*

Αποστολέας Θέμα: Kαλλιπάτειρα τελείωσε ή συνεχίζει ;  (Αναγνώστηκε 3915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Kαλλιπάτειρα τελείωσε ή συνεχίζει ;
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 31, 2008, 03:35:57 μμ »
Μα είναι δυνατόν σε σελίδα που απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς να υπάρχουν τέτοιες απόψεις για το αν κάποια ειδικότητα χρειάζεται ή όχι;

Εγώ και θέλω να πιστεύω όλοι ως συνάδελφοι μοχθούμε να πείθουμε τα παιδιά να παρακολουθούν όλα τα μαθήματα και να είναι συνεπείς σε όλα γιατί χρειάζονται και εδώ βλέπουμε συναδέλφους να τοποθετούνται κατ' αυτό το τρόπο;

Μάλλον θα χρειαστεί να παραφράσω το ρητό: "Δεν υπάρχουν απίθανες ειδικότητες, αλλά απίθανοι εκπαιδευτικοί..." (από κάθε ειδικότητα).
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Kαλλιπάτειρα τελείωσε ή συνεχίζει ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:34 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Kαλλιπάτειρα τελείωσε ή συνεχίζει ;
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 31, 2008, 04:29:47 μμ »
Φιλε μου απιθανη ειδικοτητα ειναι ο Γυμναστης?

Κατι ελεγαν οι αρχαιοι ημων προγονοι για νου και σωμα αλλα μαλλον δεν το γνωριζεις.

Να στο θεσω και αλλιως.

Εμεις με την απιθανη ειδικοτητα των Γυμναστων δεν μπορουμε ν ανοιξουμε φροντιστηρια και να πληρωνομαστε απ τα ιδιαιτερα που παραδιδεται κατ οικον πολλοι απο εσας και οντας διορισμενοι πολλοι εξ αυτων(για αδιοριστους σαφως και δεν με ενοχλει).

Και δεν μιλαω μονο για Μαθηματικους-Φυσικους αλλα και οι δασκαλοι τα τελευταια χρονια.

Μας μενει λοιπον ΜΟΝΟ ο διορισμος-αναπληρωτης.







Συναδελφε συμμεριζομαι απεριοριστα την αγωνια σου που ειναι και δικη μου οπως και των περισσοτερων εδω για επαγγελματικη αποκατασταση.
Δυστυχως ομως αντι να κανεις παραπονα για τους συναδελφους αλλων κλαδων που κανουν ιδιαιτερα και ανοιγουν φροντιστηρια να σου επισημανω οτι χιλιαδες συναδελφοι σου μαζευαν προυπηρεσια απο ταδ και καλλιπατειρα παραγκωνιζοντας πολλους απο εσας με αποτελεσμα να συγκεντρωσουν απιστευτες προυπηρεσιες που με την νεα ρυθμιση που  προτεινε η ΠΕΑ (αραγε ποιας ειδικοτητας ειναι η ηγεσια της -ηταν μαλλον γιατι διοριστηκαν ολοι αρα δεν ειναι πλεον αναπληρωτες) πηρε τοσους μονιμους που το υπουργειο δηλωσε οτι δεν θα παρει αλλους αναπληρωτες.

Και κατι αλλο που θελω να σε ρωτησω. Γιατι ο γυμναστης σε σχολειο που εκανα ΠΔΣ ηταν μελος σε μεγαλο συλλογο και παρκαρε εξω απο το σχολειο την ωραιοτατη mercedes του? Σιγουρα δεν την πηρε με το μισθο του!!!!!
Και γιατι γνωστος μου μονιμος γυμναστης , το απογευμα ειναι προπονητης σε συλλογο στιβου και παιρνει χρηματα?
Και γιατι σε μεγαλο δημο γυμναστης διορισμενος ειναι υπευθυνος σε αθλητικο κεντρο και παιρνει και απο εκει λεφτα?
Μηπως πρεπει να ψαχνεστε και λιγο μεταξυ σας που διπλοθεσιτες και τριπλοθεσιτες δεν αφηνουν αδιοριστους συναδελφους να εχουν αλλη εναλλακτικη λυση στον ιδιωτικο τομεα πιανοντας δυο και τρεις καρεκλες?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2008, 04:48:26 μμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Kαλλιπάτειρα τελείωσε ή συνεχίζει ;
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 31, 2008, 04:45:56 μμ »
kellykoy μπραβο ,μια ωραια τοποθετηση χωρις παρωπιδες και συναισθηματισμους.αν εγω μπορω να ανοιξω φροντιστηριο αυτος να κανει γυμναστηριο.ΑΝ εισαι ωραιος θα εχεις δουλεια.ασε την καραμελα με την αναπληρωση.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Kαλλιπάτειρα τελείωσε ή συνεχίζει ;
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 31, 2008, 05:58:32 μμ »
Κελλυ, δεν νομίζω ότι αυτά που λες αντιπροσωπεύουν τους καθηγητές ΠΕ-11, που οργώνουν την Ελλάδα για μερικές ωρίτσες ή αφιερώνουν τεράστιο χρόνο για να διαβάσουν για τον ΑΣΕΠ αφήνοντας πίσω τα πάντα. (Όπως και όλοι οι άλλοι βέβαια).

Τα παραδείγματα που ανέφερες είναι κάποιες εξαιρέσεις που σε κάθε κλάδο υπάρχουν. Είτε είναι μεγαλο-φροντηστηριάκηδες, είτε 'μαύροι" των ιδιατέρων, είτε μεγαλογυμναστές. Από εκεί και πέρα το όνειρο και η προσπάθεια είναι για μια επαγγελματική αποκατάσταση, που αλλαγές σαν και αυτή δηλαδή να μην πάρει κανέναν αναπληρωτή, δημιουργούν σειρά προβλημάτων.

Αν όντως δεν υπάρχουν πια κενά, καλά κάνει και δεν παίρνει κανένα. Αν αυτά τα κενά γεμίσουν με ωρομίσθιους, τότε είναι απολύτως απαράδεκτο και είναι κάτι που θα πρέπει να αποφεύγεται για κάθε ένα συνάδελφο.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Kαλλιπάτειρα τελείωσε ή συνεχίζει ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:34 »

Αποσυνδεδεμένος Γυμναστης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Kαλλιπάτειρα τελείωσε ή συνεχίζει ;
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 31, 2008, 06:10:06 μμ »
Λοιπον.

Οσον αφορα εαν οταν μπαιναμε στη σχολη γνωριζαμε η οχι την επαγγελματικη αποκατασταση δεν εχει καμια σχεση.

Παλια υπηρχε επετηριδα και οταν τελειωνα εγω στους Γυμναστες σχεδον δεν υπηρχαν αδιοριστοι.
Μαλλον εισαι πολυ νεος για να το γνωριζεις.

Εχω πτυχιο 1989!!
Οσον αφορα φροντιστηρια κλπ δεν εχω κατι εναντιον τους.

Ελευθεροι επαγγελματιες ειναι και ρισκαρουν.

Εαν ειναι καλοι δικαιωνονται εαν οχι ...ετσι ειναι η ζωη.
Οπως και τα Γυμναστηρια.
Εβλεπα την αγωνια φιλου μου που του ειχα ενοικιασει το ισογειο του σπιτιου μου( 385τμ) να προσπαθει απο της 9 το πρωι μεχρι 11 το βραδυ μαζι με τη γυναικα του να βγαλει το μεροκαματο.
Αναγκαστηκε να κανει 4 παιδια(και αυτο δεν το θεωρω σωστο)για να μπει στο Δημοσιο.
Το βλεπω και τωρα στον αλλον που το πηρε.

Αλλα ποσοι ασχολουνται με τον αθλητισμο και ποσοι γονεις θα στειλουν τα παιδια τους σε Γυμναστηρια-γηπεδα-κολυμβητηρια πληρωνοντας οταν η κοινωνια μας δεν εχει την αναλογη παιδεια?

Επι προσωπικου βεβαια δεν με πολυαπασχολει το θεμα του διορισμου γιατι ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ τα εχω καταφερει πολυ καλα στη ζωη μου.
Διατηρω δυο βιοτεχνιες εδω και 7 χρονια στην Τουρκια
Εδω μπορεις να δεις το αντικειμενο της δουλειας μου και εαν εχεις χρονο ,εισαι δραστηριος και επιθυμεις ενα πολυ καλο extra  εισοδημα ή και αποκλειστικη απασχοληση εδω ειμαστε.
Οπως επισης και πολυ καλη τιμη(-40%) απ ο,τι θα βρεις το ιδιο desing και την ιδια ποιοτητα σε εκθεσεις επιπλων για να επιπλωσεις το σπιτι σου.

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΙΜΗΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ FORUM.

http://papanikolaou.spaces.live.com
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2008, 06:23:15 μμ από Γυμναστης »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Kαλλιπάτειρα τελείωσε ή συνεχίζει ;
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 31, 2008, 08:10:36 μμ »
Κελλυ, δεν νομίζω ότι αυτά που λες αντιπροσωπεύουν τους καθηγητές ΠΕ-11, που οργώνουν την Ελλάδα για μερικές ωρίτσες ή αφιερώνουν τεράστιο χρόνο για να διαβάσουν για τον ΑΣΕΠ αφήνοντας πίσω τα πάντα. (Όπως και όλοι οι άλλοι βέβαια).

Τα παραδείγματα που ανέφερες είναι κάποιες εξαιρέσεις που σε κάθε κλάδο υπάρχουν. Είτε είναι μεγαλο-φροντηστηριάκηδες, είτε 'μαύροι" των ιδιατέρων, είτε μεγαλογυμναστές. Από εκεί και πέρα το όνειρο και η προσπάθεια είναι για μια επαγγελματική αποκατάσταση, που αλλαγές σαν και αυτή δηλαδή να μην πάρει κανέναν αναπληρωτή, δημιουργούν σειρά προβλημάτων.

Αν όντως δεν υπάρχουν πια κενά, καλά κάνει και δεν παίρνει κανένα. Αν αυτά τα κενά γεμίσουν με ωρομίσθιους, τότε είναι απολύτως απαράδεκτο και είναι κάτι που θα πρέπει να αποφεύγεται για κάθε ένα συνάδελφο.


Aυτο ακριβως ηθελα να πω και εγω giotamike. Οτι δηλ. τετοια φαινομενα υπαρχουν σε ολους τους κλαδους και ετσι δεν τιθεται θεμα αντιπαραθεσης. Ειναι ανθρωπινο οταν βρισκομαστε στη δυσκολια να αναφερομαστε στους αλλους κλαδους και να τους θεωρουμε προνομιουχους γιατι βιωνοντας τις δυσκολιες θεωρουμε οτι φταινε οι αλλες ειδικοτητες. Δεν φταινε π.χ. οι δασκαλοι που διοριζονται επειδη οι δευτροβαθμιοι μενουν αδιοριστοι, ουτε αυτοι που μπαινουν απο πορτες και παραθυρα αφου καποιοι τους εδωσαν αυτη τη δυνατοτητα. Αξιοι και αναξιοι υπαρχουν παντου. Ο κοσμος ομως της αδιοριστιας ειναι ενας: ειτε ειναι γυμναστης, φιλολογος, πληροφορικος κ.λ.π. Παντου υπαρχουν αυτοι που τρωνε απο δεκα πλευρες και  αυτοι που γυριζουν καθε κορφοβουνι πληρωνοντας απο την τσεπη τους για ψιχουλα ωρομισθιας που θα τους συντηρησουν σε εναν πινακα με την ελπιδα να διοριστουν μετα απο εικοσι χρονια. :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159431
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 345
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 326
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.