*

Αποστολέας Θέμα: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό  (Αναγνώστηκε 14340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lourdes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

γειά σας,

έχω δουλέψει ως ωρομίσθια για 2 χρονιές και είμαι ΠΕ07. τώρα ειμαι έγκυος. μάρτιο περιμένω το ζουζούνι... ;)κάποιοι συνάδελφοι μου είπαν ότι δεν χάνω τα μόρια (όταν θα με φωνάξουν και για το νέο σχολικό έτος). άλλη ερώτηση: φέτος παίρνω για πρώτη φορά και επίδομα ανεργίας, του χρόνου τί θα γίνει; δεν το δικαιούμαι άλλο; αφου φεβρουάριο - μαίο θα πάρω άδεια. ξέρω ότι δεν θα πληρωθώ για αυτούς τους μήνες, αλλά με το επίδομα το καλοκαίρι τί γίνεται; μήπως γνωρίζει κοπέλα που είχε την ίδια εμπειρία;

ευχαριτώ πολύ κι μπράβο και πάλι για το φόρουμ σας!!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 07, 2008, 12:29:37 μμ »
Δεν παιρνεις επιδομα οταν εισαι σε αδεια κυησεως γιατι θα παρεις επιδομα μητροτητας απο το ΙΚΑ.

Για να δεις τι δικαιουσαι:

 Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

  Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

  Δικαιολογητικά:


    * Ασφαλιστικά βιβλιάρια των δύο τελευταίων ετών ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ το οποίο ελέγχει τον εργοδότη.


    * Βιβλιάριο υγείας (ατομικό, οικογενειακό)


    * Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού


    * Δήλωση από τον εργοδότη ότι σταμάτησε να εργάζεται - Δήλωση δική της για την ημέρα διακοπής (χορηγείται έντυπο από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)


    * Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (μετά τον τοκετό για το επίδομα λοχείας)



  Επίσης με τις διατάξεις του άρθρου 35 του Ν.2676/99, προβλέπεται ότι πρόσωπα που ασφαλίστηκαν διαδοχικά σε περισσότερους από έναν φορείς ή κλάδους ασθένειας αρμοδιότητας Γ.Γ.Κ.Α που χορηγούν επιδόματα μητρότητας δικαιούνται των επιδομάτων αυτών από του φορέα στην ασφάλιση του οποίου επήλθε ο ασφαλιστικός κίνδυνος, εφόσον η άμεσα ασφ/νη έχει συμπληρώσει τις απαιτούμενες από την νομοθεσία του τελευταίου φορέα προϋποθέσεις, με συνυπολογισμό του χρόνου ασφάλισης και των άλλων φορέων.

  Τα επιδόματα μητρότητας καταβάλλονται εξολοκλήρου από τον Οργανισμό στην ασφάλιση του οποίου επήλθε ο τοκετός, σύμφωνα με την νομοθεσία του, χωρίς τη συμμετοχή των άλλων φορέων στη δαπάνη επιδότησης.

  Οι παραπάνω διατάξεις ισχύουν μόνο για τους οργανισμούς που χορηγούν επιδόματα μητρότητας, όπως το ΤΑΞΥ, ΤΑΙΣΥΤ, ΤΑΤΤΑ, Ταμείο Προνοίας Δικηγόρων, ΤΑΠΕΤΕ και κατά συνέπεια, δεν μπορούν να υπολογιστούν ημέρες που πραγματοποιήθηκαν στο κλάδο ασθένειας Ασφαλιστικών Ταμείων που δεν χορηγούν επιδόματα μητρότητας, όπως π.χ. το ΤΕΒΕ.

  Απαραίτητο δικαιολογητικό εκτός των άλλων, είναι και η προσκόμιση βεβαίωσης από τον προηγούμενο φορέα όπου θα αναφέρονται:
α) ο χρόνος ασφάλισης ανά μήνα και έτος, στον κλάδο ασθένειας του φορέα, καθώς και οι ακαθάριστες αποδοχές για το χρόνο αυτό,
β) ότι καταβάλλει επιδόματα μητρότητας και
γ) ότι δεν έχουν καταβληθεί επιδόματα μητρότητας.

Αποσυνδεδεμένος BΑΣΙΛΙΚΗ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2010, 01:49:03 μμ »
 Γεια σας. Είμαι αναπληρώτρια νηπιαγωγός φέτος για πρώτη φορά από τέλη Σεπτέμβρη και μετά. Μέχρι και φέτος δεν είχα συμπληρώσει κανένα ένσημο.Ισχύει ότι φέτος δεν δικαιούμαι ταμείο ανεργίας; Και κάτι ακόμη...Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει με τις άδειες που δικαιούμαι πριν και μετά τη γέννα. Μήπως μπορώ να πάρω όλες τις άδειες μαζί μετά τη γέννα; Όποιος τυχόν γνωρίζει ας μου απαντήσει σας παρακαλώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2010, 02:03:27 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος anantina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2010, 02:38:01 μμ »
Το μόνο που ξέρω είναι ότι για το ταμείο ανεργίας πρέπει να έχεις κλέισει πρώτα ένα χρόνο ενσήμων και μετά δικαιούσαι να το πάρεις. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τα τελευταία χρόνια σ' αυτό. Όσο για τις άδειες, σίγουρα δικαιούσαι πριν τη γέννα και ένα διάστημα μετά, αλλά επικοινώνησε για πιο σίγουρα με το τμήμα αδειών της πρωτοβάθμιας. Ελπίζω να βοήθησα.
"Όσο ζω, ελπίζω!"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος BΑΣΙΛΙΚΗ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2010, 02:52:45 μμ »
Φυσικά και βοήθησες και σ'ευχαριστώ. Όσον αφορά τις άδειες, γνωρίζω ότι δικαιούμαι πριν τη γέννα περίπου δυο μήνες και άλλους δυο μήνες μετά. Απλά εγώ γεννάω περίπου Σεπτέμβριο και δεν μπορώ να αξιοποιήσω την άδεια πριν τον τοκετό.

Αποσυνδεδεμένος helengeo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 31, 2010, 01:56:42 πμ »
Aν δεν έχεις καθόλου ένσημα από προηγούμενες χρονιές, πράγματι δεν βγαίνεις στο ταμείο. Χρειάζονται σύνολο 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια και να έχεις τουλάχιστον 80 στην κάθε χρονιά. αυτό ισχύει για την πρώτη φορά. Μετά χρειάζονται 125 κάθε χρόνο. Θα πάρεις όμως ένα βοήθημα που δίνουν (μικρό βέβαια) στο τέλος του καλοκαιριού. Όσο για την άδεια νομίζω πως δεν μπορείς να την πάρεις μαζεμένη, είναι δύο μήνες πριν και δύο μετά τον τοκετό. κάπου το είχα διαβάσει. Ελπίζω να σε βοήθησα. Καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 31, 2010, 02:35:41 πμ »
Φυσικά και βοήθησες και σ'ευχαριστώ. Όσον αφορά τις άδειες, γνωρίζω ότι δικαιούμαι πριν τη γέννα περίπου δυο μήνες και άλλους δυο μήνες μετά. Απλά εγώ γεννάω περίπου Σεπτέμβριο και δεν μπορώ να αξιοποιήσω την άδεια πριν τον τοκετό.

56 ημέρες πριν τη πιθανή ημερομηνία τοκετού και 63 ημέρες μετά, απαγορεύεται να απασχοληθεί έγκυος και ο κάθε εργοδότης υπογράφει υπεύθυνη δήλωση γι`αυτό. Μόνο στην περίπτωση πρόωρου τοκετού μπορεί να μετατεθεί η περίοδος αυτή.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος rise

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 31, 2010, 10:35:14 πμ »
Καλημέρα!Θα ήθελα κ εγώ να ρωτήσω κάτι.Είμαι για 2η χρονιά αναπληρώτρια νηπιαγωγός κ 22 Σεπτεμβρη περίπου γεννάω.Ισχύει ότι πρέπει να εργαστώ 10 μέρες μεσα στον Σεπτέμβρη για να πάρω την άδεια τοκετού?Και για αυτούς τους μήνες της άδειας παίρνω τα μόρια προυπηρεσίας?

Αποσυνδεδεμένος maria79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 08, 2010, 12:40:40 μμ »
Για το ταμείο ανεργίας χρειάζεται η εργασία να ήταν και πέρσι σε σχολείο? Ή ενσημα από οποιαδήποτε δουλειά πέρσι και φέτος τα ένσημα του σχολείου?

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 08, 2010, 12:44:36 μμ »
Τα ένσημα μπορούν να είναι από οποιαδήποτε δουλεια αρκεί να είναι 200 δύο χρόνια πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού

Αποσυνδεδεμένος BΑΣΙΛΙΚΗ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:46:35 μμ »
EIMAI ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΩΣ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΗΜΕΡΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2010, 12:48:09 μμ από BΑΣΙΛΙΚΗ »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 15, 2010, 02:56:38 μμ »
Φυσικά και βοήθησες και σ'ευχαριστώ. Όσον αφορά τις άδειες, γνωρίζω ότι δικαιούμαι πριν τη γέννα περίπου δυο μήνες και άλλους δυο μήνες μετά. Απλά εγώ γεννάω περίπου Σεπτέμβριο και δεν μπορώ να αξιοποιήσω την άδεια πριν τον τοκετό.

pos ta kataferneis kai pigaineis sto sxoleio ontas egkuos??
bravo sou!!!!
den gnwrizw ki egw leptomereies,den xreiasthke akomi,alla sigoura tha uparxei kapoia ruthmisi!

Αποσυνδεδεμένος canella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 15, 2010, 05:37:57 μμ »
θα πας στον γυναικολόγο του ΙΚΑ να σου γραψει μια αναρρωτικη 15 ημερών. Αν σου κάνει τον δύσκολο δοκίμασε σε κανέναν αλλο γιατρο του ΙΚΑ. Σου μιλαω για το ΙΚΑ γιατι μόνο από εκει δεχονται οι διευθυνσεις αναρρωτικες μιας και ειμαστε ασφαλισμενοι ως αναπληρωτες σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος BΑΣΙΛΙΚΗ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταμείο ανεργίας και άδειες πριν και μετά τον τοκετό
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 16, 2010, 02:13:30 μμ »
ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ. ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ 5 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΤΩ ΣΕ ΔΥΣΠΡΟΣΙΤΟ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ, 2 ΩΡΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗ! ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ... ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΕΤΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΜΠΟΡΕΙ! ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 705
Σύνολο: 709

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.