*

Αποστολέας Θέμα: Να τα αναλάβω ή όχι:  (Αναγνώστηκε 15352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 21, 2008, 06:18:28 μμ »
Εδώ το έχω το πινελίκι,αλλά θα μου λένε μετά πως μιλάς έτσι............

Καλά ρε.............μετά από αυτά,τα 200 που σε είπα από την αρχή να τους ζητήσεις σε φάνηκαν πολλά...........

λοιπόν............εγώ σε είπα τι να κάνεις
από εκεί και πέρα.........κάνε ότι καταλαβαίνεις.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:10 »

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 21, 2008, 06:43:05 μμ »
Λένα μου, καλησπέρα και καλό χειμώνα. Εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις να το σκεφτείς πολύ προσεκτικά, διότι η υγεία σου είναι πολύτιμη και δεν αξίζει να τη χαλάς για κανέναν....μακάκα(όπως λέει και ο Λαζόπουλος). Είχα κι εγώ κάποτε μια ανάλογη εμπειρία με τη δική σου: είχα αναλάβει ένα παιδί γυμνασίου (και είχα πάει και συστημένη κιόλας)...θυμάμαι, μια φορά είχα ξεκινήσει να πάω στο σπίτι τους και την ώρα που πλησίαζα (15 λεπτά προτού αρχίσουμε) με πήρε η μαμά του στο κινητό και μου είπε ότι δεν θα κάναμε μάθημα σήμερα διότι ο κανακάρης της ειχε να γράψει επαναληπτικό τεστ στα αγγλικά στο φροντιστήριο! Όταν τη ρώτησα γιατί δεν με πήρε απο την προηγούμενη να μου το πει μου είπε ότι "τους πήρε το φροντιστήριο-άκουσον άκουσον!-εκείνη τη στιγμή και τους το'πε". Μιλάμε για ΤΟ ψέμα! Αργότερα, ο μαθητής μου είπε ότι με πήραν στο σταθερό και δε με βρήκαν (σχόλιο της  μαμάς του: "μα κι εσείς, δεν κάθεστε στιγμή στο σπίτι σας πια;") όσο για το κινητό, είχαν χάσει τον αριθμό μου. Μια άλλη δε φορά που είχα πάει, τον περίμενα να έρθει από ένα ματς που είχε πάει να παίξει (έπαιζε σε εφηβική ποδοσφαιρικη ομάδα) γιατι "τον είχε πάρει σηκωτό ο προπονητής του". Κι εγώ η ανόητη αντί να σηκωθώ να φύγω, τον περίμενα 2 ώρες (έγινε τελικά το μάθημα,αλλά τα νεύρα μου είχαν γίνει κρόσια). Χώρια η κλάψα της μάνας του "αχ, με τέσσερα παιδιά δεν βγαίνουμε οικονομικά, αχ και βαχ!" Βέβαια, όταν τελειώσαμε...έγινα ΛΟύης!! Και να με καλούσαν (που δε με ξανακάλεσαν γιατί τα 10 ευρώ την ώρα που έπαιρνα ήταν ακριβά!!!) δεν πήγαινα μετίποτα!!! Ωστόσο αυτή η εμπειρία με δίδαξε ότι αν δε σεβαστούμε εμείς τον εαυτό μας, δεν πρόκειται να μας σεβαστούν οι άλλοι. Καλά να περνάς

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 21, 2008, 07:55:56 μμ »
απορια! τι δουλεια κανουν οι γονεις των παιδιων;;;

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 21, 2008, 08:55:01 μμ »
Προφανώς ...τίποτα νεόπλουτοι....θα είναι αυτοί....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:10 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 21, 2008, 09:12:02 μμ »
Ε ναι ρε............
Θα είχε ο παππούς τους κανένα χωράφι το οποίο αργότερα έγινε οικόπεδο σε αναβαθμισμένη περιοχή,πήραν 5 διαμερίσματα από την αντιπαροχή και όλοι καμαρώνουμε τα παιδιά που έφεραν στον κόσμο.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος LENA2061

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 22, 2008, 02:10:15 πμ »
Ο πατέρας τους έχει φορτηγά και στη δουλειά του είναι πολύ γάτα, βγάζει πολλά λεφτά, και υπενθυμίζει (και σ' εμένα) ότι έχει τόσα, που έχει εξασφαλίσει 8 καρέκλες να κάθεται!
Η μητέρα κάνει την εξής δουλειά: Ανοίγει το συρτάρι, και ενίοτε και το χρηματοκιβώτιο (πολλές φορές έχει τύχει μπροστά μου κι εγώ γύρισα να φύγω, δεν το έχει σε τίποτα να πεί ότι τους έκλεψα αν λείψουν λεφτά-αυτό που σας έλεγα ότι κάνει, πάντα οι άλλοι φταίνε) και αφού πάρει το χ ποσό, πάει στα μαγαζιά.
Μ' αρέσει που λέω ότι ο πατέρας τους είναι πολύ γάτα στη δουλειά του, κι εγώ; κοτούλα... Είδατε, τα παραδέχομαι από μόνη μου...!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2008, 02:16:27 πμ από LENA2061 »
Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,
 αγάπη μου μικρή,
να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί...

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 22, 2008, 10:53:02 πμ »
Δε νομίζω πως η αβεβαιότητα που πέρασες πέρυσι αξίζει τον κόπο για να την ξαναπεράσεις πάλι. Βρες κάποιο μαθητή που θα προέρχεται από "νορμάλ" οικογένεια, με νορμάλ απαιτήσεις & λογική σμπεριφορά. Καλοί οι νεόπλουτοι & οι λεφτάδες αλλά κάπου στην πορεία χάσανε την μπάλα. Είχα μια αντίστοιχη εμπειρία πριν λίγα χρόνια & μετάνοιωσα οικτρά τη στιγμή που το ανάλαβα. Έφτασα να κάνω ψυχανάλυση στη μικρή για τοις σχέσεις της με τα αγόρια του σχολείου! Οι γονείς το ήξεραν & συμφωνούσαν εφόσον ήταν αυτό που ήθελε η κόρη τους. Το θέμα είναι όμως πως για ψυχολόγος της έπιαρνα λίγα 10Ε/ώρα!!!


Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 25, 2008, 11:27:14 μμ »
LENA2061 δεν ξέρω αν τελικά αξίζει να υποστείς τέτοια ψυχολογική φθορά, αλλά είναι και το θέμα ότι τα χρειάζεσαι. Σίγουρα όμως, γνώμη μου είναι να μην κάνεις εκπτώσεις ούτε ευρώ! 1500 το μήνα ακατέβατα, έτσι κι αλλιώς μου φαίνονται άνθρωποι που θα τα δώσουν και πάλι θα σου κάνουν τη ζωή ποδήλατο, αλλά τουλάχιστον εσύ θα βγαίνεις οικονομικά. Μη σε πιάσει όμως μετά και τους κάνεις ώρες ατέλειωτες μάθημα, επειδή θα νιώθεις ότι σου δίνουν πολλά! Βγάλε τους κι ένα γενικό προγραμματάκι να...ψαρώσουν, του στυλ ημερολόγιο με κάθε μήνα τις ημέρες και ώρες που θα κάνετε, και καλή επιτυχία! Τους αξίζει να σε πληρώσουν με το παραπάνω, κι εσένα σου αξίζει να ανταμειφθεις για όσα έχεις ήδη περάσει.

Αν στο μεταξύ βρεις άλλα παιδάκια, ΠΑΡΑΤΑ ΤΟΥΣ!!

Αποσυνδεδεμένος LENA2061

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 29, 2008, 09:36:14 μμ »
Υπάρχουν νεότερα...
Σήμερα ο μικρός βρήκε την αδερφή μου και της λέει: Θα συνεχίσουμε με την αδερφή σου φέτος, έτσι;
Η αδερφή μου του είπε ότι δεν ξέρει, δεν είναι γραμματέας μου κι αν θέλει να πάρει ο ίδιος εμένα.
Οπότε, εγώ πρέπει να αποφασίσω τί να κάνω...
Προς το παρόν έχω δυο ιδιαίτερα σίγουρα, πιθανόν να κάνω και σε άλλα δυο (ένα περσινό κι ένα νέο), μπορεί να με πάρουν και σε ένα ιδιωτικό για να κάνω φροντιστηριακά 2-4 το μεσημέρι, μπορεί να με πάρουν και πδσ (λέμε τώρα!)
αλλά σίγουρα έχω μόνο δυο ιδιαίτερα.
Απλά φοβάμαι μην πώ να τα αναλάβω και μετά το μετανιώσω αν γίνουν αυτά που πιθανολογώ. Αλλά, αν δε γίνουν, κι έτσι χάσω κι αυτά και μείνω με τα δυο ιδιαίτερα;
Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,
 αγάπη μου μικρή,
να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 29, 2008, 09:43:48 μμ »
μηπως εκτος απο ολα τα προβληματα που δημιουργουνται αν τα παρεις και αυτα που δημιουργουνται αν δεν τα παρεις, πρεπει να κοιταξεις να γινεις πιο αποφασιστικη σ αυτα που σε αφορουν και μαλιστα αυτα που αφορουν την ψυχικη σου υγεια;τελικα το προβλημα μας ειναι οτι ειμαστε μονιμως σε ενα διλημα.κ εγω το περασα και οταν εφτασα στο αμην και ειδα ότι ημουνα ικανη να δειρω το παιδι που ειχα απενατι μου το σταματησα.και βρηκα τη γαλημη μου.εξαλλου και πριν για 1 ωρα μαθημα την ημερα εκανα αλλες 3 να ηρεμησω.τελικα το προβλημα το εχουμε εμεις.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 30, 2008, 10:44:33 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Η ψυχική σου ηρεμία και η αξιοπρέπειά σου είναι πάνω από όλα.
 Σε μια παρόμοια φάση πριν από αρκετά χρόνια (μόλις είχα τελειώσει τη σχολή), έκανα baby sitting σε ένα κοριτσάκι και ο μπαμπάς της παρά ήταν διαχυτικός.  :P :PΤην πρώτη χρονιά το πάλεψα όπως όπως (κλειδωνόμασταν στο δωμάτιο της μικρής και περίμενα να φύγει για να ξεμυτίσουμε) και την επόμενη πήγα και δούλεψα γραμματέας σε οδοντιατρείο για να μην έχω τέτοια προβλήματα κι ας ήταν λιγότερα τα λεφτά.

Αν πρέπει οπωσδήποτε να εξοικονομήσεις κάποια χρήματα με τη δουλειά σου (γιατί δεν μπορείς να βρεις το δικό σας χρηματοκιβώτιο όπως δε μπορούσα κι εγώ  ;)) βρες κάποιον άλλο τρόπο παρά να κάτσεις εκεί να ταλαιπωρείσαι. Άσε που αν αφήσεις ελεύθερο το χρονικό διάστημα που σπαταλούσες σε αυτούς, σίγουρα θα βρεις άλλο ιδιαίτερο.  :D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 30, 2008, 02:52:52 μμ »
 :) Με τα τόσα που διαβάζω καταλαβαίνω πως αυτό το ιδιαίτερο σε πνίγει και μόνο σαν ιδέα. Πού να γίνει και πράξη δηλαδή... Νομίζω και εγώ πως θα βρεις άλλους τρόπους να εξοικονομήσεις κάποια χρηματικά ποσά, οι οποίοι θα είναι...λιγότερα ψυχοβγαλτικοί και ψυχοφθόροι... Είσαι ήδη τόσο αρνητική απέναντι σε μια προοπτική συνεργασίας με αυτά τα παιδιά...γιατί να παιδεύεσαι αφού δεν το αντέχεις;;;

Αποσυνδεδεμένος eliven

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 30, 2008, 03:04:26 μμ »
Συγνώμη κορίτσι μου, είσαι γύρω στα 25 και νερώνεις τόσο το κρασί σου ωστε να πάρεις ένα ιδιαίτρο που σε αρρωσταίνει και σαν σκέψη μόνο? Τι είδους συμβιβασμούς θα κάνεις αργότερα (όταν θα χρειαστέι και η ζωή θα το κάνει να χρειαστεί να κάνεις συμβιβασμούς)?
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Να τα αναλάβω ή όχι:
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 30, 2008, 03:17:50 μμ »
Τι θα πει αυτό?
Αν δεν την παίρνουν τα οικονομικά της και βέβαια θα τον κάνει το συμβιβασμό.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160924
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.