*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pcnik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 29, 2006, 04:23:57 μμ »
τι εννοεις καποιο προβλημα στν καρδια
?????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:28:53 »

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 29, 2006, 04:41:16 μμ »
τι εννοεις καποιο προβλημα στν καρδια
?????

Παράθεση
...ναι σωστα αφορα τους πε19,20 τους διοτι γιαυτους βγηκε η καινουργια εγκυκλιος
λογω υπεραρυθμιας να δουλευουνε στα δημοτικα...
;) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2006, 04:42:49 μμ από vassilis »
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 03:58:21 πμ »
Καλά, τι σχέση έχει αυτή η εγκύκλιος με την ΠΔΣ?
Λέει ότι συμπληρώνουν ώρες στην Α/θμια ή Β/θμια, δε λέει ότι τις συμπληρώνουν με ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος dimovelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 08, 2006, 09:15:12 πμ »
Αρκετοί υποστηρίζουν ότι την ΠΔΣ πρέπει να την κάνουν ωρομίσθιοι για απόκτηση εμπειρίας.
Δεκτό μέχρι ενός σημείου.
Όταν οι μαθητές επιλέγουν να κάνουν ΠΔΣ με έναν μόνιμο καθηγητή γιατί έτσι θέλουν τότε για ποιό λόγο οι προιστάμενοι δίνουν το τμήμα σε ωρομίσθιο;
Αν πράγματι οι προιστάμενοι θέλουν να λύσουν το κοινονικό πρόβλημα της ανεργίας τότε να μην θέτουν σαν όριο για την δημιουργία τμήματος ΠΔΣ τα 7 άτομα.
Επίσης θα μπορούσαν να δημιουργήσουν υποχρεωτικά σε κάθε σχολείο τμήματα ΠΔΣ ανάλογα με το μαθητικό δυναμικό.
Τελικά μάλλον θέλουν να την καταργήσουν και δεν ξέρουν πως να το πουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:28:53 »

Αποσυνδεδεμένος lit4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 12:46:16 πμ »
Geia sas paidia! Eimai topo8etmenh se ena TEE ystera apo apospash, kai exw 16 wres didaskalias. Shmera me topo8ethsan kai se ena dhmotiko sxoleio gia symplhrwsh wrariou. Akousa apo palaiotero synadelfo oti den exoun to dikaiwma na se baloun na pigaineis se 2 diaforetika sxoleia thn idia hmera. Isxuei ayto 'h prokeitai gia "xalasmeno thlefwno"? Plz, an gnwrizei kaneis, as apanthsei. Eyxaristw. 

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 07:32:01 μμ »
Θα σε παρακαλέσω να αλλάξεις το μήνυμά σου σε Ελληνικά και να ψάξεις για το ίδιο θέμα (ναι υπάρχει ήδη).

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 12:26:00 μμ »
Που είναι αυτό το θέμα;  :( Το έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα. Μπορείς να το υποδείξεις Dr_Michael;

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 12:44:05 μμ »
Που είναι αυτό το θέμα;  :( Το έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα. Μπορείς να το υποδείξεις Dr_Michael;

πχ εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=366.0

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 01:00:12 μμ »
Δεν μπορούν να σε βάλουν την ίδια μέρα να δουλεύεις σε πρωινό και απογευματινό ωράριο. Αν είναι και τα δύο πρωινά για παράδειγμα και είναι κοντά και βολεύουν οι ώρες μπορεί να γίνει. Συνήθως όμως αν τα σχολεία δεν είναι δίπλα πηγαίνεις σε αυτό που συμπληρώνεις ωράριο άλλη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος nikoletoula84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 15, 2007, 03:22:08 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Έχω μια ερώτηση να σας κάνω! Αρχικά θα πρέπει να σας πω πως είμαι νηπιαγωγός και προχθες με πήρε τηλέφωνο ο ιδιοκτήτης ενός ιδιωτικόυ σχολείου με σκοπό να με προσλάβει από την Δευτέρα στο σχολείο του. Η θέση ήταν για μια δασκάλα στην τάξη του δημοτικού και μου ανακοίνωσε πως για μια τετοια θέση επιτρέπετε να προσλάβει μια νηπιαγωγό σε θέση δασκάλας! Αρχικά λοιπον μου είπε πως θα πρέπει να πάω στην Πρωτοβάθμια Ανατολικής Θεσσαλονίκης και να εγγραφώ στην επετηρίδα διορισμένων σε ιδιωτικούς σταθμούς. Μου ζήτησε φυσικά και όλα τα άλλα χαρτια που χρειάζονται για την πρόσληψη( αντίγραφα εισαγγελείας κτλ). Πήγα λοιπόν στην Πρωτοβάθμια και μου διαβεβαίωσαν πως όντως νηπιαγωγοί μπορουμε να δουλέψουμε σε τέτοια θέση! Μου είπαν όμως πως το διοριστήριο χαρτί κανει 40 εργάσιμες μέρες για να βγει και πως αφού απομένουν 45 εργάσιμες μέχρι να τελειώσει η σχολική χρονιά θα με διορίσουν μόνο για 5 μέρες και μετά θα με απολύσουν! Την Παρασκευή που ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη για την καθυστέρηση του διορισμού μου είπε πως μέχρι τότε θα με δηλώσει ως νηπιαγωγό νομαρχιακή και όταν έρθει ο διορισμός θα κάνουμε μετάταξη!! Μεχρι τότε δηλαδή θα με πληρώνει ως νηπιαγωγό και τις τελευταιες 5 μέρες ως δασκάλα (και αν προλάβουμε φυσικά). Παρόλα τά εγώ θα κάνω τις συνοδίες μου με το σχολικό και θα ειμαι και ως δασκάλα στο δημοτικό.Δηλαδή αυτός έχει δηλώσει πως θα έχει δασκάλα αλλα εμένα θα με πληρώνει ως νηπιαγωγό.Επίσης μου ζήτησε να μην πάρω τηλέφωνο στην Πρωτοβάθμια για αλλες απορίες και να περιμένουμε να κάνουν απο εκεί κάποια κίνηση ενημέρωσης!!
  Όλο αυτό δεν είναι αδικία προς εμένα και φυσικά εκμετάλλευση? Τι θα μπορούσα να κάνω για να επισπεύσω το διοριστήριο χαρτι? μήπως να ενημερώσω την Πρωτοβάθμια για τις κινήσεις του ιδιοκτήτη ή να περιμένω ?

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 15, 2007, 05:01:49 μμ »
Ποιά η διαφορά στο να σε πληρώνει ως νηπιαγωγό και στο να σε πληρώνει ως δασκάλα; Δεν ξέρω τι συμβαίνει στον ιδιωτικό τομέα αλλά στο δημόσιο οι μισθοί είναι ίδιοι. Απλά δεν καταλαβαίνω ως προς τι σε εκμεταλλεύεται, αφού λέει ξεκάθαρα ότι θέλει να σε προσλάβει ως δασκάλα και επειδή θα υπάρχει αυτή η καθυστέρηση σε προσλαμβάνει προσωρινά τυπικά ως νηπιαγωγό. Ίσως και να κάνω λάθος και να μην ξέρω ακριβώς τι ισχύει αλλά μου φαίνεται ότι απλά αυτή τη στιγμή χρειάζεται επειγόντως δασκάλα κι αφού δεν μπορεί να το πετύχει εντελώς νόμιμα βρήκε ένα παραθυράκι, απέναντι σου όμως είναι ξεκάθαρος. Δεν νομίζω ότι είναι άδικος απέναντι σου αφού δεν οφείλεται σε αυτόν η καθυστέρηση του διορισμού. Το αν θα δεχτείς έτσι κι αλλιώς είναι στο χέρι σου.

Αποσυνδεδεμένος nikoletoula84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 15, 2007, 06:30:24 μμ »
 ο μισθός νιπιαγωγού ειναι 600 ευρω και δασκάλασ 1100.Αυτο συμβαίνει εδώ στην Θεσσαλονίκη στα ιδιωτικά σχολεία. Ήξερε οτί δεν προλαβαίνω να κάνω τα χαρτιά μου και οτι το διοριστήριο θα αργήσει τόσο και όμως με ενημέρωσε  2 μέρες πριν ξεκινήσω! Γενικότερα αυτός κλέβει το προσωπικό και όλοι στην Πρωτοβάθμια το ήξεραν! Απλά ήδη θα έπρεπε να με πληρώνει ως δασκάλα απο την στιγμή που έκανα αίτηση εγγραφής στην επετηρίδα. Να πάρω στην Πρωτοβάθμια να τους ενημερώσω ή θα τον πάρουν τηλέφωνο και θα εκνευριστεί μαζι μου και θα με διώξει πριν καν ξεκινήσω?

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 15, 2007, 11:22:32 μμ »
ο μισθός νιπιαγωγού ειναι 600 ευρω και δασκάλασ 1100.Αυτο συμβαίνει εδώ στην Θεσσαλονίκη στα ιδιωτικά σχολεία.

Δεν μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο (δηλ. διαφορά στο μισθό δασκάλου-νηπιαγωγού). Από την στιμή που μιλάμε για ιδιωτικό εκπαιδευτήριο και όχι για ιδιωτικό νηπιαγωγείο-παιδικό σταθμό, ο μισθός που υποχρεούνται να δίνουν τα ιδιωτικά είναι ο μισθός ενός νεοδιόριστου νηπιαγωγού δημοσίου, ο οποίος είναι ίδιος με αυτόν του νεοδιόριστου δασκάλου.
Οπότε δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν, όπως τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ. Ή αναφέρεσαι σε μισθό που δίνουν τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία-παιδ. σταθμοί (οπότε τα 600 είναι "λογικά"  :P ! ) ή η παρανομία του κυρίου ξεκινά ήδη από το μισθό που σου έχει "υποσχεθεί"... ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος nikoletoula84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 15, 2007, 11:34:50 μμ »
Και όμως είναι ιδιωτικό σχολείο και όντως πληρώνει 600 στις νηπιαγωγούς και 1100 στις δασκάλες του! Και η αδερφή μου εργάζετε εκεί ως νηπιαγωγός και τα ξέρω.Από αυτό και μόνο να φανταστεέιτε ποσο προσπαθει να κερδίσει από τους υπαλλήλους του!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 287
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 217
Σύνολο: 225

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.