*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία  (Αναγνώστηκε 10018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 06:09:44 μμ »
Έχω την εξής απορία: εάν ζητήσεις και πάρεις απόσπαση σε γραφείο,  εφόσον οι 25 ημέρες άδειας υπολογίζονται για κάθε ημερολογιακό έτος, σημαίνει ότι έχεις 25 μέρες από 1/9 που παρουσιάζεσαι μέχρι 31/12 και 25 μέρες από 1/1 έως 31/8 ;; και όταν το επόμενο έτος γυρίσεις στο σχολείο, πόσες άδειες δικαιούσαι για το διάστημα 1/9-31/12 ; θυμούνται αυτοί πόσες άδειες είχες πάρει την τελευταία φορά που ήσουν σε σχολείο και τις συμψηφίζουν; ή μετράνε από την αρχή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:24:38 »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 09:26:56 μμ »
Οι άδειες ως αποσπασμένος σε γραφείο ξεκινάνε από 01/01. Από 01/09 μέχρι 31/12 αν θες άδεια παίρνεις αυτές που σου έχουν απομείνει από όσες χρησιμοποιήσες όσο ήσουν σε σχολείο. Όταν επιστρέψεις στο σχολείο στις 01/09 δεν δικαιούσαι να πάρεις την άδεια των 30 ημερών (εγώ ξέρω 30 όχι 25) ή έστω όσες σου απέμειναν αν π.χ. δεν το πήρες όλο το διάστημα. Μπορείς όμως να πάρεις αναρρωτική και κανονική εφόσον δεν τις έχεις εξαντλήσει.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 12:29:25 πμ »
Μπορείς όμως να πάρεις αναρρωτική και κανονική εφόσον δεν τις έχεις εξαντλήσει.
εννοείς εάν δεν τις έχω εξαντλήσει στο αντίστοιχο διάστημα 1/9-31/12 που εργαζόμουν στο γραφείο; λίγο άδικο δεν είναι αυτό; διότι έτσι πρέπει να "πορευτείς" 2 χρονιές το διάστημα Σεπτέμβριος-Οκτώβριος-Νοέμβριος-Δεκέμβριος με τον ίδιο αριθμό αδειών (δλδ έστω ότι από την τελευταία χρονιά που ήμουν σε σχολείο έχουν περισσέψει 4 κανονικές και 4 αναρρωτικές, τότε πρέπει και στα 2 χρόνια να μην πάρω πάνω από 8 σύνολο σε εκείνους τους συγκεκριμένους μήνες). Ενώ παράλληλα τις άδειες του γραφείου σε "στριμώχνουν" να τις χρησιμοποιήσεις από Ιανουάριο μέχρι Αύγουστο (δλδ άμα θέλω να κάνω μεγάλες διακοπές τα Χριστούγεννα του έτους που δουλεύω στο γραφείο, δεν μπορώ; )

Μήπως παρεπιπτόντως έχεις και τους αντίστοιχους νόμους για αυτά που λες; Θα με ενδιέφεραν. Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 06:32:44 πμ »
Αν πάρεις απόσπαση σε γραφείο π.χ. για το έτος 2008-2009, τότε για το διάστημα 01/09/08 μέχρι 31/12/08 μπορείς να πάρεις άδεια αναρρωτική (όσες σου έμειναν) και κανονική (όσες σου έμειναν από τις 10). Από 01/01/09 μέχρι 31/12/09,  εκτός από τις αναρρωτικές, άδειες διευκόλυνσης κλπ, έχεις και κανονική άδεια 25 ημερών. Αν όμως μέχρι 31/08/09 δεν κάνεις χρήση όλης της άδειας των 25 ημερών και τελικά δεν ξαναπάρεις απόσπαση και από 01/09/09 επιστρέψεις σε σχολείο, το υπόλοιπο της άδειας των 25 ημερών χάνεται. Μπορείς να πάρεις όμως αναρρωτική.

1. Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να παίρνουν ως δέκα (10) εργάσιμες ημέρες κανονική άδεια με αποδοχές κατ’ έτος, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι ανάγκης. Η άδεια χορηγείται ανεξάρτητα από το χρόνο προϋπηρεσίας του εκπαιδευτικού. Για τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς σε πολιτικά γραφεία υπουργών, βουλευτών, στο ΥΠΕΠΘ (Κεντρική Υπηρεσία, Γραφεία Εκπαίδευσης, εποπτευόμενους φορείς κ.λπ.) εφαρμόζεται η παρ. 1 του άρθρου 48 του 3528/2007. Από τη στιγμή που θα επιστρέψουν στα εκπαιδευτικά τους καθήκοντα, ακόμη και αν αποδεδειγμένα δεν έχουν κάνει χρήση, για οποιονδήποτε λόγο, της κανονικής τους άδειας της παρ. 1 του άρθρου 48, δεν είναι δυνατή η χορήγηση της άδειας αυτής (αρ. 546/2005 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους). Διευκρινίζουμε επίσης ότι οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν με ολική ή μερική διάθεση σε Δ/νση ή Γραφείο Β/θμιας Εκπ/σης, έως τη λήξη του διδακτικού έτους, δικαιούνται να κάνουν χρήση δέκα (10) ημερών κανονικής άδειας, κατά τα οριζόμενα στο πρώτο εδάφιο αυτής της παραγράφου. Τέλος, επισημαίνεται ότι στους εκπαιδευτικούς δεν εφαρμόζεται η παρ. 3 του άρθρου 48 του Υ.Κ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:24:38 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 11:44:16 πμ »
Αν πάρεις απόσπαση σε γραφείο π.χ. για το έτος 2008-2009, τότε για το διάστημα 01/09/08 μέχρι 31/12/08 μπορείς να πάρεις άδεια αναρρωτική (όσες σου έμειναν) και κανονική (όσες σου έμειναν από τις 10). Από 01/01/09 μέχρι 31/12/09,  εκτός από τις αναρρωτικές, άδειες διευκόλυνσης κλπ, έχεις και κανονική άδεια 25 ημερών. Αν όμως μέχρι 31/08/09 δεν κάνεις χρήση όλης της άδειας των 25 ημερών και τελικά δεν ξαναπάρεις απόσπαση και από 01/09/09 επιστρέψεις σε σχολείο, το υπόλοιπο της άδειας των 25 ημερών χάνεται. Μπορείς να πάρεις όμως αναρρωτική.

1. Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να παίρνουν ως δέκα (10) εργάσιμες ημέρες κανονική άδεια με αποδοχές κατ’ έτος, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι ανάγκης. Η άδεια χορηγείται ανεξάρτητα από το χρόνο προϋπηρεσίας του εκπαιδευτικού. Για τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς σε πολιτικά γραφεία υπουργών, βουλευτών, στο ΥΠΕΠΘ (Κεντρική Υπηρεσία, Γραφεία Εκπαίδευσης, εποπτευόμενους φορείς κ.λπ.) εφαρμόζεται η παρ. 1 του άρθρου 48 του 3528/2007. Από τη στιγμή που θα επιστρέψουν στα εκπαιδευτικά τους καθήκοντα, ακόμη και αν αποδεδειγμένα δεν έχουν κάνει χρήση, για οποιονδήποτε λόγο, της κανονικής τους άδειας της παρ. 1 του άρθρου 48, δεν είναι δυνατή η χορήγηση της άδειας αυτής (αρ. 546/2005 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους). Διευκρινίζουμε επίσης ότι οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν με ολική ή μερική διάθεση σε Δ/νση ή Γραφείο Β/θμιας Εκπ/σης, έως τη λήξη του διδακτικού έτους, δικαιούνται να κάνουν χρήση δέκα (10) ημερών κανονικής άδειας, κατά τα οριζόμενα στο πρώτο εδάφιο αυτής της παραγράφου. Τέλος, επισημαίνεται ότι στους εκπαιδευτικούς δεν εφαρμόζεται η παρ. 3 του άρθρου 48 του Υ.Κ.

Το εδάφιο που σημειώνεις όμως δεν ορίζει ότι αυτή η άδεια των 25 ημερών (btw 30 ημέρες είναι για εργαζόμενους με 6ήμερη εβδομάδα) πρέπει να καταναλωθεί το διάστημα 1/1 με 31/8. Ναι μεν η καταληκτική ημερομηνία είναι η 31/8, αλλά η αρχική δεν λεέι ότι είναι η 1/1.
Έτσι όπως μου τα λες υπάρχουν 2 "προβλήματα". 1ον το διάστημα 1/9/09-31/12/09 δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ κανονική άδεια (ακόμα και αν στο σχολικό έτος 2007-08 που ήμουν σε σχολείο δεν εξάντλησα και τις 10 μέρες) και 2ον όπως είπα, άμα εγώ τα Χριστογεννα θέλω να κάνω χρήση μεγάλης άδειας (πχ σχεδόν όλο τον Δεκέμβριο) , σύμφωνα με τα λεγόμενά σου δεν μπορώ (σε αντίθεση με τους άλλους δημοσίους υπαλλήλους στα γραφεία που άμα θέλουν μπορούν να δουλεύουν όλο το καλοκαίρι και να φύγουν τον Δεκέμβριο). Είναι λογικό αυτό;  ???

Έχουν εφαρμοστεί σε κάποιον συνάδελφο αυτά; στα 'χουν πει από κανένα γραφείο βθμιας; πες μου σε παρακαλώ να πάω να ρωτήσω προετοιμασμένη  :-\

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 12:25:36 μμ »
Λοιπόν, πέρασα από την βθμια και ρώτησα συγκεκριμένα. Η υπεύθυνη, μετά από αρκετό μπέρδεμα, μου έδωσε να καταλάβω ότι δεν υπάρχει ζήτημα εάν θελήσω την κανονική άδεια των διοικητικών πριν την 1/1. Απλά πιθανότατα δεν θα έχω το δικαίωμα να την πάρω όλη μαζεμένη τόσο νωρίς, αλλά μόνο αυτή που αντιστοιχεί στους μήνες τους οποίους έχω κάτσει στο γραφείο (δλδ άμα ζητήσω Δεκέμβριο παίρνω 25*4/12). Αλλά κι αυτό μάλλον δεν είναι σίγουρο.

Απ' ότι καταλαβαίνω, σαφής οδηγία για αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει. Κατά συνέπεια το θέμα είναι φλου. Νομίζω ότι άμα πάει κάποιος από την βθμια και το διεκδικήσει δεν θα έχει πρόβλημα. Και αυτό είναι και το λογικό άλλωστε. Το κράτος τις προκαθορισμένες άδειες μας τις δίνει για να τις χρησιμοποιήσουμε σε διάστημα 12 μηνών. Το γεγονός ότι αυτοί οι 12 μήνες θεωρούνται από 1/1 έως 31/12 έχει να κάνει με απλή διευκόλυνση, καθώς συμπίπτει με το ημερολογιακό έτος. Όταν όμως η εργασία σου είναι από 1/9 έως 31/8 τότε πάλι 12 μήνες είναι, και οι άδειες κατανέμονται σε αυτό το διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος Eleni_Val

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 19, 2013, 10:38:59 πμ »
Καλημέρα σε όλους!
Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό με την άδεια Η/Υ (Ν.3528/2007, αρ. 50, παρ.6). Γνωρίζει κάποιος αποσπασμένος σε γραφείο, πώς αποδεικνύεται ότι ένας υπάλληλος εργάζεται πάνω από 5 ώρες στην οθόνη Η/Υ; Μπορεί ο Προϊστάμενος να "κόψει" την άδεια, γιατί κατά τη γνώμη του κάποιος δε χρησιμοποιεί κάθε μέρα τον Η/Υ για 5 ώρες;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 21, 2013, 12:02:05 μμ »
Υποθέτω πως μπορεί, αλλά είθισται να δίνεται σε όλους τους υπαλλήλους γραφείων, διότι πλέον ελάχιστες δουλειές ΔΕΝ απαιτούν την χρήση του υπολογιστή. Από εκεί και πέρα, εάν ο υπάλληλος θέλει να την διεκδικήσει, φαντάζομαι ότι μπορεί να απευθυνθεί στην ανώτερη διοίκηση επισυνάπτοντας το καθηκοντολόγιό του.

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 02:19:39 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω ωράριο 8 ώρες στην οργανική μου και έτσι 3 μέρες την εβδομάδα με έχουν διαθέσει σε γραφείο (χωρίς αίτησή μου). Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι σε νομοθεσία που να μπορώ να βασιστώ σε περίπτωση που μου ζητήσουν να δουλέψω στο γραφείο κατά τις 2 εβδομάδες των διακοπών των Χριστουγέννων;

Αποσυνδεδεμένος epe06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκπαιδευτικών τοποθετημένων σε γραφεία
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 03:14:19 μμ »
δικαιουσαι τις αδειες του εκπαιδευτικου.ας σ δειξουν εκεινοθ εγγραφο π να λεει το αντιθετο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.