*

Αποστολέας Θέμα: γ΄λυκειου θεωρητικη!  (Αναγνώστηκε 3537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
γ΄λυκειου θεωρητικη!
« στις: Αύγουστος 07, 2008, 12:54:52 μμ »
γεια σας!για αλλη μια φορα θα χρειαστω τα φωτα σας!μπορειτε να με κατατοπισετε σχετικα με αρχαια κατευθυνση γ λυκ απο που να ξεκινησω τι εχεουν στην υλη τους,τι κανουμε στο αγνωστο,και τα λατινικα ποσες ωρες την εβδομαδα χρειαζονται?ξεκιναω την αλλη βδομαδα ιδιαιτερο,το οποιο το εχω απο περσυ...τι τιμη προτεινετε?στη β λυκ 12 επαιρνα την ωρα σε επαρχια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2008, 10:42:09 πμ »
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=742780&lngDtrID=244

Σε αυτο το λινκ υπαρχει η εξεταστεα ύλη, μπορεις να αρχισεις με αυτήν, ελαχιστη τροποποίηση ειναι πιθανόν να υπάρξει αλλα απο την εναρξη της χρονιας θα το γνωρίζουμε.

οι ώρες τώρα είναι σχετικές. μία πρόταση είναι να δουλέψεις :
2ώρες αρχαία γνωστό και άγνωστο (με την προυπόθεση να προετοιμαζει ο μαθητής το άγνωστο), 1 1/2 ώρα λατινικά, 2ώρες έκθεση και 1ώρα ιστορία είναι ο ελαχιστος αριθμός.

όσο για την τιμή, εφόσον περσυ τους έπαιρνες 12, ίσως να τους κακοφανεί αν τους κανεις μεγαλη αύξηση. η γνωμη μου είναι να τους πεις 20 για 1 1/2 ώρα, αλλιώς 15 την ώρα .

παντως στο επομενο που θα βρεις γ΄λυκείου να επιμείνεις στα 20 ευρω την ώρα. εχει πολυ δουλεια και κοπο η εργασία του, πρεπει να αμοιβεσαι.
ό,τι απορία, στειλε π.μ.

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2008, 11:28:22 πμ »
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=742780&lngDtrID=244

Σε αυτο το λινκ υπαρχει η εξεταστεα ύλη, μπορεις να αρχισεις με αυτήν, ελαχιστη τροποποίηση ειναι πιθανόν να υπάρξει αλλα απο την εναρξη της χρονιας θα το γνωρίζουμε.

οι ώρες τώρα είναι σχετικές. μία πρόταση είναι να δουλέψεις :
2ώρες αρχαία γνωστό και άγνωστο (με την προυπόθεση να προετοιμαζει ο μαθητής το άγνωστο), 1 1/2 ώρα λατινικά, 2ώρες έκθεση και 1ώρα ιστορία είναι ο ελαχιστος αριθμός.

όσο για την τιμή, εφόσον περσυ τους έπαιρνες 12, ίσως να τους κακοφανεί αν τους κανεις μεγαλη αύξηση. η γνωμη μου είναι να τους πεις 20 για 1 1/2 ώρα, αλλιώς 15 την ώρα .

παντως στο επομενο που θα βρεις γ΄λυκείου να επιμείνεις στα 20 ευρω την ώρα. εχει πολυ δουλεια και κοπο η εργασία του, πρεπει να αμοιβεσαι.
ό,τι απορία, στειλε π.μ.
Συμφωνώ και εγώ για τα χρήματα.Να επιμείνεις στα 20 ευρώ.Εμάς τους εκπαιδευτικούς μας έχουν για πέταμα και λένε πως ψωμολυσσάμε.Λοιπόν κοπάνα τους.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2008, 09:16:44 μμ »
ευχαριστω γι τις πληροφοριες αλλα ρε παιδια καινουρια ειμαι στον χωρο κ 20ε μου φαινονται πολλα ειναι κ γνωστοι μου η οικογενεια νομιζω το 15 ειναι πιο λογικο ...για το συγκεκριμενο παιδι..για τα επομενα συμφωνω οτι πρεπει να ανεβασω την τιμη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 08, 2008, 09:33:37 μμ »
ναι και εγω συμφωνω οτι απο 12 πρεπει να πας 15/ωρα. κατευθυνση τον ειχες και φετος; 

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 08, 2008, 11:08:04 μμ »
ναι και ειναι αρκετες κ οι ωρες..ειναι κ η 2η χρονια που δουλευω για αυτο προβληματιζομαι....

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 09, 2008, 11:11:30 πμ »
ποσες ωρες την εβδομαδα του εκανες;
και βεβαια πεφτει η τιμη αν του κανεις πολλες ωρες, μονο να χεις στο μυαλο σου οτι ανα πασα στιγμη μπορει να στις μειωσουν δραματικα και να μεινεις και με την ελαχιστοτατη αποζημιωση ωρας... παντως ειδικα η κατευθυνση της γ εχει πολλη δουλεια και δεν πρεπει να πεφτεις στο μελλον κατω απο 20 ε.
μην ανησυχεις, φετος πιθανοτατα θα κανω και εγω κατευθυνση γ λυκειου και ο,τι προβλημα και απορια εχουμε θα την κουβεντιαζουμε.
 :)

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 10, 2008, 02:31:31 πμ »
6-7 ωρες ειναι περιπου!φανταζομαι οτι εχει παρα πολυ δουλεια αλλα σιγα σιγα θα φαινεται κ η δουλεια οποτε κ θα απαιτω περισσοτερα χρηματα!

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 10, 2008, 09:48:01 πμ »
Τη σχολική χρονιά που μας πέρασε ανέλαβα για πρώτη φορά προετοιμασία γ λυκείου θεωρητικής και πληρωνόμουν 13 ευρώ την ώρα για 10 ώρες την εβδομάδα. Με σημειώσεις - φωτοτυπίες δικές μου και έξοδα αυτοκινήτου ( 30 λεπτά απο το σπίτι μου).  Θεωρώ ότι θα μπορόυσα να της δίνω να βγάζει η ίδια φωτοτυπίες και αυτό σκοπεύω να εφαρμόσω όταν θα μου ζητουν καλύτερη τιμή...

Επιπλέον είχα να κάνω με μια μαθήτρια που δεν ε'ιχε διαβάσει ποτέ στη ζωή της σε όλο το λύκειο κι έτρεχα να κλείσω τα κενά των κενών!!! Ολα παίζουν το ρόλο τους!!
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 10, 2008, 02:49:12 μμ »
ποσες ωρες την εβδομαδα του εκανες;
και βεβαια πεφτει η τιμη αν του κανεις πολλες ωρες, μονο να χεις στο μυαλο σου οτι ανα πασα στιγμη μπορει να στις μειωσουν δραματικα και να μεινεις και με την ελαχιστοτατη αποζημιωση ωρας... παντως ειδικα η κατευθυνση της γ εχει πολλη δουλεια και δεν πρεπει να πεφτεις στο μελλον κατω απο 20 ε.
μην ανησυχεις, φετος πιθανοτατα θα κανω και εγω κατευθυνση γ λυκειου και ο,τι προβλημα και απορια εχουμε θα την κουβεντιαζουμε.
 :)

elbono σχετικά με την πιθανότητα μείωσης των ωρών κατά τη διάρκεια της χρονιάς, εχει δίκιο η vifo, γι αυτό να επιμείνεις να αναπληρωνονται οι ώρες που θα χαθούν με το σκεπτικό ότι εσύ έχεις κάνει ένα πρόγραμμα για την χρονιά και δεν μπορείς να πέφτεις έξω οικονομικά εξαιτίας των άλλων.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 10, 2008, 03:55:12 μμ »
Elbono, είχα την ίδια περίπτωση με τη δική σου.Είχα τον μαθητή απο την Α΄Γυμνασίου  και πέρισυ έδωσε εξετάσεις στη Θεωρητική. Ζήτησα 15 Ευρώ ,εν γνώσει μου οτι η προσωπική μου εργασία δεν αγγίζει καν αυτό το ποσό.Το κέρδος μου ήταν βέβαια η πολύτιμη εμπειρία που αποκόμισα καιη ικανοποίηση οτι ο μαθητής πέτυχε να εισέλθει στη Φιλολογία Αθηνών.Σχετικά με το πρόγραμμα: δύο ώρες γνωστό, μιάμιση άγνωστο,μία ιστορία, μιάμιση λατινικά και δυο έκθεση.Το πρόγραμμα σε συμφωνία πάντα με τον μαθητή,τις ανάγκες του και τις δυνατότητές του.Φρόντισε να έχεις βραχυπρόθεσμο και μακροπρόθεσμο πρόγραμμα(να το χει και ο μαθητής) ,ωστε ο μαθητής σου να ξέρει πότε θα ολοκληρώσει την ύλη , τις επαναλήψεις και πότε θα γράψει τα διαγωνίσματά τουΗ αναπλήρωση των χαμένων ωρών αυτονόητη.Οι απογευματινές ώρες απο 17:00- 21;00 οι πιο αποδοτικές ,όπως διαπίστωσα αλλά αυτό εξαρτάται απο τον εκάστοτε μαθητή.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 15, 2008, 07:33:12 μμ »
ευχαριστω για τις συμβουλεσ...η μαθητρια ειναι πανεξυπνη με σχετικα κενα αλλα υπακουη κ προσπαθει...ερχεται σπιτι μου για μαθημα και σχετικα με την μειωση ωρων δε νομιζω να υπαρξει προβλημα κ το παιδι κ οι γονεις ειναι συνεργασιμοι..σχετικα με τις ωρες:σκεφτομουν 3 γνωστο κ αγνωστο 2λατινικα κ 2 εκθεση...εχω αμφιβολιες για τα αρχαια,θα δω πως θα παει κ θα το προσαρμοσω...μεχρι ποτε περιπου πρεπει να ολοκληρωσω την υλη???

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 18, 2008, 05:08:18 μμ »
να σας πωρησω ξανα κατι???
στα αρχαια στο γνωστο απο που να ξεκινησω???
να κανω κ τις εισαγωγες συμφωνα με την περσινη υλη?

Αποσυνδεδεμένος Supergirl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι και φαίνομαι
    • Προφίλ
Απ: γ΄λυκειου θεωρητικη!
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:46:21 μμ »
Εμεις οι φιλολογοι τι καλοκαρδοι  που ειμαστε. Εγω που ειμαι σχετικα νεα στο επαγγελμα ενα πραγμα σκεφτομαι: κατι ηδη διορισμενους  που κανουν και ιδιαιτερα και παιρνουν κατι 30αρια και 40αρια την ωρα. Εχουν την εμπειρια αλλα ο κοπος νεων και παλιων για την προετοιμασια ειναι το ιδιο να μη πω σε μας τους νεους περισσοτερος γιατι οι εμπειροι μετα απο καποιο καιρο μπαινουν στον αυτοματο πιλοτο επειδη τα ξερουν καλα.

Και οι γονεις φυσικα δε ξερουν τις προσπαθεις και θελουν να ξεφτικιζουν τις τιμες.

IMAK, εχεις ενα μαθητη τοσα χρονια αρα καιτουλαχιστον εξι χρονια εμπειριας και με αυτη τη φοβερη επιτυχια ποσα σκοπευεις να παρεις την επομενη φορα που θα αναλαβεις θεωρητικη κατευθυνση?

Και να ρωτησω τη συναδελφο Νεμα αφου πηρες13 ευρω για Γ Λυκειου ποσα παιρνεις στην Α' Γυμνασιου?

(No offence ε;)

 ;)

Αν θέλεις να διοριστεί η Supergirl στείλε ΠΕ 02 στο 2010!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 293
Σύνολο: 293

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.