*

Αποστολέας Θέμα: μόρια δυσπρόσιτων  (Αναγνώστηκε 3497 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kitsa2425

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
μόρια δυσπρόσιτων
« στις: Αύγουστος 18, 2008, 03:34:06 μμ »
Καλησπέρα.
θα ήθελα να μάθω τι συμβαίνει με τα δυσπρόσιτα σχολεία στους μόνιμους διορισμόυς.
Γνωρίζω πως στην περίπτωση των αναπληρωτών διπλασιάζονται τα μόρια. Γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο και στους μόνιμους?
Γιατί τα λένε δυσπρόσιτα και τα διαχωρίζουν λοιπόν από τα υπόλοιπα σχολεία? δεν έχουν κάποιες παροχές μόνο τη δέσμευση της διετίας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 18, 2008, 03:38:53 μμ »
Οι παροχές είναι τα μόρια δυσμενών συνθηκών για τη μετάθεση (από 9 έως 12, ανάλογα με το σχολείο).

Αποσυνδεδεμένος kitsa2425

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 18, 2008, 03:47:41 μμ »
Να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο γιατι δεν κατάλαβα.
Διορίζομαι φέτος σε δυσπρόσιτο σχολείο που μου δίνει 8 μόρια. Είμαι υποχρεωμένη να μείνω σε αυτό 2 χρόνια. Άρα μαζεύω στο σύνολο περίπου 20 μόρια.
Μετα τη διετία έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση για απόσπαση ή μετάθεση.
Τι άλλη προσμέτρηση μοριών έχω και που μπορώ να δω πόσα είναι αυτά?
Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 18, 2008, 04:08:17 μμ »
Να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο γιατι δεν κατάλαβα.
Διορίζομαι φέτος σε δυσπρόσιτο σχολείο που μου δίνει 8 μόρια. Είμαι υποχρεωμένη να μείνω σε αυτό 2 χρόνια. Άρα μαζεύω στο σύνολο περίπου 20 μόρια.
Μετα τη διετία έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση για απόσπαση ή μετάθεση.
Τι άλλη προσμέτρηση μοριών έχω και που μπορώ να δω πόσα είναι αυτά?
Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή

Δεν έχεις άλλα μόρια, αυτά τα 20 μόνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος kitsa2425

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 18, 2008, 04:24:48 μμ »
Μόνο τα 20?
Πέρσι ήμουν σε σχολείο που έδινε 8 μόρια και δεν λογίζονταν δυσπρόσιτο και ήταν και 20 λεπτά από το σπίτι μου.
Τώρα θα πρέπει να πάω στην άλλη άκρη της ελλάδας για τα ίδια μόρια? Είναι αδιανόητο!
Το θεωρώ περίεργο που στους αναπληρωτέσ διπλασιαζονται τα μόρια ΄και στουσ μόνιμουσ δεν γίνεται τίποτα.
Ποιο το κίνητρο να πας σε δυσπρόσιτο λοιπόν και μάλιστα να μείνεισ υποχρεωτικά εκει 2 χρόνια?

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 18, 2008, 04:38:44 μμ »
Μόνο τα 20?
Πέρσι ήμουν σε σχολείο που έδινε 8 μόρια και δεν λογίζονταν δυσπρόσιτο και ήταν και 20 λεπτά από το σπίτι μου.
Τώρα θα πρέπει να πάω στην άλλη άκρη της ελλάδας για τα ίδια μόρια? Είναι αδιανόητο!
Το θεωρώ περίεργο που στους αναπληρωτέσ διπλασιαζονται τα μόρια ΄και στουσ μόνιμουσ δεν γίνεται τίποτα.
Ποιο το κίνητρο να πας σε δυσπρόσιτο λοιπόν και μάλιστα να μείνεισ υποχρεωτικά εκει 2 χρόνια?


Καταρχάς υπάρχουν δυσπρόσιτα και δυσπρόσιτα. Επίσης το ότι μπορεί να είναι μακριά από σένα δεν σημαίνει ότι είναι όλα πάνω στο βουνό μέσα στη ερημιά. Εγώ στο σχολείο μου παίρνω 7 μόρια και 15 λεπτά πιο μακριά έχει δυσπρόσιτο με 10 μόρια. Το κίνητρο είναι σχετικό για τον καθένα. Όταν θα έρθει η ώρα της μετάθεσης θα καταλάβεις ότι ακόμα και λιγότερο από ένα μόριο παίζει ρόλο, πόσο μάλλον 2-3 μόρια παραπάνω που μπορεί να παίρνεις κάθε χρόνο σε δυσπρόσιτο.

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 18, 2008, 05:00:17 μμ »
Μόνο τα 20?
Πέρσι ήμουν σε σχολείο που έδινε 8 μόρια και δεν λογίζονταν δυσπρόσιτο και ήταν και 20 λεπτά από το σπίτι μου.
Τώρα θα πρέπει να πάω στην άλλη άκρη της ελλάδας για τα ίδια μόρια? Είναι αδιανόητο!
Το θεωρώ περίεργο που στους αναπληρωτέσ διπλασιαζονται τα μόρια ΄και στουσ μόνιμουσ δεν γίνεται τίποτα.
Ποιο το κίνητρο να πας σε δυσπρόσιτο λοιπόν και μάλιστα να μείνεισ υποχρεωτικά εκει 2 χρόνια?


Στους αναπληρωτές διπλάσιάζονται οι ΜΗΝΕΣ που δουλεύεις στο δυσπρόσιτο, στους ΜΟΝΙΜΟΥΣ παίρνεις μόνο τα μόρια του σχολείου τα οποία θα χρειαστούν στη μετάθεση.
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 18, 2008, 06:04:06 μμ »
Για τη μετάθεση μετρούν και τα 2 μόρια της χρονιάς?δηλ αν κάποιος διορίζεται σε δυσπρόσιτο με 9 μόρια,την πρώτη χρονιά θα πάρει 9+2 μόρια της χρονιάς=11 μόρια επί 2 χρόνια =22 μόρια?

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 18, 2008, 06:05:02 μμ »
Για τη μετάθεση μετρούν και τα 2 μόρια της χρονιάς?δηλ αν κάποιος διορίζεται σε δυσπρόσιτο με 9 μόρια,την πρώτη χρονιά θα πάρει 9+2 μόρια της χρονιάς=11 μόρια επί 2 χρόνια =22 μόρια?

Ναι  :)

Αποσυνδεδεμένος JOANNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • το καλο αργει να γινει,για το κακο αρκει 1 στιγμη
    • Προφίλ
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 24, 2008, 05:24:42 μμ »
Μόνο τα 20?
Πέρσι ήμουν σε σχολείο που έδινε 8 μόρια και δεν λογίζονταν δυσπρόσιτο και ήταν και 20 λεπτά από το σπίτι μου.
Τώρα θα πρέπει να πάω στην άλλη άκρη της ελλάδας για τα ίδια μόρια? Είναι αδιανόητο!
Το θεωρώ περίεργο που στους αναπληρωτέσ διπλασιαζονται τα μόρια ΄και στουσ μόνιμουσ δεν γίνεται τίποτα.
Ποιο το κίνητρο να πας σε δυσπρόσιτο λοιπόν και μάλιστα να μείνεισ υποχρεωτικά εκει 2 χρόνια?


Στους αναπληρωτές διπλάσιάζονται οι ΜΗΝΕΣ που δουλεύεις στο δυσπρόσιτο, στους ΜΟΝΙΜΟΥΣ παίρνεις μόνο τα μόρια του σχολείου τα οποία θα χρειαστούν στη μετάθεση.

Στους ωρομισθιους τι ισχυει για δυσπροσιτα ? γιατι στους πινακες παρατηρω οτι με μια χρονια ωρομισθιοι  μαζευουν 12+ η και 9+ πως βγαινει αυτο?

















Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 25, 2008, 12:26:07 πμ »

Το σωστό θα ήταν συνάδελφοι η μοριοδότηση να είναι αναλογη με το μεγεθος της απόστασης από τον τόπο συμφέροντος του καθένα.. Όπως γίνεται στην Αστυνομία, την Πυροσβεστική και αλλού..
Δε γινεται πχ ένας Καλαματιανός να πηγαίνει Καβάλα και να παίρνει ...δύο μόρια!!! :o :o
Όσα και ο Καβαλιώτης ο οποίος είναι στο σπίτι του.. Όταν για κάποιο λόγο ζητήσουν την ιδια τοποθέτηση να έχουν τα ίδια ή να τον ..καβαλάει κιόλας.. ;D ;D ;D
Η ο Καλύμνιος με τον Αθηναίο στην Κάλυμνο να παίρνουν τα ίδια μορια... Ανηκουστο.. :P

Ασε που έτσι κι αλλιως θα έπερεπε ήδη να έχει γινει ..αναπροσαρμογη στη μοριοδότηση των σχολείων να είναι πιο δικαια..
Υπάρχουν κάτι φιλέτα από τη μια που λογίζονται για δυσπρόσιτα και δίνουν τα ίδια και παραπάνω μόρια με σχολεία που είναι όντως σε προβληματικές και δυσκολες περιοχες.. Εκεινη η Γ, Δ Αιτ/νιας πχ να δίνει 4-6 και 5-10 αντίστοιχα...
Και να δίνει 7 η Υδρα και 6 η Αιγινα... ???

Αλλα τι να λέμε.. Θα φαμε τα νιατα μας να φωναζουμε μεχρι να το δουμε.. >:(
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: μόρια δυσπρόσιτων
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 25, 2008, 12:42:02 πμ »
Υπάρχη σχετικό αίτημα της ΔΟΕ σε ότι αφορά την Α/θμια, αλλά δε νομίζω ότι πρόκειται να βγει άκρη...
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.