάστερ και βαθμό καλό πτυχίο δε χρειάζεσαι μέσον (για διδακτορικό δε το συζητώ...) και στην απίθανη περίπτωση που δε σε πάρουν πήγαινε και κάνε μανούρα...εν ολίγοις υπάρχει "αξιοκρατία" στους "συλλέκτες πτυχίων" και "σκοτωμός" στους "προλετάριους"... ;D
Υ.Γ: Για να προλάβω τυχόν "καλοθελητές" διευκρινίζω εκ των προτέρων: Ό,τι είναι σε εισαγωγικά χρησιμοποιείται ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΣ...
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 31, 2007, 03:18:55 μμ »
1)Διαβάζοντας ερωτήσεις στο forum  -που παρεπιμπτώντως μου φάνηκαν χρήσημες- διάβασα και ότι από τα ΙΕΚ δεν παίρνει κανείς προϋπηρεσία. Αυτό αφορά το ιδιωτικά ΙΕΚ ή και τα δημόσια. Και πεστε μου σας παρακαλώ δεν είναι κουφό, τυφλό και ότι άλλο μπορεί να είναι αυτό, αν πχ είσε ικανός να διδάξεις σε ΙΕΚ αλλά να μην παίρνεις προϋπηρεσία αν αυτό είναι δημοσιο ΙΕΚ; (αν ισχύει φυσικά).

2) Τώρα που βγήκαν οι πίνακες οι τελικοι (ας πούμε τελικοί) είδα κάτι περιεργο. Οι τρις που πήραν ήταν από τον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία και μετά είδα ότι είχαν προύπηρεσία. Δύο ήταν από τον πίνακα με προϋπηρεσία (είχαν περάσει 3 η τρίτη δεν υπάρχει πουθενά και η κοπέλα είχε προϋπηρεσία!) και οι υπόλοιπες 9 δεν υπήρχαν πουθενά. Ούτε στον πίνακα χωρίς ούτε στον πίνακα με προϋπηρεσία. Ασχετα ότι είχαν τα μόρια δεν καταλαβένω, δεν κάνανε αίτηση και τις πήρανε; Τι είναι αυτά τα περιεργα; Αυτά.
Αν γνωρίζει κανείς κάτι από όλα τα παραπάνω ας με-μας ενημερώσει παιδιά. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2007, 03:29:35 μμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 31, 2007, 03:43:00 μμ »

Η προϋπηρεσία στα Δημόσια ΙΕΚ ΔΕΝ προσμετράται για να δώσει μόρια διορισμού. Αντιθέτως, μετά τον πολυπόθητο διορισμό, μετράει ως διδακτική προϋπηρεσία και έτσι, αν κάποιος έχει πχ 8 μήνες (μετά από αναγωγές των ωρών σε μήνες που δεν ξέρω ακριβώς πώς γίνεται αυτό) σε ΙΕΚ, αυτοί οι 8 μήνες θα τον κάνουν να αλλάξει μισθολογικό κλιμάκιο γρηγορότερα από κάποιον άλλο που διορίστηκαν ταυτόχρονα, αλλά δεν είχε προϋπηρεσία σε Δημόσια ΙΕΚ. Τέλος, ο χρόνος αυτός μετράει, όπως και κάθε άλλος χρόνος εργασίας όταν με το καλό βγεις στη σύνταξη (λέμε τώρα!)

Στα ιδιωτικά ΙΕΚ από την άλλη, ουδέποτε θα μετρήσει ως διδακτική προϋπηρεσία μετά το διορισμό ο χρόνος που δούλεψες, αλλά ΜΟΝΟ συνταξιοδοτικά. Επίσης, εφόσον δε μετράει ούτε στα δημόσια, όπως καταλαβαίνεις δε μετράει ούτε εδώ για να σε βοηθήσει να διοριστείς.

Αν θες την άποψή μου για το αν είναι παράλογο να δουλεύεις σε Δημόσιο ΙΕΚ και να μη σου αναγνωρίζουν την προϋπηρεσία αυτή για διορισμό, θα συμφωνήσω απόλυτα. Μπορεί κάποιος να κάνει μάθημα πληροφορικής: βάσεις δεδομένων, γλώσσες προγραμματισμού, PHP, JAVA και ένα σωρό άλλα βαρβάτα σε δημόσια ΙΕΚ, αλλά για το Υπ. Παιδείας είναι ανύπαρκτος. Αντιθέτως κάποιος  που κάνει "μάθημα" στο ολοήμερο δημοτικό και βάζει τα παιδάκια να ανοίγουν το PC και να παίζουν με τον Πέρη και την Κάτια, παίρνει προϋπηρεσία και -τουλάχιστον ως πέρισυ- με 3.2 μόρια, δηλ. μιας χρονιάς παιχνίδι στο δημοτικό, διοριζόταν μόνιμος στην Δευτεροβάθμια...
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος elf1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- πε20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 31, 2007, 04:06:47 μμ »
Παιδια είμαι ΠΕ20 και το προηγούμενο εξάμηνο είχα 4 ώρες σε ιεκ.Τις πήρα χωρίς μέσον και χωρίς κανέναν γνωστό.Ελεος πια με αυτό το μέσον.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 31, 2007, 04:17:48 μμ »
Παιδια είμαι ΠΕ20 και το προηγούμενο εξάμηνο είχα 4 ώρες σε ιεκ.Τις πήρα χωρίς μέσον και χωρίς κανέναν γνωστό.Ελεος πια με αυτό το μέσον.

Μπορεί να είχες τα προσόντα που αναφέρει ο συνάδελφος Μηχανικος ΗΥ πιο πάνω!  :) Αλλιώς ήσουν πολύ τυχερή μπορώ να πω  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος JOANNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • το καλο αργει να γινει,για το κακο αρκει 1 στιγμη
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 31, 2007, 04:22:06 μμ »
παιδια εχετε δικιο θα τα κανω δεν χανω τιποτα....μπορει να εχω τυχη ... νομιζω 2 σεπτεμβρη οι αιτησεις

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 31, 2007, 04:26:47 μμ »
παιδια εχετε δικιο θα τα κανω δεν χανω τιποτα....μπορει να εχω τυχη ... νομιζω 2 σεπτεμβρη οι αιτησεις

24/9/07 - 26/9/07
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος freedom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 31, 2007, 05:30:35 μμ »
μήπως μπορείς να στείλεις το link για την προκήρυξη αννετα?

μερσί

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159562
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 366
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.