*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04  (Αναγνώστηκε 16836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« στις: Αύγουστος 11, 2008, 03:18:19 μμ »
Μετά τη δημοσίευση του τελικού πίνακα αναπληρωτών γνωρίζει κάποιος πόσους αναπληρωτές περίπου θα απασχολήσει φέτος το υπουργείο? Μετά και τους φετινούς διορισμούς πιστεύετε οτι ο αιθμός των αναπληρωτών φέτος θα κυμανθεί στα ίδια επίπεδα ή θα μειωθεί?  ??? 
Πιστεύετε οτι η εισαγωγή της Βιολογίας Γενικής Παιδείας στα ΕΠΑΛ φέτος να ανοίξει περισσότερες θέσεις στον κλάδο μας?
Κάθε πληροφορία ειναι καλοδεχούμενη!!
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2008, 03:22:31 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΠΕ 04.04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:05:15 »

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΠΕ 04.04
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2008, 10:28:24 πμ »
καλημερα απανταχου Βιολογοι πρωτα, και μετα σε ολους παιδια!!!!  ¨)
απο καποιο γνωστο μου ακουσα κι εγω οτι λογω Βιολογιας Γενικης Παιδειας στα ΕΠΑΛ θα αυξηθουν οι θεσεις των αναπληρωτων βιολογων.

Ωστοσο επειδη εγω δεν πολυπιστευω τιποτα μεχρι να το δω, περιμενω με αγωνια την επομενη βδομαδα να δω τι θα ανακοινωθει για τους αναπληρωτεσ.......!!!!!!!!!!!!!!!!!

με σειρα γυρω στο 50 στους αναπληρωτες και με δεδομενο οτι περισυ οι αναποληρωτες βιολογοι ηταν συνολικα 60 εχο πιθανοτητες......????
μπορει καποιος να μου απαντησει?????
΄?!?!?!?!?!?!

καλη συνεχεια σε ολους......
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΠΕ 04.04
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2008, 12:25:56 μμ »
Στα ΑΕΙ από τα επαγγελματικά
 

Δυνατότητα πρόσβασης στα τμήματα των πανεπιστημίων, μέσω πανελλαδικών εξετάσεων, θα έχουν από την ερχόμενη χρονιά οι απόφοιτοι ΕΠΑΛ
Από την ερχόμενη χρονιά, οι απόφοιτοι των Επαγγελματικών Λυκείων θα έχουν τη δυνατότητα να εισάγονται και στα τμήματα των πανεπιστημίων, μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας που εστάλη προς τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ρυθμίζονται όλες οι λεπτομέρειες που εκκρεμούσαν για την εισαγωγή των αποφοίτων ΕΠΑΛ στα πανεπιστημιακά τμήματα. Συγκεκριμένα:

Οι κάτοχοι απολυτηρίου ημερήσιου ΕΠΑΛ έχουν τη δυνατότητα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, είτε επιλέγοντας τις Πανελλαδικές Εξετάσεις είτε τις Ειδικές Πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή σε σχολές και τμήματα του τεχνολογικού τομέα.

Στην πρώτη περίπτωση, οι υποψήφιοι μπορούν να συμμετάσχουν σε Πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή σε όλα τα εκπαιδευτικά ιδρύματα που εισάγονται και οι απόφοιτοι του Γενικού Λυκείου. Σύμφωνα με την εγκύκλιο, θα εξετάζονται σε μαθήματα γενικής παιδείας και ειδικότητας σε ίσο αριθμό μαθημάτων με τους αποφοίτους του Γενικού Λυκείου.

Ειδικότερα, θα εξετάζονται σε έξι μαθήματα, εκ των οποίων τα τέσσερα είναι γενικής παιδείας και τα δύο ειδικότητας. Τα μαθήματα γενικής παιδείας εξετάζονται σε κοινά θέματα για τους δύο τύπους Λυκείων, ενώ τα μαθήματα ειδικότητας διαφέρουν, ανάλογα με τον τομέα που επέλεξαν οι μαθητές στα Επαγγελματικά Λύκεια.



Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΠΕ 04.04
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 24, 2008, 12:32:41 μμ »
Γνωρίζει καποιος να μου πει πόσο μετράει η σειρα επιλογής των πολέων που εχουμε βαλει στην αιτηση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΠΕ 04.04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:05:15 »

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΠΕ 04.04
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 24, 2008, 02:35:33 μμ »
Στα ΑΕΙ από τα επαγγελματικά
 

Δυνατότητα πρόσβασης στα τμήματα των πανεπιστημίων, μέσω πανελλαδικών εξετάσεων, θα έχουν από την ερχόμενη χρονιά οι απόφοιτοι ΕΠΑΛ
Από την ερχόμενη χρονιά, οι απόφοιτοι των Επαγγελματικών Λυκείων θα έχουν τη δυνατότητα να εισάγονται και στα τμήματα των πανεπιστημίων, μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας που εστάλη προς τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ρυθμίζονται όλες οι λεπτομέρειες που εκκρεμούσαν για την εισαγωγή των αποφοίτων ΕΠΑΛ στα πανεπιστημιακά τμήματα. Συγκεκριμένα:

Οι κάτοχοι απολυτηρίου ημερήσιου ΕΠΑΛ έχουν τη δυνατότητα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, είτε επιλέγοντας τις Πανελλαδικές Εξετάσεις είτε τις Ειδικές Πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή σε σχολές και τμήματα του τεχνολογικού τομέα.

Στην πρώτη περίπτωση, οι υποψήφιοι μπορούν να συμμετάσχουν σε Πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή σε όλα τα εκπαιδευτικά ιδρύματα που εισάγονται και οι απόφοιτοι του Γενικού Λυκείου. Σύμφωνα με την εγκύκλιο, θα εξετάζονται σε μαθήματα γενικής παιδείας και ειδικότητας σε ίσο αριθμό μαθημάτων με τους αποφοίτους του Γενικού Λυκείου.

Ειδικότερα, θα εξετάζονται σε έξι μαθήματα, εκ των οποίων τα τέσσερα είναι γενικής παιδείας και τα δύο ειδικότητας. Τα μαθήματα γενικής παιδείας εξετάζονται σε κοινά θέματα για τους δύο τύπους Λυκείων, ενώ τα μαθήματα ειδικότητας διαφέρουν, ανάλογα με τον τομέα που επέλεξαν οι μαθητές στα Επαγγελματικά Λύκεια.



Παιδιά αν τα θέματα των πανελληνίων έστω στα μαθήματα γενικής παιδείας είναι κοινά,μήπως αυτό σημαίνει ότι θα διδάσκονται πλέον και στα επαλ τα βιβλία του ενιαίου λυκείου?? ???
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΠΕ 04.04
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2008, 03:19:48 μμ »
Λογικά αυτό θα πρεπει να ισχυει.
Γι αυτο υπαρχει πιθανοτητα να προσληφθουν περισσοτεροι βιολογοι και φυσικοι για να διδαξουν τα αντιστοιχα μαθηματα γενικης παιδειας.
Ελπίζω να μαθουμε συντομα και τις προθεσεις του υπουργειου!!!

Αποσυνδεδεμένος tektos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0401
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2008, 04:24:19 μμ »
Στον κλάδο ΠΕ04 από φέτος οι θέσεις μονίμων που θα καταλαμβάνουν οι αναπληρωτές θα πρέπει να είναι της ίδιας ειδικότητας.

Παράδειγμα: αν σε ένα σχολείο υπάρχει κενό ΠΕ04 το οποίο καταλαμβάνει με οργανική π.χ κάποιος φυσικός τότε θα πάει αναπληρωτής φυσικός , αν την οργανική την είχε Βιολόγος θα πάει βιολόγος.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2008, 05:57:41 μμ »
Στον κλάδο ΠΕ04 από φέτος οι θέσεις μονίμων που θα καταλαμβάνουν οι αναπληρωτές θα πρέπει να είναι της ίδιας ειδικότητας.

Παράδειγμα: αν σε ένα σχολείο υπάρχει κενό ΠΕ04 το οποίο καταλαμβάνει με οργανική π.χ κάποιος φυσικός τότε θα πάει αναπληρωτής φυσικός , αν την οργανική την είχε Βιολόγος θα πάει βιολόγος.

Σοβαρα μιλας??? Μα αν αυτος που ειχε οργανικη καλυπτε το ωραριο του με μαθηματα Β' αναθεσης κι εχουν επιτελους την ευκαιρια να τα διδαξει καποιος ως Α' αναθεση (με ανακατανομη των ωρων και στους υπολοιπους καθηγητες), θα το αγνοησουν αυτο???

Οι διορισμενοι βιολογοι ειναι ελαχιστοι σε σχεση με τους διορισμενους φυσιογνωστες, φυσικους, χημικους, κλπ! Αν τωρα δε μας παιρνουν ουτε αναπληρωτες και δινουν τα μαθηματα μας σε αλλους, ζητω που καηκαμε! :o

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΠΕ 04.04
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 25, 2008, 06:08:47 μμ »
απο καποιο γνωστο μου ακουσα κι εγω οτι λογω Βιολογιας Γενικης Παιδειας στα ΕΠΑΛ θα αυξηθουν οι θεσεις των αναπληρωτων βιολογων.

Πολυ αμφιβαλλω για τα ΕΠΑΛ. Κατι τετοιο θα μπορουσε να γινει μονο αν η διευθυνση εβαζε τον αναπληρωτη βιολογο να καλυπτει πανω απο ενα σχολεια. Διαφορετικα, θα προσλαβουν στο ΕΠΑΛ αναπληρωτη Φυσικο και θα του αναθεσουν να κανει και τη βιολογια. Επειδη ειναι λιγες οι ωρες της βιολογιας, δε θα παρουν αναπληρωτη βιολογο σε ενα ΕΠΑΛ, γιατι πώς θα καλυψει τις υπολοιπες ωρες του, καταλαβες? Φυσικα, το σωστο θα ηταν να παρουν ωρομισθιο φυσικο και ωρομισθιο βιολογο και να καλυπτει ο καθενας τα μαθηματα της ειδικοτητας του, αλλά επειδη τα χρηματα για τους ωρομισθιους ερχονται απο αλλο λογαριασμο, προτιμαν να ζηταν αναπληρωτες που τους στελνει το υπουργειο.

Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 27, 2008, 11:21:26 πμ »
θα γινουν συμπληρωματικοι διορισμοι στον κλαδο μας?
Εχουν αμεση αναγκη μονο απο νηπιαγωγους?

Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 27, 2008, 05:44:42 μμ »
Aύριο, εκτός απροόπτου, θα ανακοινωθούν τα ονόματα 5.000 εκπαιδευτικών που διορίζονται ως αναπληρωτές στα σχολεία.
καλη επιτυχια σε ολους μας!!!

Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2008, 11:01:46 πμ »

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΚΕΝΑ ΑΡΗ...

Αποσυνδεδεμένος mariak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 28, 2008, 03:32:24 μμ »
Βγήκαν οι αναπληρωτες Βιολόγοι.... 40 άτομα για αρχή...... :)
Όμως....μηπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί τα 2 τελευταία άτομα που προσλαμβάνονται είναι τρίτεκνοι με 0 μόρια προϋπηρεσίας και 0 μόρια από ΑΣΕΠ ?????? ;;;
Δηλαδή προέρχονται από τον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας.... Έχουν και αυτοί προτεραιότητα??????
Αν είναι έτσι.....δεν εχουμε καμια ελπίδα οι υπόλοιποι!!!!!! :-\  :-\

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 28, 2008, 03:35:33 μμ »
1 στους 5 αναπληρωτές πρέπει να είναι 3-τεκνος.
Αν τελειώσουν οι 3-τεκνοι με προυπηρεσία,αρχίζουν και καλούν 3-τεκνουνς χωρίς προυπηρεσία ώστε να τηρηθεί το ποσοστό.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.