*

Αποστολέας Θέμα: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!  (Αναγνώστηκε 3636 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« στις: Αύγουστος 06, 2008, 08:45:22 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως γίνεται κάποιος που πήρε πτυχίο το 2003 ή ακόμη καλύτερα το 2005 να έχει μαζέψει 37 τόσα μόρια μόνο από προϋπηρεσία;;;  ???και χωρίς ΑΣΕΠ;;;  ??? ??μέσα σε 2 χρόνια;;; ??? >:( >:(

Όποιος γνωρίζει ή έστω υποψιάζεται κάτι ας το μοιραστεί μαζί μου, γιατί η φαντασία μου δεν μπορεί να φτάσει τόσο μακριά....  :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:09:32 »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:02:40 πμ »
εκτος ασεπ,αποκτα κανεις μορια αν εχει χοντρο βυσμα και προσληφθει σε σμεα-σιβιτανιδειο-εκκλησιαστικα.(δε φανταζομαι να γινεται καπου και πδσ στα θρησκευτικα!!)Αλλα και παλι ποσα να παρει σε μια χρονια;8-8,50 μορια.Τα 37 που αναφερεις παραειναι πολλα.Μονο με πτυχιο του 2003 και 4,5-5 χρονια προ'υ'πηρεσια μαζευονται

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:24:54 πμ »
ελα βρε,τωρα τους εντοπισα κι εγω.Αν το ειδες καλα,η προ'υ'πηρεσια ειναι 18+ μορια σε μια χρονια.Αυτο μαλλον σημαινει πως ειναι απο δυσπροσιτο, αφου διπλασιαζονται τα μορια.Απο την αλλη,ο μεγαλυτερος αριθμος που ειναι 18,8 σημαινει 9,4 μορια σε ενα χρονο.Απο ποτε δουλευε;απο το καλοκαιρι;(ενω μια προσεκτικη ματια στις περσινες προσληψεις δειχνει οτι προσεληφθη αναπληρωτης το Νοεμβριο). Και το κορυφαιο ειναι οτι ο ενας με πτυχιο 2005 ειναι και δημοσιος υπαλληλος.Μπραβο,αξιος!! κι ασε τους αλλους να τρεχουν για τα μοριακια της ωρομισθιας.Πραγματικα,περιεργα πραγματα!! Κανεις αλλος ,καμια ιδεα για το τι συμβαινει;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:57:00 πμ »
Nαι είναι μόρια από δυσπρόσιτα. Δηλαδή, κάποιος που δούλεψε αναπληρωτής σε δυσπρόσιτο παίρνει πχ 8,4Χ2=16,8 μόρια. Αν προσέξεις τα μόρια αυτά είναι σε γκρί φόντο. Ο διπλασιασμός μετράει μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών κι όχι στον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:09:32 »

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 07, 2008, 11:23:53 πμ »
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Ο.Κ. κατάλαβα ότι είναι από δυσπρόσιτο.
Η απορία συνεχίζεται ως προς το εξής: πως αυτοί οι κύριοι (ειδικά ο ένας με το που ορκίστηκε) βρήκε θέση σε δυσπρόσιτο, με μηδενική προϋπηρεσία;;;  ???  ???

Κι εμείς που βάζουμε κάθε χρόνο το "ΝΑΙ" σε όλα τα κουτάκια και δηλώνουμε τις πιο απομακρυσμένες περιοχές, τι είμαστε;;;; (Σ' αυτό μην απαντήσετε, ξέρω κι εγώ...)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 07, 2008, 11:29:28 πμ »
Yπαρχει δυσπροσιτο εκκλησιαστικο ή ΣΜΕΑ? Γιατι η Σιβιτανιδειος δεν ειναι σιγουρα 8)

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 07, 2008, 11:56:49 πμ »
Nαι είναι μόρια από δυσπρόσιτα. Δηλαδή, κάποιος που δούλεψε αναπληρωτής σε δυσπρόσιτο παίρνει πχ 8,4Χ2=16,8 μόρια. Αν προσέξεις τα μόρια αυτά είναι σε γκρί φόντο. Ο διπλασιασμός μετράει μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών κι όχι στον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών.
ok,αυτο το καταλαβα,ειναι απο δυσπροσιτο.Ομως δικαιολογουνται 18,8 μορια(=9,4 μηνες) οταν μαλιστα ο ενας εκεινη τη χρονια προσεληφθη αναπληρωτης σε νησι το Νοεμβριο;πως βγαινουν τοσοι μηνες;κι αντε να δεχτω οτι απο την αναπληρωση πηρε 16 μορια(νοεμβριο-ιουνιο) τα αλλα 2,8 πως δικαιολογουνται; δουλεψε στο δυσπροσιτο της σιβιτανιδειου απο το σεπτεμβρη και μετα το αφησε για να τρεχει σε νησι;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 07, 2008, 12:16:00 μμ »
ok,αυτο το καταλαβα,ειναι απο δυσπροσιτο.Ομως δικαιολογουνται 18,8 μορια(=9,4 μηνες) οταν μαλιστα ο ενας εκεινη τη χρονια προσεληφθη αναπληρωτης σε νησι το Νοεμβριο;πως βγαινουν τοσοι μηνες;κι αντε να δεχτω οτι απο την αναπληρωση πηρε 16 μορια(νοεμβριο-ιουνιο) τα αλλα 2,8 πως δικαιολογουνται; δουλεψε στο δυσπροσιτο της σιβιτανιδειου απο το σεπτεμβρη και μετα το αφησε για να τρεχει σε νησι;

Πολύ περίεργη περίπτωση. Εκτός του ότι κλήθηκε αναπληρωτής το Νοέμβριο, η περιοχή στην οποία πήγε δεν έχει δυσπρόσιτα!
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι να δούλευε από Σεπτέμβριο σε εκκλησιαστικό (της Πάτμου είναι δυσπρόσιτα) και να αρνήθηκε την αναπλήρωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2008, 12:19:19 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 07, 2008, 12:29:24 μμ »
Δηλαδή, αν κάποιος γνωρίζει τον τάδε Ηγούμενο σε δυσπρόσιτο εκκλησιαστικό μπορεί με το που τελειώνει να πάει να δουλέψει;;; >:(

Είναι δυνατόν να γίνονται αυτά τα πράγματα;; >:( >:(

Αν είναι έτσι να ξαμοληθούμε,βρε παιδιά, μπας και μαζέψουμε κι εμείς 0,κάτι μόρια..... 

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 07, 2008, 12:35:06 μμ »
Δυστυχώς γίνονται και παραγίνονται. Στους φιλολόγους να δεις...
Ο άλλος που είναι δημόσιος υπάλληλος μπορεί να είναι παπάς. Δεν ξέρω τι γίνεται και με τις σχολές του Αγίου Όρους, αν θεωρούνται δυσπρόσιτα κι αυτά...

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 07, 2008, 01:15:16 μμ »
Δυστυχώς γίνονται και παραγίνονται. Στους φιλολόγους να δεις...
Ο άλλος που είναι δημόσιος υπάλληλος μπορεί να είναι παπάς. Δεν ξέρω τι γίνεται και με τις σχολές του Αγίου Όρους, αν θεωρούνται δυσπρόσιτα κι αυτά...
καλα,ιωαννα εισαι φοβερη,προφανως αυτο ισχυει.Ο τυπος ειναι παπας,ταυτοχρονα φοιτα στη θεολογικη,εννοειται οτι προτιμουν αυτον να δουλεψει σε εκκλησιαστικο(αναφερθηκε ηδη οτι υπαρχουν και δυσπροσιτα εκκλησιαστικα) και νατα τα μοριακια.Αν αληθευει αυτο,μπραβο του,ωραιος παπας! να δεχεται να αδικησει αλλους προκειμενου να βολευτει ο ιδιος!!μετα τι μαθημα να κανω εγω στα παιδια;τι να τους πω για τους λειτουργους του Κυριου;

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 09, 2008, 10:34:22 πμ »
Είναι δεν είναι παπάς, ντροπή του... >:(

Δεν φτάνει που μπήκε κατ'ευθείαν αναπληρωτής, ήθελε και δυσπρόσιτο για να έχει παραπάνω μόρια.  >:(  >:(

Τι να πω, δεν έχω λόγια πια...  :'(

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Απορία για προϋπηρεσία θεολόγων!!!!
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 17, 2008, 04:24:31 πμ »


   Γεια σας παιδιά,

       Είναι πραγματικά αξιολύπητος αυτός ο άνθρωπος που προφανώς εκμεταλλεύτηκε, το σχήμα του (ίσως - αν είναι ρασοφόρος), τις γνωριμίες του ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Αποτελώ μέλος μιας Ομάδας Μεταπτυχιακών Φοιτητών του ΑΠΘ και ετοιμάζουμε Υπόμνημα με θέμα την δυσμενή αντιμετώπιση του θεολογικού κλάδου στην Ελλάδα από Πολιτεία και Εκκλησιαστική διοίκηση, το έχω "σηκώσει" στο λινκ του PDE "διάφορα θέματα στην εκπαίδευση" --> "φορουμ ελεύθερης θεολογικής σκέψης". Παρακαλώ για τα σχόλια και τις προτάσεις σας, είναι ανάγκη να λάβει έκταση και δημοσιότητα με το νέο ακαδημαϊκό έτος.
       Όσο για το θέμα που θίγετε είναι όντως απορίας άξιον πως γίνεται κάποιοι να προπορεύονται κάποιων άλλων, κι εγώ παρατηρώντας τους Πίνακες μου φάνηκαν λίγο "δυσνόητοι"...
       Πάντως είχα μείνει με την εντύπωση ότι οι ιερείς ΔΕΝ μπορούν να διοριστούν στην εκπαίδευση, μιας και ανήκουν σε κάποιο μισθολόγιο κάποιας Μητρόπολης... Αν και σε σεμινάριο για τον ΑΣΕΠ στο ΑΠΘ είδα και ιερωμένο να ενδιαφέρεται, ο νόμος "περί πολυθεσίας" τους δίνει το δικαιώμα παρά τον μόνιμο μισθό κρατικού υπαλλήλου να συμμετάσχουν ακώλυτα στην διαδικασία του ΑΣΕΠ;; Ξέρει κανείς σχετικά με αυτόν τον Νόμο;;;
      Ο Θεός να μας λυπηθεί με όλα όσα βλέπουμε στην χώρα που ζούμε...!
       
De nihilo nihil

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.