*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 11605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 06:55:42 μμ »
Kαλησπερα σας. Εχω μερικές απορίες ως νεοδιοριστη.Δεν μπορω να κατανοήσω  τη λογική του υπουργειου να διοριζει πχ. στη Β κυκλαδων 15 καθηγητές αγγλικής  οι οποιοι δεν εχουμε ορκιστει ακομη και οι οποιοι ειναι αξιον αποριας αν θα εργαστουμε τελικα ολοι εκει. εχετε καπιοα σχετικη εμπειρια και τι συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις?ευχαριστω

Λοιπον, σε επιπεδο μεσοπροθεσμου προγραματισμου διορισμων το υπουργειο ειναι για τα βρονταλα. Αυτο ειναι τοις πασι γνωστο. Τωρα, ως προς τους συνωστισμενους αγγλικων της παλυπαθης αγγλοτραφους Β Κυκλαδων, απλως θα σας τοποθετησουν σε λειτουργικα κενα σχολειων που βρισκονται και στις υπολοιπες περιοχες διορισμων της αρμοδιοτητας του Πυσδε Κυκλαδων ήτοι τις Α, Γ, Δ Κυκλαδων ή ακομα θα σας πασαρουν και σε Δημοτικα με ολικη διαθεση στν Α/θμια Κυκλαδων. Καλο Kykladotouring...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:09 »

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 04:08:03 μμ »
Παιδιά γεια σας. Διορίστηκα φέτος σε παραμεθόριο, όπου άκουσα ότι υπάρχουν υπεραριθμίες.Υπάρχει πιθανότητα για απόσπαση (σε άλλο ΠΥΣΔΕ) λόγω υπεραριθμίας? Εμείς κάνουμε την αίτηση και αν ναι, πότε? Ή το Υπουργείο κινεί τη διαδικασία αυτόματα? Και ποιος κρίνεται ως υπεράριθμος και μπορεί να πάρει απόσπαση?
 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος invader

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 06:28:40 μμ »
Ως νεοδιόριστος δεν δικαιούσαι απόσπαση εκτός αν ανήκεις σε ειδική κατηγορία (ή είσαι ΠΑΣΟΚ :@)

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 06:40:12 μμ »
Περισυ γνωστη μου που ηταν νεοδιοριστη, λογω υπεραριθμιας τη μεταφερανε στο διπλανο νομο, της εδωσαν "υποχρεωτικη αποσπαση" σε αυτην και αλλα 4 ατομα... Ολα γινονται τελικα... ;)
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:09 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:01:04 μμ »
Παιδιά γεια σας. Διορίστηκα φέτος σε παραμεθόριο, όπου άκουσα ότι υπάρχουν υπεραριθμίες.Υπάρχει πιθανότητα για απόσπαση (σε άλλο ΠΥΣΔΕ) λόγω υπεραριθμίας? Εμείς κάνουμε την αίτηση και αν ναι, πότε? Ή το Υπουργείο κινεί τη διαδικασία αυτόματα? Και ποιος κρίνεται ως υπεράριθμος και μπορεί να πάρει απόσπαση?
 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


http://www.alfavita.gr/artro.php?id=44338

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:48:00 πμ »
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ. Η εγκύκλιος είναι απόλυτα διαφωτιστική. Οι αποφάσεις και οι ενέργειες είναι εκ των άνω- (ειδικά στην τελευταία περίπτωση) και δε σχετίζεται με δικές μας ενέργειες.
Το τι παίζει βέβαια είναι άλλο θέμα.. Τέσπα.Καλή μας διαμονή και σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 03:35:21 μμ »
Δες πως λειτουργεί το κολπο ....

Τους χαρακτηρίζει υπεραριθμους .... αλλά λέει "με δική τους αίτηση" ώστε να μην ξεχρεώσουν ( βρε λες ? ) ...

Και η πίτα ολόκληρη ... και ο σκύλος χορτάτος ...

http://www.pde.gr/index.php?page=3157

εν τω μεταξύ ... ο ¨λαουτζίκος" περιμένει την Β φάση ... http://www.pde.gr/index.php?page=3156 ...

υγ ... εννοείται ότι ο εδώ χαρακτηρισμος υπεράριθμος είναι εντελώς "ότι μας βολεύει" ....  πότε έγινε ο χαρακτηρισμός τους ... κρίθηκε ο κλάδος υπεράριθμος ? ... έγινε μοριοδότηση ? ... κτλ κτλ

Τιποτα από όλα αυτά ... είχαν βίσμα και την έκαναν ... Η περιφερειακός δεν χαλάει χατηρια ... ( η Αννούλα το ξέρει ? ήταν και φιλεναδες όταν ήταν Νομάρχης στην Καστοριά )
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 03:44:44 μμ από Dadi »
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 03:28:46 μμ »
Παιδιά γεια σας. Διορίστηκα φέτος σε παραμεθόριο, όπου άκουσα ότι υπάρχουν υπεραριθμίες.Υπάρχει πιθανότητα για απόσπαση (σε άλλο ΠΥΣΔΕ) λόγω υπεραριθμίας? Εμείς κάνουμε την αίτηση και αν ναι, πότε? Ή το Υπουργείο κινεί τη διαδικασία αυτόματα? Και ποιος κρίνεται ως υπεράριθμος και μπορεί να πάρει απόσπαση?
 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εχεις δικαίωμα να φύγεις ως υπεράριθμος αλλά πάλι για να συμβεί αυτο το υπουργείο θα πρέπει να βγάλει εγκύκλιο στην οποία να το αναφέρει...κάτι απίθανο εφόσον βάση του νεου νόμου πρέπει να παραμείνει εκει 3 χρόνια....η εγκύκλιο πάλι μπορεί να βγει ζητώντας απο τους προισταμένουν να αποστείλουν τα ονόματα των υπεράρθμων αλλά κατα πάσα πιθανοτητα θα αποκλειει τα ονοματα των νεοδιοριστων...
Με βαση τα προηγούμενα χρόνιοα αυτη μεχρι σημερα θα επρεπε να έχει βγει ..αφου δε βγήκε ...δε θα βγει!

Αποσυνδεδεμένος anwnimi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:13:16 μμ »
Να κάνω και εγώ την ερώτησή μου παιδιά;  Μιας και σε κανέναν τελικά από τους αιρετούς δεν μπορείς να βασιστείς αφού δεν τους ψηφίζεις και απέχεις από το σύστημα...

Λοιπόν δεν είχα χαρακτηριστεί οργανικά υπεράριθμη τον Ιούνιο γιατί παλιότεροι από εμένα δηλώσαν ότι θέλουν να κριθούν, αλλά τελικά τώρα το Σεπτέμβρη δεν υπάρχουν παρά μόνο 7 ώρες τελικά για εμένα, από τις 10 που είχαν αρχικά προγραμματίσει τον Ιούνιο...  Επομένως είμαι λειτουργικά υπεράριθμη;  Αν ναι, έχω προτεραιότητα στις αποσπάσεις ή στη  συμπλήρωση ωραρίου έναντι των στη διάθεση και των αποσπασμένων από άλλα ΠΥΣΔΕ, όπως δηλαδή συμβαίνει με τους οργανικά υπεράριθμους του Ιουνίου;

Γιατί οι του ΠΥΣΔΕ μου λένε ότι αφού δεν υπάρχει χαρτί που να με χαρακτηρίζει ονομαστικά υπεράριθμη τον Ιούνιο, να περιμένω αργότερα για το που θα υπάρξουν ώρες τελικά για συμπλήρωση ωραρίου...  Να τους πιστέψω;

Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:26:39 μμ »
Όχι να μην τους πιστέψεις,τα σχετικά αναγράφονται στα ΠΔ 50 και 100 που ρυθμίζουν τα περί τοποθετήσεων γενικώς, οι λειτουργικά υπεράριθμοι προηγούνται ;)
Καλή τοποθέτηση :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2013, 10:40:26 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:37:28 μμ »
ακριβώς έτσι!!
Εννοείται λειτουργικά υπεράριθμη κρίνεσαι εφόσον έχεις οργανική, έτσι;

από κει και πέρα υπέβαλε ΤΩΡΑ δήλωση τοποθέτησης ως λειτυργικά υπεράριθμης ( μάλιστα δήλωσε πως επιθυμείς να κριθείς λειτουργικά υπεράριθμη ) και κάνε και μια κοινοποίηση στην Περιφέρεια έτσι να βρίσκεται για να μη σου λένε διάφορα. ( να περιγράψεις μάλιστα αναλυτικά γιατί δεν συμπληρώνεις ωράριο).

Κατόπιν αυτών, ως λειτουργικά υπεράριθμη προηγεισαι στις τοποθετήσεις απο όσους είναι στη διάθεση (ΠΔ50 και 100 όπως έγραψε σοφά το προοηγοούμενο μέλος)  και μην παίξεις το παιχνιδάκι τους.
Εν ανάγκη να υποβαλεις και ένσταση και να ζητάς γραπτώς εξηγήσεις.

ΥΓ δεν προηγείσαι όμως στις αποσπασεις Αυτές γίνονται με αίτηση και μοριοδοτούνται διαφορετικά

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2012, 05:40:37 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:14:42 μμ »
http://dide.dod.sch.gr/index_el.asp?cmd=Article&id=749

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Λειτουργικών κενών Αυγούστου 2012

Απο την Δ/νση Δ.Ε. Δωδεκανήσου.

Αποσυνδεδεμένος anwnimi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:19:45 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ  παιδιά!  Πολύ χρήσιμο το φόρουμ.  Ακόμα κι αν έχεις κάπου άδικο το διασταυρώνεις με συναδέλφους που τυχαίνει να γνωρίζουν. aggelhor νιώθω πιο σίγουρη αφού μου λες κιόλας ότι ήσουν σε ακριβώς ίδια περίπτωση!
Ναι, bitch, έχω οργανική.
Αλλά να σε ρωτήσω, τι εννοείς δεν προηγούμαι στις αποσπάσεις;  Βέβαια για συμπλήρωση ωραρίου ενδιαφέρομαι αν προηγούμαι αλλά για να το ξέρω καλού κακού, για τις αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  ποια είναι η σειρά των λειτουργικά υπεραρίθμων;

Ευχαριστώ και πάλι:)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:21:54 μμ »
οι αποσπάσεις πανε βάσει μορίων. Δεν παίζουν εκεί οι εχοντες οργανική ή όχι, ή οι υπεράριθμοι κτλ.  Εκεί πάνε με βάση τα μόρια και μόνο.


Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.