*

Αποστολέας Θέμα: τιμές για αγγλικά  (Αναγνώστηκε 13268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 01:13:35 πμ »
σίγουρα!δεν εχει καμία σχέση η προετοιμασία και το αγχος που έχει ένας καθηγητής για το lower με την τεράστια προετοιμασία και το αγχος που έχει για το proficiency!πέρσι που έκανα επαναληπτικά μαθηματα σε ένα κορίτσι που κόπηκε την πρώτη φορά στο ecpe και για κάθε 1 ωρα μαθήματος ξόδευα 3-4 ώρες! δηλαδή συγνώμη, εμένα τις 3-4 ώρες ποιος θα μου τις πληρώσε? και αν διαιρέσεις τα 20 ευρώ που παίρνουμε την ώρα για proficiency με τις 4-5 ώρες που ξοδεύουμε για 1 διδακτκή ώρα το ποσό είναι πραγματικά αστείο!
Αυτο να σκεφτεσαι λοιπον,τις ωρες που θα περασεις μεσα σε λεξικα για να προετοιμαζεις το καθε μαθημα. Και να το εξηγησεις στους γονεις,οτι επειδη εισαι σωστη επαγγελματιας και θελεις να εισαι οσο πιο σιγουρη γινεται οτι το παιδι θα παρει το πτυχιο,πρεπει να προετοιμαζεσαι σωστα για να το προετοιμασεις κι αυτο σωστα.Μη ντρεπεσαι,γιατι αν δεν μιλησεις και αφησεις ιδια την τιμη,θα σε τρωει αυτο μεσα σου μετα και θα κανεις μαθημα με μιση καρδια..
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για αγγλικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:24:56 »

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 08:47:51 πμ »
δίκιο έχετε!
πάντως εγώ απορώ: οι κοπέλες που έχουν πάρει μονο το Proficiency πώς τα κάνουν τα μαθήματα, χωρίς ουσιαστικές γνώσεις ούτε αγγλικών ούτε διδακτικής και παιδαγωγικών φυσικά! θύμάμαι στο φροντιστηριο που δούλευα στα διαλείμματα οι κοπέλες με proficiency ρωτούσαν εμάς πως προφέρονταν οι λέξεις που θα δίδασκαν στο επίμενο μάθημα (ακομα και αυτές που δίδασκαν σε μικρές ταξεις) γιατί δεν ήξεραν να διαβάσουν τη φωνητική μεταγραφή από το λεξικό!
και δε θέλω να γίνομαι κακιά αλλα είναι δυστυχώς μια πραγματικότητα και είμαστε ο μόνος καθηγητικός κλάδος στον οποίο μπορουν να μπουν πραγματικά ασχετοι μέσα και  να διεκδικήσουν θεση δική μας (τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα!βέβαια θυμάμαι πως τη μοναδική φορά που έκανα αίτηση για να διδάξω σε ΙΕΚ με έκοψαν λόγω 'ανεπαρκών προσοντων (παρα το μεταπτυχιακό) και έμαθα αργότερα πως η καθηγήτρια που προσέλαβαν στα ΙΕΚ είχε μόνο το proficiency!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 08:39:58 πμ »
δε μου λέτε, για ιδιαίτερο σε 2 παιδια c senior θεωρείτε λογικό να ζητήσω 11 ευρώ την ώρα ανά παιδί;

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 10:12:36 πμ »
σαφως ναι. Εγω έχω 2 γρουπάκια senior C. Στο 1 παιρνω 10 ευρω το παιδι, 2,5 ωρες μαθημα την εβδομαδα και στο άλλο επειδη ειναι αδελφάκια παίρνω 9. Ειναι ξαδελφια μου ολα αυτα τα παιδια και γι αυτο οι τιμες θεωρω πως ειναι χαμηλές.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για αγγλικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:24:56 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 08:51:24 μμ »
Εγω παρακαλαω να ειχα γκρουπακια, αλλα μονα τους ειναι ολα!! Οι τιμες ειναι μια χαρα, δε νομιζω οτι ειναι χαμηλες, γιατι στον καθηγητη ερχεται μια ικανοποιητικη τιμη, και οι γονεις δεν ξετιναζονται, αρα σε προτιμουν κιολας. Σε ενα παιδι ποσο θα παιρνατε για τα ιδια επιπεδα? Υποθετω λιγοτερο απο οσο βγαινει τωρα το αθροισμα ε? Καμια φορα οι γονεις παντως, αν ξερουν ποσο παιρνεις σε ενα παιδι μονο του, πχ 12 ευρω, ζητανε να δινουν τα μισα οταν ειναι 2 παιδια. Τι κανετε σε αυτη την περιπτωση; Γιατι εγω πιστευω πως δεν πρεπει να ειναι τα μισα, απο τη στιγμη που, παραδειγμα, φωτοτυπιες, θα βγαλεις διπλες.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 09:37:02 μμ »
φυσικα και δεν θα παρεις τα μισα. Εγω αν ειχα 1 παιδι θα του επαιρνα 12-13 ευρω. Δεν ειναι ιδια δουλεια ουτε τα ίδια διορθωματα.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 09:25:03 μμ »
Ναι αλλά οι γονείς...

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 09:33:53 μμ »
Τότε να κάνεις μάθημα στο ένα παιδί και να τα λέει εκείνο στο άλλο.

Δεν κατάλαβα ... δηλ όταν θα κάνουν΄λάθη ή θα έχουν διαφορεικά προβλήματα το ένα από το άλλο θα διορ΄θώνεις μόνο το ένα; Με δύο άτομα κάτω από 20 Ευρώ την ώρα μου φαίνεται γελοίο ποσό και δεν αξίζει τον κόπο.

Να πω ότι είναι δύο αδελφ'ακια και βγαίνουν πολλά για μία οικογένεια ... αλλά και πάλι ...
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 10:26:17 μμ »
Εχεις δίκιο, και συμφωνώ, άσε που αν είναι γκρουπ κι όχι ένα παιδί μόνο, χρειάζονται κατά τη γνώμη μου περισσότερες ώρες λιγάκι.

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 11:32:12 μμ »
Είμαι συνάδελφος ΠΕ05 αλλά και μητέρα. Η μεγάλη μου κόρη θα δώσει φέτος  στις
πανελλήνιες και αγγλικά. Πηγαίνει φροντιστήριο αλλά είναι μόνη της στο τμήμα
γιατί δεν υπάρχουν άλλα παιδιά σ' αυτό το επίπεδο. Το πρόβλημά μου είναι οτι
ενω κάνει μόνο 2 ώρες την εβδομάδα πληρώνουμε 180 ευρώ το μήνα, δηλαδή
22,50 την ώρα. Εγώ θεωρώ οτι είναι ακριβά γιατί δίνουμε και εγγραφή γύρω στα 50 ευρώ.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν βρίσκετε λογικές αυτές τις τιμές εσείς που ασχολείστε
με τα αγγλικά και αν νομίζετε οτι μπορώ να βρω καθηγήτρια για ιδιαίτερο με τα ίδια  χρήματα.
Είμαστε ανατολική αττική. Ευχαριστώ για την απάντησή σας.





Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 12:32:42 πμ »
Στο φροντιστήριο που δούλευα για επίπεδο lower ιδιαίτερο πλήρωναν γύρω στα 18 ευρω την ώρα, χωρίς εγγραφή. Το ειδικό μάθημα αγγλικών για τις πανελλήνιες είναι πιο ανεβασμένο επίπεδο, οπότε λογικά θα ανεβαίνει και η τιμή.  Για ιδιαίτερο πιστεύω θα δίνατε 20-25 ευρω.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 08:47:40 πμ »
κι εγώ πιστεύω πως για φροντιστήριο είναι τσιμπημενη η τιμή δεδομένου ότι η ώρα είναι 50λεπτη και όχι 60λεπτη. επίσης έχετε ρωτήσει αν η καθηγήτρια είναι πτυχιούχος αγγλικής φιλολογίας ή απλώς proficiency? το ιδιαίτερο γι'αυτό το επίπεδο ίσως σας βγει λίγο πιο ακριβό αλλά θα έχετε το πλεονένκτημα να επιλέξετε εσείς ποιον καθηγητη θα πάρετε. συζητ'ηστε επίσης κ με τον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου αν έχουν ξανακάνει μαθήματα για πανελλήνιες και αν είχαν παιδιά που να πέτυχαν.

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 10:12:42 πμ »
Σας ευχαριστώ ΗELENQ και ks10 για τις πληροφορίες και τις συμβουλές σας.
Η  καθηγήτρια είχε προετοιμάσει την κόρη μου για το lower Cambridge, που το πέρασε
με C. Δεν γνωρίζουμε τις ακριβείς σπουδές της,γεγονός είναι οτι έχει πείρα και προετοιμάζει
διπλώματα στο φροντιστήριο. Σκέφτομαι οτι είναι κρίμα να αναλαμβάνει τόση δουλειά
και τα περισσότερα χρήματα να πηγαίνουν στο φροντιστήριο. Απο την άλλη μου φαίνεται
αντιδεολογικό  να της μιλήσω για ιδιαίτερο, ( η κόρη μου τη λατρεύει) γιατί ως συνάδελφος
δεν θα ήθελα ποτέ να δημιουργήσω έριδες και προβλήματα στο φροντιστήριο.
Εχετε δίκιο λοιπόν, πρέπει πρώτα να συζητήσω με την ιδιοκτήτρια του φροντιστηρίου.
Επίσης θα ήθελα να επισημάνω οτι μέχρι στιγμής δεν έχω εντοπίσει καμμία καθηγήτρια
πτυχιούχο αγγλικής φιλολογίας στα φροντιστήρια της περιοχής μου εδώ και 10 χρόνια:
Όλες με proficiency στα αγγλικά και στα γαλλικά με την επάρκεια τωv DALF.Είναι τόσο
σπάνιο ή απλώς εγώ είμαι άτυχη;



Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: τιμές για αγγλικά
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 11:10:29 πμ »
Συμφωνώ με όσα λέτε. Από ότι βλέπω γενικά στα φροντιστήρια,  η πλειοψηφία που δουλεύει είναι κάτοχοι Proficiency. πχ στο φροντιστήριο που δούλευα, στις 5 καθηγήτριες οι 2 ήμασταν αγγλικής φιλολογίας. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι της αγγλικής δουλεύουν για λίγα χρονάκια σε φροντιστήρια και μετά αλλάζουν σε σχολεία, οπότε γι'αυτό είναι λιγότεροι.
ΠΕ06

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159794
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.