*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668615 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7028 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 10:50:37 μμ »
Μέχρι να πάρουν τηλέφωνα εκπαιδευτές μέχρι να τους βρουν καλά κρασιά... σιγά μην λειτουργήσουν από δευτέρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:14 »

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7029 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 11:19:44 μμ »
Καλησπερα παιδια.Ειμαι στην ειδικοτητα ΠΕ 16.01 απο πανεπηστημιο και εχει περισσοτερα μορια απο εμενα ενας εκπαιδευτης ΠΕ 16.02 απο Τει.Προηγουμαι επειδη ειμαι απο ΑΕΙ;γνωριζει καποιος?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7030 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 11:56:45 μμ »
Δε νομίζω ότι μπορεί να προηγείσαι του αποφοίτου ΤΕΙ, που έχει περισσότερα μόρια από σένα, επειδή είσαι απόφοιτος ΑΕΙ. Στην εκπαίδευση δε γίνεται διάκριση και θεωρούνται και οι δύο ΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7031 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 11:57:07 μμ »
Καλησπερα παιδια.Ειμαι στην ειδικοτητα ΠΕ 16.01 απο πανεπηστημιο και εχει περισσοτερα μορια απο εμενα ενας εκπαιδευτης ΠΕ 16.02 απο Τει.Προηγουμαι επειδη ειμαι απο ΑΕΙ;γνωριζει καποιος?

Ζήτημα Ι.  Πτυχίο ΑΕΙ  ή Α/ΤΕΙ , σχετικό με την ειδικότητα , καλώς - κακώς , λαμβάνει τα ίδια μόρια , μειωμένα .. βεβαίως - βεβαίως σε 8 , αντί για 12 , που ήταν πέρσι...

Ζήτημα ΙΙ.  Εφόσον στη μοριοδότηση πτυχίου , ξεκινάτε από την ίδια βάση , ενδεχομένως σε "υπερβαίνει" κάπου αλλού ... από χρόνο ανεργίας , επιμορφώσεων , χρόνο εργασίας στο αντικείμενο , χρόνο διδασκαλίας ... μέχρι κοινωνικά κριτήρια (Πολυτεκνία , ΑΜΕΑ, Μονογονεϊκή οικογένεια...)


ΣΗΤΗΜΑ ΙΙΙ..  Αμ.. είναι Ζήτημα!...  Χωρίς ν' απαξιώνω τα "λοιπά" κριτήρια .. μα κάθε άλλο , εφόσον σε κάθε Δημόσιο Διαγωνισμό , ΟΦΕΙΛΟΥΝ να προσμετρώνται ΠΟΛΛΑ... 

..Φέτος , η Γενική Υποτίμηση των Πτυχίων .. μα και των Μεταπτυχιακών (μετά βίας διασώθηκαν τα Διδακτορικά) είν' κάτι παραπάνω από Ηλίθια!!!.. Είν'  ε γ κ λ η μ α τ ι κ ή!!!.... 

Χωρίς .. μα Κάθε άλλο!!!... Να Υποτιμώ τα Α/ΤΕΙ , μπορεί ένας πτυχιούχος τους , μαζί με χρόνο εργασίας , χρόνο ανεργίας , σεμινάρια , και κάποιες εκατοντάδες ώρες προϋπηρεσίας σε Ι.Ε.Κ. , συν 10% Κοινωνικών Κριτηρίων , να προσπεράσει , κατά πολύ έναν Διδακτορικό , με δυό εξάμηνα παραδόσεων σε ΑΕΙ και κάτι δεκάδες ώρες προϋπηρεσίας δε ΙΕΚ.

Εάν μάλιστα έχει φροντίσει να πάρει Και "πιστοποίηση" , τον τρώει , πανταχόθεν Λάχανο!...

Αυτά..

ΥΓΟΥ'

Προσοχή!..

Καμία σχετική "πρόθεση" και αλλοίμονο , ΔΕΝ ρίχνω "λάδι" σε καμία φωτιά διαφωνιών , περί "πιστοποίησης" ή , πιθανών ανταγωνισμών Πτυχιούχων ΑΕΙ και Α/ΤΕΙ...

Τον πολλαπλών θεμάτων Τρόπο Μοριοδότησης , ξαναθίγω..

Και ματαλέω , Χρησιμοποιώ ως "μοντέλο" παράδειγμα Διδακτορικού , Διότι ΔΕΝ έχω Διδακτορικό..


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:14 »

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7032 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 11:58:57 μμ »
Η διακριση ειναι σε βαρος μου, καθως εγω εδωσα ειδικα μαθηματα για να περασω στην σχολη (Αρμονια,ακουστικες ασκησεις), ενω αυτος που ειναι απο Τει περασε με βαθμο 4 και δεν εδωσε καν ειδικα μαθηματα.Αυτο δεν ειναι διακριση;

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7033 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 11:59:52 μμ »
Συν οτι η δικια μου σχολη ειναι 5ετης και λαμβανεις και παδιαγωικη επαρκεια σε αντιθεση με το Τει, που ειναι 4 χρονια και δεν λαμβανεις παιδαγωγικη επαρκεια.Ελλαδαρα ρε... 8)

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7034 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 12:31:47 πμ »

απλά δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. διαρκώς προστίθονται ονόματα και σήμερα, μόλις το κάθε ΙΕΚ ελέγξει τα δικαιολογητικά του κάθε υποψήφιου

Σε μεγαλο ΙΕΚ της Θεσαλονικης  ειπαν σημερα ακομα εξεταζουν δικαιολογητικα και αρχισουν απο την Πεμπτη να ανεβαζουν στο συστημα ονοματα!  δηλαδη καλη Παρασκευη !

Βρε Συνάδελφοι… Μα τι πράγματα είν’ αυτά και Τι  «εξηγήσεις» σας – μας δίνουν;;;….

•   Η διαδικασία , τουλάχιστο αυτή που ξέρω Δυο χρόνια πριν, συν την Φετινή , πού’ ναι πιο εμπεριστατωμένη παρατήρηση , καθώς την έζησα και στο Δ.Ι.Ε.Κ. Δικής μου «κατάθεσης» και σε Δυό άλλα που πέρασα να πάρω βεβαιώσεις περσινών ωρών…

ΟΚ , σα να απέχει , όπως πάντα , από την εγκύκλιο , που προϋποθέτει Τριμελή Επιτροπή Εξέτασης Φακέλλων , από Υπευθύνους του εκάστοτε Δ.Ι.Ε.Κ. Συν Μέλος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ..


…αλλά είν’ χοντρικά , η εξής:
Πας με την εκτυπωμένη Φόρμα Αίτησης …
Περιμένεις .. λίγο – πολύ ουρίτσα..

Στη γραμματεία , Είν’ τουλάχιστο ο Διευθυντής και Υποδιευθυντής Δ.Ι.Ε.Κ. συν έμπειρο γραμματειακό πρσοσωπικό…

•   Σ’ έναν από αυτούς .. όποιον τύχει η σειρά σου υποβάλλεις τα Δικαιολογητικά – άπασα χαρτούρα…

•   Ερευνά Ένα προς Ένα τα χαρτιά , ανά πεδίο Φόρμας αίτησης..

•   Εάν κάτι ΔΕΝ κατάλληλο , ΔΕΝ υποστηρίζεται από την εγκύκλιο στο απορρίπτει…  (κόβοντας Μόρια)

•   Εάν Έχεις κάνει κάπου λάθος , στο διορθώνει…

•   Εάν πας κάτι πρόσθετο , που από αβλεψία ή λάθος ΔΕΝ καταχώρησες ορθά στην αίτηση στο συμπληρώνει (πχ. κι εγώ από κεκτημένη ταχύτητα δήλωσα ως έτη δουλειάς στο αντικείμενο κάποια χρόνια , με βάση τη βεβαίωση του Ταμείου μου… Ωστόσο , τελευταία μέρα υποβολής χαρτούρας έτρεξα σε δικαστήρια και πήρα αντίγραφα Δικαστικών Αποφάσεων κατά εργοδοτών που με είχαν ανασφάλιστο και με Δικαιώνουν ) προσθέτοντας και λαμβάνοντας 1 (ολόκληρο) επιπλέον Μόριον…

•   ..Και σε κάθε περίπτωση , κανένας στη γραμματεία – ες , απόσο είδα ΔΕΝ λειτουργεί αυτόνομα .. Όπου ανοίγει ζήτημα ρωτάνε ο ένας τον άλλο , κάνουν μια μικροσύσκεψη…

Κοντολογής , Έτσι πάει η Δουλίτσα…

Σου βγαίνουν έτσι τα τελικά Μόρια και τα στέλνουν ΙΝΕΔΙΒΙΜ…

..Και ΔΕΝ Νομίζω ότι ύστερα- πριν την αποστολή ΙΝΕΔΙΒΙΜ,  κάθονται και επανεξετάζουν όλο τον όγκο , εκατοντάδων , ανά Δ.Ι.Ε.Κ. Φακέλλων…

..Στέλνουν και ο κυρ ΙΝΕΔΙΒΙΜ  αναρτά..

…………..

•   Σε αυτήν , διότι έτσι είναι η , Διαδικασία…

•   Εκείνο που μου κάνει εντύπωση και ΔΕΝ μπορώ να το εξηγήσω

Είν’ ότι εγώ πχ. πήγα τη χαρτούρα μου Τελευταία μέρα… Παρασκευή
Τ’ όνομά μου , με συν Λίγο , νέα Μοριοδότηση βγήκε ήδη από σήμερα Δευτέρα στον ηλεκτρονικό Πίνακα…

•   Εξαιρετικοί  Άλλοι – Άλλες Συνάδελφοι , όμως , που ξέρω ότι Πολύ νωρίτερα , στο ίδιο ή άλλα Δ.Ι.Ε.Κ. κατάθεσης Πήγαν τα δικαιολογητικά τους…
Ακόμα να τους – τις βρω στον Πίναξ!!...


Έτσι που λες!..
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7035 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 12:37:18 πμ »
Η διακριση ειναι σε βαρος μου, καθως εγω εδωσα ειδικα μαθηματα για να περασω στην σχολη (Αρμονια,ακουστικες ασκησεις), ενω αυτος που ειναι απο Τει περασε με βαθμο 4 και δεν εδωσε καν ειδικα μαθηματα.Αυτο δεν ειναι διακριση;

Τεράστια Κουβέντα Συνάδελφε!...

Ξαναλέω... ΔΕΝ θέλω ν' ανάψω άλλη "φωτιά"....

Κατά τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ Γνώμη ...

Ι.  Το ΠΤΥΧΙΟ  ΟΦΕΙΛΕ να Μετρά ΠΟΛΥ Περισσότερο...

ΙΙ. Να υπάρχει μια διάκριση μεταξύ Πτυχίου ΑΕΙ και Πτυχίου Α/ΤΕΙ...


..Τα υπόλοιπα , τα είπα πριν.

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7036 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 08:20:16 πμ »
Η διακριση ειναι σε βαρος μου, καθως εγω εδωσα ειδικα μαθηματα για να περασω στην σχολη (Αρμονια,ακουστικες ασκησεις), ενω αυτος που ειναι απο Τει περασε με βαθμο 4 και δεν εδωσε καν ειδικα μαθηματα.Αυτο δεν ειναι διακριση;

Και άλλος πήγε στο Λονδίνο και άλλος στο Μπλαγκογρεβαντ χωρίς να χρειαστεί να περάσει τίποτα. Έτσι είναι τα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2015, 08:23:15 πμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος igognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7037 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 09:46:38 πμ »
Ξέρετε αν υπάρχει κάποια οδηγία (προς τους διευθυντές) για την ανάθεση των ωρών σε πιστοποιημένους εκπαιδευτές;
Θα πρέπει να ανατεθούν 20 ώρες σε πιστοποιημένους και μετά να προχωρήσουν σε μη πιστοποιημένους ή θα κάνουν πάλι ότι θέλουν;

Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7038 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:00:18 πμ »
Η διακριση ειναι σε βαρος μου, καθως εγω εδωσα ειδικα μαθηματα για να περασω στην σχολη (Αρμονια,ακουστικες ασκησεις), ενω αυτος που ειναι απο Τει περασε με βαθμο 4 και δεν εδωσε καν ειδικα μαθηματα.Αυτο δεν ειναι διακριση;
Καλημερα,ειμαι κι εγω πε1601,καταλαβαινω αυτο που λες απολυτα,ομως δεν ισχυει,στα ιεκ πρεπει λιγο νατο ψαχνεις,καταρχν αν εισαι πιστοποιημενοςπροηγεισαι.Μην ξεχνας ομως οτι και πολυ τει ειναι πιστοποιημενοι,οι διευθυντες θα καλεσουν πρωτα αυτους.Δυστυχως τα πραγματα ειναι λιγο αδικα και δυσκολεψαν,ομως τα ιεκ με ειδικοτητες που μας αφορουν ειναι πολλα!Να φανταστεις οτι στην ειδικοτητα μαςειναι πρωτος ενας τυπος ο οποιος εχει 2 διδακτορικα και τοσα μορια τα οποια ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως προκυπτουν....

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7039 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:28:24 πμ »
Ενας αποφοιτος τει υστερεί στη μοριοδότηση όταν κάνει τα χαρτιά του για καθηγητής ιεκ. παιδαγωγική επάρκεια έχουμε κανονικότατα.
Για τα υπόλοιπα, άποψη από μακρυά και χωρίς να έχεις περάσει ούτε απ έξω από το τει, δεν είναι έγκυρη.
Κατα τ ' άλλα , εντελώς καλοπροέραιτα, καλή σας επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2015, 10:36:14 πμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7040 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:49:24 πμ »
https://www.alfavita.gr/arthron/kleista-paramenoyn-ta-dimosia-iek-elleipsei-kondylion

Σε απόγνωση βρίσκονται χιλιάδες παιδιά που περιμένουν με αγωνία να ξεκινήσουν τα μαθήματα στα δημόσια ΙΕΚ, τα οποία παραμένουν κλειστά για πρώτη φορά εδώ και μία 20ετία, λόγω έλλειψης κονδυλίων.

Τα δημόσια ΙΕΚ, που θα έπρεπε να λειτουργούν από την 1η Οκτωβρίου δεν έχουν ανοίξει ακόμη, καθώς δεν έχουν προσληφθεί οι περίπου 7.000-8.000 εκπαιδευτές που πρέπει να διδάξουν τους μαθητές των ΙΕΚ, σύμφωνα με το Έθνος.

Δεν εξασφαλίστηκαν έγκαιρα τα 30.000.000 ευρώ που απαιτούνται για τα λειτουργικά έξοδα των ΙΕΚ, καθώς δεν έχουν πληρωθεί και τα δεδουλευμένα του προηγούμενου εξαμήνου.

Η Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών Δημοσίων ΙΕΚ έστειλε επιστολή στον υπουργό Παιδείας, Νίκο Φίλη, ζητώντας του να βάλει τέρμα στην αγωνία των μαθητών και των οικογενειών τους, αλλά και των ίδιων που περιμένουν να εργαστούν και του ζητούν να τους απαντήσει αν θα λειτουργήσουν φέτος τα Ινστιτούτα.

Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7041 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:53:58 πμ »
Δεν αμφισβητησαμε τα τει μουσικης...προς θεου!απλα στον κλαδο μας χωρις να ξερεις ποιος ειμαι,πανω κατω τους ξερω ολους τι προσοντα εχουν,υπαρχουν ατομα με διδακτορικα πλεον και δεν νομιζω να αφησουν τις ωρες που τους αναλογουν!καλη τυχη και σε σενα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.188 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.