*

Ψηφοφορία

Πόσα μεταπτυχιακά έχετε;

Δεν έχω, αλλά θέλω να κάνω
37 (27.4%)
Δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει
10 (7.4%)
Έχω ένα μεταπτυχιακό
44 (32.6%)
Έχω ένα και αυτή τη περίοδο κάνω το δεύτερο
17 (12.6%)
Έχω δυο μεταπτυχιακά
15 (11.1%)
Έχω πάνω από δύο
2 (1.5%)
Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό
10 (7.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 134

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά (varia)  (Αναγνώστηκε 116881 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 04:11:35 μμ »
και κατι ακομη στην ερωτηση "εργαζεστε" τι απανταμε?καποιοι μου λενε οχι γιατι θελουν να δουν αν ειμαι διαθεσιμη και καποιοι αλλοι ναι για να μη δειξω οτι ειμαι καμια τεμπελα.εγω αυτο το διαστημα δουλευω καπου που δεν εχει καμια σχεση με το αντικειμενο αλλα περισυ εκανα ιδιαιτερα.αυτο το τελευταιο το αναφερω ή στραβώνουν γιατι ειναι καπως "παρανομο'?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:24 »

Αποσυνδεδεμένος nancyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 12:20:45 πμ »
Ντύσου σοβαρά (σαν να δούλευες σε τράπεζα, σαν να ήσουν δικηγόρος) αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Σε ό,τι κι αν σε ρωτήσουν φρόντισε να είσαι ήρεμη, ψύχραιμη και να δίνεις επιστημονικές απαντήσεις. Να νιαουρίξεις μόνο αν είναι κανένας ΠΟΛΥ ωραίος!!! ( ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D).



Γέλασα πολύ, καλό!

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ για τα μεταπτυχιακά. Όταν λένε πως είναι πλήρους απασχόλησης  και κάποιος έχει ανειλημμένες υποχρεώσεις που δεν του επιτρέπουν να ασχοληθεί για κανα 2μηνο, τί γίνεται;
Εγώ θέλω να ξεκινήσω ένα Π.Μ.Σ. αλλά γνωρίζω εκ των προτέρων πως για ένα διάστημα δε θα μπορώ να παρακολουθήσω ούτε καν τα μαθήματα, πολύ περισσότερο να ετοιμάζω εργασίες.. Υπάρχει κάποια "κύρωση";

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 12:54:58 πμ »
Παιδιά πού μπορώ να βρω τι περιορισμοί ισχύουν για τα μεταπτυχιακά πλέον; Είμαι μητέρα δύο μικρών παιδιών και ίσως να δουλεύω κιόλας αν με πάρουν καποια στιγμή οπότε δε θα μπορώ συνέχεια να παρακολουθώ μαθήματα.
Εχετε καμιά πιο συγκεκριμένη ιδέα; ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:26:32 πμ »
Κάποια μετσπτυχιακά είναι "χαλαρα", λίγες ώρες μάθημα, κάποιες συναντήσεις μόνο το εξάμηνο, ενώ άλλα είναι πλήρους απασχόλησης, δηλαδή καθημερινά μάθημα, "αγγαρείες" για τους καθηγητές, κ.τ.λ. Όλα αυτά εξαρτώνται από το τμήμα και αναγράφονται στον οδηγό σπουδών. Σε περίπτωση που το μεταπτυχιακό έχει παρακολουθήσεις, συνήθως σημαίνει πως με δυο απουσίες χάνεις το μάθημα. Πρέπει όμως να μάθεις αν χάνεις μόνο το μάθημα ή δε σου επιτρέπουν να συνεχίσεις. Συγκεκριμένες και έγκυρες πληροφορίες θα πάρεις μόνο από τη γαμματεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:24 »

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 12:19:31 μμ »
Αν στη συνέντευξη πεις οτι δε δουλεύεις εμε΄να μου έχουν απαντήσει "και τότε πώς θα το πληρώνεις?" Να μησου πω τι σκέφτηκα να απαντήσω εκεί. Στη συγκεκριμένη συνέντευξη καλούσαν αυτούς που δεν είχαν βύσμα για να τους εξηγήσουν ότι το μεταπτυχιακό δεν κάνει γι αυτούς.

Αν πεις ότι δουλεύεις θα σκεφτούν πάλι πώς θα ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του μεταπτυχιακού.

Πες ότι απασχολείσαι και ότι η επαγγελματική σου πορεία θα εξαρτηθεί από την εισαγωγή σου ή όχι στο μεταπτυχιακό. Αν μπεις τότε θα υποαπασχολείσαι χωρίς να θέτεις εκτός προτεραιοτήτων το μεταπτυχιακό σου. (Σλουρπ... μου φύγαν τα σάλια)  Τέτοια θα πεις. Σημασία έχει να δείξεις ότι έχεις έρθει με δίψα και θέληση όχι μόνο να μάθεις αλλά και να εφαρμόσεις όσα θα μάθεις στην τάξη. Ξελιγωμένος όμως.

Αν σου πουν ότι θα υπάρχουν απαιτήσεις από το μετατπτυχιακό και εργασίες και τέτοια. Θα τους πεις "ευτυχώς γιατί δεν ήρθα να πάρω απλώς έναν τίτλο. ήρθα κι εγώ με απαιτήσεις από το μεταπτυχιακό."

Το σημαντικό πάντως είναι να είσαι σε μια ηλικία το πολύ 40κάτι, να είσαι καθηγητής μέσης εκπαίδευσης ήδη σε δημόσιο ή να είσαι μόλις με το πτυχίο στο χέρι και να ποθείς να διοριστείς. Είχα περάσει κι εγώ παρόμοια διαδικασία και θυμάμαι ότι στη συνέντευξη έκοψαν μια που παρόλο που είχε γράψει καλά ήταν αισθητικός. Και την ρώτησαν που διδάσκει μια αισθητικός? Απορρίφθηκε...


Α! και μη στεναχωρηθεις αν στην πούνε. Υπάρχουν ωραίες συνεντεύξεις που δεν έχουν αποτέλεσμα και σκληρές συνεντεύξεις που σου ανοίγουν πόρτα.

Χαμόγελο, αυτοπεποίηθηση και καλή επιτύχια!


Στείλε να μας πεις τι έκανες!
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 12:22:31 μμ »
Μπορει καποιος που εχει παρακολουθησει τα μεταπτυχιακα προγραμματα του Π.Τ.Δ.Ε. Αθηνων να μου πει την γνωμη του; Αξιζουν σαν προγραμματα, κτλ;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 02:03:45 μμ »
maria η βοηθεια σου ηταν πολυτιμη!μακαρι να πανε ολα καλα!πλησιαζουν οι μερες τη τριτη δινω και ολο και αγχωνομαι.αντε να δουμε....

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 09:04:04 μμ »
Πες μας πως τα πήγες! Πώς σου φάνηκε τελικα;
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 11:51:23 μμ »
νομίζω οτι τα πήγα αρκετά καλά!!βασικα ηταν μια χαλαρη κουβεντουλα για το τι κανω, με τι ασχολουμαι,ποια ειναι τα επαγγελματικα μου ονειρα και τετοια....ενω μπηκα πολυ αγχωμενη,χαλαρωσα κατευθειαν!μου είπαν πως στα γραπτα (τα οποια δεν εχουν ανακοινωθει ακομη και θα ανακοινωθουν ολα μαζι στο τελος) τα πηγα παρα πολυ καλα και γενικα μου μιλουσαν με τετοιο τροπο ωστε μου εδωσαν πολλες ελπιδες.δηλ. "....ε θα τα λεμε και κατα τη διαρκεια της χρονιας,χωρις βεβαια να το εγγυομαστε εξ'ολοκληρου..." και τετοια.χρησιμοποιησα και την ατακα σου:"με χαροποιει που προκειται για ενα μεταπτυχιακο με απαιτησεις γιατι κατι τετοιο θελω και γω,δε μου αρκει απλα ενας ενας τιτλος.θελω να εχει απαιτησεις και να εχω απαιτησεις.μονο ετσι θεωρω πως γινεται αρτια δουλεια..." με βοηθησες παρα πολυ!σ'ευχαριστω! :-*

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 06:03:40 μμ »
Τίποτα. Σου έυχομαι κάθε επιτυχία. :)
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 05:15:01 μμ »
ξερει κανεις να μου πει αν εχω το δικαιωμα να δωσω παραλληλα εξετασεις για 2 μεταπτυχιακα?ή απαγορευεται?

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 06:59:19 μμ »
Βεβαίως μπορείς να δώσεις. Δεν απαγορεύεται και να παρακολουθείς δυο μεταπτυχιακά. Ο περιορισμός υπάρχει μόνο στα προπτυχιακά προγράμματα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 07:22:27 μμ »
εισαι σιγουρη?γιατι εμενα μου εχουν πει οτι να παρακολουθω 2 μεταπτυχιακα παραλληλα δε γινεται με τιποτα.απλα ισως μπορω να δωσω εξετασεις για 2 διαφορετικα και σε οποιο περασω.ή αν περασω και στα 2 επιλέγω το ενα.αλλα και αυτο οχι με σιγουρια.μηπως παιζει ρολο αν προκειται για πανεπιστημια που δεν το πληρωνεις?

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 12:30:33 μμ »
μάλλον δεν παίρνεις μόρια...


είναι 2 μόρια αν υπαρχει συνάφεια με την ειδικότητα
και 3 μόρια αν είναι στα παιδαγωγικά

Βέβαια πάρε και ρώτα στο υπουργείο...
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 760

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.