*

Ψηφοφορία

Σε ποιο από τα παρακάτω διδακτικά αντικείμενα θα εξεταστείτε;

Αρχαία ελληνικά
9 (29%)
Νέα ελληνικά
6 (19.4%)
Ιστορία
5 (16.1%)
Δεν έχω αποφασίσει ακόμη
11 (35.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Αποστολέας Θέμα: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 53263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 05, 2007, 02:43:05 μμ »
Και εγώ κάπως έτσι την πάτησα με το χρόνο. Αφίέρωσα τον περισσότερο στον Καβάφη (ήταν ατέλειωτο το θέμα) και ελάχιστο στην Έκθεση. Απάντησα κάπως βιαστικά και αναφέρθηκα μόνο στην επίκληση στο συναίσθημα. Νομίζω πως ήταν ο πιο έντονος τρόπος πειθούς.Λογικά και οι υπόλοιποι τρόποι έχουν βάση. Σίγουρα θα χάσω από εκεί. Ελπίζω ο Καβάφης να μου σταθεί γεννναιόδωρος, γιατί δυστυχώς ποντάρω στη διδακτική. Καλή τύχη
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:44:44 »

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 05, 2007, 03:02:12 μμ »
Rica και Boemissa, είμαι και εγώ στην ίδια κατηγορία με εσάς. Έγραφα ακατάπαυστα και τόσο γρήγορα το θέμα με τον  Καβάφη, που μου φάνηκε ανεξάντλητο. Έτσι μου έμεινε έλάχιστος χρόνος  τόσο για επανάγνωση όσο καιγια το δεύτερο ερώτημα, ώστε το ανέπτυξα ακροθιγώς, αλλά ίσως είναι καλό που ανέφερα στην αρχή και τους στόχους διδασκαλίας πάνω στο κείμενο. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι στους τρόπους πειθούς το κέντρο βάρους έπεφτε στην επίκληση στο συναίσθημα και στην επίθεση στο ήθος του αντιπάλου. Συμφωνείτε μαζί μου επι του θέματος;

Αποσυνδεδεμένος Seni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 05, 2007, 03:17:03 μμ »
Φέτος ήταν η πρώτη μου χρόνια στον ΑΣΕΠ (και οχι η τελευταια προφανώς) και δεν καταλαβαίνω κάτι με τα θέματα της ειδικής διδακτικής. Οι ερωτήσεις της ειδ.διδ. των αρχαίων δεν έκαναν καμία ρητή αναφορά σε σχέδιο διδασκαλίας, ενώ οι ερωτήσεις της ειδικής των Νέων έκαναν. Γιατί αν το σχέδιο ήταν απαραίτητο δεν έγινε αναφορά του και στα θέματα της ειδικής των αρχαίων; Είναι βέβαια απολύτως κατανοητό ότι στο μάθημα της ειδ. διδακτικής εξεταζόμαστε στην ειδική διδακτική, αλλά γιατί πρέπει να το αφήσουν στην κρίση του καθενός δεν το καταλαβαίνω.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 05, 2007, 03:21:18 μμ »
Rica και Boemissa, είμαι και εγώ στην ίδια κατηγορία με εσάς. Έγραφα ακατάπαυστα και τόσο γρήγορα το θέμα με τον  Καβάφη, που μου φάνηκε ανεξάντλητο. Έτσι μου έμεινε έλάχιστος χρόνος  τόσο για επανάγνωση όσο καιγια το δεύτερο ερώτημα, ώστε το ανέπτυξα ακροθιγώς, αλλά ίσως είναι καλό που ανέφερα στην αρχή και τους στόχους διδασκαλίας πάνω στο κείμενο. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι στους τρόπους πειθούς το κέντρο βάρους έπεφτε στην επίκληση στο συναίσθημα και στην επίθεση στο ήθος του αντιπάλου. Συμφωνείτε μαζί μου επι του θέματος;


Κι εγώ αυτά τα δύο βρήκα. Σχέδιο διδασκαλίας στην έκθεση δεν έκανα. Μου πήρε όλη τη φαιά ουσία ο Καβάφης, στον οποία αφιέρωσα 5,5 σελίδες και μετά στο τελευταίο απλά το απάντησα σαν ήταν γνωστικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:44:44 »

Αποσυνδεδεμένος geotz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 05, 2007, 03:23:13 μμ »
   Δεν είχα καμια πρόθεση να προκαλέσω άγχος .... Τώρα βρήκα λίγο χρόνο για να θυμηθώ τι περίπου είχα γράψει .Πάντως προσπάθησα να διαφοροποιηθώ από το πνεύμα των απαντήσεων που είχα δώσει στη διδακτική του ίδιου μαθήματος στον προηγούμενο διαγωνισμό (είχα πάρει 63) και νομίζω πως είχα απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα  σαν να απαντούσα σε γνωστικό .Πίστεψα πως δεν τους ενδιαφέρει η γνωστική μας κατάρτιση σ΄αυτή την ενότητα .Έτσι αυτή τη φορά επέλεξα αυτή την τακτική ..Θα δείξει ...

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 05, 2007, 03:27:54 μμ »
Να σου πω την αλήθεια ούτε εγώ θυμάμαι τι ακριβώς έγραψα, το σίγουρο είναι ότι δεν έβαλα τόση διδακτική μέσα όσο στον Καβάφη.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 05, 2007, 03:35:51 μμ »
Όσο αφορά τη διδακτική αρχαίων το πρώτο ερώτημα ζητούσε σχέδιο διδασκαλίας επί χάρτου, οπότε έπρεπε να παρουσιάσουμε σχέδιο διδασκαλίας. Το δεύτερο ζητούσε γενικόλογα διδακτική αξιοποίηση και δεν νομίζω ότι ήθελε σχέδιο. Για τη διδακτική νέων, Geotz, νομίζω ότι το έγραψες καλά, μόνο μία μικρή παρατήρηση, αυτά που γράφεις ως σκοπούς είναι οι στόχοι και αυτά που έχεις ως στόχους είναι οι σκοποί. Δεν νομίζω ότι θα υπήρχε κάποιος που θα μπορούσε να γράψει δύο ολοκληρωμένα σχέδια μαθήματος για τα δύο ερωτήματα σε 4 ώρες και να καλύψει όλα αυτά που ζητούσανε. Όσο για το σχέδιο, πιστεύω ότι μετράει εξίσου όσο και η θεωρία και είναι δύσκολο να καταλάβουμε γιατί πήραμε τον έναν ή τον άλλον βαθμό σε προηγούμενες εξετάσεις γιατί δεν έχουμε σταθερά και κοινώς αποδεκτά σημεία αναφοράς για το καλό διδακτικό σχέδιο όλα αυτά τα χρόνια.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 05, 2007, 03:41:20 μμ »
Τώρα ξαναείδα το δεύτερο θέμα των νέων και είδα ότι δεν ζητούσε σχέδιο και στοχοθεσία, σε αντίθεση με το πρώτο που το δήλωνε ρητά. Λένε να κόψουν σε όποιον δεν έκανε σχέδιο;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 05, 2007, 04:01:21 μμ »
Είναι εύκολο κάποιος να μας παραθέσει το θέμα ειδ. διδακτικής νέων, γιατί δεν το έχω και μου είναι δύσκολο να το βρω; Rica, δεν νομίζω ότι ζητούσανε σχέδιο και δε θα μπορούσες να γράψεις 2 σχέδια σε 4 ώρες (+παιδαγωγικά), ας το συζητήσουμε όμως αφού μας δώσετε το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 05, 2007, 04:09:55 μμ »
Να αξιοποιήσετε διδακτικά το παρακάτω απόσπασμα (του Μάριου Πλωρίτη) για να δείξετε στους μαθητές της Γ' τάξης Ε.Λ. τους τρόπους και τα μέσα πειθούς που επιστρατεύει σε αυτό  ο συγγραφέας.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 05, 2007, 04:13:39 μμ »
Τα θέματα ειδ. διδακτικής του 2005:
http://dide-v.thess.sch.gr/grfa/asep_2005/FILOLOGON_DIDAKTIKH_teliko.pdf

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 05, 2007, 04:23:11 μμ »
ioanna89, αυτά είναι τα θέματα του 2005, αν μπορείς δώσε μας τα θέματα 2007.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 05, 2007, 04:25:57 μμ »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 05, 2007, 04:31:25 μμ »
Ουπς, λάθος  :-[

Όλα τα θέματα υπάρχουν εδώ:
http://dide-v.thess.sch.gr/teachers/asep.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.