*

Αποστολέας Θέμα: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;  (Αναγνώστηκε 1830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« στις: Αύγουστος 30, 2008, 03:47:29 μμ »
Έχω μια απορία που θα ήθελα να σας την εκθέσω μήπως και μου την λύσετε:
Αν κάποιος κληθεί ωρομίσθιος σε ένα σχολείο (ας μιλήσουμε για φιλολόγους), θα μείνει ως το τέλος της χρονιάς ή υπάρχει περίπτωση μετά από κάποιο διάστημα να ακολουθήσουν και άλλες φάσεις διορισμού ή αναπλήρωσης, οπότε να έρθει στη θέση του κάποιος αναπληρωτής ή διορισμένος και να "μείνει ο ωρομίσθιος στα κρύα του λουτρού";Και τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση:;Θα ήθελα αν ξέρετε να μου αναφέρετε την εμπειρία σας από την κατάσταση που περιγράφω παραπάνω...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:19:44 »

Αποσυνδεδεμένος eliven

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:11:50 μμ »
Αν σε επόμενη φάση σε φωνάξουνε αναπληρωτή, θα παραιτηθείς από ωρομίσθιος  χωρίς τη παραμικρή επίτπωση.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:15:26 μμ »
ο άνθρωπος ρωτά αν μπορεί ένας αναπληρωτής να πάρει τη θέση ενός ήδη τοποθετημένου ωρομίσθιου, έλεος μην γράφετε άσχετα

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:19:30 μμ »
ο άνθρωπος ρωτά αν μπορεί ένας αναπληρωτής να πάρει τη θέση ενός ήδη τοποθετημένου ωρομίσθιου, έλεος μην γράφετε άσχετα
Λοιπόν, τυπικά υπογράφεις σύμβαση που λέει ότι μπορεί να αντικατασταθείς από αναπληρωτή ή μόνιμο, οπότε παίζει και αυτή η προοπτική. Στην πράξη βέβαια σπανίως γίνεται. Το Υπουργείο το βολεύει να υπάρχει ωρομίσθιος, είναι πιο......φθηνός! :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:19:44 »

Αποσυνδεδεμένος eliven

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:20:45 μμ »
Ουπς λάθος. Υπάρχει αυτή η περίπτωση αλλά είναι σπάνια και εμφανίζεται ώς το Γενάρη που φωνάζουν συνήθως αναπληρωτες. Συνήθως πάντα θα υπάρχει κάποιο κενό για να σε βολέψει το γραφέιο. αν όχι ξαναπροστίθεσαι στο πίνακα και σε ξαναφωνάζουν.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:28:58 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση απάντηση στο ερώτημά μου.
Φέτος έχω πολλές πιθανότητες για ωρομίσθια στα Επτάνησα (σειρά στον πίνακα λίγο μετά το 50) και έχω αποφασίσει πως αν με καλέσουν θα πάω ό τι και αν συνεπάγεται αυτό:πληρωμή ενοικίων και διαβίωσης εν γένει χωρίς ουσιαστικό οικονομικό κέρδος. Θέλω όμως να είμαι σίγουρη πως όταν θα πάω, θα μείνω κιόλας.Δε θέλω να σκέφτομαι ότι ενδέχεται να φύγύστερα από λίγο, παρά τη μετακόμιση που θα έχω κάνει...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:34:18 μμ »
Ουπς λάθος. Υπάρχει αυτή η περίπτωση αλλά είναι σπάνια και εμφανίζεται ώς το Γενάρη που φωνάζουν συνήθως αναπληρωτες. Συνήθως πάντα θα υπάρχει κάποιο κενό για να σε βολέψει το γραφέιο. αν όχι ξαναπροστίθεσαι στο πίνακα και σε ξαναφωνάζουν.

Θα συμφωνήσω ότι συνήθως είναι ως το τέλος της χρονιάς. Εξάλλου ο ωρομίσθιος έχει το πολύ 11 ωρες. Αν προσλάβουν αναπληρωτή πρεπει να έχει 21 αρα πρέπει να στείλουν τον αναπληρωτη και σε άλλο σχολείο ή να διωξουν 2 ωρομίσθιους κ.λ.π. Πάντως εξαρτάται και από τη "συμφωνία"που γίνεται από την αρχή στη ΔΔΕ. Περυσι με κάλεσαν να πάω κάπου για 1,5 μήνα γιατί  μια κυριά είχε πάρει άδεια μόνο για τοσο διάστημα μου είπαν ότι μπορεί η άδεια να συνεχιστεί και 2-3 μηνες μπορεί και όχι.  όταν θα τελείωνε το διάστημα αυτό θα ήμουν μετά πάλι ελευθερη στο σύστημα και αν προέκυπτε κενο σαυτη την περιοχή θα καλουσαν πρωτα εμένα. Βρεθηκα σε μεγάλο διλημμα αλλά τελικά αρνηθηκα γιατί ήξερα ότι σε άλλους νομούς ήμουν πολυ μπροστά στη λίστα και τελικά μετά από λίγες μέρες κληθηκα σε άλλη πόλη, πολύ μακρινό χωρίο αλλά τουλάχιστον για όλη τη χρονια.

Αποσυνδεδεμένος eliven

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:47:56 μμ »
Α! εκέι που πρέπει να δώσεις σημασία, γιατί ωρομίσθιοι δεν πάμε για τα λεφτά αλλά για τα μόρια, είναι οι ώρες που θα σου δώσουν. Αν σου δώσουν έξι ώρες και βγεις από το σύστημα,όταν θα προκύψει 11ωρο θα φωνάξουνε κάποιον μετά από σενα που θα πάρει περισσότερα μόρια. Αν τα αρνηθείς , θα φωνάξουν τον επόμενο και αν δεν προκύψει άλλο κενό δεν θα πάρεις τίποτα. Και , όπως καταλαβαίνεις , μπορείς να αρνηθέις τη κλήση σου σαν ωρομίσθιος χωρίς κυρώσεις.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:57:59 μμ »
Η κατάσταση αυτή είναι σαν το λόττο δηλαδη ;D!μεσα στο χειμώνα έπιασα το 5άρι και τρελάθηκα από τη χαρά μου μέχρι που είδα ότι κέρδισα μόνο 500ευρώ. 'Ετσι και εδώ μου φαίνεται αγωνιάς και λες "θα με καλέσουν, δε θα με καλεσουν;" και μετά "για πόσες ώρες θα με καλέσουν;" και στη συνέχεια "και αν αρνηθώ, θα προκύψει κενό ή δε θα προκύψει;"...Πάντως οι απορίες μου λύθηκαν...Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος eliven

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2008, 05:02:23 μμ »
Η κατάσταση αυτή είναι σαν το λόττο δηλαδη ;D!μεσα στο χειμώνα έπιασα το 5άρι και τρελάθηκα από τη χαρά μου μέχρι που είδα ότι κέρδισα μόνο 500ευρώ. 'Ετσι και εδώ μου φαίνεται αγωνιάς και λες "θα με καλέσουν, δε θα με καλεσουν;" και μετά "για πόσες ώρες θα με καλέσουν;" και στη συνέχεια "και αν αρνηθώ, θα προκύψει κενό ή δε θα προκύψει;"...Πάντως οι απορίες μου λύθηκαν...Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά...
Κοιτα, πρόπερσι αρνήθηκα για λογους υγείας. Με πρωτοφώναξαν τον Γενάρη και μέχρι το τέλος της χρονιάς με φώναξαν άλλες 5 ή 6 φορές (Αττική όμως, έτσι?)
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2008, 05:08:43 μμ »
Α! εκέι που πρέπει να δώσεις σημασία, γιατί ωρομίσθιοι δεν πάμε για τα λεφτά αλλά για τα μόρια, είναι οι ώρες που θα σου δώσουν. Αν σου δώσουν έξι ώρες και βγεις από το σύστημα,όταν θα προκύψει 11ωρο θα φωνάξουνε κάποιον μετά από σενα που θα πάρει περισσότερα μόρια. Αν τα αρνηθείς , θα φωνάξουν τον επόμενο και αν δεν προκύψει άλλο κενό δεν θα πάρεις τίποτα. Και , όπως καταλαβαίνεις , μπορείς να αρνηθέις τη κλήση σου σαν ωρομίσθιος χωρίς κυρώσεις.

 όντως οι ωρες είναι  κάτι πόλύ σημαντικό γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά αναμεσα στο 6ωρο και στο 11ωρο αλλά αυτό είναι και θεμα τυχης. Μη ρισκάριες πάντως παρα πολύ γιατί περιμένοντας το 11 ωρο  ενώ π.χ. σου τυχαίνει 8ωρο μπορεί να μείνεις μπουκάλα ή να καταλήξεις σε 6ωρο. Τυχη καθαρά .

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ-ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ;
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2008, 06:33:00 μμ »
το 2000 με καλεσαν απο δευτεροβαθμια για ενα 6ωρο στην πολη. Πήγα και γω η καλη σου να υπογραψω την συμβαση και οταν εφθασα θυμηθηκαν ότι τελειωνει η αδεια μιας μονιμης και δεν θα με χρειαζοταν... και εμεινα στα κρυα του λουτρου, δεν με ξαναφωναξαν.. εκεινη την χρονια.... :P :P :P :P
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.