*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2673390 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9114 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 09:17:32 μμ »
θεωρώ  οτι δεν μπορώ να κατανοήσω πως ενας καθηγητής ΔΕ μπορεί διδάξει σε σχολές μετά το λύκειο και όχι οποιαδήποτε σχολές, αλλά εξειδικευμένες ανώτερες επαγγελματικές  σχολες (βάσει ΕΕΠ) που πάνε να διδάξουν επαγγελματίες .
Νομιμοπιείτε ενας καθαηγητής ΔΕ που η μόνη του ασχολία ηταν δημόσιος υπάλληλος να μπορεί να διδάξει επαγγελματικές ειδικότητες?
Αυτός είναι ο λόγος που τα ΙΕΚ ακόμα δεν έχουμε κατασταλλάξει αν ανήκουν στην ΔΕ στην ΤΕ στην ΠΕ ίσως η στην ΥΕ.
Μηπως είναι τελικά το χαμηλής σταθμης προσωπικό που διατίθεται στα ΙΕΚ αναιμακτα που καθορίζει την σταδιοδρομία των σπουδαστών στον μετέπειτα επαγγελματικό τους Βίο?

Μηπως θα κάναμε λειτουργημα αν ενημερώναμε τους σπουδαστές οτι τα 2,5 χρονια ΙΕΚ ειναι χασιμο 2,5 χρόνων απο την ζωη τους. (οπως και η θητεία στον ελληνικό στρατό)
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:09:02 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9115 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 10:10:27 μμ »



Ενημέρωση από Μεγάλο δ.ι.ε.κ. του Αθηνιστάν , από το οποίο , νωρίτερα  επέστρεψα..

(με στάση στη διαδρομή προς Παγκρατιστάν , να ψωνίσω ένα καλό Μάβρο Ρουμάκι , να βουτήξω μετά από την Παντελώς ΑΧΡΗΣΤΗ ετούτη μέρα…)

Πρόλογος:
•   Φτου & Απ’ την Αρχή!..

•   Ισχύει ό,τι λίγο – πολύ έχει ειπωθεί από Συναδέλφους Δωμέσα και , εν γένει διασταυρωμένο και από άλλα Δ.ι.ε.κ.


Ι.  Λόγω ενστάσεων  , ανακοινώσεων Ε.ε.δ.ι.ε.κ. κλπκκλπ οι αναθέσεις έχουν παγώσει.

ΙΙ. Τα περισσότερα Δ.ι.ε.κ. ΔΕΝ έχουν καν ξεκινήσει τα τηλέφωνα.

ΙΙΙ. Όσα Ξεκίνησαν αναθέσεις , πήραν σειρά νέων τηλ. «άκυρο- θα επικοινωνήσουμε ξανά..».

ΙΙΙΙ.  Διασταυρωμένες Εξαιρέσεις: Σε αφτό το προτσές (διαδικασία) «τηλεφωνάμε- αναστέλλουμε- αλλά ξανατηλεφωνάμε και Δίνουμε τις ίδιες ή άλλες ώρες και ημερομηνία ..’ξεκινάς διδάσκεις πχ. Τετάρτη 3ωρο, ώρα’…» υπάρχει η περίπτωση Μόνον Συναδέλφων Εκπαιδευτών , από τα Δ.ι.ε.κ. στα οποία κατέθεσαν τα χαρτιά τους , έγινε επαναβεβαίωση της αντιστοιχίας Δικαιολογητικών – Χαρτούρας – Μοριοδότησης και κατάταξης στο συγκεκριμένο , άρα και Σιγουριά να καλέσουν, μετά το ξεκαθάρισμα όπου κάποιοι «έχασαν» και αντικαταστάθηκαν ή να ξανακαλέσουν Σίγουρες Μοριοδοτήσεις σε κάθε περίπτωση, από εκεί, για αναθέσεις.

Αφτά Ισχύουν κατά 99% … χωρίς να σημαίνει ότι το υπόλοιπο 1% είν’ αμελητέο στατιστικά.

•   Κατά τα λοιπά , τα μαθήματα  Υ Π Ο Τ Ι Θ Ε Τ Α Ι   ότι ΘΑ ξεκινούσαν σήμερα….

Επίλογος… αφιερωμένος σε Πολυγραφότατο στο Φόρουμ μας  Συνάδελφο:

Δημήτρη Π.  Με βάση όσα διασταύρωσα – εξήγησα … Λίγες μεν οι ώρες που σου ανέθεσαν. Σιγουράκια όμως!..

Να’ σαι καλά!


Θ._

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9116 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 10:34:14 μμ »
Συνάδελφοι, στη Θεσσαλονίκη (απ' όσα γνωρίζω τουλάχιστον), οι αναθέσεις συνεχίστηκαν και εχτές σε κάποια ΙΕΚ τα οποία και ξεκίνησαν σήμερα μαθήματα. Τα υπόλοιπα απ'ότι έχω δει ξεκινάνε Δευτέρα.
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος tkgr1973

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9117 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 10:38:09 μμ »
Κι εγω εχω παραδειγμα ΙΕΚ στην Αττική που ξεκινησε σημερα μαθηματα. Απλά χρησιμοποίησαν μόνο τους εκπαιδευτικούς του Ε.Κ. που συνεργαζεται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:09:02 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9118 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 10:48:29 μμ »
Κι εγω εχω παραδειγμα ΙΕΚ στην Αττική που ξεκινησε σημερα μαθηματα. Απλά χρησιμοποίησαν μόνο τους εκπαιδευτικούς του Ε.Κ. που συνεργαζεται...


"Ε.Κ."  Τι σημαίνει;...

Βόηθα τον άσχετο , Συνάδελφε tkgr1973

ΘΕΝΚΣ εκ των Προτέρων!

Θ._

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9119 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 10:53:55 μμ »
Ε.Κ. σημαίνει Εργαστηριό κέντρο. Παλιά τα έλεγαν ΣΕΚ. Η ονομασία άλλαξε για να μην τα μπερδεύουμε με τις ΣΕΚ
(Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης)

Αποσυνδεδεμένος tkgr1973

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9120 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 10:54:56 μμ »

"Ε.Κ."  Τι σημαίνει;...

Βόηθα τον άσχετο , Συνάδελφε tkgr1973

ΘΕΝΚΣ εκ των Προτέρων!

Θ._



είναι τα εργαστηριακα κεντρα των επαλ που χρησιμοποιουν. Αυτοι οι εκπαιδευτικοι προηγουνται ολων των υπολοιπων εφοσον θελουν να απασχοληθουν στα ΙΕΚ. Το γραφει αλλωστε και η προσφατη εγκυκλιος της γγδβμ...

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9121 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 10:58:50 μμ »
Ε.Κ. σημαίνει Εργαστηριό κέντρο. Παλιά τα έλεγαν ΣΕΚ. Η ονομασία άλλαξε για να μην τα μπερδεύουμε με τις ΣΕΚ
(Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης)


Πωωωωωω!!!!.... Lasid!... Ά μ ε σ ο ς!!!!!

...Τώρα:

Για να το ξεδιαλύνω περισσότερο , η αναφορά του Συναδέρφου tkgr1973 αναφέρεται σε Εκπαιδευτές Εργαστηριακών Μαθημάτων , σε "εξωτερικά" Εργαστήρια , για τα οποία έχουν την Ευθύνη , σύμφωνα με τας εγκυκλίους του Ι.νε.δι.βι.μ.;;..


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9122 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 11:00:36 μμ »
ΦΧΑΡΙΣΤΩ!...


Το Διασαφήνισα (ο  Α Σ Χ Ε Τ Ο Σ !..)
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος tkgr1973

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9123 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 11:02:20 μμ »

Πωωωωωω!!!!.... Lasid!... Ά μ ε σ ο ς!!!!!

...Τώρα:

Για να το ξεδιαλύνω περισσότερο , η αναφορά του Συναδέρφου tkgr1973 αναφέρεται σε Εκπαιδευτές Εργαστηριακών Μαθημάτων , σε "εξωτερικά" Εργαστήρια , για τα οποία έχουν την Ευθύνη , σύμφωνα με τας εγκυκλίους του Ι.νε.δι.βι.μ.;;..




ακριβως...και τους οποιους τους προτεινουν τα Ε.Κ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2016, 11:03:53 μμ από tkgr1973 »

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9124 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 11:09:14 μμ »
Σε αυτό που λέω εγω, σήμερα πήγαν κανονικά και ωρομίσθιοι. Και αν δεν κάνω λάθος έχουν στη διάθεση τους ήδη και εκπαιδευτικούς από τη Βθμια.
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος ELENI_1987

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9125 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 01:55:59 πμ »
Συνάδελφοι,

Σήμερα υπέπεσε κάτι στην αντίληψη μου που νομίζω αξίζει να το μοιραστώ με εσάς για να το ψάξετε κι εσείς ο καθένας στην ειδικότητα που τον αφορά. Όπως όλοι ξέρουμε τα ΙΕΚ έχουν αρχίσει (κακώς, εφόσον δεν τελείωσαν οι ενστάσεις) τις αναθέσεις. Σήμερα το μεσημέρι λοιπόν τηλεφώνησα σε ένα από τα ΙΕΚ (όχι εκεί που κατέθεσα φάκελο) για να ρωτήσω τι γίνεται. Μου είπαν οτι τους πέτυχα στην φάση που τηλεφωνούσαν στους υποψήφιους της ειδικότητας μου για να τους καλέσουν να έρθουν. Κάπου εδώ να σημειώσω οτι για την ειδικότητα που ενδιαφέρομαι απαιτείται από το προσοντολόγιο/οδηγό σπουδών του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, πέρα από το πτυχίο, μεταπτυχιακό σε συγκεκριμένο αντικείμενο σε 6 από τα μαθήματα που διδάσκονται. Φυσικά οι υποψήφιοι στους πίνακες κατάταξης δεν εμφανίζονται με ή χωρίς μεταπτυχιακό, και μάλιστα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, απλά με σειρά κατάταξης με βάση τα μόρια τους. Περίμενα λοιπόν μέχρι το απόγευμα και αφού δεν μου τηλεφώνησαν τους ξαναπήρα τηλέφωνο. Μου είπαν οτι η θέση δόθηκε στον 3ο σε κατάταξη από τον πίνακα.  Οταν ρώτησα αν έχει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μου ειπάν οτι δεν το έχει. Τους είπα οτι είναι απαραίτητο με βάση το προσοντολόγιο/οδηγό σπουδών του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου απάντησαν οτι δεν μπορούν αυτοί να ξέρουν τι μεταπτυχιακά έχει ο καθένας και απλά θα πάρουν τον πρώτο διαθέσιμο από τον πίνακα. Επέμεινα αλλά μάταια, τους είπα οτι γι'αυτό καταθέτουμε και βιογραφικό αλλά και τους τίτλους των πτυχίων μας ώστε να ελέγξουν οτι πληρούμε τα τυπικά προσόντα. Μετά μίλησα και με το ΙΕΚ που κατέθεσα φάκελο και με βεβαίωσαν οτι για την συγκεκριμένη ειδίκευση (σε αυτά τα 6 μαθήματα) ειναι υποχρεωμένοι να πάρουν άτομο με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και οτι και οι ίδιοι δέχτηκαν καταγγελίες προηγούμενη χρονιά που δεν το τήρησαν. Τι γίνεται λοιπόν; Κάνει ο κάθε διευθυντής οτι θέλει; Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχει ορίσει τα ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΑ προσόντα των υποψηφίων εκπαιδευτών και τα έχει αναρτήσει στη σελίδα του. Πως τα παρακάμπτει αυτά ο διευθυντής και ο κάθε διευθυντής ενός ΙΕΚ σαν να επρόκειτο για το τσιφλίκι του; Εγώ θα προχωρήσω το θέμα με κάθε ένδικο μέσο και σας εφιστώ την προσοχή. Τσεκάρετε ποιους παίρνουν και αν πληρούν τα τυπικά προσόντα. Επίσης αν κάποιος γνωρίζει δικηγόρο που να έχει ασχοληθεί με ιεραρχικές προσφυγές ας μου στείλει τα στοιχεία του. Ευχαριστώ!  :(

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9126 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 07:28:57 πμ »
Και σε μένα, έγινε ακριβώς το ίδιο.
Εγω σκέφτηκα να κάνω ένσταση τη Δευτέρα στον διευθυντή και αν δε δικαιωθω, να στείλω μετά στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9127 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 09:40:46 πμ »
1.   Από την Τρίτη άρχισαν να με καλούν οι διευθυντές των ιεκ.  Εχτες ξεκίνησαν στο Μαρούσι, Μεταμόρφωση και αλλού τα μαθήματα.
2.   Με τi ψυχολογία να πάω να εργαστώ, αφού ακόμα με έχουν απλήρωτο και με Eμπαίζουν πως θα με πλήρωναν εχτες –βλ. σιτε ινεδιβιμ?
3.   Δυστυχώς τα ιεκ –κατ’εμε- δεν είναι σοβαρή δουλεία για ευνόητους λόγους.  Ναι, αναγκαστικά πάω εκεί και εργάζομαι, γιατί δυσκολεύομαι να βρω κάτι εναλλακτικό... (βλ. ελληνική πραγματικότητα για νέους επιστήμονες)
4.   Θέλει γερό στομάχι να μπαίνεις στα α 6-μηνα και να συναντάς τόσους νέους/μεσήλικες πτυχιούχους επιστήμονες από ΑΕΙ, με τουλάχιστον ένα μεταπτυχιακό, σε άκρως εφαρμοσμένες/παραγωγικές ειδικότητες (πχ, όχι θεολογία).  Έρχονται για ένα ακόμα πιστοποιητικό, μέσα στην κλάψα της ανεργίας, αναζητώντας νέες προοπτικές...
5.   Υπάρχει κάποιο σιτε με τα (ανύπαρκτα?) επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ιεκ γιατί μου τα ζητάνε οι καταρτιζόμενοι?  Επίσης κάτι σχετικό με τις άδεις ασκήσεως επαγγέλματός τους?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.