*

Αποστολέας Θέμα: 480 Θέσεις Φιλολόγων...  (Αναγνώστηκε 29563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 26, 2008, 12:42:39 πμ »
Καλημέρα παιδιά!  Σήμερα επέστρεψα σπίτι μου, πάει το καλοκαιράκι, πέρασε γρήγορα και μόλις μπήκα στο ίντερνετ πήρα μια ταραχή :o :o :o  480 θέσεις ??? ??? ??? Πλήρης απογοήτευση!  Πολύ σοβαρά σκέφτομαι να τα παρατήσω, γιατί λόγω ΑΣΕΠ δεν έψαχνα για δουλειά και τα βγάζω πολύ δύσκολα πέρα. Τι να σου κάνουν 3 ιδιαίτερα; Τώρα θα αρχίσω να ψάχνω, γιατί να πάνε τόσοι μήνες χαμένοι. Αφού στο τέλος τίποτα δεν θα κάνω, το μόνο που σκέφτομαι είναι τα τόσα χρήματα που ξόδεψα για βιβλία :( :( :(
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:59:49 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 26, 2008, 01:08:45 πμ »
Τα βιβλία να τα βάλεις στις πόρτες για να μη χτυπάνε όταν κάνει ρεύμα.
Πιο χρήσιμα πλέον είναι έτσι στη ζωή μου,παρά για το περιεχόμενό τους.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 26, 2008, 08:29:44 πμ »
Γιατί οι δάσκαλοι να διορίζονται αμέσως μόλις παίρνουν πτυχίο;; Γιατί ενώ ήταν σε χειρότερη μοίρα από εμάς, τώρα είναι περιζήτητοι;; Δεν έχω κάτι με τους δασκάλους πρός θεού, αλλά γιατί το κράτος κοιτάει πλέον μόνο τα δημοτικά σχολεία και τους δασκάλους;; Μήπως θα έπρεπε να κοιτάξει και λίγο κανέναν άλλο κλάδο;; Εκπαιδευτικοί δεν είναι μόνο οι δάσκαλοι... >:( >:( >:( Είμαι θυμωμένη με όλους αυτούς που αποφασίζουν απ'τις καρέκλες τους ποιόν θα ευνοήσουν και ποιόν θα εξουθενώσουν.. >:( >:(
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 26, 2008, 09:36:13 πμ »
Γιατι μας φαινεται περιεργο? εγω μετα το αρχικο σοκ ειπα, εμ βεβαια αφου δεχτηκαμε να διοριζονται μονιμα οσοι εχαν προυπηρεσια και με μια επιτυχια στον ασεπ,οποτε κι αν αυτη ηταν και οχι η τελευταια σε καθε διαγωνισμο, τωρα τι παραπονιομαστε? βαλαμε τα χερια μας και βγαλαμε τα ματια μας. συναισθηματισμοι δεν χρειαζονται σε τετοια.
ναι,να υποστηριξουμε τους αναπληρωτες στο μονιμο διορισμο τους αλλα να μη δεχομασταν τοτε ως προυποθεση την επιτυχια σε οποιοδηποτε ασεπ, αλλα ΠΑΝΤΑ στον τελευταιο,δικαια πραγματα. ειμασταν ομως πολυ "λαρτζ"σε βαρος δικο μας.

τωρα παιδια τι αλλο μπορουμε να κανουμε απ΄το να διαβασουμε οσο μπορουμε.
παντως εγω προσωπικα και 1500 να ηταν οι θεσεις ειτε 100 το ιδιο διαβασμα θα κανω,ετσι κι αλλιως χρονο να διαθεσω παραπανω δεν εχω και ο,τι γινει στην τελικη.
με το αγχος δεν θα κερδισουμε τιποτα.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:59:49 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 26, 2008, 09:51:41 πμ »
μαρκο καλημερα!
δεν καταλαβαινω το συλλογισμο σου.τι σχεση εχει αυτο με τη μειωση θεσεων απο ιουνη σε αυγουστο; επισης ποιος ακουσε "εμας" και τη "μεγαλοσυνη" μας; εμενα δεν με ρωτησε κανεις!
επιπλεον γιατι ειναι αδικο η επιτυχια σε οποιονδηποτε ασεπ; εσυ νομιζεις πως με μια καλη επιτυχια και 2 χρονιες αναπληρωσης διοριζεσαι; ή ειναι δικαιοτερο αφου ξεσκιστηκες και περασες και αφου δουλεψες 2 χρονια υστερα να τιθεσαι υπο μηδενικης βασεως και να πρεπει να ξαναδωσεις ασεπ; για πια μεγαλοσυνη μιλας; εσενα δεν σε αφορα αυτη η ρυθμιση; εμενα παντως με αφορα ως επιτυχουσα και δεν αισθανομαι να χαριζω κατι απο τα δικα μου στον οποιονδηποτε αλλα ουτε και οτι μου κανει κανεις χαρη.ισα ισα που αισθανομαι την αγρια κοροιδια και ειδικα οταν υπουργος και υφυπουργος υπογραφουν με λογοτυπους "στην ελλαδα ολα ειναι θεμα παιδειας"!
αν τωρα εσενα δεν σε επηρεαζουν ολα αυτα μπραβο σου και πολυ καλα κανεις.

παντα φιλικα. 

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 26, 2008, 01:13:07 μμ »
Έπαψα ν'ασχολούμαι.Έχω δύο επιτυχίες στον ασεπ,περιμένω για αναπληρώτρια ο θεός να βάλει το χερι του πότε και αν,την προηγούμενη φορά πήγα και έδωσα εξετάσεις μόλις λίγες μέρες αφότου είχα βγει από τονοσοκομείο, έχω μεταπτυχιακό, διδακτορικό εν εξελίξει και είμαι σε αυτά τα χάλια.........Και αξιότιμοι συνάδελφοι-βυσματούχοι που διορίστηκαν μόνο με πδσ και τίποτα άλλο-είχαν το θράσος και μου είπαν ότι αυτοί που δίνουν ασεπ και διορίζονται ή είναι επιτυχόντες δεν είναι ικανοί να κρατήσουν πολλές φορές τμήματα στην πδσ και γι αυτό στρέφονται στον ασεπ ως μόνη επιλογή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 26, 2008, 01:30:34 μμ »
Αυτός που σου το είπε πρέπει να ήταν μεγάλο τζογλάνι.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 26, 2008, 01:38:17 μμ »
Em δεν είναι?εκείνοι είναι οι ανίκανοι...φοβούνται τον ασεπ γιατί ξέρουν το αποτέλεσμα....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 26, 2008, 01:42:16 μμ »
Τι θα πει φοβούνται τον ασεπ?
Ποιος δε φοβάται την επιτυχημένη αποτυχία (επιτυχών μεν,αδιόριστος δε)?
Παλεύουμε όμως ο κάθε ένας όπως μπορεί και κοιτάμε να αρπάξουμε όλες τις ευκαιρίες που μας δίνονται.
Ας μην είχαν μπάρμπα να μιλάνε εκ του ασφαλούς,θεωρώντας δεδομένα τα 10ωρα κάσε χρονιά στην πδσ και θα σου έλεγα εγώ αν είχαν ο θράσσος να σου πουν τέτοιο πράγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2008, 02:07:40 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 26, 2008, 01:58:44 μμ »
Αυτά τα καραγκιοζιλίκια περί επιτυχόντων-μη διοριστέων μόνο στην Ελλάδα γίνονται!Αγάπη μου έχεις απόλυτο δίκιο.Εξεμάνην όμως με το θράσος τους..............

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 26, 2008, 02:07:21 μμ »
ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΣΑΝ ΧΑΝΟΙ, ΜΟΙΡΑΙΟΙ ΚΑΙ ΑΒΟΥΛΟΙ.

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 26, 2008, 02:15:45 μμ »
Η ρύθμιση 24μηνο και επιτυχία στον ΑΣΕΠ έχει τελικά ως μόνο αποτέλεσμα την αύξηση του αριθμού των βισματούχων, καθώς το 40% θα καλύπτεται πλέον από μη επιτυχόντες του ΑΣΕΠ αφού η παραπάνω ρύθμιση ανοίγει ουσιαστικά σε αυτούς το δρόμο.

Και εγώ είμαι δύο φορές επιτυχούσα και θεωρώ πως το πιο δίκαιο (όπως εξελίχτηκαν τα πράγματα) θα ήταν και για τους διορισμούς μέσω του 40% να ισχύσει μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ (όποτε και αν αυτή επιτεύχθηκε, γιατί μπορεί να εκφράζουμε κατά καιρούς τα παράπονα μας για τον ΑΣΕΠ, αυτός όμως αποτελεί μια γραπτή δοκιμασία αξιολόγησης που ως προς το γνωστικό τουλάχιστον αντικείμενο δεν είναι ποτέ τυχαία).

Τα βίσματα, τέλος, φυσικό είναι να θεωρούν τους εαυτούς τους ανώτερους στη διδασκαλία, γιατί με τα τόσα χρόνια που διδάσκουν παραμερίζοντας τους υπολοίπους έχουν μάθει τη σχολική πραγματικότητα νωρίτερα από αυτούς που προσπαθούν να την προσεγγίσουν διαβάζοντας για τον ΑΣΕΠ.Εκπαιδευτικός κανείς δε γίνεται αν δε δοκιμαστεί στην πράξη, αυτό άλλωστε σχύει για όλους τους κλάδους.

Ταπεινή συμβουλή μου, VIR, να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιό σου με βρισιές και να το εφαρμόσεις. Το έκανα εγώ σε μια παρόμοια περίπτωση, είχε αποτέλεσμα, θα το ξαναέκανα με μεγάλη ευχαρίστηση...το συνιστώ ανεπιφύλακτα. 

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 26, 2008, 02:37:29 μμ »
Η κατάσταση είναι απαράδεκτη. Και φυσικά όσο οι διορισμοί θα μειώνοται και οι πλάγιοι δρόμοι θα ενισχύονται. Δεν έχω πολλά διαφορετικά να πω. Απλά, νομίζω ότι έχουμε και εμείς ευθύνες που δεν κουνιόμαστε. Τι να πω; Καλό είναι να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να ξέρουμε ότι τίποτα δε χαρίζεται τελικά

Αποσυνδεδεμένος aggeloskar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 26, 2008, 02:46:19 μμ »
Η κοροϊδία ολοκληρώθηκε. Είναι απολύτως ξεκάθαρο πλέον ότι πάνε να μειώσουν τους μόνιμους (καθώς δεν τολμάνε ακόμη να καταργήσουν τη μονιμότητα).

Η λύση στο πρόβλημα είναι: 1ον: να δημιουργηθεί ολοήμερο Γυμνάσιο και Λύκειο (ή)
                                       2ον: να διεκδικήσουμε την απασχόλησή μας στα Δημοτικά ( Δ-Ε-ΣΤ τάξεις) και ας αντιδράσουν όσο θέλουν οι δάσκαλοι.

Μέχρι προσφάτως ήμουν αντίθετος σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση με συναδέλφους. Όμως το ποτήρι ξεχείλισε. Έχω βαρεθεί να βλέπω τους βολεμένους να μας ζητούν να κάνουμε υπομονή. Η υπομονή τελικά θεωρείται αδυναμία. Μόνο με την επιμονή κερδίζεις πράγματα.

Λοιπόν. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Δύο λύσεις απέμειναν. Τις διεκδικούμε με πείσμα και τις δύο και ό,τι πετύχουμε.
Τουλάχιστον θα σταματήσω να αισθάνομαι ΛΕΒΕΝΤΟΜΑΛΑΚΑΣ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159852
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.