*

Αποστολέας Θέμα: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας  (Αναγνώστηκε 16234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 11, 2008, 10:48:56 μμ »
Οι περισσότεροι στα ίδια είμαστε.
Δυστυχώς.
Κοίτα........εμένα μου φάνηκαν πολλά μόρια για πδσ της πληφορικής.
Στα δικά μου τα σχολεία δεν έχω δει ούτε μία ώρα τέτοια.
Τι να πω ρε παιδιά.........δε μιλάω ούτε για σχολεία στο κέντρο της Θεσ/κης,ούτε για σχολεία σε χωριά ξεχασμένα από το Θεό.
Μιλαω για το μέσο όρο της Ελληνικής επαρχίας.
Αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι το εξής: είναι χοντροβύσματα...........και το βύσμα τους επηρεάζει τους συντονιστές στο σχολείο ώστε να τους περνάνε ώρες από πλασματικά τμήματα.
Πιστεύω δηλαδή,ότι και δεν πατάν,γλυτώνοντας χρόνο και χρήμα,και πληρώνονται και παίρνουν μοριάκια.
Για ποιο Νομό πρόκειται?
Αν θες πες μου σε πμ.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 11, 2008, 10:53:34 μμ »
Προσωπικά θεωρώ ότι παρατυπίες στην πρόσληψη ωρομισθίων του κανονικού προγράμματος είναι πολύ δύσκολο να γίνουν από τη στιγμή οι πίνακες είναι προσβάσιμοι σε όλους.
οι πίνακες είναι προσβάσιμοι,αλλά δε φαίνεται πουθενά ποιος είναι ο τελευταίος προσληφθείς και που έχει τοποθετηθεί!!!Ξέρω μια περίπτωση φέτος στον πίνακα ωρομίσθιων πελοποννήσου που τοποθέτησαν άτομο με πολύ χαμηλή σειρά χωρίς καν να ρωτηθούν οι προηγούμενοι!!!Κάποιος ενδιοφερόμενος το έμαθε και έτρεχε με το δικηγόρο του μετά στη δδε.Το θέμα αποκαταστάθηκε(βασικά δεν τους έπαιρνε).Αν δεν ήξερα από πρώτο χέρι την περίπτωση αυτή θα είχα απόλυτη εμπιστοσύνη ότι οι προσλήψεις για το πρωινό πρόγραμμα γίνονται σωστά!!Δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση πως κάτι τέτοιο είναι ο κανόνας!!!θεωρώ ότι είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια.Συμβαίνει όμως!!!Εγώ προτείνω κατά τη διάρκεια της χρονιάς να παίρνετε συχνά τηλέφωνα στις δδε που σας ενδιαφέρουν και να ρωτάτε μέχρι ποιο νούμερο έχουν φτάσει οι προσλήψεις!Αν αρνούνται να σας πουν,η λύση είναι μία:περνάτε απο εκεί καταθέτετε 1 αίτηση στην οποία ρωτάτε αυτό και αφου βέβαιωθείτε ότι η αίτηση πρωτοκολλήθηκε,η απάντηση που δυσκολεύονται να σας πουν στο τηλ,έρχεται ταχυδρομικώς στο σπίτι σας!!! 8)

Είναι αλήθεια ότι, αν κάποιος ενδιαφέρεται για πρόσληψη ωρομισθίου πρέπει κάθε τόσο να παίρνει τηλ στις Διευθύνσεις και να ενημερώνεται μέχρι που έχει φτάσει ο πίνακας. Αν μάλιστα παρακολουθεί και τις προσλήψεις των αναπληρωτών σε κάθε φάση, θα ξέρει που "πατάει"..
Οι υπάλληλοι είναι υποχρεωμένοι να απαντούν. Πάντως οι παρατυπίες μάλλον πρέπει ν' αποτελούν εξαιρέσεις κι όχι τον κανόνα. Τουλάχιστον αυτό μού έδειξε η δική μου εμπειρία πέρυσι. Από Οκτώβρη τηλεφωνούσα κάθε τόσο στη δευτεροβάθμια και μου έδιναν πάντα τα στοιχεία που τους ζητούσα. Όταν έφτασα να είμαι δεύτερη πια στον πίνακα, με πήραν κάποια στιγμή τηλ στο κινητό και μου είπαν ότι υπάρχει κάποια θέση, έχουν καλέσει την προηγούμενη από μένα η οποία ήθελε να το σκεφτεί και θα τους απαντούσε μετά από κάποια ώρα. Ήταν, όπως είπαν, υποχρεωμένοι να καλέσουν και τον επόμενο γιατί ίσως κι εκείνος να μην έδινε απάντηση αμέσως κλπ.. Εγώ τους απάντησα αμέσως καταφατικά και μου ξανατηλεφώνησαν όταν η προηγούμενη τους έδωσε οριστικά αρνητική απάντηση.
Η όλη διαδικασία μου φάνηκε απόλυτα νόμιμη και τυπική.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 11, 2008, 10:57:20 μμ »
Ακριβως! ουτε κ εγω αναφερομαι σε μεγαλα αστικα κεντρα οπως της Αθηνας ή της Θεσ/νικης, που βγαινουν απο εκει ωρες για ΠΔΣ.
Για να ειναι μονο ΠΔΣ θα πρεπει να εκανε μαθημα καποιος ολα τα σχολεια του νομού!!!  :P :P :P

Κοίτα........εμένα μου φάνηκαν πολλά μόρια για πδσ της πληφορικής.
Στα δικά μου τα σχολεία δεν έχω δει ούτε μία ώρα τέτοια.
Τι να πω ρε παιδιά.........δε μιλάω ούτε για σχολεία στο κέντρο της Θεσ/κης,ούτε για σχολεία σε χωριά ξεχασμένα από το Θεό.
Μιλαω για το μέσο όρο της Ελληνικής επαρχίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2008, 10:58:53 μμ από tagiw634 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 11, 2008, 11:02:23 μμ »
Επειδή μιλάμε για πληροφορική...............
Υπάρχει περίπτωση να είναι μόρια προερχόμενα από ολοήμερα δημοτικά?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:46 »

repa

  • Επισκέπτης
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 11, 2008, 11:04:15 μμ »
γιατι νιώθω ότι ακόμη και η ωρομισθία μαγειρεύεται?

ειδα στους πινακες γνωστους μου με μηδενικη προυπηρεσια στους περσινους πινακες να εχουν φετος 2.498 και 2.14 μορια.
εγω φετος μαζεψα λιγοτερα απο αυτους, 2 μορια ακριβως... (κ ειχα ηδη 1.6 κ ημασταν στην ιδια περιφερεια κ ηταν πολυυυυ πιο κατω απο μενα)
ακομα κ απο ΠΔΣ να ειναι δεν ειναι πολλα τα μορια? Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα κ οι δυο ειναι κατοικοι του ιδιου νομου (δεν ξερω ομως που δουλεψαν).

οποτε μαλλον αρχιζω κ πιστευω οτι μαγειρευεται. εμενα εχει αρχισει να μου μυριζει "βυσματοσουπα"...

Πόσο τυπικά και νόμιμα είναι εξαρτάται από την διεύθυνση της περιφέρειας.
Αν πρόκειται πχ για περιφέρεια κεντρικής Μακεδονίας μου έχουν πει ότι θέλει βύσμα για να είναι τυπικοί και νόμιμοι μαζί σου και να μην προσλάβουν άλλον με χαμηλότερα μόρια από τα δικά σου.

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 11, 2008, 11:09:21 μμ »
Επειδή μιλάμε για πληροφορική...............
Υπάρχει περίπτωση να είναι μόρια προερχόμενα από ολοήμερα δημοτικά?

δεν αποκλειεται να ειναι κ απο δημοτικα.
αλλα η κακη τους θεση στον πινακα με κανει να σκεφτομαι ασχημα πραγματα.... :-[
οταν μαλιστα εφτασε σχεδον η σειρα μου (γυρω στα τελη Οκτωβρη ημουν 2η για να με καλεσουν) κ ετυχε να τους παρω τηλ εκεινο τον καιρο μου ειπαν πως δεν χρειαζονται αλλους κ δεν θα παρουν.
Οποτε οταν ενα μηνα μετα με καλεσαν 2 ωρες μακρια απο την πολη μου πηγα.

repa

  • Επισκέπτης
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 11, 2008, 11:29:21 μμ »
Επειδή μιλάμε για πληροφορική...............
Υπάρχει περίπτωση να είναι μόρια προερχόμενα από ολοήμερα δημοτικά?

δεν αποκλειεται να ειναι κ απο δημοτικα.
αλλα η κακη τους θεση στον πινακα με κανει να σκεφτομαι ασχημα πραγματα.... :-[
οταν μαλιστα εφτασε σχεδον η σειρα μου (γυρω στα τελη Οκτωβρη ημουν 2η για να με καλεσουν) κ ετυχε να τους παρω τηλ εκεινο τον καιρο μου ειπαν πως δεν χρειαζονται αλλους κ δεν θα παρουν.
Οποτε οταν ενα μηνα μετα με καλεσαν 2 ωρες μακρια απο την πολη μου πηγα.

Σκέψου αν μπορείς να βρεις έναν γνωστό σου που να έχει έστω και μικρή πρόσβαση στη ΔΔΕ και πρωτοβάθμιας για να τους ζητήσει να είναι νόμιμοι μαζί σου γιατί το μέσο είναι σεβαστό όταν χρησιμοποιείται για καλό σκοπό.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 12, 2008, 12:29:15 πμ »
Μία ερώτηση και από μένα.Πώς γίνεται κάποιον να τον καλέσουν κάπου ξεκάρφωτα για ωρομίσθιο η σε δυσπρόσιτο σχολείο αφού στις αιτήσεις ωρομισθίων δηλώνουμε μία περιοχή προτίμησης? Για αναπληρωτές επιλέγεις όλη την Ελλάδα αν θες οπότε εκεί είναι λογικό.Και επειδή δεν με νοιάζει να με στειλουν όπου να ναι πως μπορώ να το δηλώσω οτι και ωρομίσθιος πάω όπου να ναι?

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 12, 2008, 12:33:26 πμ »
Ο ωρομίσθιος έχει να διαλέξει μια περιφέρεια , η οποία δεν είναι ανάγκη να είναι αυτή στην οποία κατοικεί.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 12, 2008, 12:59:21 πμ »
Εγώ έχω διαλέξει Αθήνα σε ωρομίσθιο και όλη την Ελλάδα αναπληρωτή. Οπότε μόνο Αθήνα με καλούνε ε?Με δεδομένο ότι δεν έχω μόρια αρκετά για αναπληρωτή. Σωστά? Και κάτι τελευταίο μπορώ αυτό τώρα να το αλλάξω? Αν και θεωρω δεδομένο πως δεν θα γίνεται... Ευχαριστώ για την έγκαιρη απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 12, 2008, 01:03:35 πμ »
Μία ερώτηση και από μένα.Πώς γίνεται κάποιον να τον καλέσουν κάπου ξεκάρφωτα για ωρομίσθιο η σε δυσπρόσιτο σχολείο αφού στις αιτήσεις ωρομισθίων δηλώνουμε μία περιοχή προτίμησης? Για αναπληρωτές επιλέγεις όλη την Ελλάδα αν θες οπότε εκεί είναι λογικό.Και επειδή δεν με νοιάζει να με στειλουν όπου να ναι πως μπορώ να το δηλώσω οτι και ωρομίσθιος πάω όπου να ναι?

Υπάρχει περίπτωση να καλέσουν όλους τους ωρομίσθιους από εκείνη τη Περιφέρεια, να μη βρουν και να στραφούν σε διπλανη περιφέρεια ή από το πίνακα αναπληρωτών. Το τελευταίο με επιφύλαξη
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 12, 2008, 01:23:07 μμ »
Εγώ έχω διαλέξει Αθήνα σε ωρομίσθιο και όλη την Ελλάδα αναπληρωτή. Οπότε μόνο Αθήνα με καλούνε ε?Με δεδομένο ότι δεν έχω μόρια αρκετά για αναπληρωτή. Σωστά? Και κάτι τελευταίο μπορώ αυτό τώρα να το αλλάξω? Αν και θεωρω δεδομένο πως δεν θα γίνεται... Ευχαριστώ για την έγκαιρη απάντηση.

Μπα δε νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις περιφέρεια τώρα..Ούτως ή άλλως έχουν ανακοινωθεί οι πίνακες με τα μόρια κάθε περιφέρειας..Λογικά μπορείς να αλλάξεις περιφέρεια μέχρι την τελευταία μέρα των αιτήσεων..Αν θες τη γνώμη μου από αυτά που έχω ακούσει Αθήνα είναι πιο εύκολο να σε πάρουν ωρομίσθιο γιατί έχει πολλά σχολεία..

Αποσυνδεδεμένος Soul_Diamond

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 13, 2008, 04:30:22 μμ »
Γεια σας παιδια. Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.. Συγχωρέστε με αν είμαι λίγο off topic. Εχασα την προθεσμία για τις αιτήσεις αναπληρωτών- ωρομισθίων. Βέβαια ξεκινάω με 0 μόρια οπότε παρηγορούμαι λίγο σκεφτόμενη ότι και να την είχα κάνει δεν θα με έπαιρναν. Τι λέτε? Πότε ξαναγίνονται οι αιτήσεις? Μετά από 2 χρόνια πάλι?

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 13, 2008, 04:38:32 μμ »
Γεια σας παιδια. Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.. Συγχωρέστε με αν είμαι λίγο off topic. Εχασα την προθεσμία για τις αιτήσεις αναπληρωτών- ωρομισθίων. Βέβαια ξεκινάω με 0 μόρια οπότε παρηγορούμαι λίγο σκεφτόμενη ότι και να την είχα κάνει δεν θα με έπαιρναν. Τι λέτε? Πότε ξαναγίνονται οι αιτήσεις? Μετά από 2 χρόνια πάλι?
Γεια σου συνάδελφε/συναδέλφισσα!!Λυπάμαι που έχασες την προθεσμία.Οι αιτήσεις γίνονται κάθε χρόνο,δηλαδή μπορείς να κάνεις αίτηση του χρόνου πάλι.Δεν ξέρω βέβαια την ειδικότητά σου,αλλά,ναι,η αλήθεια είναι ότι στις περισσότερες ειδικότητες είναι πολύ δύσκολο να προσληφθεί κάποιος ακόμη και ως ωρομίσθιος(για αναπληρωτής δεν το συζητάμε)με μηδενικά μόρια,οπότε κατά κάποιο τρόπο "μικρό το κακό"! ;) Ωστόσο από 21/9 μπορείς να κάνεις αίτηση για ΠΔΣ(Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη) στις διευθύνσεις που σε ενδιαφέρουν.Συνήθως οι αιτήσεις αυτές γίνονταν μαζί με τις άλλες,φέτος για πρώτη φορά γίνονται σε διαφορετικές ημερομηνίες,τις οποίες προλαβαίνεις άνετα!!! ;)
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161862
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 283
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.