*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ 2008-2009  (Αναγνώστηκε 33021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrikla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #168 στις: Μάρτιος 18, 2009, 10:46:05 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.   Θα ήθελαναρωτήσω το εξής. Είχα 2ώρες σεένα    επαλ και στην τάξη   αυτή υπήρχαν    δυο    τμήματα    άλγεβρας.     Από    το δεύτερο    μήνα    ο     σχεδιαστής με    έπρηζε ότι   πρέπει    να    συμπτήξει τατμήματα    γιατί τα    παιδιά    είναι    λίγα. Αφήνοντας     να    εννοηθεί     ότι   θα    έδιωχνε εμένα    και όχι τη    συνάδελφο     που είχε  8ώρες στο      σχολείο    αυτό και λιότερα    παιδιάαπό     το    δικό μου   τμήμα.    Τελικά έμεινα    έγκυος και     χρειάστηκε     να     νοσηλευτώ     σε νοσοκομείο.Όταν τηλεφώνησα για     να    του   πω      ότι     δε     θα    πήγαινα     μου    είπε      ότι     το    κατήργησε το     τμήμα    μου Και    ότ    ιθα    καταργήσει   όλα     τα    τμήματα μέχρι     τέλος    Φεβρουαρίου.
Επιτρέπεται να μου κόψει    το    τμήμα    αφού είμαι΄ έγκυος;    Πώς μπορώ     να     μάθω      αν τελικά έδωσε     το    τμήμα    μουστησυνάδελφο χωρίς να    πάω     στ     οσχολείο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:34 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #169 στις: Μάρτιος 18, 2009, 10:48:58 μμ »

Ρε παιδιά θα τρελλαθώ...Έχω μια φιλη και συνάδερφο(ΠΕ03) η οποία διδάσκει ΠΔΣ σε ένα σχολείο της Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές της πήγαν 5μερη, ο σχεδιαστής&διευθυντής του σχολείου, αρνείται να της περάσει τις ώρες, λέγοντάς της ότι δεν τις δικαιούται και ότι δήθεν έτσι του είπαν από την β'βαθμια. Εγώ της πρότεινα μόλις περαστούν να πάει να κάνει ένσταση στη β' βάθμια. Ωστόσο μου αποκάλυψε ότι δεν γνωρίζει πόσες ώρες τις περνάει κάθε μήνα ο σχεδιαστής, γιατί δεν της τις δείχνει, και μάλιστα υπογράφει αυτός στη θέση της, εννοείται με δική του πρωτοβουλία!!!! Αυτή φοβάται να του μιλήσει μήπως και της κόψει το τμήμα και χάσει τα μόρια...
Είναι ρε παιδιά δυνατόν? Πάμε καλά? Ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει πια? Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική κάποιων ανθρώπων...από την τσέπη του τα παίρνει τα λεφτά-ψίχουλα??? Ξέχασα να αναφέρω ότι ο σχεδιαστής είναι και αυτός ΠΕ03 και 5λεπτά πριν μπει για μάθημα η κοπέλα της δίνει 25ασκήσεις εκτός βιβλίου,που έχει βάλει στους μαθητές, για να τους τις λύσει!


Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να τα αναφέρει όλα στη διεύθυνση, τώρα.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #170 στις: Μάρτιος 18, 2009, 11:01:09 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.   Θα ήθελαναρωτήσω το εξής. Είχα 2ώρες σεένα    επαλ και στην τάξη   αυτή υπήρχαν    δυο    τμήματα    άλγεβρας.     Από    το δεύτερο    μήνα    ο     σχεδιαστής με    έπρηζε ότι   πρέπει    να    συμπτήξει τατμήματα    γιατί τα    παιδιά    είναι    λίγα. Αφήνοντας     να    εννοηθεί     ότι   θα    έδιωχνε εμένα    και όχι τη    συνάδελφο     που είχε  8ώρες στο      σχολείο    αυτό και λιότερα    παιδιάαπό     το    δικό μου   τμήμα.    Τελικά έμεινα    έγκυος και     χρειάστηκε     να     νοσηλευτώ     σε νοσοκομείο.Όταν τηλεφώνησα για     να    του   πω      ότι     δε     θα    πήγαινα     μου    είπε      ότι     το    κατήργησε το     τμήμα    μου Και    ότ    ιθα    καταργήσει   όλα     τα    τμήματα μέχρι     τέλος    Φεβρουαρίου.
Επιτρέπεται να μου κόψει    το    τμήμα    αφού είμαι΄ έγκυος;    Πώς μπορώ     να     μάθω      αν τελικά έδωσε     το    τμήμα    μουστησυνάδελφο χωρίς να    πάω     στ     οσχολείο;

Αν ρωτήσεις στο γραφείο ή στη διεύθυνση που ανήκει το σχολείο μπορείς να μάθεις για το τμήμα.
Όταν λες λίγα παιδιά, πόσα εννοείς;
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς εξαρτάται από το στάδιο της εγκυμοσύνης σου όταν του το ανακοίνωσες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος xrikla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #171 στις: Μάρτιος 19, 2009, 01:45:45 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.   Θα ήθελαναρωτήσω το εξής. Είχα 2ώρες σεένα    επαλ και στην τάξη   αυτή υπήρχαν    δυο    τμήματα    άλγεβρας.     Από    το δεύτερο    μήνα    ο     σχεδιαστής με    έπρηζε ότι   πρέπει    να    συμπτήξει τατμήματα    γιατί τα    παιδιά    είναι    λίγα. Αφήνοντας     να    εννοηθεί     ότι   θα    έδιωχνε εμένα    και όχι τη    συνάδελφο     που είχε  8ώρες στο      σχολείο    αυτό και λιότερα    παιδιάαπό     το    δικό μου   τμήμα.    Τελικά έμεινα    έγκυος και     χρειάστηκε     να     νοσηλευτώ     σε νοσοκομείο.Όταν τηλεφώνησα για     να    του   πω      ότι     δε     θα    πήγαινα     μου    είπε      ότι     το    κατήργησε το     τμήμα    μου Και    ότ    ιθα    καταργήσει   όλα     τα    τμήματα μέχρι     τέλος    Φεβρουαρίου.
Επιτρέπεται να μου κόψει    το    τμήμα    αφού είμαι΄ έγκυος;    Πώς μπορώ     να     μάθω      αν τελικά έδωσε     το    τμήμα    μουστησυνάδελφο χωρίς να    πάω     στ     οσχολείο;

Αν ρωτήσεις στο γραφείο ή στη διεύθυνση που ανήκει το σχολείο μπορείς να μάθεις για το τμήμα.
Όταν λες λίγα παιδιά, πόσα εννοείς;
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς εξαρτάται από το στάδιο της εγκυμοσύνης σου όταν του το ανακοίνωσες.
Στον    4ο μήνα ήμουν.   Είχα 4-5παιδιά στο    τμήμα     μου.Στο    άλλο τμήμα   ερχόντουσαν 2 με 3.   Υπήρχαν φορές   που   ερχόταν    ένα παιδί   μονο. Τις περισσότερες     όμως  παρακολουθούσαν  4-5. Όπως     και     να    έχει  αν  ήθελε να  συμπτήξει τα    τμήματα    δεν καταλαβαίνω  το   σκεπτικό του να     καταργήσει το   δικό μου.   Είμαι μεγαλύτερη    από    τη συνάδελφο, με  οικογένεια, είχα μόνο 2   ώρες ενώ   εκείνη     8  και  δεν είχα     κάποιο  πρόβλημα με  μαθητή. Θα ρωτήσω στη δευτεροβάθμια. Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:34 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #172 στις: Μάρτιος 19, 2009, 02:15:54 μμ »

Στον    4ο μήνα ήμουν.   Είχα 4-5παιδιά στο    τμήμα     μου.Στο    άλλο τμήμα   ερχόντουσαν 2 με 3.   Υπήρχαν φορές   που   ερχόταν    ένα παιδί   μονο. Τις περισσότερες     όμως  παρακολουθούσαν  4-5. Όπως     και     να    έχει  αν  ήθελε να  συμπτήξει τα    τμήματα    δεν καταλαβαίνω  το   σκεπτικό του να     καταργήσει το   δικό μου.   Είμαι μεγαλύτερη    από    τη συνάδελφο, με  οικογένεια, είχα μόνο 2   ώρες ενώ   εκείνη     8  και  δεν είχα     κάποιο  πρόβλημα με  μαθητή. Θα ρωτήσω στη δευτεροβάθμια. Ευχαριστώ πολύ

Σίγουρα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το αναφέρεις στη διεύθυνση.
Γιατί εκτός του ότι είναι πολύ τραβηγμένο να καταργήσει το τμήμα σου, είναι φανερό ότι υπάρχει αδικία.
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να θέλει να σε διώξει για να γλυτώσει από την επιπλέον διαδικασία που απαιτείται από την εγκυμοσύνη. Το λέω με επιφύλαξη αυτό, γιατί δεν ξέρω πότε το έμαθε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #173 στις: Μάρτιος 19, 2009, 02:30:08 μμ »
Λοιπον εμαθα οτι για την ΠΔΣ παει 8.065 την ώρα.
Θα πληρωσουν κ το επιδομα τριμηνου

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #174 στις: Μάρτιος 19, 2009, 07:57:52 μμ »
Πότε θα μας πληρώσουν μάθαμε???
Και γιατί είναι 8.065? Εγω τα υπολόγισα 8,4 με 16%κρατήσεις από τα 10 που είναι μικτά. Αυτοι μας κάνουν 19,35%???
Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει να δούμε τι γίνεται, θα μας τρελάνουν!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #175 στις: Μάρτιος 19, 2009, 08:45:12 μμ »

Παιδιά, αυτά τα ποσά τα γράφουμε εδώ και 3 μήνες, δεν είναι κάτι νέο.
Εκτός από το 16% που είναι οι κρατήσεις για το ΙΚΑ υπάρχει από φέτος και 4% κράτηση για φόρο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #176 στις: Μάρτιος 19, 2009, 09:30:50 μμ »
Ενδιαφερομαι για μια φιλη μου που κανει 4 ωρες σε δυσπροσιτο, τα μορια της διπλασιαζονται?

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #177 στις: Μάρτιος 19, 2009, 09:49:49 μμ »
Ναι διπλασιάζονται αλλά η φίλη σου πώς βρήκε το δυσπρόσιτο;

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #178 στις: Μάρτιος 19, 2009, 11:27:53 μμ »
Ναι διπλασιάζονται αλλά η φίλη σου πώς βρήκε το δυσπρόσιτο;
χαχαχα Ωραία ερώτηση.....
Κάποιος μίλησε στον Διευθυντή του δυσπρόσιτου η στο Διευθυντή Δευτεροβάθμιας του Νομού για τη φίλη της και όλα πήγαν κατ'έυχήν!

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #179 στις: Μάρτιος 20, 2009, 04:00:04 πμ »
Toυλαχιστον είναι καλη δασκαλα η φιλη σου? γιατί αν ειναι καλη χαλαλι...σ αυτες τις περιοχες εχουν αναγκη τον καλο εκπαιδευτικο γιατι διαφορετικα τα παιδια "καηκαν"

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #180 στις: Μάρτιος 20, 2009, 11:02:36 πμ »

Παιδιά, αυτά τα ποσά τα γράφουμε εδώ και 3 μήνες, δεν είναι κάτι νέο.
Εκτός από το 16% που είναι οι κρατήσεις για το ΙΚΑ υπάρχει από φέτος και 4% κράτηση για φόρο.
Sorry, αλλά είμαι νέο μέλος και δεν είχε τύχει να πέσω πάνω σε ανάλογο θέμα, γι'αυτό και ρώτησα...Ευχαριστώ πάντως.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #181 στις: Μάρτιος 20, 2009, 01:39:56 μμ »

Να είσαι καλά. :)
Το σχόλιο δεν πήγαινε στο δικό σου μήνυμα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160983
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 620

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.