*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 44918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:29:02 μμ »
Eυχαριστω πολυ EmmaB! Δηλαδη ειναι fixed η αλλαζει καθε χρονο αναλογα την γεωγραφικη κατανομη των φοιτητων; Γιατι ειδα κεντρα και σε αλλες πολεις στην ιστοσελιδα τους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:01 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:32:39 μμ »
Για τα μεταπτυχιακα ειναι αυτες οι 3.Στα προπτυχιακα υπαρχουν περισσοτερες επιλογες.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος sardelitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:39:56 μμ »
Είναι fixed σε αυτές τις 3 πόλεις για τα Μεταπτυχιακά Προγράμματα. Για τα Προπτυχιακά είναι σε 5 πόλεις. Και στις δύο περιπτώσεις, οι τόποι συνάντησης καθορίζονται ανάλογα με τον τόπο κατοικίας που έχεις δηλώσει για να συμμετάσχεις στην κλήρωση. Οι συναντήσεις τυπικά δεν είναι υποχρεωτικές, απλά είναι καλό να πηγαίνεις για να παίρνεις κατευθύνσεις από τον Διδάσκοντα/τη Διδάσκουσα για το διάβασμα και τις εργασίες σου, αλλά και για να λύνεις απορίες που, λόγω της φύσης του προγράμματος, δε μπορείς ανά πάσα στιγμή να λύσεις. Γενικά θέλει δουλειά, προσπάθεια, οργάνωση και αυτοπειθαρχία από την πλευρά του φοιτητή, παρόλο που δίνεται ένα χρονοδιάγραμμα μελέτης είσαι υπεύθυνος εσύ ο ίδιος για τη διεκπεραίωσή του. Επίσης θέλει αναζήτηση σε πηγές και βιβλιογραφία, εκπόνηση πολλών εργασιών και συμμετοχή σε εξετάσεις, αφού ολοκληρώσεις τις εργασίες και συγκεντρώσεις τον απαιτούμενο μέσο όρο. Φέτος ξεκίνησα, το βρίσκω αρκετά απαιτητικό (λαμβανομένων υπ'όψιν των υποχρεώσεων που συνυπάρχουν στον καθένα μας, όπως επαγγελματικών/οικογενειακών) αλλά πιστεύω ότι σου αφήνει γνώσεις που εσύ ο ίδιος έχεις την ευκαιρία να αναζητήσεις και να συνθέσεις.Αυτό το τελευταίο είναι σημαντικό, το πιο σημαντικό απ'όλα ίσως.

Αποσυνδεδεμένος nicoolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #157 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 12:06:26 μμ »
Κληρώθηκα στο μεταπ.Αγγλικης. Θα ηθελα απο παλιους μεταπτυχιακους φοιτητες του συγκεκριμενου μεταπτυχιακου οποιαδηποτε πληροφορια. Δυσκολια μαθηματων,ποσες θεματικες να επιλεξω σαν πρωτη φαση, και γενικα οτιδηποτε θα μπορουσε να με βοηθησει και να προσεξω. Αξιζει τελικα να το κανω??????
Σας ευχαριστω και καλες γιορτες!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2012, 01:05:45 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:01 »

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #158 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 09:35:52 μμ »
Καταρχάς συγχαρητήρια κ καλή αρχή!
Οι δύο πρώτες ενότητες είναι υποχρεωτικές οπότεγι αυτές τουλάχιστον δεν τίθεται θέμα επιλογής. Για τις άλλες δύο που θα διαλέξεις θα έχεις ήδη σχηματίσει άποψη για το τι περίπου θέλεις από τις δύο εισαγωγικές κ τα ενδιαφέροντα σου. Εγώ λόγω οικονομικής κατάστασης αλλά κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου έπαιρνα τις ενότητες μια μια ανά έτος, δύο φίλες τις έπαιρναν δυο μαζί, πιέστηκαν αρκετά αλλά τα κατάφεραν, εγώ δε νομίζω να μπορούσα. Αν δεν έχεις πολλές υποχρεώσεις οικογενειακές, επαγγελματικές κλπ πάρε 2-2 ενότητες να τελειώνεις.
Η συμβουλή μου είναι να πηγαίνεις οπωσδήποτε στις συναντήσεις, για ότι απορία όσο χαζή κ αν σου φαίνεται να επικοινωνείς με τον καθηγητή/τρια κ να δυκτιωθείς με συναδέλφους-συμφοιτητές για συνεργασία κ συμπαράσταση!
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα χειρότερα κ να βοήθησα έστω κ λίγο.
κ να είσαι σίγουρη ότι αξίζει ο κόπος, πολύς μεν αλλά αξίζει (το λέω κ στον εαυτό μου να παίρνω θάρρος μιας κ είμαι στη φάση της διπλωματικής...)
Καλή δύναμη κ καλές γιορτές ;D
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος nicoolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #159 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 07:39:15 μμ »
Σ'ευχαριστω παρα πολυ. Να με μπερδεψεις οχι. ποιο πολυ πληροφοριες για μαθηματα ηθελα. Χρονος δεν υπαρχει λογο παιδιου και δουλειας. Καλες γιορτες και με το καλο να τελειωσεις κι συ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #160 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 05:58:16 μμ »
Καλησπερα και καλη χρονια!  :D  Κληρωθηκα και εγω στο μεταπ. Αγγλικης κι εχω μια απορια σχετικα με τα δικαιολογητικα που πρεπει να στειλουμε! Στις προϋποθέσεις εισαγωγής δεν αναφερει κατι για επαγγελματικη προϋπηρεσία, αρα δε χρειαζεται να στειλουμε κατι σχετικο?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #161 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 07:47:14 μμ »
Η προϋπηρεσία δεν παίζει κανένα ρόλο. Στέλνεις μόνο το πτυχίο σου.

Αποσυνδεδεμένος sardelitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #162 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 07:54:40 μμ »
Εγώ είχα κληρωθεί πέρυσι. Η περσινή προκήρυξη έλεγε ότι η ιδιότητα του καθηγητή δεν είναι τυπικά προϋπόθεση για να σε δεχτούν στο Πρόγραμμα, κατά συνέπεια, όπως ρώτησα, δε χρειάστηκε να στείλω καμία βεβαίωση προϋπηρεσίας είτε δημόσιας, είτε ιδιωτικής.Φαντάζομαι ότι το ίδιο συμβαίνει και φέτος.
 ΟΜΩΣ:Η φύση και οι απαιτήσεις του προγράμματος, κάνουν αναγκαία την επαφή σου με τάξη, είτε σχολική, είτε φροντιστηριακή και την ενασχόλησή σου  με την εκπαίδευση  γενικότερα, για να μπορείς να συσχετίζεις ό,τι μαθαίνεις με την πρακτική της διδασκαλίας σου, αλλά και για να μπορείς να κάνεις τις εργασίες σου.

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #163 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 08:07:59 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!   :)

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 15, 2013, 06:36:38 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.Τελειωνω φέτος την Τρίτη ενότητα του μετ/κου κ θέλω να ρωτήσω:μπορω του χρόνου να πάρω την τελευταία ενότητα αλλα και τη διπλωματική εργασία παράλληλα;;θυμάμαι οτι προϋπόθεση για τη διπλωματική ειναι να έχεις τελειώσει με τις δυο πρώτες ενότητες,σωστά;ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 15, 2013, 07:33:29 μμ »
Σύμφωνα με τον γενικό κανονισμό που ισχύει για όλα τα προγράμματα: οι υποψήφιοι, έχοντας ολοκληρώσει επιτυχώς όλες τις Θ.Ε. του Προγράμματος, προβαίνουν στην εκπλήρωση των οικονομικών υποχρεώσεών τους προς το ΕΑΠ σε ό,τι αφορά τη ΔΕ και αρχίζουν την εκπόνηση της ΔΕ.

Βάσει αυτού λοιπόν προϋπόθεση για να ξεκινήσει κανείς τη Δ.Ε. είναι να έχει τελειώσει με όλες τις ενότητες. Μήπως μπερδεύτηκες με το ότι όταν κάποιος είναι εγγεγραμμένος στην τελευταία ενότητα δηλώνει το θέμα της Δ.Ε.;

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 17, 2013, 05:01:19 μμ »
Μπορει....:( ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 24, 2013, 10:45:31 πμ »
Εγώ έμαθα από συμφοιτήτριες πως ο κανονισμός άλλαξε και επιτρέπεται να πάρει κανείς πάνω από 2 ενότητες μαζί αλλά κ πως μπορεί να πάρει ενότητα με διπλωματική, δεν το ψαξα γιατι τα κάνω ένα ένα αλλά ρωτήστε αν θέλετε αν ισχύσει από φέτος αυτό. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που χει πάρει την ενότητα Esp διδασκαλία για ειδικούς σκοπούς. Ξέρει κανείς αν είναι απαραίτητο να χω τάξη; πχ. έχει ηχογραφήσεις ή παρακολουθήσεις τάξεων με ειδικούς σκοπούς; Εχω ακούσει πως είναι πολύ μεγάλη η ύλη απλά θέλω πληροφορίες από καποιον που το χει παρακολουθήσει για να αποφασίσω τι να πάρω του χρόνου. Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 636
Σύνολο: 638

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.