*

Αποστολέας Θέμα: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων  (Αναγνώστηκε 31521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 11:29:51 πμ »
Πήρα τώρα τηλέφωνο στο ΚΕΕ και ενημερώθηκα για το σεμινάριο που θα γίνει 26 &27/2 στη Θεσ/κη για το πρόγραμμα "Οδυσσέας". Θα συμμετάσχουν όλοι όσοι έκαναν αίτηση για να διδάξουν στο πρόγραμμα και όχι μόνο όσοι διδάσκουν τώρα. Είναι όλα πληρωμένα (μεταφορικά, διαμονή, εστίαση) και έχουν ειδοποιηθεί όλοι οι συμμετέχοντες τηλεφωνικώς

????
psira σ' ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
δηλ. κληθήκατε τηλεφωνικά από το ιδεκε ή τον υπεύθυνο εκπαίδευσης?? γτ εμένα δε με ειδοποίησε κανείς  :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:47 »

Αποσυνδεδεμένος georgia.m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 01:48:04 μμ »
Γεια σας...Και μενα με πηραν τηλ.για το σεμιναριο του ιδεκε 26-27 στη Θεσνικη.Απλα φετος ειχα κανει αιτηση για πρωτη φορα στο προγραμμα Οδυσσεας.Καποιες γνωστες μου που κανανε και αυτες αιτηση δεν τις ειδοποιησαν.Βεβαια δεν ξερω αν αυτα τα σεμιναρια ειναι καπου χρησιμα(εννοω αν για του χρονου μπορεις να τα συμπεριλαβεις στην αιτηση σου,να παρεις κανενα μοριο κτλ).Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει.....Εγω παντως θα το παω το ταξιδακι μου στην Θεσνικη μιας και ειναι πληρωμενα ολα!!

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 11:03:34 πμ »
Γεια σας...Και μενα με πηραν τηλ.για το σεμιναριο του ιδεκε 26-27 στη Θεσνικη.Απλα φετος ειχα κανει αιτηση για πρωτη φορα στο προγραμμα Οδυσσεας.Καποιες γνωστες μου που κανανε και αυτες αιτηση δεν τις ειδοποιησαν.Βεβαια δεν ξερω αν αυτα τα σεμιναρια ειναι καπου χρησιμα(εννοω αν για του χρονου μπορεις να τα συμπεριλαβεις στην αιτηση σου,να παρεις κανενα μοριο κτλ).Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει.....Εγω παντως θα το παω το ταξιδακι μου στην Θεσνικη μιας και ειναι πληρωμενα ολα!!

georgia.m καλημέρα! το παρακολούθησες στη Θεσ/νἰκη? εντυπώσεις??
τι είπαν? θα μετρήσει πουθένα?? γτ μ πέφτει κ το 100ωρο την ίδια μέρα... :-\ :-\ :-X :o

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 11:58:52 πμ »
Σχετικά με το διήμερο σεμινάριο στη Θεσ/νίκη. Αφορούσε συγκεκριμένες θέσεις για κάθε νομό αναλογικά. Ξεκινώντας από την αρχή του πίνακα "Οδυσσέα" για κάθε περιοχή, επιλέγονταν πρώτα οι εκπαιδευτές κι αν έμεναν κενές θέσεις και επιπλέον άτομα που ενώ δεν διδάσκουν στην παρούσα, ωστόσο είναι στους πίνακες. Για να καταλάβετε για την Καβάλα, που γνωρίζω οι θέσεις (πάντα αναλογικά) ήταν 8. Οι πρώτοι 4-5 είναι φέτος εκπαιδευτές. Περίσσευαν 3-4 θέσεις όποτε κλήθηκαν να το παρακολουθήσουν κι οι επόμενοι τις λίστας, που δεν έχουν (ακόμα) τμήμα ως εν δυνάμει εκπαιδευτές. Κατά τον ίδιο τρόπο και για άλλες περιοχές και το τονίζω πάντα αναλογικά (δεν γνωρίζω πώς βγαίνει αυτή η αναλογία θέσεων ανά νομό, φαντάζομαι ανάλογα με τον πληθυσμό).

Έχοντας παρακολουθήσει το εν λόγω σεμινάριο μπορώ να πω ότι για όσους συνηθίζουν να παρακολουθούν ανάλογα σεμινάρια ήταν μια από τα ίδια. Δηλαδή διάφορες θεωρίες για την εκπαίδευση ενηλίκων, μεταναστών, διδακτικές κλπ κλπ. Για όσους δεν έχουν καμία εμπειρία ούτε από τέτοια σεμινάρια, ούτε από τάξεις μεταναστών ήταν ίσως μια καλή πρώτη ευκαιρία για να πάρουν μια γεύση για το τι συμβαίνει σε αυτά τα προγράμματα. Εκτός αυτών, ήταν μια καλή ευκαιρία για ανταλλαγή εμπειριών στα πηγαδάκια που σχηματίζονταν στα διαλείμματα, κάτι που προσωπικά εγώ το θεωρώ το πιο εποικοδομητικό κομμάτι αυτών των σεμιναρίων.

Το ότι θα μετρήσει, αυτό είναι σίγουρο, καθώς αφενός αφορά σε ένα πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα κι αφετέρου διοργανώθηκε από τον ίδιο τον "εργοδότη" που βγάζει την προκήρυξη (δηλαδή το ΙΔΕΚΕ). Το κατά πόσο ή με ποιο τρόπο, θα πρέπει να περιμένουμε την ανάλογη προκήρυξη για να το διαπιστώσουμε. Πάντως αυτό δεν είναι μία ερώτηση που μπορεί να τεθεί σε τέτοια σεμινάρια, άλλωστε ο λόγος που κάποιος τα παρακολουθεί είναι για να γίνει καλύτερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:47 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 01:59:08 μμ »
Σχετικά με το διήμερο σεμινάριο στη Θεσ/νίκη. Αφορούσε συγκεκριμένες θέσεις για κάθε νομό αναλογικά. Ξεκινώντας από την αρχή του πίνακα "Οδυσσέα" για κάθε περιοχή, επιλέγονταν πρώτα οι εκπαιδευτές κι αν έμεναν κενές θέσεις και επιπλέον άτομα που ενώ δεν διδάσκουν στην παρούσα, ωστόσο είναι στους πίνακες. Για να καταλάβετε για την Καβάλα, που γνωρίζω οι θέσεις (πάντα αναλογικά) ήταν 8. Οι πρώτοι 4-5 είναι φέτος εκπαιδευτές. Περίσσευαν 3-4 θέσεις όποτε κλήθηκαν να το παρακολουθήσουν κι οι επόμενοι τις λίστας, που δεν έχουν (ακόμα) τμήμα ως εν δυνάμει εκπαιδευτές. Κατά τον ίδιο τρόπο και για άλλες περιοχές και το τονίζω πάντα αναλογικά (δεν γνωρίζω πώς βγαίνει αυτή η αναλογία θέσεων ανά νομό, φαντάζομαι ανάλογα με τον πληθυσμό).

Έχοντας παρακολουθήσει το εν λόγω σεμινάριο μπορώ να πω ότι για όσους συνηθίζουν να παρακολουθούν ανάλογα σεμινάρια ήταν μια από τα ίδια. Δηλαδή διάφορες θεωρίες για την εκπαίδευση ενηλίκων, μεταναστών, διδακτικές κλπ κλπ. Για όσους δεν έχουν καμία εμπειρία ούτε από τέτοια σεμινάρια, ούτε από τάξεις μεταναστών ήταν ίσως μια καλή πρώτη ευκαιρία για να πάρουν μια γεύση για το τι συμβαίνει σε αυτά τα προγράμματα. Εκτός αυτών, ήταν μια καλή ευκαιρία για ανταλλαγή εμπειριών στα πηγαδάκια που σχηματίζονταν στα διαλείμματα, κάτι που προσωπικά εγώ το θεωρώ το πιο εποικοδομητικό κομμάτι αυτών των σεμιναρίων.

Το ότι θα μετρήσει, αυτό είναι σίγουρο, καθώς αφενός αφορά σε ένα πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα κι αφετέρου διοργανώθηκε από τον ίδιο τον "εργοδότη" που βγάζει την προκήρυξη (δηλαδή το ΙΔΕΚΕ). Το κατά πόσο ή με ποιο τρόπο, θα πρέπει να περιμένουμε την ανάλογη προκήρυξη για να το διαπιστώσουμε. Πάντως αυτό δεν είναι μία ερώτηση που μπορεί να τεθεί σε τέτοια σεμινάρια, άλλωστε ο λόγος που κάποιος τα παρακολουθεί είναι για να γίνει καλύτερος.
\

lucinda, σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση, ήσουν κατατοπιστικότατη. Εννοείται πως από όλα τα σεμινάρια έχεις κάτι να πάρεις :). Ο μόνος λόγος που τέθηκε η ερώτηση είναι επειδή την ίδια μέρα έχω συνάντηση και για το 100ωρο σεμινάριο του ιδεκε, οπότε με κάποιο κριτήριο πρέπει να επιλέξω ποιο θα παρακολουθήσω...

Όσον αφορά αυτούς που παρακολουθούν απ΄ότι μ είπαν από το ιδεκε θα τους καλέσουν όλους όσους είναι στους πίνακες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2011, 02:01:47 μμ από bania »

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 03:55:19 μμ »
Σχετικά με το διήμερο σεμινάριο στη Θεσ/νίκη. Αφορούσε συγκεκριμένες θέσεις για κάθε νομό αναλογικά. Ξεκινώντας από την αρχή του πίνακα "Οδυσσέα" για κάθε περιοχή, επιλέγονταν πρώτα οι εκπαιδευτές κι αν έμεναν κενές θέσεις και επιπλέον άτομα που ενώ δεν διδάσκουν στην παρούσα, ωστόσο είναι στους πίνακες. Για να καταλάβετε για την Καβάλα, που γνωρίζω οι θέσεις (πάντα αναλογικά) ήταν 8. Οι πρώτοι 4-5 είναι φέτος εκπαιδευτές. Περίσσευαν 3-4 θέσεις όποτε κλήθηκαν να το παρακολουθήσουν κι οι επόμενοι τις λίστας, που δεν έχουν (ακόμα) τμήμα ως εν δυνάμει εκπαιδευτές. Κατά τον ίδιο τρόπο και για άλλες περιοχές και το τονίζω πάντα αναλογικά (δεν γνωρίζω πώς βγαίνει αυτή η αναλογία θέσεων ανά νομό, φαντάζομαι ανάλογα με τον πληθυσμό).

Έχοντας παρακολουθήσει το εν λόγω σεμινάριο μπορώ να πω ότι για όσους συνηθίζουν να παρακολουθούν ανάλογα σεμινάρια ήταν μια από τα ίδια. Δηλαδή διάφορες θεωρίες για την εκπαίδευση ενηλίκων, μεταναστών, διδακτικές κλπ κλπ. Για όσους δεν έχουν καμία εμπειρία ούτε από τέτοια σεμινάρια, ούτε από τάξεις μεταναστών ήταν ίσως μια καλή πρώτη ευκαιρία για να πάρουν μια γεύση για το τι συμβαίνει σε αυτά τα προγράμματα. Εκτός αυτών, ήταν μια καλή ευκαιρία για ανταλλαγή εμπειριών στα πηγαδάκια που σχηματίζονταν στα διαλείμματα, κάτι που προσωπικά εγώ το θεωρώ το πιο εποικοδομητικό κομμάτι αυτών των σεμιναρίων.

Το ότι θα μετρήσει, αυτό είναι σίγουρο, καθώς αφενός αφορά σε ένα πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα κι αφετέρου διοργανώθηκε από τον ίδιο τον "εργοδότη" που βγάζει την προκήρυξη (δηλαδή το ΙΔΕΚΕ). Το κατά πόσο ή με ποιο τρόπο, θα πρέπει να περιμένουμε την ανάλογη προκήρυξη για να το διαπιστώσουμε. Πάντως αυτό δεν είναι μία ερώτηση που μπορεί να τεθεί σε τέτοια σεμινάρια, άλλωστε ο λόγος που κάποιος τα παρακολουθεί είναι για να γίνει καλύτερος.
\

lucinda, σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση, ήσουν κατατοπιστικότατη. Εννοείται πως από όλα τα σεμινάρια έχεις κάτι να πάρεις :). Ο μόνος λόγος που τέθηκε η ερώτηση είναι επειδή την ίδια μέρα έχω συνάντηση και για το 100ωρο σεμινάριο του ιδεκε, οπότε με κάποιο κριτήριο πρέπει να επιλέξω ποιο θα παρακολουθήσω...

Όσον αφορά αυτούς που παρακολουθούν απ΄ότι μ είπαν από το ιδεκε θα τους καλέσουν όλους όσους είναι στους πίνακες.

επειδη εγινε θεμα αυτο...απ'οτι ακουσα το σεμιναριο του οδυσσεα θα μεταφερθει σε αλλη ημερομηνια

Αποσυνδεδεμένος mariasak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 05:48:58 μμ »
επειδη εγινε θεμα αυτο...απ'οτι ακουσα το σεμιναριο του οδυσσεα θα μεταφερθει σε αλλη ημερομηνια
[/quote]

Μακάρι γιατί και εγώ αρνήθηκα το πρωί που με κάλεσαν αλλά δεν μου είπαν τίποτα για αλλαγή των ημερομηνιών.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 07:03:05 μμ »
επειδη εγινε θεμα αυτο...απ'οτι ακουσα το σεμιναριο του οδυσσεα θα μεταφερθει σε αλλη ημερομηνια


Το σεμινάριο του Οδυσσέα για Θράκη, Μακεδονία, Ήπειρο και Θεσσαλία έγινε. Όσοι αρνήθηκαν απλά έχασαν την ευκαιρία να το παρακολουθήσουν. Το επόμενο σεμινάριο Οδυσσέα θα γίνει στην Αθήνα 10-13 Μαρτίου και θα αφορά εκπαιδευτές από την υπόλοιπη Ελλάδα (δηλαδή Στερεά Ελλάδα, Πελοπόννησο και νησιά).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2011, 07:09:17 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 07:12:59 μμ »
Όσον αφορά αυτούς που παρακολουθούν απ΄ότι μ είπαν από το ιδεκε θα τους καλέσουν όλους όσους είναι στους πίνακες.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς...που παρακολουθούν ποιο; Και για ποιο πράγμα θα τους καλέσουν;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 01, 2011, 10:54:36 πμ »
Όσον αφορά αυτούς που παρακολουθούν απ΄ότι μ είπαν από το ιδεκε θα τους καλέσουν όλους όσους είναι στους πίνακες.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς...που παρακολουθούν ποιο; Και για ποιο πράγμα θα τους καλέσουν;

Εννοώ ότι το ΙΔΕΚΕ θα καλέσει όλους όσους είναι στον πίνακα του Οδυσσέα να παρακολουθήσουν το διήμερο στην Αθήνα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 01, 2011, 11:06:24 πμ »
Όσον αφορά αυτούς που παρακολουθούν απ΄ότι μ είπαν από το ιδεκε θα τους καλέσουν όλους όσους είναι στους πίνακες.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς...που παρακολουθούν ποιο; Και για ποιο πράγμα θα τους καλέσουν;

Εννοώ ότι το ΙΔΕΚΕ θα καλέσει όλους όσους είναι στον πίνακα του Οδυσσέα να παρακολουθήσουν το διήμερο στην Αθήνα.
εννοείς ακόμη και αυτούς που δεν επιλέχθηκαν φέτος στο πρόγραμμα αυτό, ότι δηλαδή αρκεί να είχαν κάνει αίτηση για το Οδυσσέας και ας είναι και τελευταίοι στον πίνακα; υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που μπορούμε να ενημερωθούμε συγκεκριμένα;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 01, 2011, 11:18:24 πμ »
Όσον αφορά αυτούς που παρακολουθούν απ΄ότι μ είπαν από το ιδεκε θα τους καλέσουν όλους όσους είναι στους πίνακες.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς...που παρακολουθούν ποιο; Και για ποιο πράγμα θα τους καλέσουν;

Εννοώ ότι το ΙΔΕΚΕ θα καλέσει όλους όσους είναι στον πίνακα του Οδυσσέα να παρακολουθήσουν το διήμερο στην Αθήνα.
εννοείς ακόμη και αυτούς που δεν επιλέχθηκαν φέτος στο πρόγραμμα αυτό, ότι δηλαδή αρκεί να είχαν κάνει αίτηση για το Οδυσσέας και ας είναι και τελευταίοι στον πίνακα; υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που μπορούμε να ενημερωθούμε συγκεκριμένα;

ναι, όλους αυτούς π  είναι στον πίνακα... έτσι μ είπαν χθες. -2131311533- σ' αυτό κάλεσα χθες, αν σου πουν κάτι διαφορετικό, πες μας!  :D

Αποσυνδεδεμένος mariasak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 01, 2011, 10:14:25 μμ »
Όσον αφορά αυτούς που παρακολουθούν απ΄ότι μ είπαν από το ιδεκε θα τους καλέσουν όλους όσους είναι στους πίνακες.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς...που παρακολουθούν ποιο; Και για ποιο πράγμα θα τους καλέσουν;

Εννοώ ότι το ΙΔΕΚΕ θα καλέσει όλους όσους είναι στον πίνακα του Οδυσσέα να παρακολουθήσουν το διήμερο στην Αθήνα.
εννοείς ακόμη και αυτούς που δεν επιλέχθηκαν φέτος στο πρόγραμμα αυτό, ότι δηλαδή αρκεί να είχαν κάνει αίτηση για το Οδυσσέας και ας είναι και τελευταίοι στον πίνακα; υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που μπορούμε να ενημερωθούμε συγκεκριμένα;

ναι, όλους αυτούς π  είναι στον πίνακα... έτσι μ είπαν χθες. -2131311533- σ' αυτό κάλεσα χθες, αν σου πουν κάτι διαφορετικό, πες μας!  :D
Εμένα με κάλεσαν εχθές για το σεμινάριο στην Αθήνα  και αρνήθηκα γιατί  το Σάββατο 12/3 είναι και η εκπαίδευση εκπαιδευτών. Προσπάθησα να  ρωτήσω γιατί δεν το έλαβαν υπόψη τους αλλά το μόνο που μου είπε συνομιλήτριά μου ήταν ότι ήθελε οριστική απάντηση γιατί έπρεπε να κλείσει σύντομα τη λίστα με τους συμμετέχοντες. Το τηλ. από το οποίο με κάλεσαν ήταν το 2131311528.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 02, 2011, 12:55:14 πμ »
ακριβώς το ίδιο είπε κ σ΄εμένα... η εκπαίδευση εκπαιδευτών θα είναι η πρώτη συνάντηση για σένα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.