*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ  (Αναγνώστηκε 11669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manosge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • προσπαθώ οσο μπορώ!
    • Προφίλ
Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« στις: Αύγουστος 31, 2008, 12:28:44 μμ »
μια ερωτηση εαν ξερει κανενας τους νομους: εαν καποιος καθηγητης παρει αποσπαση σε ΚΔΑΥ στα γραφεια και εχει παρει οριστικη τοποθετηση (δευτερη χρονιά μονιμος) και οργανικη σε ενα σχολειο την ιδια χρονια, την επομενη χρονιά εχει δικαιωμα για μεταθεση σαν να εχει κανει την οργανικη του θεση ή θα πρεπει την επομενη χρονιά να παει να την υπηρετησει;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 02:59:54 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:51:55 »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 20, 2010, 04:38:16 μμ »
γνωριζει κανεις αν οι αποσπασμενοι εκπαιδευτικοι σε κεδδυ δικαιουνται το επιδομα ειδικης αγωγης;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 02:57:24 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 20, 2010, 04:46:10 μμ »
ναι

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2010, 02:52:41 μμ »
Οι αποσπασεις σε κεδδυ, θεωρουνται ως αποσπασεις σε φορεις, αρα διαρκουν ως 31/8; γνωριζει κανεις;
Επισης οι αποσπασεις σε κεδδυ ειναι για
 3 χρονια;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 03:16:29 μμ από BELLISSIMA »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:51:55 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2010, 04:01:11 μμ »
Οι αποσπασεις σε κεδδυ, θεωρουνται ως αποσπασεις σε φορεις, αρα διαρκουν ως 31/8; γνωριζει κανεις;
Επισης οι αποσπασεις σε κεδδυ ειναι για
 3 χρονια;

Είναι για 1 χρόνο, διαρκούν μέχρι 31/8 και έχεις ωράριο και διακοπές ΚΕΔΔΥ. Αυτό σημαίνει ότι τα ΚΕΔΔΥ κλέιν0ουν μόνο στις επισημες αργίες και το υπόλοιπο διάστημα (διακοπές Χριστουγέννων, διακοπές Πάσχα, καλοκαίρι από 10 Ιουλίου μέχρι και 31 Αυγούστου) λειτουργούν με προσωπικό ασφαλέιας. Δηλαδή, οι εργάσιμες μέρες μοιράζονται ανάμεσα το προσωπικό, ώστε κάποιος να υπάρχει πάντα στην υπηρεσία. Αυτό μπορεί να είναι 1 μέρα για τον καθένα το καλοκαίρι, αν πρόκειται για μεγάλο ΚΕΔΔΥ, ή παραπάνω (εγώ έχω κάνει μέχρι 10 μέρες). Το άσχημο είναι ότι αυτές οι μέρες μπορεί να σου τύχουν στη μέση των διακοπών. Επίσης, είναι δύσκολο να κανονίσεις ΄να πας κάπου τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ernestito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2010, 11:53:15 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Από τις αρχές Αυγούστου επικοινωνώ με τη Δ.Ειδικής Αγωγής για τις αποσπάσεις σε ΚΕΔΔΥ και μου λένε οτι τα ονόματα είναι έτοιμα και αναμένεται υπογραφή της υπουργού.(πέρυσι τα αποτελέσματα βγήκαν 8 Αυγούστου). Σήμερα 25/8 επικοινώνησα με τον κ. Σταφιά-που όπως μου είπαν είναι υπεύθυνος για όλα αυτά-, ο συγκεκριμένος κύριος με ενημέρωσε οτι οι συγκεκριμένες αποσπάσεις θα αργήσουν πολύ. Όταν τον ρώτησα αν αναμένεται μόνο η υπογραφή ενω τα ονόματα είναι έτοιμα, μου απάντησε με στυλάκι οτι μπορει και να ξέρει αλλα η απαντηση του είναι οτι θα αργήσουν πολυ. Ειλικρινά είμαι εξοργισμένη, δεν τηρείται τίποτα πια...

Αποσυνδεδεμένος pthess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Παιδεία, όχι εκπαίδευση!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 10:31:55 πμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Όσοι συνάδελφοι ανήκουν στον Πίνακα των περίπου 20 ατόμων που οι ενστάσεις τους για απόσπαση σε ΣΜΕΑΕ έγιναν αποδεκτές, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν, ώστε να αντιδράσουμε οργανωμένα στον εμπαιγμό του Υπουργείου.
Για τους υπόλοιπους που δεν γνωρίζουν το θέμα:

1. Αρχές Οκτώβρη κατατέθηκαν στη Δ/νση Ειδικής Αγωγής ενστάσεις εκπ/κών που αδικήθηκαν από τη διαδικασία αποσπάσεων σε ΣΜΕΑΕ.
2. Η Δ/νση ΕΑ, αναγνωρίζοντας τις αδυναμίες τις διαδικασίας, εισηγήθηκε θετικά στο ΚΥΣΔΕ.
3. Το ΚΥΣΔΕ αποδέχτηκε τις ενστάσεις και ενέκρινε τις αποσπάσεις.
4. Η Δ/νση Προσωπικού συνέταξε την απόφαση και την έστειλε για υπογραφή.

Έκτοτε:
1. Κανένας από τους ενδιαφερόμενους δεν έλαβε απάντηση στην ένστασή του, παρότι παρήλθαν οι 60 ημέρες που ορίζει ο Νόμος.
2. Η τύχη της υπογραφής είναι άγνωστη, σύμφωνα με τηλεφωνικές συνομιλίες των ενδιαφερομένων με το ιδιαίτερο γραφείο της Υπουργού. Πολλές φορές, βέβαια, αναφέρθηκε χωρίς αιτιολόγηση ότι "η Υπουργός δε θα υπογράψει".
3. Το καλύτερο όλων:  ΣΤΙΣ 13/10 ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ, ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΙΔΙΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ Δ/ΝΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΝΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ (!!!) ενώ ετοιμάζονται προσλήψεις κι άλλων! Κατασπατάληση δημόσιου χρήματος, ίσως;;;

Να σημειωθεί ότι όλοι οι συνάδελφοι που επικοινωνήσαμε είναι "στη διάθεση" που σημαίνει ότι δεν αφήνουν πίσω τους οργανικό κενό. Το πιθανό λειτουργικό κενό θα μπορούσε να καλυφθεί με αναπληρωτές, ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΑΤΤΕ ΜΙΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΣΚΟΥΣΕ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ.

Το ερώτημα είναι, κατά πόσο η Υπουργός έχει γνώση του θέματος ή πρόκειται για ανθρώπους πίσω της που την εκθέτουν, αυτήν και το Υπουργείο, αδικαιολόγητα.

Ας επικοινωνήσουν με pm οι συνάδελφοι για να εξετάσουμε τα θέματα της ομαδικής αναφοράς στο Συνήγορο του Πολίτη, της καταγγελίας στην ΟΛΜΕ και στην έκδοση Δελτίου Τύπου για να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΟΜΗΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΑΝΕΥΘΥΝΗ ΣΤΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2012, 08:53:29 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 12:41:07 μμ »
Δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά τελευταία (και στη γενική αγωγή) χωρίς να ικανοποιούνται οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων για απόσπαση, προσλαμβάνονται αναπληρωτές.
Αν πραγματικά συμβαίνει αυτό (τώρα και στην ειδική) πρέπει να γίνει κάτι γιατί πρόκειται για διασπάθιση του δημόσιου χρήματος δηλαδή των δικών μας φόρων.
Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό, ιδιαίτερα στη δεινή οικονομική κατάσταση που βρίσκεται η χώρα μας.
Ας μας απαντήσει κάποιος και ας μας διαψεύσει!

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 03:15:01 μμ »
Καλησπέρα. Θα μπορούσατε να αναφέρετε ποια ειδικότητα είστε?

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 03:23:52 μμ »
Εγώ είμαι νηπιαγωγός. Έχω ήδη οργανική θέση στην ειδική αγωγή, δεν με αφορά άμεσα το θέμα, αλλά αν είναι αλήθεια τα όσα λέγονται για διορισμούς αναπληρωτών πριν την ικανοποίηση όλων των αιτήσεων για απόσπαση, τότε αυτό είναι ένα θέμα και ελπίζω να βρεθεί άμεσα μία λύση.

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 03:32:55 μμ »
Με πόσα χρόνια υπηρεσίας αποκτά κάποιος οργανική θέση στην ειδική αγωγή?

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 03:43:37 μμ »
Εγώ έχω μεταπτυχιακό και έτσι πήρα οργανική. Για τα χρόνια υπηρεσίας δεν γνωρίζω ακριβώς, νομίζω είναι τρία. Δες την τελευταία εγκύκλιο μεταθέσεων, όπου αναφέρει ξεκάθαρα τις προϋποθέσεις για μετάθεση σε σμεαε.

Αποσυνδεδεμένος pthess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Παιδεία, όχι εκπαίδευση!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 05:05:28 μμ »
@synekatbo
Η αποφαση αφορα εκπ/κους διαφορων ειδικοτητων κι οχι καποια συγκεκριμενη ειδικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος pthess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Παιδεία, όχι εκπαίδευση!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 09:57:24 μμ »
@synekatbo
Η αποφαση αφορα εκπ/κους διαφορων ειδικοτητων κι οχι καποια συγκεκριμενη ειδικοτητα.
Συγγνώμη, νόμισα ότι αναφερόσουν στο αρχικό θέμα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.