*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 226708 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #280 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 09:06:43 μμ »
Εκθέσεις θα βάζουμε στα παιδιά να γράφουν; Τα διαγωνίσματα τι μορφή θα έχουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:03 »

Αποσυνδεδεμένος Bernarda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #281 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 04:07:07 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,
θα 'θελα να ρωτήσω 1) αν υπάρχει κάποιο link για να κατεβάσω το βιβλίο του καθηγητή της έκθεσης ά λυκείου, μιας
                                     και στη σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου δεν υπάρχει.
                                2) αν γνωρίζετε κάποιο βιβλίο ή ηλεκτρονική πηγή για τα κειμενικά είδη , κειμενικούς τύπους κ' 
                                     τα χαρακτηριστικά τους.(αυτό το ερώτημα ειχε τεθεί και από άλλον στο παρελθόν μα έμεινε
                                                                               αναπάνητο)
                                3) είχα μία σκέψη,επειδή δε βρίσκω το υλικό που θέλω για τα κειμενικά είδη και δεδομένου ότι τα
                                     τα κειμενικά είδη είναι ίδια για όλες τις γλώσσες, θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε
                                     και υλικό από τη διδασκαλία γραφής των κειμενικών ειδών της αγγλικής, μιας και υπάρχει     
                                     πλουσιότερο υλικό και πιο επεξεργασμένη μεθοδολογία;το 'χει εφαρμόσει κανείς σας; Γίνεται;
                                      άμα είναι ανόητος ο συλλογισμός μου να μου το πείτε δεν παρεξηγούμε παιδιά, ίσα-ίσα θα
                                      χαρώ να μου υποδείξετε το λάθος .                 :D
                                       

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #282 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 04:41:32 μμ »
πριν μερικές μέρες είχε βγει μια ανακοίνωση για την έκθεση της α, ου έλεγε ότι δε θα διδάσκεται περίληψη αλλά ερωτήσεις από το κείμενο, έχω φάει τον τόπο να τη βρω αλλά μάταια.
έχει κάποιος λινκ να τη δω ???? ή εστω να μου πει τι έλεγε γιατί δε θυμάμαι.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 08:42:18 μμ »
Δες εδώ ίσως βρεις αυτό που ψάχνεις:

digitalschool.minedu.gov.gr/

Πάντως στο σχολείο δεν έχει έρθει τίποτα επίσημο. Αυτό ακριβώς συζητούσαμε σήμερα με συνάδερφο φιλόλογο, αν τελικά με τις νέες ανακοινώσεις του υπουργείου, εμείς θα ζητάμε περίληψη απ΄τα παιδιά ή όχι; Η φετινή Α Λυκείου όταν δώσει πανελλαδικές θα εξεταστεί στην περίληψη ή όχι; Πάντως το ΠΣ λέει ότι περίληψη διδασκεται, ζητείται ως άσκηση, αλλά όχι υποχρεωτικά σε κάθε κείμενο. πχ έχει μέσα ένα παράδειγμα που λέει να βγάλουν οι μαθητές την περίληψη του κειμένου και με βάση αυτή να γράψουν ένα κείμενο (εναλλακτική μορφή έκθεσης) πάνω στο ίδιο θέμα.
Δεν ξέρω αν σε κάλυψα... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2012, 08:55:12 μμ από olgalia »
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:03 »

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #284 στις: Μάρτιος 12, 2012, 08:18:37 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,

θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ορισμένους προβληματισμούς που μου γέννησε το μάθημα της Έκθεσης. Αρχικά προσπάθησα να ακολουθήσω τις οδηγίες του Νέου Λυκείου. Ωστόσο στην πορεία χάθηκα και επανήλθα στο παλιό μοντέλο, κυρίως γιατί ένιωσα ότι δεν προλαβαίνω  να καλύψω όλα αυτά που πρέπει/θέλω να διδαχτούν.

Επιπλέον, νιώθω ότι βρίσκομαι πολύ πίσω στην ύλη (ακόμα δεν έχω μπει στην Περιγραφή!). Χάθηκαν πολλά μαθήματα λόγω αστάθμητων παραγόντων (ασθένεια, απεργίες, κατάληψη, πρόβλημα μετακίνησης των μαθητών). Από την άλλη πλευρά, στην τάξη υπάρχει ένας πυρήνας 5-6 ατόμων με συμπεριφορά που αγγίζει τα όρια της παραβατικότητας. Καταστρέφουν το μάθημα με όποιο τρόπο μπορούν, παρασέρνοντας και τους υπόλοιπους. Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω βίντεο, παρουσιάσεις PowerPoint, ηχογραφήσεις, να τους αναθέσω δραστηριότητες, αλλά με το κλίμα που επικρατεί μέσα στην τάξη δύσκολα ολοκληρώνονται όπως πρέπει.

Με προβληματίζει επίσης το γεγονός ότι δεν ξέρουμε τι θα συναντήσουν αυτά τα παιδιά στις επόμενες τάξεις και τι θα τους ζητηθεί στις πανελλήνιες. Νιώθω ότι τους έχω προετοιμάσει ανεπαρκώς και έχω απογοητευτεί...

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #285 στις: Μάρτιος 12, 2012, 09:06:34 μμ »
Τα ίδια ακριβώς, κοπέλα μου. Επανήλθα στο παλιό και δοκιμασμένο μοντέλο διδασκαλίας κι έχω μείνει πίσω. Είμαι στην εφηβεία!!!Πώς με βέπεις;;;

Αποσυνδεδεμένος KARMENSITA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #286 στις: Απρίλιος 06, 2012, 06:07:57 μμ »
Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις γλωσσικές ασκήσεις.Αυτό το βιβλίο διδάσκεται σ'όλες τις τάξεις του λυκείου;Συγνώμη αν κάνω κάποιο λάθος. :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #287 στις: Απρίλιος 06, 2012, 06:20:56 μμ »
διδάσκεται στις 2 πρώτες τάξεις του Λυκείου (μισό-μισό - κάνεις επιλογή κάπιοων ασκήσεων). αν θες, μπορείς και στη Γ΄Λυκείου να χρησιμοποιήσεις ορισμένες ασκήσεις, αν και στη Γ΄η ύλη είναι πολλή και ο χρόνος περιορισμένος.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #288 στις: Μάιος 13, 2012, 07:12:41 μμ »
Πώς μπορώ να είμαι σίγουρη για τα θέματα έκθεσης που είναι μέσα στην ύλη της έκθεσης? Ο μαθητής μου έχει ύλη από την αρχή ως της σελίδα 205 (κάπου εκεί). Από το σχολικό βιβλίο δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς ποια είναι τα θεματα έκθεσης σε κάθε ενότητα, τα βρίσκω στο περίπου, πχ το γέλιο είναι προς το τέλος, άρα θα είναι εκτός ύλης. Μπορώ να βρω κάπου αναλυτικά τα θέματα ή όχι?

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος daizy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #289 στις: Μάιος 13, 2012, 08:16:18 μμ »
Γλωσσομάθεια, Αναλφαβητισμός, Χάσμα γενεών, Διάλογος, Μόδα-Ενδυμασία, Αγάπη-Έρωτας.Εμείς αυτά διδάξαμε φέτος.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #290 στις: Μάιος 13, 2012, 11:32:17 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ  :)

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #291 στις: Μάιος 14, 2012, 03:43:15 πμ »
-   Γλώσσα – Γλωσσομάθεια
-   Προφορικός – Γραπτός λόγος
-   Διάλογος
-   Ελεύθερος χρόνος – Ψυχαγωγία
-   Νέοι - Εφηβεία – Χάσμα γενεών
-   Μόδα

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #292 στις: Μάιος 14, 2012, 03:00:07 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ!
Να κάνω και μια ερώτηση ακόμη, που μπορεί να ακουστεί λίγο χαζή.. :-[
Στα σχολικά βιβία της Έκθεσης, τα θέματα των εκθέσεων πώς μπορεί να τα βρει κανείς? Εγώ τα βρίσκω ανάλογα με τα κείμενα και τις ασκήσεις που έχει.. Σε γενικές γραμμές μπερδεύομαι με τα σχολικά βιβλία της Έκθεσης, ειδικά του Λυκείου. Μου φαίνονται χωρίς αρχή, μέση και τέλος.. και έτσι χρησιμοποιώ στα ιδιαίτερα κυρίως βοηθήματα και αποφεύγω το σχολικό   :-\

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #293 στις: Μάιος 14, 2012, 10:10:05 μμ »
ωραία... >:(
είμαι κι εγώ από αυτούς που προτίμησαν την παλιά διδασκαλία του μαθήματος. Τώρα όμως που ήρθαν οι οδηγίες για τις εξετάσεις εγώ που δεν έκανα τίποτα από αυτά που λέει, τι κάνω;;;; Δεν μπορώ να ζητήσω από τα παιδιά να μου γράψουν κάτι που δεν το έχω διδάξει. Με την άλλη συνάδελφο που ακολούθησε κι αυτή τον παλιό τρόπο διδασκαλίας είμαστε αρκετά μπερδεμένες. Υπάρχει πρόβλημα, αν δεν εφαρμόσεις ακριβώς τις οδηγίες;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 738

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.