*

Αποστολέας Θέμα: ECCE  (Αναγνώστηκε 87354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 04, 2014, 08:24:58 μμ »
Ναι, έτσι είναι. Δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να πέσει (ειδικά στο ECCE) που να μην το έχεις διδάξει εκτός από inversions, άντε και καμιά περίεργη χρήση του γερουνδίου και του απαρεμφάτου. Τώρα τι αντιλαμβάνεται ο μαθητής είναι άλλη ιστορία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:17:32 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 04, 2014, 08:41:27 μμ »
Δυστυχώς... Αν και διδάσκω αρκετά χρόνια και είχα λίγους μαθητές που απέτυχαν, πάντα στεναχωριέμαι πολύ όταν δεν τα πάνε καλά, πόσο μάλλον όταν δεν περνάνε καθόλου. Μάλλον πρέπει να το συνηθίσω και να μη με πειράζει τόσο όταν έχω κάνει ό,τι καλύτερο μπορώ από μέρους μου και είμαι ξεκάθαρη απέναντι στους γονείς. Εσείς πώς το χειρίζεστε αυτό; Σας αγχώνει και σας; Ζητώ συγγνώμη που ξέφυγα λίγο από το θέμα αλλά έγινε με αφορμή τις εξετάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2014, 08:43:15 μμ από MissPE06 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 04, 2014, 09:37:06 μμ »
Με στεναχωρεί όταν αποτυγχάνουν μαθητές που έχουν κάνει μια καλή προσπάθεια, ειδικά στο Lower που είναι ένα πτυχίο στανταράκι. Αλλά αν δεν έχουν προσπαθήσει όσο πρέπει και έχω ενημερώσει τους γονείς πριν δηλώσουν, θεωρώ ότι έχω κάνει το καθήκον μου. Περισσότερο με ενοχλεί όταν επιμένουν να δώσουν ενώ δεν είναι έτοιμοι γιατί θεωρώ ότι χαλάνε τη δυναμική της τάξης.

Στο ECPE δεν αγχώνομαι καθόλου. Αντιθέτως, κάποιοι που δεν διαβάζουν εύχομαι μέσα μου να μην το πάρουν αν δεν το αξίζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2014, 09:57:37 μμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 04, 2014, 10:00:01 μμ »
Διαβάζω κι εγώ τις απόψεις σας για τα θέματα που έπεσαν και απ' τη μια νιώθω ανακούφιση απ' την άλλη προβληματισμό...Κι εμένα μαθήτριά μου, μου είπε χθες ότι είχε και πράγματα που δεν είχαμε κάνει και απόρησα... μιας και είχαμε καλύψει τα πάντα και inversion και όλα τα γραμματικά φαινόμενα και γενικά ήμασταν καλυμμένοι όσον αφορά στην ύλη για ECCE...πραγματικά δε ξέρω τι να πω κι ελπίζω  να μην ισχύει η εντύπωση των μαθητών. Η αλήθεια είναι ότι συχνά, όπως και ειπώθηκε πριν, οι μαθητές (ακόμα και καλοί) δε μπορούν να αναγνωρίσουν το φαινόμενο που εξετάζεται σε κάθε item και απαντούν αυθόρμητα με βάση το τι τους βγαίνει. Τι να πω, καλά αποτελέσματα στους μαθητές μας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:17:32 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 04, 2014, 10:18:52 μμ »
Κι εγώ όταν συμβουλεύω να μη δώσουν ακόμη κι επιμένουν, ενοχλούμαι αλλά έτσι παίρνουν κι αυτοί (οι γονείς δηλ.) την ευθύνη. Καλά αποτελέσματα να έχουμε! Πάμε τώρα για καλή προετοιμασία για τα προφορικά. Καμιά καλή ιδέα πέρα από πολλά speaking tests και δουλειά με τα βίντεο των εξετάσεων που διατίθενται ώστε ένας αρκετά καλός στα προφορικά να πάει ακόμη καλύτερα;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 04, 2014, 10:44:02 μμ »
και εγω στεναχωριεμαι πολυ και παντα προσπαθω να βρω τι δεν εκανα καλα εγω. διοτι το παιδι ξερω απο πριν τι ελλειψεις εχει. σε μια περιπτωση που στεναχωρηθηκα ιδιαιτερα και που δεν περιμενα οτι θα αποτυχαινε ειναι μια μαθητρια που εδωσε περυσι δεκεμβρη και ενω ηταν πολυ καλη και μελετηρη , περναγε σε ολα σχεδον τα τεστ, απετυχε writing. δεν μπορω να καταλαβα ακομα τι εγινε, σε μια μαθητρια που εγραφε παντα πολυ καλες εκθεσεις. εκει ψαχνομουν και ψαχνομουν να δω τι δεν ειχα κανει καλα και διαπιστωσα το εξης.....οσα χρονια τηνειχα οταν χαναμε πολλα μαθηματα ποτε δεν ηθελαν οι γονεις της να τα αναπληρωσει και φθανοντας στην τελικη ευθεια για lower ειχαμε ελαχιστο χρονο για τεστ και φυσικα για writing. δινοντας λοιπον εξετασεις , δεν ειχε την ανεση να αναπτυξει μια εκθεση κατω απο την πιεση του χρονου και των εξετασεων. αρα μπορει να φταιω και εγω που δεν την εστειλα 4-5 μηνε ς μετα και ακουσα τους γονεις.....

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 04, 2014, 11:03:07 μμ »
Όταν λες ότι πέρναγε σε όλα σχεδόν τα τεστ, είχατε γράψει και τεστ writing? Γιατί άλλο πράγμα οι εκθέσεις που γράφεις στο σπίτι με την άνεσή σου και άλλο αυτές που γράφεις υπό πίεση.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 04, 2014, 11:33:45 μμ »
Όταν λες ότι πέρναγε σε όλα σχεδόν τα τεστ, είχατε γράψει και τεστ writing? Γιατί άλλο πράγμα οι εκθέσεις που γράφεις στο σπίτι με την άνεσή σου και άλλο αυτές που γράφεις υπό πίεση.
Συμφωνώ απόλυτα. Ναι, εκθέσεις του Coursebook ή του etxra βιβλίου έκθεσης (αν υπάρχει) ζητώ να τις φέρουν γραμμένες ως Homework και όχι πάντα φυσικά αλλά των Practice Tests τις κάνουν παρουσία μου και αυστηρώς χρονομετρημένοι.

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 05, 2014, 12:19:36 πμ »
Εμένα πάντως μαθήτρια που ήξερε τέλεια όλη την γραμματική αυτού του επιπέδου (μέχρι και ιnversion στα conditionals/ subjuctive) γιατί είχαμε βγάλει δυο βιβλία γραμματικής, μου είπε ότι κάποια από αυτά που πέσανε ήταν πολύ περίεργα και δεν βασίζονταν σε κάποιον κανόνα. Ούτε εγώ μπορεί να καταλάβω τι μπορεί να ήταν.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 05, 2014, 02:09:09 πμ »
Περίεργα μπορεί να της φάνηκαν... να μην βασίζονται σε κάποιον κανόνα νομίζω ότι μπορούμε να το αποκλείσουμε!

Παίζει να ήταν μεγάλες οι προτάσεις και να μην τις διάβασε προσεκτικά;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #164 στις: Μάιος 05, 2014, 09:28:13 μμ »
Όταν λες ότι πέρναγε σε όλα σχεδόν τα τεστ, είχατε γράψει και τεστ writing? Γιατί άλλο πράγμα οι εκθέσεις που γράφεις στο σπίτι με την άνεσή σου και άλλο αυτές που γράφεις υπό πίεση.
ναι, καναμε writing στο μαθημα , ή ερχοταν και εγραφε την ωρα που ειχα εγω αλλο μαθημα χρονομετρημενες. δεν ηταν πολυ καλες αλλα δεν ηταν ποτε fail.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 05, 2014, 09:31:18 μμ »
Εμένα πάντως μαθήτρια που ήξερε τέλεια όλη την γραμματική αυτού του επιπέδου (μέχρι και ιnversion στα conditionals/ subjuctive) γιατί είχαμε βγάλει δυο βιβλία γραμματικής, μου είπε ότι κάποια από αυτά που πέσανε ήταν πολύ περίεργα και δεν βασίζονταν σε κάποιον κανόνα. Ούτε εγώ μπορεί να καταλάβω τι μπορεί να ήταν.
αν σας πω την δικη μου αληθεια. subjuctive δεν ειχα προλαβει να δουλεψω φετος καθολου. και τα 2 παιδια πηγαν με μεγαλη πιεση χρονου. το ενα εδωσε επειδη ηταν α λυκειου και δεν ειχε αλλο περιθωριο και το αλλο εδωσε επειδη οι γονεις θεωρουσαν πως επειδη η κορη πηρε lower στη α' γυμνσιου επρεπε να το παρει και ο γιος. Πολλες φορες αναρωτιεμαι αν θα ειχα μαθητες αν δεν εκανα οσα μου ζητανε οι γονεις.....

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 06, 2014, 10:55:35 πμ »
Κι εγώ που τα είχα δουλέψει, από την πλευρά της μαθήτριας δεν υπήρχε το απαιτούμενο διάβασμα κι έτσι ενώ τα βρίσκαμε πολλές φορές στα tests, δεν τα αναγνώριζε ως γραμματικά φαινόμενα. Μόνο όταν στη διόρθωση της έλεγα περί τίνος πρόκειται μπορούσε να τα διορθώσει κι όχι πάντα. Μόνο αυτά που είχε μάθει πως σχηματίζονται. Επέμενα να πάει Δεκέμβρη αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 06, 2014, 11:45:46 πμ »
αν σας πω την δικη μου αληθεια. subjuctive δεν ειχα προλαβει να δουλεψω φετος καθολου. και τα 2 παιδια πηγαν με μεγαλη πιεση χρονου. το ενα εδωσε επειδη ηταν α λυκειου και δεν ειχε αλλο περιθωριο και το αλλο εδωσε επειδη οι γονεις θεωρουσαν πως επειδη η κορη πηρε lower στη α' γυμνσιου επρεπε να το παρει και ο γιος. Πολλες φορες αναρωτιεμαι αν θα ειχα μαθητες αν δεν εκανα οσα μου ζητανε οι γονεις.....
Αν τους είχες εξηγήσει ότι για να βγάλεις την ύλη χρειάζεσαι Χ ώρες και ότι αν κάνετε λιγότερες δεν μπορείς να τελειώσεις την προετοιμασία όπως πρέπει, τότε δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως άφησες να σου καθορίσουν αυτοί (μες την άγνοιά τους) πόσες ώρες θα δουλέψεις και έκανες ό,τι μπορούσες για να χωρέσει η προετοιμασία στο καλούπι, τότε δικαιούνται να έχουν παράπονο.

Είναι δίκοπο μαχαίρι να προσαρμόζεσαι αδιαμαρτύρητα σε όσα σου ζητάνε οι γονείς, ειδικά όταν αυτό που ζητάνε θεωρείς ότι θα έχει σαν αποτέλεσμα την αποτυχία του παιδιού στις εξετάσεις. Μακροπρόθεσμα δεν σε συμφέρει αυτή η τακτική γιατί αν βγει φήμη ότι δεν μπορείς να προετοιμάσεις τους μαθητές σου σωστά (γιατί αυτή η φήμη θα βγει, να είσαι σίγουρη) δεν θα βρίσκεις μαθητές για πτυχιακά επίπεδα.

Για την έκθεση που έλεγες πιο πάνω, πόσο άνετα περνούσε η μαθήτρια στις εκθέσεις που κάνατε στο μάθημα; Πόσο καλές είναι οι προβλέψεις σου γενικά; Μήπως είσαι πολύ επιεικής;

Μήπως έκανε η μαθήτρια καμιά βλακεία την μέρα των εξετάσεων; Μήπως παρερμήνευσε το θέμα; Όλα είναι πιθανά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159830
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.