*

Αποστολέας Θέμα: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη  (Αναγνώστηκε 50404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 28, 2008, 09:43:55 μμ »
Τα τηλ αυτά που λες είναι της υγειονομικής της Ανατολικής Αττικής γενικά, απ' ότι μου χουν πει!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:45:48 »

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 29, 2008, 12:14:30 πμ »
Να σας ρωτήσω: Μήπως ξέρει κανείς αν το πιστοποιητικό υγείας που βγάλαμε πέρισυ σαν ωρομίσθιοι - αναπληρωτές (κι εφόσον έχει τριετή ισχύ)  μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και για το μόνιμο διορισμό φέτος;

Εγώ το χρησιμοποίησα εδώ στα Δωδ/σα μου είπαν ότι ισχύει, και απλά μου έδωσαν ένα αντίγραφο του πιστοποιητικού από την πρωτοβάθμια που 'ημουν πέρισυ αναπληρώτρια
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 29, 2008, 12:30:34 πμ »

[/quote]περσινή
Εγώ το χρησιμοποίησα εδώ στα Δωδ/σα μου είπαν ότι ισχύει, και απλά μου έδωσαν ένα αντίγραφο του πιστοποιητικού από την πρωτοβάθμια που 'ημουν πέρισυ αναπληρώτρια
[/quote]

Ευχαριστώ πολύ Sophaki. Μια φίλη μου που παρουσιάστηκε στον Έβρο (Ορεστιάδα), ενώ αρχικά της δέχτηκαν το  πιστοποιητικό από πέρισυ, τώρα της ζητάνε καινούριο.

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 29, 2008, 12:42:51 πμ »
Τρία πουλάκια κάθονται και πλέκουνε πουλόβερ!!!  >:( Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ . και -
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:45:48 »

Αποσυνδεδεμένος namigard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 29, 2008, 08:57:40 πμ »
Όλοι οι αναπληρωτές-ωρομίσθιοι που διορίσθηκαν φέτος και έχουν το πιστοποιητικό από πέρσι ή από πρόπερσι (από 2006 κι έπειτα), οφείλουν να ξέρουν ότι ΙΣΧΥΕΙ!!!! κανονικότατα... ό,τι κι αν λένε οι διάφοροι υπάλληλοι, φτάνει να έχουν το επικυρωμένο αντίγραφό του για να το προσκομίσουν στη Διεύθυνση... (Δεν έχει να κάνει με το είδος των εξετάσεων που ορίζει η κάθε Νομαρχία, άλλωστε το πιστοποιητικό δεν αναφέρει τις εξετάσεις που έκανε ο ενδιαφερόμενος, αλλά απλώς επιβεβαιώνει από ιατρική άποψη την ικανότητα του προσλαμβανομένου για διορισμό ) Τα υπόλοιπα είναι τρίχες!!! διαφόρων που δε γνωρίζουν το νόμο -περί τριετούς ισχύως του πιστοποιητικού!!!

Αποσυνδεδεμένος namigard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 29, 2008, 09:01:24 πμ »
...ισχύος, συγγνώμη για το ορθογραφικό...

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 29, 2008, 10:19:23 πμ »
Εγώ έχω και το πρωτότυπο, γιατί στη δευτεροβάθμια κατέθεσα επικυρωμένο φωτοαντίγραφο. Επομένως να επιμείνουμε ότι ισχύει.
Άλλωστε το πιστοποιητικό γράφει για διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση (εννοώ δεν έλεγε για ωρομισθία ή αναπλήρωση).

Αποσυνδεδεμένος namigard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 29, 2008, 07:13:30 μμ »
Aκριβώς! Όποιο πιστοποιητικό έχει χρονολογία από 2006 κι έπειτα ΙΣΧΥΕΙ!!! και όλοι οφείλουν να το αποδεχτούν (άλλωστε σε πολλές Διευθύνσεις έγινε ήδη δεκτό χωρίς ... κόνξες). Αυτό δα μάς έλειπε να κάνουμε ακτινογραφίες θώρακος κάθε χρόνο όπως γινόταν παλαιότερα ... με τόση ακτινοβολία θα διοριζόμασταν και θα είμασταν ήδη ... επικίνδυνοι για τα παιδάκια!!!! και τα ραδίκια στο πέρασμά μας ... θα ξεραίνονται!!! Άσε που για μας τις γυναίκες, που βρισκόμαστε σε παραγωγική ηλικία, είναι διπλά επικίνδυνο να εκτιθόμαστε κάθε χρόνο σε ακτινοβολίες, επειδή κάποιοι βλακέντιοι δε γνωρίζουν το νόμο... Και φυσικά αυτό που λέω δεν είναι υπερβολή ... Έβγαλα το πιστοποιητικό το 2005 (πριν καθιερωθεί η τριετής ισχύ του) και λίγο αργότερα -λίγο μετά από τις εξετάσεις δηλαδή- διαπίστωσα πως ήμουν έγγυος. Αργότερα, που η εγκυμοσύνη μου δεν είχε αίσια κατάληξη κι έψαχνα να βρω τις αιτίες μαζί με το γιατρό μου της παλινδρόμου κυήσεως, πέρασε κι αυτή η ιδέα από το μυαλό μου, μιας και η εγκυμοσύνη μου είχε αρχίσει ουσιαστικά την περίοδο που έκανα την ακτινογραφία). Τελοσπάντων, το 2006 ξαναέβγαλα το πιστοποιητικό και στη Διεύθυνση μου είχα πάει τότε αναπληρώτρια μου επικύρωσαν δύο επιπλέον αντίγραφά του για επόμενους διορισμούς είτε αναπληρώτριας είτε μόνιμης.
  Συνεπώς, μην ψαρώνετε όσοι το έχετε ήδη και, ανεξαρτήτως του τι εξετάσεις ζητάει η κάθε Νομαρχία (γυναικολογικές, δερματολογικές, οφθαλμολογικές κ.λπ.) ο βασικός κορμός περιλαμβάνει τα εξής: α) ακτινογραφία θώρακος, β) εξέταση από παθολόγο γ) εξέταση από ψυχίατρο (κατά τη γνώμη μου η πλέον απαραίτητη για τη δική μας τη δουλειά και για ευνόητους λόγους ... καλό θα ήταν μάλιστα να οργανώσουν οι Νομαρχίες ομάδες περιοδευόντων ψυχιάτρων και να τους στέλνουν να εξετάζουν όλους τους καθηγητές που έχουν ήδη συμπληρώσει δεκαετία στη δημόσια εκπαίδευση... Ξέρεις πόση ψυχοπαθολογία ... σέρνεται στα δημόσια ελληνικά σχολεία;;;;;; Ένα σημαντικό ποσοστό από τους "παλιούς" θα κοβόταν από τους ψυχίατρους ... χε ...χε ...
Υ.Γ.: Συγγνώμη που επιμένω μ' αυτό το θέμα και σας κουράζω, αλλά η δύναμή μας όλων των "νέων" είναι η ενημέρωσή μας, που επιτυγχάνεται μέσα από FORΑ σαν κι αυτό... και βάσει αυτής μπορούμε να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας και να απαιτούμε να εφαρμόζονται οι νόμοι... Μην περιμένετε από συνδικαλιστές να σας βοηθήσουν για τα διάφορα ζητήματα που προκύπτουν. Εδώ, οι ... ανώνυμοι αλκοολ... ουπς συμφορουμίτες και ταλαίπωροι βάσει των εμπειριών τους απαντούν σε ό,τι ξέρουν, όπως κι αυτοί κάποτε βοηθήθηκαν εδώ μέσα κι έβγαλαν άκρη από κάποιους άλλους...
   

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 29, 2008, 10:19:16 μμ »
Μπράβο σου namigard! Σε ευχαριστούμε πολύ!!!!  :)
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 30, 2008, 01:35:39 πμ »
 Τι γινεται στην περιπτωση που καποια  νεοδιοριστη εκπευδευτικος ειναι εγκυος;(με την ακτινογραφια).
Παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας απαντησει.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος namigard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 30, 2008, 09:10:24 πμ »
Nα το δηλώσει οπωσδήποτε ώστε να μη την κάνει! Δεν παίζουμε μ΄ αυτά τα πράγματα! Να πάρει χαρτί από τον γυναικολόγο της ή ακόμη από τον γυναικολόγο του δημόσιου νοσοκομείου ή υποκατάστήματος ΙΚΑ που κάνει τις εξετάσεις που θα επιβεβαιώνει την εγκυμοσύνη, και να το καταθέσει μαζί με τις υπόλοιπες εξετάσεις για το πιστοποιητικό (κι αν της πουν ...μα και μου -που δε θα της το πουν- να τους απειλήσει πως θα τους βγάλει ...στα κανάλια). Δε μου έχει ξανασυμβεί ακριβώς κάτι τέτοιο, αλλά το 2005, θυμάμαι, όταν μετά τις εξετάσεις είχα διαπιστώσει την εγκυμοσύνη μου και περίμενα την έκδοση του πιστοποιητικού, είχε τύχει να αναφέρω την κατάσταση στη Διεύθυνση που ήμουν τότε και μου είχε πει ότι, αν ήξερα για την εγκυμοσύνη πριν από τις εξετάσεις, θα μπορούσα να μην κάνω την ακτινογραφία. Τελοσπάντων, αν η συνάδελφος είναι έγγυος δεν κάνει τίποτα, αν δε συνεννοηθεί πρώτα με το γιατρό της και τη Διεύθυνση. Αλλά εξέταση σε δημόσιο φορέα που να επιβεβαιώνει την εγκυμοσύνη ας κάνει, γιατί φαντάζομαι, πως θα την χρειαστεί για την άδεια.

Αποσυνδεδεμένος papaki24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 30, 2008, 10:12:29 πμ »
Έτσι ήμουν κ'εγώ φέτος νόμιζα οτι το πιστοποιητικό του 2007 ισχύει όμως μετά απο πολλά τηλ απο το ΥΠΕΠΘ (τμήμα διορισμών) μου είπαν οτι πρέπει να έχει βγεί τους τελευταίους 3 μήνες!!Με έκαναν να τρέχω τελευταία στιγμή!!Σημ: Το ίδιο μου είχε πει και ο προιστάμενος της Αβάθμιας στη Ζάκυνθο!!
Φοβάμαι για όλα αυτά που
θα γίνουν για μένα...χωρίς εμένα!!!

Αποσυνδεδεμένος Nansy 2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 30, 2008, 12:00:04 μμ »
Αυτό διαφέρει από υγειονομική σε υγειονομική επιτροπή, π.χ. στο νομό Χανίων αυτό δεν επιτρέπεται. Θα πρέπει να ρωτήσεις επομένως  στην περιοχή που διορίζεσαι, και αναλόγως να πράξεις...

Αποσυνδεδεμένος namigard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α/θμια υγειονομικη Επιτροπη
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 30, 2008, 09:29:57 μμ »
Έτσι ήμουν κ'εγώ φέτος νόμιζα οτι το πιστοποιητικό του 2007 ισχύει όμως μετά απο πολλά τηλ απο το ΥΠΕΠΘ (τμήμα διορισμών) μου είπαν οτι πρέπει να έχει βγεί τους τελευταίους 3 μήνες!!Με έκαναν να τρέχω τελευταία στιγμή!!Σημ: Το ίδιο μου είχε πει και ο προιστάμενος της Αβάθμιας στη Ζάκυνθο!!
Τώρα με φώτισες,  καλή μου φίλη, που μου 'πες για ...Ζάκυνθο!!! Εγώ λόγω διακοπών εκεί έκανα την αίτησή μου για μόνιμο διορισμό στα γραφεία της δευτεροβάθμιας και δεν είχαν διευκρινίσει την εγκύκλιο σχετικά με το αν πρέπει να καταθέσουμε με την αίτηση το γνήσιο αντίγραφο του πτυχίου ή επικυρωμένο αντίγραφό του. Δε δέχονταν το επικυρωμένο αντίγραφο, μου έλεγαν να καταθέσω το γνήσιο και ότι θα το στείλουν υπηρεσιακώς στη Διεύθυνση που θα διοριστώ. Τους άφησα, λοιπόν, το γνήσιο αντίγραφο και περιμένω να το στείλουν... Εγώ διορίστηκα, αλλά η Διεύθυνση που διορίστηκα δεν το 'χει πάρει ακόμη το γνήσιο αντίγραφο ... χε ...χε... Δε λες που ως προνοητική γυναίκα είχα κι άλλο γνήσιο αντίγραφο για να καταθέσω τη μέρα που ορκίστηκα. Πάντως, δε θα τους το αφήσω το γνήσιο αντίγραφο στη Ζάκυνθο, θα περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα μήπως και το στείλουν υπηρεσιακώς στη Διεύθυνση που διορίστηκα κι αν δε ... θα πάω να το πάρω μόνη μου...
  Τελοσπάντων, εγώ είμαι στη δευτεροβάθμια ... για την πρωτοβάθμια πρέπει να ιχύουν άλλα μέτρα κι άλλα σταθμά (πάντως, ούτε και στο ΥΠΕΠΘ μη βασίζεσαι απόλυτα ... διασταύρωνε τις πληροφορίες).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.