*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!  (Αναγνώστηκε 8091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« στις: Φεβρουάριος 26, 2006, 12:48:52 πμ »
 
Διατάξεις του ν. 2190/94 εφαρμόζονται και στους διαγωνισμούς των εκπαιδευτικών! (11/2/06)
 

Αθήνα 11.2.2006, 19:43
Έχουν εφαρμογή στους γραπτούς διαγωνισμούς για την πρόσληψη εκπαιδευτικών διατάξεις του ν. 2190/94, που ισχύουν στις προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ;

Μέχρι σήμερα γνωρίζαμε πως όχι, αφού οι προσλήψεις των εκπαιδευτικών εξαιρούνται από τον συγκεκριμένο νόμο, παρότι ο διαγωνισμός διενεργείται από το ΑΣΕΠ. Γι’ αυτό άλλωστε και για τους εκπαιδευτικούς που διορίζονται μέσω γραπτού διαγωνισμού δεν ισχύει η πενταετής απαγόρευση υποβολής αιτήσεων στις διαδικασίες πρόσληψης του ν. 2190/94.

Τα δεδομένα έρχεται να ανατρέψει μια ιδιαίτερα σημαντική απόφαση του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών, που απειλεί να φέρει τα πάνω κάτω αν επικυρωθεί από το Συμβούλιο της Επικρατείας, στο οποίο έχει εν τω μεταξύ προσφύγει το ΑΣΕΠ.

Συγκεκριμένα, με την υπ. αριθμ. 134/2005 απόφαση του (που έχει στη διάθεσή της η Proslipsis) το Διοικητικό Εφετείο Αθηνών έκανε δεκτό αίτημα υποψηφίου του γραπτού διαγωνισμού 2002 των εκπαιδευτικών να ληφθεί υπόψη η παρ. 10 του άρθρου 1 του ν. 2527/1997 (πρόκειται για τροποποιητική του ν. 2190/94 διάταξη), που προβλέπει ότι ποσοστό 20% των θέσεων τακτικού προσωπικού και προσωπικού με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου των κατηγοριών ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ κατά νομαρχία, φορέα και κλάδο ή ειδικότητα καλύπτονται από πολύτεκνους και τέκνα πολυτέκνων. Κατόπιν αυτού, ζήτησε να ακυρωθούν ως προς τον αιτούντα οι πίνακες διοριστέων εκπαιδευτικών λειτουργών ΔΕ, που κυρώθηκαν με την 1657/2.7.2003 απόφαση του 1ου Τμήματος Διακοπών του ΑΣΕΠ, και έστειλε την απόφαση για εκτέλεση.

Το ΑΣΕΠ, κρίνοντας προφανώς την εξέλιξη ως ιδιαίτερα σοβαρή, προσέβαλε την απόφαση στο Συμβούλιο της Επικρατείας, το οποίο αναμένεται να αποφανθεί τελεσίδικα τους προσεχείς μήνες.

 
Κατοπιν επικοινωνιας μου με τον εκπαιδευτικο που ανακινησε το ολο θεμα θεωρω σημαντικο την ενημερωση των ενδιαφερομενων εκπαιδευτικων προκειμενου να αποφασισουμε την απο κοινου σταση μας !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:24:30 »

Αποσυνδεδεμένος anastasiape09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2006, 05:57:47 μμ »
Αγαπητέ ΜΑΤ αυτό που γράφεις με ενδιαφέρει πολύ υπάρχει κάποιος τρόπος να ενημερωθώ για τις εξελίξεις γύρω από αυτό το ζήτημα?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 14, 2006, 07:33:12 μμ »
αναμενεται να εκδοθει δικασιμος απο το συμβουλιο της επικρατειας! δεν ειναι ξεκαθαρο αν η οποια θετικη εξελιξη θα αφορα ολους τους εμπλεκομενους ή αν θα δικαιωσει μοναχα το συναδελφο που προσεφυγε στη δικαιοσυνη.
εντος των ημερων θα ενημερωσω δικηγορο για να δω πως πρεπει να κινηθω!
θα σε συμβουλευα να κανεις το ιδιο για να δουμε ποιες θα ειναι οι επομενες κινησεις μας!

Αποσυνδεδεμένος Kounoupious

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2006, 12:10:38 μμ »
Πλέον πολύτεκνοι θεωρούνται όσοι έχουν 3 παιδιά και πάνω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:24:30 »

Αποσυνδεδεμένος anastasiape09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 16, 2006, 08:11:17 μμ »
προς kounoupious πολύτεκνοι θεωρούνται όσοι έχου4 παιδιά. ΜΑΤ,εάν έχεις τίποτα νεώτερο ενημέρωσε με πάντως εγώ πιστεύω πως πρέπει να περιμένουμε την απόφαση για να επικαλεστούμε δικαστικό προηγούμενο σε περίπτωση φυσικά που δικαιωθεί ο εκπαιδευτικός που κίνησε το όλο θέμα.by the way έσυ τι ειδικότητα έχεις ?  :-\

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2006, 09:43:57 μμ »
την αποψη σου συμμεριζεται και ο μαθηματικος που ξεκινησε το ολο θεμα και επιασε ''αδιαβαστο'' το ασεπ.
το ποιο σωστο θα ηταν να περιμενουμε τον επομενο ασεπ και εφοσον ειμαστε επιτυχοντες να κινηθουμε δικαστικα ,ακομη και αν δεν εχει βγει η αποφαση απο το Σ.τ Ε.
να ξερεις οτι οι διεκδικησεις μας θα εχουν αναδρομικο χαρακτηρα απο τη στιγμη που θα καταθεσουμε προσφυγη ( χρηματικα και σε θεμα προϋπηρεσιας ) μιας και οι εκδικασεις ειναι μακροχρονιες.
πε 11 ειναι ο κλαδος μου (γυμναστης) , δυο φορες επιτυχων και μη διοριστεος.

Αποσυνδεδεμένος anastasiape09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 17, 2006, 04:33:39 μμ »
εγώ είμαι οικονομολόγος , τέκνο πολύτεκνης οικογένειας,έδωσα μια φορά και εμείνα έξω για τριάντα θέσεις, όπως καταλαβαίνες λιοπόν με καιει το θέμα. ερώτηση γιατί θεωρείς ο,τι πρέπει να είμαστε ξανά επιτυχόντες και στον επόμενο διαγωνισμό για να κινήσουμε διαδικασία?   

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2006, 01:14:49 πμ »
απλα γιατι υπαρχει χρονικο οριο απο την ανακοινωση των αποτελεσματων, για την υποβολη ενστασεων.
δεν μπορουμε να διεκδικησουμε οτιδηποτε αφορα τους προηγουμενους διαγωνισμους.
εκτιμηση δικη μου ειναι,ακομα και αν δεν εχει τελεσιδικησει η υποθεση, οτι πρεπει να ειμαστε οπωσδηποτε
επιτυχοντες στον επομενο ασεπ για να διεκδικησουμε τα νομιμα.
δευτερα-τριτη θα εχω απαντησεις απο δικηγορους που εχουν ασχοληθει με το θεμα,οποτε θα μιλαμε με μεγαλυτερη σιγουρια!


Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 21, 2006, 11:15:35 πμ »
Καλημέρα  :)
 Έχω μια απορία.
  Καταλαβαίνω ότι ένας πολύτεκνος πατέρας έχει προτεραιότητα στο να βρει δουλειά . Δεν καταλαβαίνω γιατι αυτό περνάει και στα τέκνα.
  Σε λίγο θα μας πούνε ότι και τα εγγόνια πολύτεκνων παπούδων θα έχουν το ίδιο δικαίωμα.
   Αυτά

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 21, 2006, 02:23:22 μμ »
στην απορια σου θα  δωσεις απαντηση μοναχα αν μεγαλωσεις μεσα στα πλαισια μιας πολυτεκνης οικογενειας.
σε ολους τους διαγωνισμους ισχυουν ευνοικες διαταξεις για τα παιδια πολυτεκνων.
αυτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2006, 04:35:40 μμ από ΜΑΤ »

Αποσυνδεδεμένος anastasiape09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2006, 05:10:46 μμ »
συμφωνω απολυτα μαζι σου mariav,δεδομενου ομως του γεγονοτος οτι τιποτα δεν ειναι εντελως δικαιο σε αυτο το τοπο οι ελαχιστες αυτες θεσεις των πολυτεκνων ειναι μια διακριση ας πουμε αρκετα ανεκτη. και αυτο γιατι ζουμε σε μια κοινωνια οπου τα φιλετα  στις θεσεις εργασιας ειναι δωσμενα στα λαμογια και στα κοματοσκυλα  προ πολλου .αν αυτη τη στιγμη βρισκομαι εργασιακα στη θεση που βρισκομαι οφειλεται στο γεγονος οτι δεν ειχα ποτε γνωριμιες και οχι επειδη δεν γραφω καλα στους διαγωνισμους. συνεπως εαν αυτο το ριμαδι το κρατος μου αναγνωριζει κατι ,  ο,τι προερχομαι απο   πολυτεκνη οικογενεια δεν μπορω παρα να το εκμεταλευτω.χαλαρα.ας βγαλουνε ενα διαγωνισμο καθαρο που οτι θα γραφεις αυτη τη καταταξη θα εχεις στο διορισμο τοτε εγω πολυ ευχαριστως θα απαρνηθω τη προμοδοτηση της πολυτεκνιας >:(     

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 21, 2006, 11:00:44 μμ »
η δικηγορος που ασχολειται με την υποθεση θα εχει νεοτερη ενημερωση εντος των ημερων για το ποτε θα οριστει δικασιμος.
ακομα και αν δεν βγει αποφαση πριν τον επερχομενο ασεπ, ειναι σιγουρο οτι θα βγει νομολογια για ολους τους εμπλεκομενους,
απο τη στιγμη που η τελικη αποφαση εχει ευνοικη καταληξη.υπομονη και καλο διαβασμα.

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2006, 11:31:37 πμ »
Εγώ έχω καταλάβει ότι οι πολύτεκνοι σ'αυτή τη ζωή την περνάνε λούφα και παραλαγή.
Επιδόματα, μόρια για τους διαγωνισμούς και ότι άλλο τραβάει η ψιχούλα τους.
Είναι άδικο για όλους τους υπόλοιπους που δίνουν εξετάσεις στον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος anastasiape09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιωση Τεκνων Πολυτεκνων απεναντι στο ΑΣΕΠ !!!
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2006, 05:13:48 μμ »
αυτο που λες προσβαλει τις πολυτεκνες οικογενειες, σε εποχες που το να μεγαλωνεις 4 παιδια εινα δυσκολο.ps η μονη λουφα και παραλαγη που εχω βιωσει ειναι τα μισα εισιτηρια στο κτελ και τιποτα αλλο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.