*

Ψηφοφορία

Πόσα μεταπτυχιακά έχετε;

Δεν έχω, αλλά θέλω να κάνω
37 (27.4%)
Δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει
10 (7.4%)
Έχω ένα μεταπτυχιακό
44 (32.6%)
Έχω ένα και αυτή τη περίοδο κάνω το δεύτερο
17 (12.6%)
Έχω δυο μεταπτυχιακά
15 (11.1%)
Έχω πάνω από δύο
2 (1.5%)
Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό
10 (7.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 134

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά (varia)  (Αναγνώστηκε 115405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 02:57:09 μμ »
Φαίνεστε αρκετά ενημερωμένοι και οι δύο - σε αντίθεση με εμένα.. Μάλλον εγώ περπατάω στα σύνεφα που πιστεύω πως όλα θα εξελιχθούν ομαλά, αξιοκρατικά και τελικά θα πραγματοποιήσω τα ονειρά μου...  :P
Με αυτά που διαβάζω έχω δύο επιλογές : ή κάνω πίσω και δεν μπαίνω σε διαδικασίες μεταπτυχιακού κτλ ή κάνω τη γλώσσα μου Vileda (όπως που πετυχημένα είπε η rica ;D ;D).. Είναι τόσο χάλια τελικά η κατάσταση? ???
Μήπως να κρύψω το "σπαθί" μου που μέχρι τώρα με αυτό πίστευα πως θα κερδίσω αυτά που θέλω? Όχι τίποτα άλλο, να μη γίνω και γραφική :-X :-X
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:02 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 03:03:21 μμ »
Το μτπτχ να το κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ !!! Μην το συζητάς! Τώρα για το μετά, αυτά που σου είπαμε θα τα διαπιστώσεις και η ίδια... :(

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 03:04:48 μμ »
Έτσι βλέπουμε εμείς τα πράγματα,δεν ξέρεις εσύ τι θα βρεις μπροστά σου και ποιο είναι το τυχερό σου.
Μπορεί όλοι εμείς ας πούμε να αποτύχουμε κάπου και εσύ να βρεις ένα δικό σου τρόπο να πετύχεις.

Αν κατάλαβες αυτό που μετράει πάνω απ'όλα είναι να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου γιατί πιθανά να μπεις σε αυτή την διαδικασία,
και αν ο λόγος προσπάθεια/πιθανό_αποτέλεσμα δικαιολογεί την επένδυση χρόνου.

Δεν μπορείς να ξέρεις από πριν πως θα τελειώσει ο αγώνας μόνο υποθέσεις μπορείς να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 03:16:36 μμ »
και τελικά θα πραγματοποιήσω τα ονειρά μου...  :P

Αν κοιτάξεις το Link που έγραψα καλύπτει και αυτή την περίπτωση.Πρέπει να ξεχωρίζεις τα δικά σου όνειρα από όνειρα που σου έχουν βάλει τρίτοι.(αφορά το διδακτορικό και γενικότερα).Είναι πολύ δύσκολη διαδικασία γιατί πρέπει να έχεις το γνώθι σ'αυτόν.
Οι γονείς σου πχ μπορεί να ήταν αμόρφωτοι και να είχαν απωθημένο να γίνουν ιατροί τα παιδιά τους ή πίστευαν ότι θα μπορούσαν να γίνουν καθηγητές στο πανεπιστήμιο παλιά αλλά λόγω συγκυριών δεν έγιναν.Εσύ τι είσαι,η δεύτερη ευκαιρία?

Θα φας την ζωή σου κυνηγώντας όνειρα άλλων?



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:02 »

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 03:29:58 μμ »
Boulos έχεις δίκιο..Πριν καν στείλω την αιτηση μου είχα σκεφτεί τους λόγους που θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό και ειναι καθαρα δικό μου "θέλω"! ;) Οι γονείς μου είναι αμόρφωτοι και φυσικά θέλουν να με βλέπουν να εξελίσσομαι, αλλά ειδικά σε αυτή την περιπτωση με παροτύνουν να ΜΗΝ κάνω το μεταπτυχιακό και να κοιτάξω να βρω μια δουλειά! Είναι της αποψης "δουλειά να΄ναι και ό,τι να΄ναι", πράγμα που εμένα με εξοργίζει! Δε μπορώ σε καμία περίπτωση να συμβιβαστώ σε μια "δουλίτσα" μόνο και μόνο για να λέω ότι δεν είμαι άνεργη.. Δε με πειράζει να γίνω και σερβιτόρα προκειμένου να ανταπεξέλθω στις οικονομικές απαιτήσεις του μάστερ, μου αρκεί που θα προσπαθώ να πραγματοποιήσω τα όνειρα μου! ΜΕ αυτά που διαβάζω όμως, ψιλο-απελπίζομαι πρέπει να πω!
rica μου ευχαριστώ για την παρότρυνση..
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος toonoma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 04:13:14 μμ »
Μια φιλική συμβουλή από κάποιον που είναι 10 και πλέον χρόνια στους (ελληνικούς) ακαδημαϊκούς κύκλους: κάνε το MSc μόνο για να το χρησιμοποιήσεις στο δημόσιο ως επιπλέον προσόν, ή (αν όντως μάθεις και χρήσιμα πράγματα) στον ιδιωτικό τομέα (ποιου κλάδου αλήθεια;). Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, με μεταπτυχιακό τύπου Bachelor + MSc of TEI σε κανένα πανεπιστήμιο στην Ελλάδα δεν θα σε δεχτούν για διδακτορικό. Το πιθανότερο είναι να υποχρεωθείς να κάνεις διδακτόρικο στο ίδιο πανεπιστήμιο που προσφέρει το master. Μετά το διδακτορικό αρχίζει το πανηγύρι κατάκτησης θέσης λέκτορα ή 407 και βλέπουμε...
Στάθμισε το οικονομικό + το ψυχολογικό κόστος με τα πιθανά οφέλη και αποφάσισε. Η γνώμη μου είναι πάντως: always follow your heart... :-*

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 04:38:00 μμ »
Μετά το διδακτορικό αρχίζει το πανηγύρι κατάκτησης θέσης λέκτορα ή 407 και βλέπουμε...
Η διαφορά ωρομίσθιου καθηγητή και ωρομισθίου 407 είναι ότι ο ωρομίσθιος καθηγητής ξέρει ότι κάποτε θα διοριστεί και κάποτε θα επανέλθει στην πρωτεύουσα.Αυτό που κάνεις με το διδακτορικό είναι να αλλάζεις επετηρίδα από μία δύσκολη σε μία πάρα πολύ δύσκολη.Εγώ πάντως παρατηρώντας τους πδ407 δεν μου φαίνονται άτομα ευχαριστημένα με ην εξέλιξη των προσπαθειών τους.Μάλλον απογοητευμένους τους βλέπω.(προσωπική εκτίμηση φυσικά)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2006, 04:41:21 μμ από Boulos »

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 05:07:01 μμ »
Μια φιλική συμβουλή από κάποιον που είναι 10 και πλέον χρόνια στους (ελληνικούς) ακαδημαϊκούς κύκλους: κάνε το MSc μόνο για να το χρησιμοποιήσεις στο δημόσιο ως επιπλέον προσόν, ή (αν όντως μάθεις και χρήσιμα πράγματα) στον ιδιωτικό τομέα (ποιου κλάδου αλήθεια;). Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, με μεταπτυχιακό τύπου Bachelor + MSc of TEI σε κανένα πανεπιστήμιο στην Ελλάδα δεν θα σε δεχτούν για διδακτορικό. Το πιθανότερο είναι να υποχρεωθείς να κάνεις διδακτόρικο στο ίδιο πανεπιστήμιο που προσφέρει το master. Μετά το διδακτορικό αρχίζει το πανηγύρι κατάκτησης θέσης λέκτορα ή 407 και βλέπουμε...
Στάθμισε το οικονομικό + το ψυχολογικό κόστος με τα πιθανά οφέλη και αποφάσισε. Η γνώμη μου είναι πάντως: always follow your heart... :-*
Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ. Και το μεταπτυχιακό είναι MSc in Energy!Συμφωνείς δηλαδή ότι είναι δύσκολα τα πράγματα.. :P
Σας ευχαριστώ πολύ όλους  :-* :-* :-*
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 05:11:41 μμ »
Βασικά να κάνεις το Μεταπτυχιακό αν θέλεις να αποκτήσεις γνώσεις. Αυτη πρέπει να είναι η βασική αιτία που θα ξεκινήσεις κάτι τέτοιο.
Τα υπόλοιπα περί επαγγελματική αποκατάστασης κλπ θα πρέπει να απορρέουν από τη "δίψα" για γνώση που έχεις και μετέπειτα για να διδάξεις στους υπόλοιπους αυτή τη γνώση.
Πίστευα και πιστεύω ότι όλοι όσοι κάνουν μεταπτυχιακό με μοναδικό απώτερο σκοπό την επαγγελματική αποκατάσταση είναι καταδικασμένοι να αποτύχουν. Όταν λέω αποτύχουν, εννοώ να κλαίγονται κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακού για τον όγκο των μαθημάτων, τα παιδιά τους που δεν τους αφήνουν να διαβάσουν, τις βενζίνες που χαλάνε και όλα τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα - δικαιολογίες- των μικρών μαθητών και αφού το τελειώσουν με τα χίλια ζόρια να συνεχίσουν να κλαίγονται που δεν τους απορροφά -φεύ- όπως τους αξίζει η κοινωνία.... Αυτό απέχει πολύ από την ερευνητική χροιά που έχει ή πρέπει να έχει ένα μεταπτυχιακό - διδακτορικό.

Η ταπεινή μου γνώμη. Ξεκίνα αν έχεις τα χρήματα χωρίς να κάνεις πίσω την επαγγελματική σου αποκατάσταση. Ζήσε και μάθε όσα περισσότερα μπορείς από το μεταπτυχιακό για να γίνεις αρτιότερη επιστήμων.

Σημ: Δεν έκανα το μεταπτυχιακό που ήθελα το 1996 επειδή έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε εργασία και μεταπτυχιακό. Το κατάφερα μετά από χρόνια (2004). Είμαι ικανοποιημένος που τα κατάφερα και που συνεχίζω να μαθαίνω και να προσφέρω.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 05:35:25 μμ »
Thanx giotamike :-*
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 05:55:11 μμ »
Παρακαλώ..! ;D
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 06:28:08 μμ »
Μπορεί να είναι απογοήτευση για το τι βλέπεις από τους συναδέλφους, όμως αυτό δεν πρέπει να σε-μας πτοεί. Μόνο στο μεταπτυχιακό είναι έτσι?

Εξάλλου το τι κάνει ο καθένας το κάνει για τον ευατό του. Ας είμαστε ή ας γίνουμε καλύτεροι για εμάς και για το κοινωνικό σύνολο.
Ας είναι αυτός ο στόχος μας.!
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 07:03:03 μμ »
Καλό είναι να πας σε ένα σχετιικό τομέα με αυτόν που έχεις σπουδάσει μεταπτυχιακό  και να απαιτείς
να σου διδάξουν 5 πράγματα παραπάνω από το προπτυχιακό.Μην ξεχνάς ότι πληρώνεις κιόλας.
Αν πας σε κάτι άσχετο πχ πληροφορική ενώ δεν έχεις κάνει ούτε ένα μάθημα πληροφορικής ,φυσικό είναι να σου φαίνονται ακόμα και τα πιο απλά κινέζικα,να παρακαλάς να σε πάρουν ομάδα στις εργασίες και να αντιγράφεις στις εξετάσεις.Αξίζει ένα τέτοιο μεταπτυχιακό?

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 09:35:53 μμ »
Ο κίνδυνος να κοπώ και να μην πάρω το μαστερ τελικά είναι μεγάλος? Εντάξει δε θα πάω εκεί με σκοπό να κοπώ φυσικά.. Θα πάω να κάνω το καλύτερο που μπορώ..Αλλά επειδή τα ματάκια μου στο ΤΕΙ είδαν πολλές εδικίες, λέτε να συμβεί το ίδιο και εδω?  :-\
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 549
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.172 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.