*

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις αναπληρωτών - Απορία? Παρατυπία....  (Αναγνώστηκε 5397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NASTRA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Προσλήψεις αναπληρωτών - Απορία? Παρατυπία....
« στις: Αύγουστος 28, 2008, 05:37:25 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!! είμαι καινούργια στο φόρουμ παρότι σας διάβαζα εδω και κάτι μήνες. ΄΄εχω να ρωτήσω κάτι αρκετά σημαντικό:

σήμερα βγήκαν τα ονόματα αναπληρωτών http://www.ypepth.gr/docs/proslhpseisbthmias_20080828_080828.xls

και ρωτάω το εξής : ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΚΑΤΣΑΝΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΖΕΤΕ?????

έψαξα στους πίνακες αναπληρωτών και τελικά την βρήκα στους πίνακες ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ και μάλιστα στη θέση 54. ολοι οι υπόλοιποι πριν από αυτήν τι έγινε μήπως διοριστήκαμε και δεν το ξέρω!!!!!!

επειδή η πίεση μου έχει φτάσει στο 150 πείτε μήπως κάνω λάθος και υπάρχει μια εξήγηση , να μην τις τα χάνω κιόλας χωρίς να φταίει.. δεν την ξέρω κίολας.
αλλιώς σας παρακαλώ πείτε μου που να πάρω τηλ να κάνω την ερώτηση εγώ η ίδια . αυτό δεν ήταν βύσμα ήταν ο θεός ο ίδιος . συγνώμη κιόλας
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:38:08 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:26 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2008, 05:51:41 μμ »
Πριν πεθανεις απο υψηλη πιεση, ειδες αν ειναι τριτεκνη? Οταν τελειωσουν οι τριτεκνοι με προϋπηρεσια που εχουν δηλωσει τις συγκεκριμενες περιοχες διορισμου, παιρνουν απο τους τριτεκνους χωρις προϋπηρεσια.

Αποσυνδεδεμένος shark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • the ocean is deep!
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2008, 05:54:55 μμ »
Πράγματι, η συγκεκριμένη είναι Τρίτεκνη.
Ένα μικρό ποσοστό από τους διορισμούς των Αναπληρωτών δίνεται στην κατηγορία των Τρίτεκνων.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2008, 06:06:15 μμ »
Εννοεί ότι την κάλεσαν για αναπληρώτρια.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:26 »

Αποσυνδεδεμένος NASTRA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2008, 06:07:08 μμ »
μάλιστα.... δηλαδή ή 3 παιδιά ή 4 παιδιά για να είμαστε σίγουροι ή διορισμός γιόκ.... πάντως ρε παιδιά 760 άτομα με προυπηρεσία , ανάμεσα και τρίτεκνοι , και άλλα 53 με μηδέν μόρια (έπίσης και τρίτεκνοι) και από όλους αυτούς να φτάσουν σε αυτή. τι να πώ μπράβο της ... λίγο από την τύχη της μπορώ να έχω?? αρε άτιμο υπουργείο . ευχαριστώ πάντως παιδιά αν και τον πονοκέφαλο δεν τον γλιτώνω...





Αποσυνδεδεμένος shark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • the ocean is deep!
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2008, 06:08:17 μμ »
Καταρχήν, την κάλεσαν Αναπληρώτρια (Α΄Φάση).

Ότι παίζει ρόλο ότι είναι Τρίτεκνη, αυτό είναι σίγουρο. Δυστυχώς, δεν μπορώ να το στηρίξω σε κάποια διάταξη / εγκύκλιο.
Αλλά, είναι κάτι που γνωρίζω από παλιά.
Πέρυσι, αυτό συνέβη και σε άλλους κλάδους.
Τώρα, αν είχε μόρια από ΑΣΕΠ/προϋπηρεσία, θα ήταν στον Πίνακα Αναπληρωτών.

Πάνω από το συγκεκριμένο όνομα υπάρχουν άλλα δύο στην ίδια κατηγορία (Τρίτεκνοι).
Προφανώς, κλήθηκε η ΚΑΤΣΑΝΟΥ αντ' αυτών των δύο βάσει των επιλογών των περιοχών που έκανε.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2008, 06:21:28 μμ »
Δεν πρόκειται για παρατυπία και απ' ότι γνωρίζω, δεν τίθεται θέμα μέσον σε αυτή τη διαδικασία. Εξάλλου, όποιος θίγεται μπορεί να χρησιμοποιήσει όλα τα νόμιμα μέσα.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2008, 06:25:41 μμ »
Τι μεσον βρε παιδια? Ειμαστε σοβαροι? Αν ειναι τριτεκνη, προσλαμβανεται βασει της ποσοστωσης του 20%, δηλ. σε καθε 4 αναπληρωτες αντιστοιχει ενας τριτεκνος. Να κοιταξετε στο e-aitisi τον Ενιαιο πινακα, τη στηλη ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ: "ΝΑΙ" ή "ΟΧΙ". Το ιδιο γινεται σε ολους τους κλαδους οσον αφορα στις προσληψεις αναπληρωτων.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 28, 2008, 06:54:23 μμ »
Το θέμα είναι οτι έχω μια φίλη απο τις Σέρρες. Ο πατέρας της δουλεύει σε πολιτικό γραφείο και την έστειλαν στη Δράμα χωρίς να έχει προυπηρεσία!

Αναπληρωτρια την εστειλαν ή Ωρομισθια? Αν την εστειλαν Αναπληρωτρια, αποκλειεται να μην το μαθαιναν ολοι οι ενδιαφερομενοι του Ενιαιου Πινακα που βρισκονταν απο πανω της - δε γινεται να προσπερασουν τη σειρα. Στους Ωρομισθιους μπορουν να κανουν διαφορα κολπα με τα μαθηματα Β'αναθεσης, γιατι δεν τους στελνει το υπουργειο, αλλά οι τοπικες διευθυνσεις.

Εκτος κι αν ειχε καποιο ειδικο προσον (δε χρειαζεται τιποτα τρομερο, ενα Braille να μαθει κανεις φτανει!) και την πηραν Αναπληρωτρια στα ΣΜΕΑ. Εκει επαιζε ανετα το μεσον μεχρι περισυ - απο φετος δεν ξερω. Αν μαλιστα η φιλη σου δεν ειναι οικονομολογος αλλά βιολογος, ξερω και ποια ειναι.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 28, 2008, 07:51:35 μμ »
Δεν την ξερω προσωπικα, ξερω το ονομα της απο τους περσινους πινακες των βιολογων που δουλεψαν σε ΣΜΕΑ, απ'οπου φαινοταν οτι διοριστηκε αναπληρωτρια χωρις να εχει ειδικα προσοντα. Για την ιδια μιλαμε, τελικα? Που εγινε μονιμη φετος?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2008, 07:54:21 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2008, 05:47:17 μμ »
Πού να ξερω αν ηταν απο πολιτικο γραφειο? Αφου σου ειπα οτι δεν την ξερω προσωπικα, μονο ονομαστικα απο τον πινακα. Στειλε μου ΠΜ αν θες να τσεκαρουμε το ονομα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2008, 05:50:58 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος thenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ - ΑΠΟΡΙΑ? ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ....
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 11:34:00 πμ »
καλημερα και απο μενα
ειχα και γω την ιδια απορια για την ΚΑΤΣΑΝΟΥ οπως η συναδελφος παραπανω και το εψαξα.
ενταξει το δεχομαι οτι ειναι τριτεκνη αλλα δεν ειναι λιγο περιεργο να μην εχει  δηλωσει εστω ενας απο τους 35 τριτεκνους του πινακα με τι προυπηρεσια το περιβοητο κουτακι ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ? απλα αναρωτιεμαι.

και κατι τελευταιο. δεν ειναι λιγο αδικο να εχεις προυπηρεσια, να βρισκεσαι στη πηγη που λενε και να μη μπορεις να πιεις νερο γιατι πρεπει να δωσουν τι θεση σε τριτεκνο οπωσδηποτε ασχετως που δεν εχει προυπηρεσια? για σκεφτειται για παρεδειγμα την ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ που ηταν η επομενη στον πινακα με προυπηρεσια και ανηκει και σε ειδικη κατηγορια!!!

καλη συνεχεια σε ολους και καλη επιτυχια σε οτι κανετε

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών - Απορία? Παρατυπία....
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 03:13:58 μμ »
Thenia συγχώρεσέ με αλλά αν και εγώ θίγομαι από αυτά που λες θα διαφωνήσω μαζί σου. Οι πολύτεκνοι και οι τρίτεκνοι είναι αυτοί που δίνουν θέσεις στους καθηγητές μιας και έχουν 3 ή 4 παιδιά να γεμίζουν τις αίθουσες.. Και μη ξεχνάμε ότι η Ελλάδα έχει τεράστιο πρόβλημα υπογεννητικότητας άρα πιστεύω ότι τους ανήκει μία θέση στο ελληνικό σχολείο. 

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών - Απορία? Παρατυπία....
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 04:44:30 μμ »
Thenia συγχώρεσέ με αλλά αν και εγώ θίγομαι από αυτά που λες θα διαφωνήσω μαζί σου. Οι πολύτεκνοι και οι τρίτεκνοι είναι αυτοί που δίνουν θέσεις στους καθηγητές μιας και έχουν 3 ή 4 παιδιά να γεμίζουν τις αίθουσες.. Και μη ξεχνάμε ότι η Ελλάδα έχει τεράστιο πρόβλημα υπογεννητικότητας άρα πιστεύω ότι τους ανήκει μία θέση στο ελληνικό σχολείο. 

Με τους πολύτεκνους να κάνει κοινωνική πολιτική αλλά όχι σε βάρος των άλλων Ελλήνων πολιτών καταστρηγώντας τις βασικές συνταγματικές αρχές της ισότητας και της ελεύθερης ανάπτυξης της προσωπικότητας.

Στους πολύτεκνους μπορεί να τους δίνει π.χ. ένα σπίτι οπως γίνεται στην Αγγλία και όχι να τους διορίζει περικόπτοντας θέσεις από μη πολύτεκνους και προτάσσοντάς τους στις τοποθετήσεις, απαλλασοντάς τους από τις εφημερίες και τα διοικητικά καθήκοντα στα σχολεία.

Οι συνάδελφοι πολύτεκνοι στα σχολεία δεν κάνουν τίποτα ούτε κενά έχουν στο πρόγραμμα όπως έχουμε εμείς.
Επίσης αν εγώ έχω οργανική (που για την πάρω έχω φάει μερικά χρονάκια νησάκια για να μαζέψω μόρια) σε ένα σχολείο 20 χρόνια και ξαφνικά μου διοριστεί ένας πολύτεκνος στην περιοχή μου, εμενα το ΠΥΣΔΕ με κρίνει υπεράριθμο για να φέρει τον νεοδιόριστο πολύτεκνο και με πετάνε από τη θέση μου για να με στείλουν σε χωριό.

Όχι ρε φίλε δεν πρέπει να γίνετε κοινωνική πολιτική σε βάρος των άλλων. Δεν λέω να μη γίνεται, αλλά αυτό το χάλι γίνεται μόνο στην εκπαίδευση και όχι σε άλλα υπουργεία.

Πολλοί παλιοί συνάδελφοι έχουν ξεσηκωθεί και από ακούγεται στα σχολεία επιτέλους θα αλλάξουν πολλά για τους πολύτεκνους.


Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 673
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.