*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2676408 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math_samos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7952 στις: Φεβρουάριος 26, 2016, 07:17:20 μμ »
NikosChatzoglou
Ευχαριστώ , το είδα αυτό απλά δεν λέει κιόλας πόσους θα πάρουν :/
Δεν είναι λίγο βλακεία να μη δημοσιεύονται οι προσλήψεις πως γίνεται αυτό?

Thanks anyway

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7953 στις: Μάρτιος 01, 2016, 07:12:59 πμ »
Μήπως γνωρίζετε, αν άρχισαν οι αναθέσεις μαθημάτων για το επόμενο εξάμηνο;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7954 στις: Μάρτιος 01, 2016, 08:19:37 πμ »
Μήπως γνωρίζετε, αν άρχισαν οι αναθέσεις μαθημάτων για το επόμενο εξάμηνο;

Στα περισσότερα ΙΕΚ ήδη έχουν τελειώσει ή κάνουν τώρα το πρόγραμμα για το νέο εξάμηνο.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7955 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:18:17 μμ »
Εγώ έχω ήδη αναλάβει μαθήματα σε 2 ΙΕΚ και περιμένω και από ένα τρίτο στο οποίο από όσο γνωρίζω δεν έχουν γίνει ακόμα αναθέσεις.... Άρα τα περισσότερα πρέπει να έχουν ήδη πρόγραμμα και να αρχίσανε τις αναθέσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7956 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:48:28 μμ »
Στα περισσότερα ΙΕΚ ήδη έχουν τελειώσει ή κάνουν τώρα το πρόγραμμα για το νέο εξάμηνο.

υπαρχουν και μερικα άλλα όμως που κανουν τα τελευταία τους μαθήματα και την πέμπτη ξεκινάνε την εξεταστική.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7957 στις: Μάρτιος 01, 2016, 08:07:57 μμ »
υπαρχουν και μερικα άλλα όμως που κανουν τα τελευταία τους μαθήματα και την πέμπτη ξεκινάνε την εξεταστική.

Για το πρόγραμμα και τις αναθέσεις νέου εξαμήνου αναφέρομαι και όχι για τα μαθήματα.
Στο δικό μου ΙΕΚ π.χ. αύριο τελειώνουν μαθήματα, την επόμενη Τρίτη τελειώνουν εξετάσεις, Τετάρτη ξεκινάει νέο εξάμηνο και ήδη έχουν γίνει αναθέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2016, 08:12:56 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7958 στις: Μάρτιος 07, 2016, 08:12:33 μμ »
Ποιο είναι το τηλέφωνο καταγγελιών του ινεδιβιμ;
Το προηγούμενο εξάμηνο είχα 2 τμήματα στο ΙΕΚ και τους έκανα το ίδιο μάθημα. Νομιζα πως θα συνεχίσω και σ' αυτό, αλλά ο διευθυντής μου είπε πως θα κανω μόνο στο ένα, χωρίς αλλες εξηγήσεις. Όταν Ρώτησα το λόγο μου είπε απλά να είναι ευχαριστημένη και άλλες βλακειες.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7959 στις: Μάρτιος 08, 2016, 09:26:28 πμ »
Ποιο είναι το τηλέφωνο καταγγελιών του ινεδιβιμ;
Το προηγούμενο εξάμηνο είχα 2 τμήματα στο ΙΕΚ και τους έκανα το ίδιο μάθημα. Νομιζα πως θα συνεχίσω και σ' αυτό, αλλά ο διευθυντής μου είπε πως θα κανω μόνο στο ένα, χωρίς αλλες εξηγήσεις. Όταν Ρώτησα το λόγο μου είπε απλά να είναι ευχαριστημένη και άλλες βλακειες.

Μειώθηκαν οι ώρες και λογικό είναι να μοιραστούν εξίσου οι ώρες.
Σας το είπα.
Αφού υπάρχουν ειδικότητες που ολοκλήρωσαν αυτό το εξάμηνο και το υπουργείο έβγαλε απόφαση να μην ξεκινήσουν άλλες αυτό το εξάμηνο.
Και στο δικό μας ιεκ στις περισσότερες ειδικότητες όλοι χάσαμε από 2 ώρες τουλάχιστον.
Λογικό
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2016, 09:29:25 πμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος kinel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7960 στις: Μάρτιος 08, 2016, 05:32:53 μμ »
Καλησπέρα σε όλους… παρακολουθώ το forum εδώ και αρκετό καιρό και κυρίως τα θέματα των ιεκ μιας και με αφορούν προσωπικά και πάνω κάτω βρίσκω κοινά μέρη και προβληματισμούς στις συζητήσεις… Σήμερα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου εμπειρία από το χώρο των ιεκ και θα ήθελα πολύ τη γνώμη και τις συμβουλές σας…Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για την έκταση του μηνύματός μου αλλά φοβάμαι ότι τα θέματα που θα θέσω είναι αρκετά και χρήζουν της ανάλογης περιγραφής…
Τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με τα ιεκ μιας και δεν έχω μόνιμη εργασία προσπαθώντας τόσο να απασχοληθώ με κάτι όσο και για το “χαρτζιλίκι” που μας παρέχουν… Στο οικείο ιεκ δεν αλλάζει τίποτα κάθε χρόνο… ίδιος διευθυντής και ίδια άτομα τόσο στο προσωπικό του ιεκ όσο και στους εκπαιδευτές…όσο για τις ειδικότητες πάντα τα ίδια τμήματα για να απασχολούνται συγκεκριμένα άτομα… τα οποία τμήματα υποθέτω τα προτείνει ο διευθυντής ενώ παράγοντες όπως το τι θέλουν τα παιδιά και η αγορά εργασίας δεν παίζουν κανέναν απολύτως ρόλο…Στον ίδιο νομό από την προηγούμενη χρονιά υπάρχει ένα ακόμα ιεκ από αυτά που σκάνε μύτη σε κάποιο χωριουδάκι και εκεί γίνεται το μεγάλο party…
Αν παρεμπιπτόντως μέσα σε όλη αυτή την παρωδία βρεθούν και κάποιες μετρημένες ώρες της ειδικότητάς σου προσπαθούν με κάθε τρόπο να στις αφαιρέσουν και αυτές… έτσι το σκορ ωρών μου σε κάθε εξάμηνο παίζει συνήθως από 0…1…2 ή σπάνια 3h (με εξαίρεση το περυσινό εαρινό…στο οποίο θα αναφερθώ σε επόμενο μήνυμά μου…) και κυρίως σε θεωρητικά μαθήματα μιας και τα εργαστήρια προτιμώνται λόγω της ανυπαρξίας των αντίστοιχων εργαστηρίων και ενισχύουν την κατάσταση “λούφας”… Φυσικά την ίδια ώρα βλέπω δίπλα μου άτομα με μόνιμη εργασία και 11h (όχι απλά 10 και βασικά στις προηγούμενες σελίδες μου λύθηκε η απορία πως μπορεί να ανατεθεί σε κάποιον πάνω από 10-ωρο)… Φέτος για μένα είναι χρονιά των 0h… και δεν προβλέπεται να αλλάξει κάτι…είμαι στον πίνακα των μη πιστοποιημένων με έναν κύριο μόνιμο να προπορεύεται και έναν ακόμα πιστοποιημένο στη λίστα…(σημειωτέον και οι 2 από τον ίδιο νομό και σε αρκετή απόσταση τόσο από εμένα όσο και από τα υπόλοιπα ιεκ της περιφέρειας…) Σας πληροφορώ ότι ακόμα κι έτσι από κάποια ιεκ δεν έχω λάβει καμία κλήση για ανάθεση μαθήματος αν και ξέρω ότι τρέχουν τμήματα με αρκετά μαθήματα της ειδικότητάς μου… και ότι κανένας από τους δυο προηγούμενους δε θα πήγαινε να διδάξει σε τόσο μεγάλη απόσταση (δεν υπάρχει άλλωστε και λόγος…στο προηγούμενο εξάμηνο είχαν στη διάθεσή τους γύρω στις 50h καθαρών μαθημάτων της ειδικότητάς μου…να σημειώσω ότι από το συγκεκριμένο ιεκ με κάλεσαν 10 πρωί Κυριακής μια μέρα πριν την έναρξη του προηγούμενου εξαμήνου… δηλαδή στο και 5΄ για να μου ανακοινώσουν ότι τους περισσεύει μόλις ένα 3-ωρο μάθημα που τυπικά είναι και δεν είναι της ειδικότητας μου και ήθελαν απάντηση εδώ και τώρα… το δε τμήμα που είχε το μάθημα ήταν στο Δ΄ εξάμηνο όπως είδα μετά…ουσιαστικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα ιεκ άλλων νομών θέλουν με κάθε τρόπο να σου αποσπάσουν το “όχι” για να μπορέσουν να κάνουν από εκεί και πέρα ανενόχλητοι την επιλογή τους…φυσικά στο τέλος σου τάζουν ότι να τους περιμένεις “σίγουρα” να σε καλέσουν στο επόμενο εξάμηνο και φυσικά μην τους είδατε…)… Μια ανάλογη περίπτωση μου έτυχε και την προηγούμενη εβδομάδα… πάλι από ιεκ άλλου νομού… μου πρότειναν ένα μάθημα 3h με την προοπτική να αρνηθώ αμέσως λόγω της απόστασης… Όταν τους είπα ότι δέχομαι να πάω μου έσπασαν το μάθημα σε 2 μέρες γιατί λέει τα θεωρητικά συνοδεύονται από οδηγία που θέλει μόλις 2h συνεχόμενο μάθημα και με την προοπτική να αναπληρωθούν και οι ώρες των 3 τελευταίων εβδομάδων που θα κάνει το μάθημα 4h την εβδομάδα… όταν τους πρότεινα να μου δώσουν ένα ακόμα μάθημα 2h ως κίνητρο γιατί διαφορετικά το κόστος είναι μεγαλύτερο από την αντιμισθία μου (όποτε μας την καταβάλλουν δηλαδή…)…φυσικά το αρνήθηκαν αλλά μου έδωσαν το δικαίωμα επιλογής μεταξύ των 2… Όσο για τα ιεκ του οικείου νομού…απλά δεν έχω λόγια… όχι μόνο δε με κάλεσε κανείς…όχι μόνο έχουν αναθέσει όλα τα μαθήματά της ειδικότητάς μου σε ένα και μόνο άτομο παρεμφερούς ειδικότητας μόνο και μόνο επειδή είναι “πιστοποιημένο”… αλλά μάθημα της ειδικότητάς μου που δικαιωματικά ανήκε σε μένα βάση περιγραφής του οδηγού σπουδών κατέληξε να το κάνει ένας “φούρνιαρης” που χωρίς να θέλω να τον θίξω δε θεωρώ ότι έχει ούτε τα τυπικά προσόντα ούτε τα ουσιαστικά για κάτι τέτοιο… Η δε απάντηση που πήρα από τη γραμματεία δια βίου μάθησης είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δε φταίει μόνο ο διευθυντής που αναθέτει το μάθημα (του οποίου μπορεί να του “διέφυγε”… λέμε τώρα…) αλλά και ο εκπαιδευτής που αναλαμβάνει κάτι που δε μπορεί να διδάξει… το τηλέφωνο ενστάσεων / καταγγελιών μιας και το ζήτησε πιο πάνω ο/η psira είναι το 2131311696 (καλή τύχη όποτε και αν το σηκώσουν…)…
… Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει τύχει σε κάποιον όταν απορρίπτεις το μάθημα να σου ζητάνε επιτακτικά να στείλεις υπεύθυνη δήλωση και μάλιστα μέσω mail (και πως την υπογράφεις την υπεύθυνη)… και αν είναι έτσι τι mail εμφανίζουν για λογαριασμό σου αυτοί που δε σε κάλεσαν καν…??? Σε αυτή τη χώρα δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ και τίποτα…Δυστυχώς…!!!
…Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων που κάνατε τον κόπο να διαβάσετε το μήνυμά μου και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα…

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7961 στις: Μάρτιος 08, 2016, 06:05:10 μμ »
kinel καλώς ήρθες στο pde.

Ευχαριστούμε που κοινοποίησες το τηλέφωνο ενστάσεων.

Το παιχνίδι που περιγράφεις είναι γνωστό και το έχουν ζήσει πολλά μέλη!

Αποσυνδεδεμένος kinel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7962 στις: Μάρτιος 08, 2016, 06:27:23 μμ »
Ευχαριστώ… καλώς σας βρήκα… Δυστυχώς για το “παιχνίδι”… γνωστό μεν αλλά κάθε φορά αυτή η κοροϊδία μες στα μούτρα σου τσακίζει την ψυχολογία…

Αποσυνδεδεμένος NikosChatzoglou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Η υπερανάλυση ξενερώνει
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7963 στις: Μάρτιος 08, 2016, 06:32:34 μμ »
Σου καταβάλλουν έξοδα μεταφοράς;;
Everyone has three lives; a public life, a private life and a secret life.

Αποσυνδεδεμένος kinel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7964 στις: Μάρτιος 08, 2016, 06:41:49 μμ »
Όχι βέβαια… τότε θα άλλαζε ο τρόπος που αντιμετωπίζεις το μακριά… :(

Αποσυνδεδεμένος sofaki82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7965 στις: Μάρτιος 08, 2016, 08:17:07 μμ »
Καλησπέρα σε όλους...
θα ήθελα να ενημερώσω ότι μου απάντησαν με mail από τη Γ.Γ.Δ.Β.Μ. για την ένσταση που είχα κάνει το Νοέμβριο γιατί διευθυντής σε ιεκ έδωσε ώρες μαθήματος της ειδικότητάς μου σε εκπαιδευτή άλλης ειδικότητας, αλλού ΠΕ. Η απάντηση που έλαβα...''το μάθημα ανατέθηκε σε εκπαιδεύτρια άλλου κλάδου διότι διαθέτει δίπλωμα αναγνωρισμένης σχολής στο συγκεκριμένο μάθημα και πολυετή διδακτική εμπειρία''....για αυτό η ένστασή μου λέει δε χρήζει περαιτέρω εξέτασης.
Συγνώμη βρε συνάδελφοι με βάση ποια ακριβώς πτυχία κάνουμε αίτηση?? Νομιζα με το βασικό τίτλο σπουδών του ο καθένας. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...αλλά εγώ ποτέ δεν έχω κάνει αίτηση βάση των μεταπτυχιακών μου ή άλλων διπλωμάτων...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.