*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαιτερο Cs  (Αναγνώστηκε 4157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Ιδιαιτερο Cs
« στις: Αύγουστος 18, 2008, 05:53:46 μμ »
Kαλησπερα,θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα ιδιαιτερο που θα ξεκινησω φετος,μιας και εχουν περασει χρονια απο τοτε που σταματησα τα ιδιατερα..
Ξερω οτι στη Cs οι ωρες ειναι 5 στο φροντιστηριο,οποτε λεω να προτεινω 4 ωρες στο ιδιαιτερο,2 coursebook+2 grammar
Στο τελευταιο φροντιστηριο που δουλευα καναμε τη σειρα Heroes(burlington) για A,B,C ταξεις.Το coursebook ητανε καλο,αλλα η γραμματικη αθλια,με επειφανειακη αναλυση των φαινομενων και λιγοστες ασκησεις ανα κεφαλαιο.Ξερω οτι στην C χρησιμοποιηται και το functional grammar 1,που ειναι πολυ καλο και διαχρονικο,και λεω να χρησιμοποιησω αυτο για γραμματικη.Εχετε καποια αλλη προταση;Για τα βιβλια,τις ωρες η οτιδηποτε αλλο;Το κοριτσακι που θα κανω μαθημα ειναι καλο παιδι και καλη μαθητρια και οι γονεις συνεργασιμοι,οποτε οτι προτασεις εχετε,πειτε μου!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:40 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 18, 2008, 10:15:08 μμ »
Σε αυτο το θεμα εχω και γω μια ερωτηση. Εχω 2 γρουπακια (φετος Α Γυμνασιου) περισυ τελειωσαμε το Action B και φετος θα κανουμε το C. Μ ε ποια βιβλία προτεινετε να συνεχισω? Σε πόσα χρονια θα μπορεσουν να δωσουν για Lower Michigan?  Ειμαστε καλα χρονικα ή εχουν καθυστερησει?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 18, 2008, 10:19:38 μμ »
Kαλησπερα,θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα ιδιαιτερο που θα ξεκινησω φετος,μιας και εχουν περασει χρονια απο τοτε που σταματησα τα ιδιατερα..
Ξερω οτι στη Cs οι ωρες ειναι 5 στο φροντιστηριο,οποτε λεω να προτεινω 4 ωρες στο ιδιαιτερο,2 coursebook+2 grammar
Στο τελευταιο φροντιστηριο που δουλευα καναμε τη σειρα Heroes(burlington) για A,B,C ταξεις.Το coursebook ητανε καλο,αλλα η γραμματικη αθλια,με επειφανειακη αναλυση των φαινομενων και λιγοστες ασκησεις ανα κεφαλαιο.Ξερω οτι στην C χρησιμοποιηται και το functional grammar 1,που ειναι πολυ καλο και διαχρονικο,και λεω να χρησιμοποιησω αυτο για γραμματικη.Εχετε καποια αλλη προταση;Για τα βιβλια,τις ωρες η οτιδηποτε αλλο;Το κοριτσακι που θα κανω μαθημα ειναι καλο παιδι και καλη μαθητρια και οι γονεις συνεργασιμοι,οποτε οτι προτασεις εχετε,πειτε μου!
μονο του θα εινια το παιδι? μηπως ειναι κουραστικες 4 ωρες? εγω σε μονό παιδι προτεινω απο 2-2,5 αναλογως ποσο τραβαει το παιδι... Το functiona grammar ειναι πολυ καλο αλλα δεν νομιζω να τραβηξει το ενδιαφερον του παιδιου. Υπαρχουν πολυ καλες σειρες (δεν εχω τωρα τιτλους μπροστα μου) και με περισσοτερες ασκησεις προσαρμοσμενες στα διπλωματα.  l
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2008, 12:08:54 πμ »
Ναι,μονο του θα ειναι,γι'αυτο λεω να σπασουμε το 4ωρο σε 2 διωρα,2 φορες την εβδομαδα για να βγαινει ανετα η υλη και να μην ειναι και κουραστικο.Το functional grammar να το χρησιμοποιησω σαν συμπληρωμα η καθολου;τοξερω οτι ειναι βαρετο βιβλιο,ειναι γενικως και η γραμματικη βαρετη για τα παιδια,τι να κανω δεν ξερω.Ευτυχως ειναι η εκθεση βιβλιου στη θεσ/νικη στις 31 αυγουστου οποτε θα ψαξω και εκει,αλλα οτι προτασεις εχετε απο βιβλια ενδιαφεροντα και καλα να τις ακουσουμε..
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:40 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 25, 2008, 11:42:45 μμ »
Όλο το χειμωνα έκανα Cs με ολη τη σειρα των Heroes σε αγορακι Α Γυμνασιου, το οποιο ηθελε (η μαμα του!!) να ειναι καλος και διαβαστερος, αλλα ο ιδιος αρχισε να αντιδρα πολυ ασχημα. Τελος παντων, να σου πω οτι καναμε 2 φορες απο 1,5 ωρα και δεν προλαβαμε να τελειωσουμε το βιβλιο. Αν το κοριτσι ομως ειναι καλο, νομιζω θα φτασουν.
Επίσης ολο το χειμωνα εκανα την ιδια σειρα σε φροντιστηριο, τελειωσαμε τα βιβλια και με σχετικα καλα αποτελεσματα.
Τον Ιουλιο εκανα σε ενα αγορι αστερι, προθυμο αλλα οχι φυτο, του εδειχνα οτι τον καταλαβαινα, και καποιες μεγαλες ασκησεις τις καναμε και προφορικα, τελικα σε ενα μηνα βγαλαμε το μισο βιβλιο και μαλιστα καλα!!

Αυτο που σου προτεινω ειναι να ξεκινησεις με 2 φορες απο 1,5 ωρα, γιατι το διωρο ειναι κουραστικο για μικρα παιδια. Τα βιβλια προσωπικα τα θεωρω τα πιο καλα που υπαρχουν! Κατα τη γνωμη μου, οι ασκησεις που εχουν ειναι υπερ-αρκετες, δε χρειαζεται καν να τις κανεις ολες. Η γραμματικη υπαρχει στο grammar, στο coursebook, στο workbook, αλλα αν θελεις κατι παραπανω, ζητα απο την Burlington (νομιζω) να σου δωσουν δωρεαν βεβαια, το grammar booster 3. Ειναι ωραια βιβλια και συμπληρωνουν σχεδον ακριβως τα κεφαλαια του Grammar Heroes.

Σε ενδιαφέρει να σου πω περιπου πως τα δουλευω; Εχω μιλησει και με τον υπευθυνο στην Oxford.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2008, 11:47:14 μμ »
εκανα ενα λαθακι, τελικα τα grammar booster πρεπει να ειναι new editions που τωρα την εχει παρει μια αλλη εταιρεια

το functional grammar ειναι τραγικο ως βιβλιο!!

μπορεις να δοκιμασεις το cool grammar απο burlington, ειναι επισης καλο, και μην ξεχνας οτι μπορεις να τους παρεις τηλ να στο στειλουν

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 27, 2008, 11:55:42 μμ »
irene.a σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες! Πως τα δουλευεις αληθεια;Εμεις στο τελευταιο φροντιστηριο που δουλευα ειχαμε ξεχωριστο διωρο για τη γραμματικη ,στο προηγουμενο ομως που δουλεψα 5 χρονια,προχωρουσαμε κανονικα coursebook,και ενδιαμεσα στα κεφαλαια καναμε τα αντιστοιχα κεφαλαια της γραμματικης,οτι μερα και ωρα να τυχαινε.Αυτο νομιζω ειναι πιο ενδιαφερον,η εναλλαγη δηλ.απο το ενα βιβλιο στο αλλο,αλλα δεν ειναι πρακτικο,επειδη συνηθως πρεπει να δωσεις homework και απο τα δυο βιβλια.Ενω οταν ειναι ξεχωριστες οι ωρες των βιβλιων εχουνε 1 εβδομαδα καιρο να προετοιμασουν το καθενα για το επομενο μαθημα και δεν χωρανε δικαιολογιες του στυλ:δεν προλαβα να κανω ασκησεις .Τι ειναι λοιπον καλυτερο;
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2008, 11:13:11 πμ »
Τα βιβλια ειναι τοσο οργανωμενα που νομιζω ειναι πιο καλα να τα ενοποιεις και να μην τα ακολουθεις σαν αν ηταν ασχετα μεταξυ τους. Οταν εκανα 3 2ωρα ακολουθουσα την εξης "σειρα" (αν εξαιρεσουμε την αρχη βεβαια, που εκανα εισαγωγη στο student's, γνωριμια με τον Sam και την Kate, και μετα καναμε τις επαναληπτικες ασκησεις απο student's+workbook):

πρωτα εκανα ενα ολοκληρο κεφαλαιο grammar και αν υπηρχε χρονος καναμε τις αντιστοιχες ασκησεις γι'αυτο το γραμμ.φαινομενο απο το workbook. συνηθως ετσι εφτανα στο τελος του μαθηματος. (αν ηταν τοοοοσο καλη ταξη, προχωρουσα λιγο στο κειμενο του αντιστοιχου κεφαλαιου στο student's). για homework τους εδινα ο,τι ασκησεις δεν ειχαν γινει απο το workbook απο τη γραμματικη του lesson 1 και τις λεξεις του Lesson 1 για να ειναι καπως προετοιμασμενοι για το κειμενο.

επομενο μαθημα: student's lesson 1 του κεφαλαιου, και αν υπηρχε χρονος (συνηθως υπηρχε) ξεκινουσα το grammar το επομενο κεφαλαιο. για το σπιτι, τις λεξεις του lesson 2 και τις ασκησεις απο το workbook (οχι ολες!) για το λεξιλογιο lesson 1 + lesson 2.

επομενο μαθημα: τελειωνα το κεφαλαιο της γραμματικης, καναμε το lesson 2 απο το student's και το lesson 3, χωρις την εκθεση και το τραγουδι. για το σπιτι, τις ασκησεις γραμματικης του lesson 2 (workbook) και τις λεξεις του lesson 3

τελευταιο μαθημα: την εκθεση του student's μαζι, προετοιμασια της εκθεσης του workbook για να την κανει στο σπιτι με βαση αυτη που εχουμε ηδη κανει μαζι, το progress check απο το workbook μαζι. για το σπιτι, την εκθεση του workbook κι επαναληψη το κεφαλαιο για να γραψουν τεστ.

Ετσι, μεσα σε 4 μαθηματα τελειωνει ενα κεφαλαιο, και δεν προχωρας σε κειμενο χωρις να ξερουν καθολου τις λεξεις. Αν σε μπερδεψα, στειλε μου pm  να σου στειλω ενδεικτικα ενα κεφαλαιο, να εχεις μπροστα σου τα βιβλια να το δεις. Πρεπει να ειναι το βιβλιο που εχω διδαξει πιο πολυ απ'ολα, οποτε νομιζω ετσι βγαινει ευκολα, ευχαριστα γιατι δεν κανεις μονο γραμματικη η μονο κειμενο, και φυσικα προσαρμοζεσαι αναλογα την ταξη η το μαθητη. Αν δεις οτι δε βγαινει, δεν ειναι πολυ να παρεις αλλο ενα μαθημα για να "μαζεψεις" ο,τι δεν εχει γινει σωστα. Στα επαναληπτικα, καναμε την επαναληψη απο το grammar μαζι και απο το student's, και σπιτι τους εβαζα το τεστ που υπαρχει καθε 4 κεφαλαια γραμματικης (σ'αυτο με τις λυσεις, του καθηγητη) και τις επαναληπτικες του workbook.

Θα χαρω πολυ αν σε βοηθησα, γιατι η αληθεια ειναι οτι στην αρχη τραβηξα λιγη ταλαιπωρια μεχρι να βρω το ρυθμο του βιβλιου!! Ο,τι θες, μου λες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2008, 11:16:01 πμ από irene.a »

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2008, 12:54:17 πμ »
Σ'ευχαριστω πολυ,πραγματι με βοηθησες!Πολυ καλη οργανωση της υλης!Αληθεια μπορεις να μου στειλεις κεφαλαιο; Αυτο θα ηταν τελειο!Εγω μονο μηνυματα εχω μαθει ως τωρα να στελνω :-[ :-[ παλι καλα γιατι τι ειναι το ιντερνετ  εμαθα πριν 3 χρονια που σπουδαζα στο ΑΠΘ,λεγανε οι συμφοιτητριες μου να πανε στη νησιδα(με τους υπολογιστες)και εγω νομιζα οτι η νησιδα ειναι.....καποιο κιλικειο! :-[ :-[
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2008, 11:49:24 πμ »
Σε αυτο το θεμα εχω και γω μια ερωτηση. Εχω 2 γρουπακια (φετος Α Γυμνασιου) περισυ τελειωσαμε το Action B και φετος θα κανουμε το C. Μ ε ποια βιβλία προτεινετε να συνεχισω? Σε πόσα χρονια θα μπορεσουν να δωσουν για Lower Michigan?  Ειμαστε καλα χρονικα ή εχουν καθυστερησει?
παιδια μη με ξεχνατε και μενα ......
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2008, 05:43:07 μμ »
Catwoman2, δεν ξέρω καν τα βιβλια! Συγνώμη. Τι τάξη είναι αλήθεια; Στην ουσία τελειωσες δευτερα κανονικη και πας για τριτη;

Οσον αφορα στο αν εχουν καθυστερησει, αρχισατε αργα; Αν τωρα θα κανετε την τριτη κανονικη, το νωριτερο που μπορουν να δωσουν ειναι Δεκέμβριο 2010, άρα θα έιναι τρίτη γυμνασίου. Κάνεις το καλοκαίρι την τετάρτη, του χρόνου την πέμπτη και καπάκι την προετοιμασία για ecce. Ζόρικο, αλλά από το να δίνουν στο Λύκειο πιο καλά νομίζω.

Χ.Κ. θα σου στείλω μόλις μπορέσω. Ελπίζω μεσα στη μερα!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2008, 06:22:55 μμ »
ευχαριστω irene Το ζητημα ειναι οτι οι γονεις επιμενουν για 2 ωρες την εβδομαδα επειδη τα παιδια εχουν και δευτερη γλωσσα και προπονησεις και υπολογιστες αλλα δεν νομιζω να αρκει... φετος προσπαθω να τους πεισω για 2,5 ωρες . Δεν ξερω τι να κανω ειναι αγυριστα τα κεφαλια των γονιων. Νομιζουν ότι τα παιδια με το που αποφασισουν να δωσουν για Lower θα ειναι ετοιμα ως δια μαγειας.... :-X

επισης να ρωτησω ... μετα την τριτη κανονικη ειναι αλλες 3 χρονιες ( υποθετοντας οτι δεν κανουν το καλοκαιρια)για ECCE ετσι δεν ειναΙ?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2008, 06:51:31 μμ από catwoman2 »
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2008, 07:07:07 μμ »
Mετα την τριτη κανονικη (Cs) ειναι αλλα δυο χρονια: Ds δηλαδη pre-lower και Lover,συνολο 7 χρονια
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαιτερο Cs
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2008, 10:26:17 μμ »
Εμείς στο φροντιστήριο που δούλευα μετά την Γ' κάναμεάλλες τρεις τάξεις . Την δ' , την pre lower και την lower. Εγώ δεν κάνω pre lower αλλά αρχίζω κατευθείαν την προετοιμασία για lower και όταν είνα έτοιμα τα στέλνω .

Φέτος σκέπτομαι να στείλω τρία παιδάκια που έχω για Β1 το Κρατικό για να συνηθίσουν λίγο στην ιδέα και να ζοριστούν οι δύο κοπελιές που έχουν αρχίσει και νοιάζονται μόνο για έρωτες  ;D

Ξέρει κανείς κανέν καλό βιβλίο για Β1 ;
To teach or not to teach?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.