*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65729 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 08:49:11 πμ »
αν θες τη γνώμη μου από τα σχετικά πδ δεν προκύπτει ότι όσοι χαρακτηρίστηκαν το καλοκαίρι οργανικά υπεράριθμοι και δεν μπόρεσαν να αλλάξουν σχολείο προηγούνται των λεγόμενων λειτουργικά υπεράριθμων (ως υπεράριθμοι τοποθετούνται κατά προτεραιότητα έναντι των υπολοίπων αλλά συγκρινόμενοι μεταξύ τους βάσει μορίων μετάθεσης), άλλο πράγμα η λειτουργική και άλλο η οργανική υπεραριθμία, κάποιος μπορεί να έχει και τις 2 "ιδιότητες" ή μόνο τη μια.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:55:29 »

Αποσυνδεδεμένος mairi_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 01:25:10 μμ »
Υπαρχει διαφορά, λειτουργικά υπεράριθμου και 'απλα' υπεράριθμου? (για Σεπτεμβρη μιλαω, οχι για Ιουνιο)

Μου είπαν οτι λειτ. υπεράριθμος ειναι αυτος που χρειαζεται ώρες για συμπλήρωση ( εστω και μια ωρα στην οργανικη) και υπεράριθμος αυτος που δεν εχει καθόλου ώρες!!!  Α, και οτι προηγείται ο "υπεραριθμος" εναντι του λειτουργικα....... :o

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:21:08 μμ »
δεν ισχύουν δηλ βρε silkcut αυτά που έλεγεσ κ παρέθεσα σε προηγούμενο μην ότι προηγούνται στισ τοποθετήσεις οι οργανικά υπεραριθμοι κ έπονται οι λειτουργικά ? :oτζαμπα χάρηκα?
πάντως το θέμα είναι πολύ σοβαρό κ αφορά πολλούς όποτε αν κα΄ποιος ξερει σίγουρα να μας πει για να προλάβουμε να κάνουμε ενστάσειςBIITCH WHERE R U?
Αλήθεια στα άλλα πθσδε τι σειρά ακολουθείται στις τοποθετήσεις λειτουργικών κενών?? ???

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:33:32 μμ »
Υπαρχει διαφορά, λειτουργικά υπεράριθμου και 'απλα' υπεράριθμου? (για Σεπτεμβρη μιλαω, οχι για Ιουνιο)

Μου είπαν οτι λειτ. υπεράριθμος ειναι αυτος που χρειαζεται ώρες για συμπλήρωση ( εστω και μια ωρα στην οργανικη) και υπεράριθμος αυτος που δεν εχει καθόλου ώρες!!!  Α, και οτι προηγείται ο "υπεραριθμος" εναντι του λειτουργικα....... :o
ο ορισμός του λειτουργικά υπεράριθμου υπάρχει στο ΠΔ 100/97(άρθρο 12):
εκπαιδευτικοί που δεν καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας στην οργανική τους θέση (λειτουργικές υπεραριθμίες) κατά την έναρξη του σχολικού έτους, από την άλλη σου λέω ότι κάποιος που χαρακτηρίστηκε οργανικά υπεράριθμος το καλοκαίρι μπορεί το Σεπτέμβρη να έχει πχ λόγω συνταξιοδότησης πλήρες ωράριο στην οργανική του,
το όλο θέμα προέκυψε γιατί το υπουργείο (με τη γνωστή εγκύκλιο του) δίνει προτεραιότητα στον οργανικά υπεράριθμο έναντι του λειτουργικά υπεράριθμου, χωρίς αυτό όμως να στηρίζεται (κατά τη γνώμη μου) στα αντίστοιχα ΠΔ 50/96  και 100/97,
ο υπεράριθμος του Σεπτέμβρη λέγεται λειτουργικά υπεράριθμος και του Ιουνίου οργανικά υπεράριθμος.
στο δικό μας ΠΥΣΔΕ όλοι λέγονται υπεράριθμοι και αυτοί που έχουν 0 ώρες και αυτοί που έχουν κάτω από 12 και τοποθετούνται κατά προτεραιότητα συγκρινόμενοι μεταξύ τους, με την υποχρέωση να κρατήσουν τις ώρες της οργανικής τους θέσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:35:47 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:55:29 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:40:47 μμ »
δεν ισχύουν δηλ βρε silkcut αυτά που έλεγεσ κ παρέθεσα σε προηγούμενο μην ότι προηγούνται στισ τοποθετήσεις οι οργανικά υπεραριθμοι κ έπονται οι λειτουργικά ? :oτζαμπα χάρηκα?
πάντως το θέμα είναι πολύ σοβαρό κ αφορά πολλούς όποτε αν κα΄ποιος ξερει σίγουρα να μας πει για να προλάβουμε να κάνουμε ενστάσειςBIITCH WHERE R U?
Αλήθεια στα άλλα πθσδε τι σειρά ακολουθείται στις τοποθετήσεις λειτουργικών κενών?? ???

Δεν τα λέω εγώ αλλά η εγκύκλιος του υπουργείου της 4/9/13 :)
Συνεπώς τα παράπονα στον συντάκτη της εγκυκλίου, δηλαδή στον υπουργό :)
και επειδή η bitch είναι μάλλον απασχολημένη ή βαρέθηκε η γυναίκα να λέει τα ίδια και τα ίδια, να σου πω ότι αν επείγεσαι να προλάβεις προθεσμίες ενστάσεων προχώρα με επίκληση της εγκυκλίου της 4/9/13 του υπουργού,sorry δεν υπάρχει κάτι άλλο :).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:47:30 μμ »
σευχαριστώ πάρα πολυ silkcut!
μάλλον έτσι θα κάνουμε ...
να σαι καλά που μας ξεστραβώνεις ;)πρέπει όλοι να γίνουμε ποιο πολύ ενημέρωμένοι γιατί τα πράγματα αγρίεψαν ... 8)

Αποσυνδεδεμένος mairi_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:30:14 μμ »
katerina 05 kai silkcut,
εγω σημερα εκανα ενσταση..! φυσικα και λειτουργικα υπεραριθμος και απλα υπεραριθμος ειναι το ιδιο!
Ετσι ηθελαν να με πεισουν. Περιμενω τι αλλο πια θα βρουν! Αυτό με την ομάδα και την όμορη silkcut,ισχυει , αν βαλεις στις προτιμήσεις σου σχ. μοναδα απο την ομαδα σου. Διαφορετικα ,συγκρίνεσαι με ολους το ιδιο
 http://www.esos.gr/uploads/dthmia/dieykr_topoth_yperar_ekpaideyt-1.pdf
 

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:38:16 μμ »
και εγώ αυτή την άποψη έχω ότι είναι το ίδιο, το έγραψα και παραπάνω
"το όλο θέμα προέκυψε γιατί το υπουργείο (με τη γνωστή εγκύκλιο του) δίνει προτεραιότητα στον οργανικά υπεράριθμο έναντι του λειτουργικά υπεράριθμου, χωρίς αυτό όμως να στηρίζεται (κατά τη γνώμη μου) στα αντίστοιχα ΠΔ 50/96  και 100/97",
όσον αφορά τις προτιμήσεις η εγκύκλιος Παπαθεοδώρου γράφει ανακρίβειες όταν λέει ότι ο υπεράριθμος προηγείται παντού, ισχύει ότι και στη ρύθμιση της οργανικής υπεραριθμίας αυτό ορίζεται με σαφήνεια στο πδ 100/97 (προτεραιότητα στην ομάδα σου και εφόσον δεν υπάρχει κενό ή καλύφθηκε από άλλους με περισσότερα μόρια πάμε στην όμορη και εφόσον περισσέψει σχολείο από τους δικούς της υπεράριθμους ακόμα και αν έχουν λιγότερα μόρια από μας το παίρνουμε, αλλιώς πάμε συγκρινόμενοι με διαθεσίτες για όλα τα σχολεία ασχέτως ομάδων) :).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:41:25 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος mairi_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:48:34 μμ »
ΠΔ 100/97 ΑΡ.14 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 6 (β) λες. Δες και το (γ) για τη δική μου περίπτωση λέω, που δεν δήλωσα σχολείο στην ομάδα μου.

Η παραγραφος 9 εφαρμοζει οτι ισχυει και για τους λειτ. υπεραριθμους.
Τα ιδια δε λεμε;   :-\

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:50:04 μμ »
περίπου, εγώ λέω να βάλεις στην όμορη (αν δεν έχει στην ομάδα σου)και  αν σε ενδιαφέρει κάποιο σχολείο όπου πας με τις παραπάνω προϋποθέσεις :)
αν εσύ δε βάλεις σχολείο στην ομάδα σου και στην όμορη συνεξετάζεσαι με όλους τους διαθεσίτες, και χάνεις το πλεονέκτημα της προτεραιότητας του υπεράριθμου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:52:57 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος mairi_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:55:17 μμ »
έβαλα στην όμορη και μου το πήρε κάποιος με λιγότερα μόρια.
Στην αρχή ισχυρίστηκαν το θέμα ομάδα και μετα το υπεραριθμος και λειτ. υπεραριθμος....
Ασε, εχω μπλέξει. >:(

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:19:42 πμ »
έβαλα στην όμορη και μου το πήρε κάποιος με λιγότερα μόρια.
αν αυτός ήταν υπεράριθμος στην ομάδα του που για σένα είναι όμορη δικαίως στο πήρε, αυτή είναι η σειρά, προηγείται ακόμα και αν έχει λιγότερα μόρια γιατί είναι η ομάδα του, αυτό έγραψα παραπάνω ;).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:22:19 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος chriskats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 10:02:31 μμ »
Συνάδελφοι παρακαλώ τα φώτα σας!!!!

μπορεί κάποιος που έχει αποσπασθεί σε συγκεκριμένο εκκλησιαστικό γυμνάσιο ενός νομού και στο οποίο δεν υπάρχει λειτουργικό κενό (παράλογο;;; εε;;) να προηγείται στην τοποθέτηση και στη συμπλήρωση του ωραρίου του σε σχολεία του ΠΥΣΔΕ αυτού του νομού από συνάδελφο που έχει πάρει απόσπαση στο ΠΥΣΔΕ του ίδιου νομού;

παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι θα με βοηθούσατε

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 10:54:07 μμ »
η περίπτωση της περίπτωσης, ερώτημα: στη διοίκηση γνωρίζουν?
προσωπική άποψη (δίκαιη και ηθική): προηγείται αυτός που αποσπάστηκε στο ΠΥΣΔΕ και όχι αυτός που αποσπάστηκε στο εκκλησιαστικό γυμνάσιο του ίδιου ΠΥΣΔΕ (δηλαδή σε συγκεκριμένη σχολική μονάδα παρόλο που δεν υπήρχε κενό, τελικά όταν έχεις μέσο μπορείς να αποσπαστείς και σε ανύπαρκτο κενό, αλλά να δοθεί και προτεραιότητα πάει πολύ).
Από την άλλη μπορεί να σου πουν ότι οι αποσπασμένοι συγκρίνονται μεταξύ τους με τα μόρια απόσπασης (για την τοποθέτησή τους) οπότε τη θέση παίρνει αυτός που έχει περισσότερα μόρια απόσπασης, δε νομίζω ότι πρέπει να γίνει έτσι, μιλάμε για διαφορετικά είδη αποσπάσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2013, 10:57:44 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 684
Σύνολο: 694

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.