*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2673255 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8190 στις: Ιούλιος 22, 2016, 10:31:33 μμ »

Post επόμενο

Στην ανακοίνωση του ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΕΚ ( http://www.sediek.gr/site/  ) , πλην των συμπαθών και «υπεσχημένων» για κάποια πληρωμή , υπάρχουν και  άλλα σημεία , με ένα , ξεχωριστά ενδιαφέρον , προς «καυτό».

•   Αντιγράφω: «…άλλο θέμα που ετέθη προς συζήτηση ήταν και η έγκαιρη Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος Απασχόλησης Ωρομισθίων Εκπαιδευτών Δ.Ι.Ε.Κ. του χειμερινού εξαμήνου 2016Β & εαρινού εξαμήνου 2017Α (Σ.Σ.: καλά μέχρι δωπέρα) καθώς και μερικά σημεία που θεωρούμε ότι δεν είναι ορθά και πρέπει να αλλάξουν. Μας διαβεβαίωσαν ότι σύντομα θα ανακοινωθεί και μας ζητήθηκε να αποστείλουμε τις απόψεις μας επί των κριτηρίων μοριοδότησης κ.λ.π θεμάτων που μας απασχολούν….».

Χμμμ… Μάλιστα!..

•   Τα κριτήρια μοριοδότησης , σε διάφορα σημεία τους ΔΕΝ σωστά.

Σε ετούτο το Πολύ Γενικό , μάλλον θα συμφωνήσουμε Όλοι!..  Εάν το εξειδικεύσουμε στην ερώτηση «ποια Κριτήρια ν’ αλλάξουν , ποια να προστεθούν – αφαιρεθούν και οι επακριβείς αλλαγές σε τι ακριβώς , προς ποια κατεύθυνση να συνίστανται;..» , προφανώς κάθε απάντηση θα διέφερε από τις άλλες… μα ο κακός χαμός θα γίνονταν.

•   Ο , ας πούμε , Κλάδος μας , το ξαναλέω χοντρικά , είναι πολύ ανομοιογενής , διαφορετικών επιπέδων (και μορφωτικών) , διακριτών μεταξύ τους αντιλήψεων και , μαζί διαφορετικών αντιλήψεων «κοινού» ή ατομικού συμφέροντος. Θυμηθείτε φοβερές συγκρούσεις (και εδώ…) , ξαναθυμηθείτε τι συμβαίνει κάθε φθινόπωρο κατά τη διάρκεια των προσλήψεων , ξαναθυμηθείτε πέρσι  , τέτοιο καιρό και «νεκρό» μάλιστα και καιρό απληρωσιάς  Τι «ανταλλάσσαμε» … «πιστοί» και «άπιστοι».

•   «Ωραία» , έχω κι εγώ «συμφέρουσες» αντιλήψεις για τη μοριοδότηση. Εμένα , με ζημιώνει ότι πέρσι έπεσε η μοριοδότηση στους Μεταπτυχιακούς , με βολεύει πλην όμως ότι Συνάδελφοι με σημαντικότερη Ακαδημαϊκή αξία από μένα μοριοδοτούνται με Μόλις 3 παραπάνω Μονάδες για το Διδακτορικό τους – χωρίς να τους προσμετράται το Μεταπυχιακό (ισχύει ο Ανώτερος Τίτλος). 

Τη διαφορά των Τριών Μονάδων , την καλύπτω εάν τη μέρα που θα βγει η επόμενη προκήρυξη και … κανά δυό πριν συμπληρώσω τη «φόρμα» , πάω στον ΟΑΕΔ της γειτονιάς μου και βγάλω κάρτα ανεργίας (πουχού , περσινή μοριοδότηση: «Από 0-6 μήνες, 4 μόρια».  Και για έναν  , πραγματικά Άνεργο είναι ίδιο το …Μηδέν με το Έξη Μήνες;.. ) . Βολικά πράματα. Νόμιμα. Ηθικά, όμως;.. 

...Και πες ότι έχω 5 ή 10 χρόνια στα Δ.Ι.Ε.Κ.  (που δεν έχω). Γιατί να σταματάει η μοριοδότηση διδακτικών ωρών στο 8 και να μην μαζεύω 10, 15 , 20 και βάλε μόρια , να τους περνάω όλους και να παραμένω μπάστακας , βρέξει – χιονίσει;.. Ε;…

... Ή πες , από την άλλη - νόμισμα με δύο όψεις - ότι ο Συνάδελφος είν' εμπνευσμένος Δάσκαλος , αφιερωμένος στη Μεταλυκειακή Εκπαίδευση , Αγαπημένος από τους Σπουδαστές του.  Γιατί να μην επιβραβευτεί με επιπλέον μοριοδότηση ... κι ας είμαι Μεταπτυχιακός και πουχου , μπαίνω στο Τμήμα , διαβάζω βαριεστημένα πέντε σελίδες σημειώσεις , τα παιδιά φεησμπουκίζουν , αηφονιάζουν και παίζουν χαρτόπμπαλλες και πυραυλάκια και λένε ..«ώ ρε μ' ένα ##@@@^^%%% που μπλέξαμε..»;..

Και πες ότι το νόμισμα κάθεται όρθιο: Ποιος θα το «αξιολογήσει», «μοριοδοτήσει» ετούτο;;;...


•   Πόσο δυνατό το συμφέρον μου , πόσο Επισφαλές για τους Συναδέλφους να κόψω και να ράψω τη μοριοδότηση στα «δικά μου».


•   Και ΟΚ. , στη δική μου ειδικότητα , καθώς τα πράματα είναι κάπως απόλυτα, «ανταγωνιστικά» μεν , αλλά μάλλον ξεκάθαρα στη διαβάθμιση είμαι μπόλικα ψηλά στην κατάταξη … Why να θέλω να περάσω τους Διδακτορικούς , με πιο γερή εργασιακή εμπειρία και άλλα ισχυρά στοιχεία που με ξεπερνάνε;…

•   Σε άλλες Ειδικότητες Όμως;.. Επαναλαμβάνω , Θυμηθείτε Τι βαρειές «ανταλλαγές»  , παίζουν κάθε Οκτώβρη Και δωπέρα , πόσο μάλλον στα Διευθυντικά γραφεία των Δ.Ι.Ε.Κ.

……………………

Ηθικόν δίδαγμα:

Είναι , Πολύ , μα πάρα πολύ Ανασφαλές , προς Επισφαλές θα έλεγα , κάποια «ομάδα» ή μερικός «θεσμός» … από πλευρά μας και για μας , να «συμβουλέψει» ή να «συμβάλλει» σε Νέας Μορφής διαδικασία Μοριοδότησης.

•   Το ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΕΚ δεν ξέρω Τι «μαζικότητα» έχει.  Οι λίγοι , που βρεθήκαμε χτες στο «υπουργείον» , μάθαμε ότι , πράγματι το ΣΕΔΙΕΚ προ ημερών πραγματοποίησε Συνέλευση στον Κορυδαλλό , πράγματι έκανε σημαντική κουβέντα με τουλάχιστο 40 – 50 Συναδέλφους , που πήγαν εκεί ντάλα καλοκαίρι , ενώ στο σάιτ του είδα πως τωόντι στην ατζέντα της συνέλευσης υπήρχε , έστω και γενικά, «κάτι» σχετικό:

1. Ενημέρωση για τις ενέργειες που αφορούν στην αποπληρωμή των δεδουλευμένων μας.
2. Προτάσεις για τη νέα προκήρυξη.
3. Διαμόρφωση προγράμματος δράσης ερχόμενης περιόδου.
4. Λοιπά θέματα και ανακοινώσεις.
5. Ψήφισμα συντονισμού δράσης.

•   Αρκεί;..

•   Μακάρι , λέω γω , οι Συγκεντρωμένοι να ήταν όλοι Επιστήμονες , με προϋπηρεσία στο αντικείμενό τους και με σεβασμό σε ό,τι ονομάζεται «Κοινωνικά Κριτήρια».

•   Αρκεί , όμως η …ας δεχτώ Ορθή βούληση Κάποιων Δεκάδων (και δεν το υποτιμώ- μα καθόλου!..) να επιβληθεί ως «…μερικά σημεία που θεωρούμε ότι δεν είναι ορθά και πρέπει να αλλάξουν. Μας διαβεβαίωσαν ότι σύντομα θα ανακοινωθεί και μας ζητήθηκε να αποστείλουμε τις απόψεις μας επί των κριτηρίων μοριοδότησης κ.λ.π…»;;;;

•   ..Και εάν το «άλλο» Σωματείο , το «δεξιό» που λέω κι εγώ , με Δ.Σ. ..εμμμ.. όχι και εξάπαντος Επιστημόνων , πει στο «υπουργείον» .. «Όχι , Εγώ έχω ‘περισσότερα μέλη’ , να περάσει το ‘δικό μου’».


... Και αν μαζευτούμε 123 Επιστήμονες και κάνουμε άλλο Σωματείο και ζητήσουμε Μηδενική Μοριοδότηση στους Δ.Ε. «εμπειροτεχνίτες»  Ποιοι άραγες θα διδάξουν πουχού στα εργαστηριακά των Ζαχαροπλαστών , φουρναραίων (γλυκά το λέω…) , μαγείρων και Σεφ ή ακόμα και στη δική μου Ειδικότητα «Δημοσιογραφίας Συντακτών κλπ.» , λέω τώρα στο μάθημα «Τηλεόραση»  , που εγώ έχω πτυχίο και με οριακά 10άρι Μεταπτυχιακό , την τηλεόραση την ξέρω θεωρητικά απ’ έξω κι ανακατωτά , έχοντας στο Πανεπιστήμιο , Κορυφαίους Δασκάλους στο Αντικείμενο , όπως τους Παπαθανασσόπουλο , Χαραλάμπη , Χαιρετάκη κλπ.   , αλλά ΔΕΝ δούλεψα ποτέ και δεν γουστάρω να δουλέψω ποτέ στην T.V.  Εξ’ ού και αρνούμαι πάντα να αναλάβω αυτό το μάθημα.  Ε;…Ξαναλέω.

Αυτά.

Θ._

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2016, 10:58:12 μμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:18 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8191 στις: Ιούλιος 22, 2016, 10:49:55 μμ »

Post επόμενο



•   «Ωραία» , έχω κι εγώ «συμφέρουσες» αντιλήψεις για τη μοριοδότηση. Εμένα , με ζημιώνει ότι πέρσι έπεσε η μοριοδότηση στους Μεταπτυχιακούς , με βολεύει πλην όμως ότι Συνάδελφοι με σημαντικότερη Ακαδημαϊκή αξία από μένα μοριοδοτούνται με Μόλις 3 παραπάνω Μονάδες για το Διδακτορικό τους – χωρίς να τους προσμετράται το Μεταπυχιακό (ισχύει ο Ανώτερος Τίτλος). 

Τη διαφορά των Τριών Μονάδων , την καλύπτω εάν τη μέρα που θα βγει η επόμενη προκήρυξη και … κανά δυό πριν συμπληρώσω τη «φόρμα» , πάω στον ΟΑΕΔ της γειτονιάς μου και βγάλω κάρτα ανεργίας (πουχού , περσινή μοριοδότηση: «Από 0-6 μήνες, 4 μόρια».  Και για έναν  , πραγματικά Άνεργο είναι ίδιο το …Μηδέν με το Έξη Μήνες;.. ) . Βολικά πράματα. Νόμιμα. Ηθικά, όμως;..  και πες ότι έχω 5 ή 10 χρόνια στα Δ.Ι.Ε.Κ.  (που δεν έχω). Γιατί να σταματάει η μοριοδότηση διδακτικών ωρών στο 8 και να μην μαζεύω 10, 15 , 20 και βάλε μόρια , να τους περνάω όλους και να παραμένω μπάστακας , βρέξει – χιονίσει;.. Ε;…



Θ._


H ανεργία πάντως μοριοδοτείται κλιμακούμενα-το είχα ρωτήσει πέρυσι γιατί νόμιζα θα είχα 4 μόρια και πήρα 1. Αν δεν κάνω λάθος και θυμάμαι καλά 0-3μήνες ανεργίας 1 μόριο, 4-2 μόρια, 5 -3 μόρια και 6 - 4 μόρια. Οτι μοριοδοτείται κλιμακούμενα πάντως είναι σίγουρο μου το είχαν πει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2016, 10:51:43 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8192 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:07:41 μμ »
Επίσης  δεν διευκρινίζουν αν οι ώρες στη μη τυπική που σου προσμετρούν είναι στο διδακτικό αντικείμενο. Στο δικό μου ΙΕΚ προσμετρούν σε άτομο ώρες που ΔΕΝ έχουν σχέση με το διδακτικό αντικείμενο των Αγγλικών όπως και το ίδιο κάνουν στα μόρια της δευτεροβάθμιας-τα δίνουν όλα ενώ έχει διοριστεί σε άλλο διδακτικό αντικείμενο.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8193 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:09:56 μμ »

Η "ανεργία" ή Πραγματική Ανεργία , είν' επίσης  στα "επίμαχα" (παρότι η πραγματική Ανεργία , όπως και ορισμένα λοιπά ανήκουν , ορθά κατά τη γνώμη μου κι εν πάση περιπτώσει Νομικά Εμπεριστατωμένα σε Πολιτεία Δικαίου "συμπληρωματικά μοριοδότησης" σε πολλούς διαγωνισμούς.. )


Ωστόσο , ως "επίμαχο" , κάθε τρεις και λίγο αλλάζει. Εδώ , δεν έχει νόημα η δική μου άποψη ως προς τη διαβάθμιση. Απλά , παραθέτω:

Στα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ - προκήρυξη Δ.Ι.Ε.Κ. πέρσι , ίσχυε το εξής:

Από 0-6 μήνες, 4 μόρια       
Από 6-12 μήνες, 8 μόρια       
Από 12-18 μήνες, 12 μόρια       
Από 18-24 μήνες, 16 μόρια       
Από 24 μήνες και πάνω, 20 μόρια


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:18 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8194 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:12:53 μμ »
Επίσης  δεν διευκρινίζουν αν οι ώρες στη μη τυπική που σου προσμετρούν είναι στο διδακτικό αντικείμενο. Στο δικό μου ΙΕΚ προσμετρούν σε άτομο ώρες που ΔΕΝ έχουν σχέση με το διδακτικό αντικείμενο των Αγγλικών όπως και το ίδιο κάνουν στα μόρια της δευτεροβάθμιας-τα δίνουν όλα ενώ έχει διοριστεί σε άλλο διδακτικό αντικείμενο.

Εδώ - ζόρικο πράγματι, ΔΕΝ ξέρω , οπότε ΔΕΝ (έχω δικαίωμα να ) Απαντώ.
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8195 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:13:52 μμ »

Η "ανεργία" ή Πραγματική Ανεργία , είν' επίσης  στα "επίμαχα" (παρότι η πραγματική Ανεργία , όπως και ορισμένα λοιπά ανήκουν , ορθά κατά τη γνώμη μου κι εν πάση περιπτώσει Νομικά Εμπεριστατωμένα σε Πολιτεία Δικαίου "συμπληρωματικά μοριοδότησης" σε πολλούς διαγωνισμούς.. )


Ωστόσο , ως "επίμαχο" , κάθε τρεις και λίγο αλλάζει. Εδώ , δεν έχει νόημα η δική μου άποψη ως προς τη διαβάθμιση. Απλά , παραθέτω:

Στα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ - προκήρυξη Δ.Ι.Ε.Κ. πέρσι , ίσχυε το εξής:

Από 0-6 μήνες, 4 μόρια       
Από 6-12 μήνες, 8 μόρια       
Από 12-18 μήνες, 12 μόρια       
Από 18-24 μήνες, 16 μόρια       
Από 24 μήνες και πάνω, 20 μόρια


Αυτό λέω ότι το 0-4 πάει κλιμακωτά όπως και τα υπόλοιπα (απλά ρώτησα μόνο για την πρώτη γιατί ήμουν σε αυτή την κατηγορία). Είχα 3 μήνες ανεργία πέρυσι και πήρα 1 μόριο. Τώρα αν με κορόιδευαν δεν ξέρω. Ετσι μου είπαν. Για σχολιάστε λίγο και το παραπάνω που έγραψα. Εχετε τέτοια περίπτωση εσείς ή εγώ συνεχώς λούζομαι όλα τα περίεργα;
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8196 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:17:19 μμ »
Εδώ - ζόρικο πράγματι, ΔΕΝ ξέρω , οπότε ΔΕΝ (έχω δικαίωμα να ) Απαντώ.

Οταν τηλ πέρυσι στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ να ρωτήσω αν μοριοδοτούμαστε αυστηρώς για το διδακτικό αντικείμενο (χωρίς να πω γιατί ρωτάω) μου απάντησαν "Ε φυσικά αφού αυτό θα διδάξετε". Οταν είπα τότε γιατί σε μόνιμο που έχει διοριστεί σε άλλη ειδικότητα προσμετράτε ώρες από άλλο αντικείμενο σε μη τυπική μα και δευτεροβάθμια μου είπαν "βρείτε τα με το διευθυντή" και μου το έκλεισαν στα μούτρα! Φέτος θα ρωτήσω γραπτώς. Αν έχετε άλλη ιδέα πείτε μου τι να κάνω.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8197 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:23:18 μμ »
Αυτό λέω ότι το 0-4 πάει κλιμακωτά όπως και τα υπόλοιπα (απλά ρώτησα μόνο για την πρώτη γιατί ήμουν σε αυτή την κατηγορία). Είχα 3 μήνες ανεργία πέρυσι και πήρα 1 μόριο. Τώρα αν με κορόιδευαν δεν ξέρω. Ετσι μου είπαν. Για σχολιάστε λίγο και το παραπάνω που έγραψα. Εχετε τέτοια περίπτωση εσείς ή εγώ συνεχώς λούζομαι όλα τα περίεργα;


ΌΧΙ!...

Η προκήρυξη είν' σαφής!...

ΔΕΝ πάει Κλιμακωτά!...
Η Κλίμακα πάει Μόνον , ανά γενικότερο διάστημα ανεργίας... μα σε κάθε Διαγωνισμό - μοριοδότηση που συμπεριλαμβάνει , σχετικό, το Κριτήριο.


Ίσχυε πέρσι , νταξ' με τις μεταλλαγές συγκριτικά με προηγούμενα, το όπως παρέθεσα...

Από 0-6 μήνες, 4 μόρια 

Η συγκεκριμένη κατηγορία , όπως και οι λοιπές ήταν απόλυτη.

Μα Δύο- τρεις μέρες ανεργία , μα Έξη μήνες παρά μία εργάσιμη , 4 Μόρια...


Δίκαιο;;.. Άδικο;;... Στην κρίση μας!...

Πάντως εάν τους πήγες βεβαίωση οαεδ (διότι μόνο αυτό αναγνωρίζουν..) με ΤΡΕΙΣ μήνες ανεργίας και στο Δ.Ι.Ε.Κ. στο κατέβασαν στο 1 μόριο , άθλια έπραξαν!...

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8198 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:26:01 μμ »

ΌΧΙ!...

Η προκήρυξη είν' σαφής!...

ΔΕΝ πάει Κλιμακωτά!...
Η Κλίμακα πάει Μόνον , ανά γενικότερο διάστημα ανεργίας... μα σε κάθε Διαγωνισμό - μοριοδότηση που συμπεριλαμβάνει , σχετικό, το Κριτήριο.


Ίσχυε πέρσι , νταξ' με τις μεταλλαγές συγκριτικά με προηγούμενα, το όπως παρέθεσα...

Από 0-6 μήνες, 4 μόρια 

Η συγκεκριμένη κατηγορία , όπως και οι λοιπές ήταν απόλυτη.

Μα Δύο- τρεις μέρες ανεργία , μα Έξη μήνες παρά μία εργάσιμη , 4 Μόρια...


Δίκαιο;;.. Άδικο;;... Στην κρίση μας!...

Πάντως εάν τους πήγες βεβαίωση οαεδ (διότι μόνο αυτό αναγνωρίζουν..) με ΤΡΕΙΣ μήνες ανεργίας και στο Δ.Ι.Ε.Κ. στο κατέβασαν στο 1 μόριο , άθλια έπραξαν!...


Με βεβαίωση πήγα βέβαια!  >:( >:( >:( >:( Α καλά με δουλεύουν σε όλα τελικά!  >:( >:( >:(

Τούρμπο έγινα τώρα Theta. Είσαι σίγουρος; Τόση κοροιδία;   >:( >:( >:(
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8199 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:40:37 μμ »
Με βεβαίωση πήγα βέβαια!  >:( >:( >:( >:( Α καλά με δουλεύουν σε όλα τελικά!  >:( >:( >:(

Τούρμπο έγινα τώρα Theta. Είσαι σίγουρος; Τόση κοροιδία;   >:( >:( >:(

Μάγκα , απολύτως σίγουρος!...

Όπως Ξέρω Πολύ καλά ότι Συνάδελφοι... μα Πολλοί...μα Λίγοι , που χωρίς να έχουν άλλη "απασχόληση" ΟΡΘΑ με τη λήξη ή λίγο αργότερα της περσινής Σύμβασης κατέθεσαν τα σχετικά στον ΟΑΕΔ ("ασχέτως" εάν άλλοι , δουλεύοντας αλλού "μαύρα" έπραξαν το ίδιο) Δήλωσαν το συγκεκριμένο πεδίο στη Φόρμα Υποψηφιότητας και ΣΩΣΤΑ οι Γραμματείες των Δ.Ι.Ε.Κ.  το Νοέμβριο Επικύρωσαν τα 4 Μόρια...  Ουδείς διεννοήθη να τα ψαλιδίσει , με Σαφέστατη  λέω πάλι την προκήρυξη.


.. Όπως κι εγώ ,Χωρίς να έχω αυτό το διάστημα άλλη εργασία,  πηγαίνοντας τα  της λήξης σύμβασης στον ΟΑΕΔ πήρα τα σχετικά χαρτιά και Εάν ως την επόμενη Προκήρυξη , Εάν δεν εργάζομαι κάπου αλλού , θα πάρω νέα βεβαίωση ΟΑΕΔ και ΔΕΝ θα δεχτώ - που δεν νομίζω στο Δ.Ι.Ε.Κ. που καταθέτω φάκελλο να το πράξει κανένας- να μου μειωθούν τα μα "δίκαια"... μα "άδικα" 4 μόρια , τα σχετικά.


ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ έκανες ΕΝΣΤΑΣΗ;;;...

Ε;;..


Θ._

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2016, 11:42:54 μμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8200 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:49:17 μμ »
Μάγκα , απολύτως σίγουρος!...

Όπως Ξέρω Πολύ καλά ότι Συνάδελφοι... μα Πολλοί...μα Λίγοι , που χωρίς να έχουν άλλη "απασχόληση" ΟΡΘΑ με τη λήξη ή λίγο αργότερα της περσινής Σύμβασης κατέθεσαν τα σχετικά στον ΟΑΕΔ ("ασχέτως" εάν άλλοι , δουλεύοντας αλλού "μαύρα" έπραξαν το ίδιο) Δήλωσαν το συγκεκριμένο πεδίο στη Φόρμα Υποψηφιότητας και ΣΩΣΤΑ οι Γραμματείες των Δ.Ι.Ε.Κ.  το Νοέμβριο Επικύρωσαν τα 4 Μόρια...  Ουδείς διεννοήθη να τα ψαλιδίσει , με Σαφέστατη  λέω πάλι την προκήρυξη.


.. Όπως κι εγώ ,Χωρίς να έχω αυτό το διάστημα άλλη εργασία,  πηγαίνοντας τα  της λήξης σύμβασης στον ΟΑΕΔ πήρα τα σχετικά χαρτιά και Εάν ως την επόμενη Προκήρυξη , Εάν δεν εργάζομαι κάπου αλλού , θα πάρω νέα βεβαίωση ΟΑΕΔ και ΔΕΝ θα δεχτώ - που δεν νομίζω στο Δ.Ι.Ε.Κ. που καταθέτω φάκελλο να το πράξει κανένας- να μου μειωθούν τα μα "δίκαια"... μα "άδικα" 4 μόρια , τα σχετικά.


ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ έκανες ΕΝΣΤΑΣΗ;;;...

Ε;;..


Θ._



Γιατί σου είπα τί  μου είπαν. Κάθε χρόνο "μαλώνω".  Φέτος να δω ποιός θα την πληρώσει άμα κανουν τα ίδια. Τώρα που μου είπες και για την ανεργία είμαι τούρμπο. Τα άλλα ΟΚ δεν διευκρινίζονται αν και όλοι καταλαβαίνουμε το σωστο. Αλλά τόση απάτη να πάρουν το άτομο που θέλουν;  >:( >:( >:( >:( Ευτυχώς που ξεκίνησες την κουβέντα και το ανέφερα, γιατί με κάνουν να νοιώθω και τύψεις από πάνω ότι δημιουργώ κάθε χρόνο θέμα.  >:( >:( >:( >:( >:( >:( 

Τη φωτογραφία προφίλ δεν την έχω τυχαία. Σου λένε κι αυτοί γαυγίζει κάθε χρόνο αλλά τίποτα πιο δραστικό οπότε καλά πέφτει το δούλεμα.  >:( >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2016, 11:51:22 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8201 στις: Ιούλιος 23, 2016, 12:01:21 πμ »
Γιατί σου είπα τί  μου είπαν. Κάθε χρόνο "μαλώνω".  Φέτος να δω ποιός θα την πληρώσει άμα κανουν τα ίδια. Τώρα που μου είπες και για την ανεργία είμαι τούρμπο. Τα άλλα ΟΚ δεν διευκρινίζονται αν και όλοι καταλαβαίνουμε το σωστο. Αλλά τόση απάτη να πάρουν το άτομο που θέλουν;  >:( >:( >:( >:( Ευτυχώς που ξεκίνησες την κουβέντα και το ανέφερα, γιατί με κάνουν να νοιώθω και τύψεις από πάνω ότι δημιουργώ κάθε χρόνο θέμα.  >:( >:( >:( >:( >:( >:( 

Τη φωτογραφία προφίλ δεν την έχω τυχαία. Σου λένε κι αυτοί γαυγίζει κάθε χρόνο αλλά τίποτα πιο δραστικό οπότε καλά πέφτει το δούλεμα.  >:( >:( >:( >:(

Συνάδελφε , σου λέω το εξής ...νταξ'  υποθετικό.

Πες ότι ένας Εκπαιδευτής 20ετίας (από ..μα πολύ παλιά, οπότε κατά βάση , οι Διευθυντές δούλευαν με "πελάτες" ...κατά βάση τονίζω για να ΜΗΝ τσουβαλιάζω...) είχε μια Προκήρυξη που γι' αυτήν την προϋπηρεσία του έδινε +20-30-40  μόρια...

...και σε μια γραμματεία τού' κοβαν 3-4 μόρια , με οιαδήποτε αιτιολογία.

Βρε ΔΕΝπα' νάταν σίγουρος ότι είναι στο Top 5 στους πίνακες , με βάση το σκέτο Νομικό της Προκήρυξης ΔΕΝ θα τά' κανε ξεμπούρ$$$#ελο με εντάσεις και κάθε τρόπο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ;;..

Ε;;...


Λέω το "υπερβολικό" , ώστε να δούμε το Υπό "κανονικές συνθήκες" , εφ' όσον υπάρχουν "απλό".

Θ._

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8202 στις: Ιούλιος 23, 2016, 12:08:32 πμ »
Συνάδελφε , σου λέω το εξής ...νταξ'  υποθετικό.

Πες ότι ένας Εκπαιδευτής 20ετίας (από ..μα πολύ παλιά, οπότε κατά βάση , οι Διευθυντές δούλευαν με "πελάτες" ...κατά βάση τονίζω για να ΜΗΝ τσουβαλιάζω...) είχε μια Προκήρυξη που γι' αυτήν την προϋπηρεσία του έδινε +20-30-40  μόρια...

...και σε μια γραμματεία τού' κοβαν 3-4 μόρια , με οιαδήποτε αιτιολογία.

Βρε ΔΕΝπα' νάταν σίγουρος ότι είναι στο Top 5 στους πίνακες , με βάση το σκέτο Νομικό της Προκήρυξης ΔΕΝ θα τά' κανε ξεμπούρ$$$#ελο με εντάσεις και κάθε τρόπο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ;;..

Ε;;...


Λέω το "υπερβολικό" , ώστε να δούμε το Υπό "κανονικές συνθήκες" , εφ' όσον υπάρχουν "απλό".

Θ._



Πέρυσι ήταν η τελευταία χρονιά που απλά γκρίνιαξα. Φέτος μάλλον αλλάζει διευθυντής όπως είδα. 'Η που θα διορθώσει την κατάσταση ή που θα πληρώσει τα σπασμένα του άλλου, που μου είχαν κι ύφος ότι εγώ φταίω που δεν καταλαβαίνω κι ότι έχω όρεξη να μαλώνω. Α μιλάμε τώρα έχω πολλά νεύρα. Πιο πολύ για το υφάκι τους παρά για την κοροιδια.  >:( >:( >:( Κακώς δεν το προχώρησα ως τώρα.


Γι αυτό δεν βγάζουν τα μόρια αναλυτικά όπως στις άλλες δομές. Για να τα μαγειρεύουν! Μα τόση κοροιδία;  >:( >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2016, 12:11:08 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8203 στις: Ιούλιος 23, 2016, 12:30:57 πμ »
Σχετικά με την πρόταση για προσμέτρηση της προϋπηρεσίας στη δευτεροβάθμια... Δε θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, καθώς η προϋπηρεσία που προσμετράται στους πίνακες αναπληρωτών, είναι προϋπηρεσία που έχει αποκτηθεί μέσω την πινάκων. Όποτε έχει γίνει κάτι διαφορετικό στο μακρινό παρελθόν (βλ. ΠΔΣ, ΟΑΕΔ κτλ) έχει οδηγήσει σε σωρεία αδικιών και απίθανων προσπεράσεων. Συνεπώς, για το συγκεκριμένο θέμα πιστεύω ότι σωστά δεν προσμετράται η προϋπηρεσία. Η μοναδική περίπτωση που θα γινόταν κάτι τέτοιο, θα ήταν για να προσελκύσουν εκπαιδευτές αν το ωρομίσθιο έφτανε στα 5-6 ευρώ την ώρα... Όπως γινόταν τόσα χρόνια που δουλεύαμε ως ωρομίσθιοι και αναπληρωτές στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια τρέχοντας στην άλλη άκρη της Ελλάδας μόνο και μόνο για την προϋπηρεσία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.